V lidském organismu se chlor vyskytuje s minerálem sodíkem jako sloučenina známá pod názvem chlorid sodný. K jeho základním funkcím patří udržování rovnováhy vody a acidobazické rovnováhy v těle. Co chlor “umí” dalšího?
Obsah článku:
Co je chlor a jaký je jeho význam pro zdraví
Minerál chlor je halogenový prvek s latinským názvem chlorum. V tabulce prvků jej najdete pod zkratkou Cl. Podle odborníků lidský organismus obsahuje přibližně 80 gramů chloru.
Častěji než ve spojení se zdravým fungováním lidského organismu se řeší používání chloru jako dezinfekční chemické látky a jeho negativních až toxických vlivů na zdraví. Sám o sobě je chlor jedovatý plyn světle zelené barvy s charakteristickým štiplavým zápachem. V této podobě se ale v těle nevyskytuje.
Chlor má však v těle nezastupitelnou funkci. Samozřejmě je nutné jej přijímat ze správných zdrojů, nikoliv z chemických látek. Do těla se dostává nejčastěji prostřednictvím soli. Přijatý chlor se vstřebává ve střevech a nadbytek je z těla vylučován močí.
Hlavní význam chloru pro lidské tělo:
- reguluje rovnováhu vody v organismu,
- je nezbytný pro zachování acidobazické rovnováhy,
- pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla,
- podporuje normální funkce jater,
- je součástí žaludečních šťáv a účastní se tvorby kyseliny chlorovodíkové,
- přispívá ke správnému trávení potravy.
Doporučená denní dávka chloru
Výše denní doporučené dávky chloru se u zdravé dospělé osoby pohybuje v rozmezí 1,7 až 5,1 gramu. Děti by měly konzumovat nižší dávky. Osoby trpící vyšším tlakem by neměly přijmout více než 3 g soli denně.
JAK NEJLÉPE NAHRADIT SŮL? K dochucování pokrmů je lepší a hlavně zdravější použít čerstvé bylinky a zeleninu, jako je petrželka, pažitka, pórek, jarní cibulka, libeček, česnek, medvědí česnek, cibule, kořenová zelenina apod.
Jak nedostatek chloru ohrožuje zdraví
Nízká hladina chloru v těle se většinou projevuje zhoršeným průběhem funkcí, kterých se účastní, tedy trávení z důvodu nedostatečné tvorby žaludečních šťáv a také funkce svalů.
S ohledem na to, že chlor získáváme ze soli, je jeho nedostatek spíše vzácný jev. Dochází k tomu u osob, které radikálně omezí nebo úplně vyřadí sůl ze svého jídelníčku. Jak vidno, i zdravý příjem soli potvrzuje pravidlo, že se nic nemá přehánět – to špatné, ani to dobré.
Nedostatek chloru má tyto projevy:
- zhoršené trávení,
- průjem,
- zvracení,
- svalové bolesti,
- edém mozku.
Vysoké ztráty chloru může způsobit těžké zvracení a průjmové onemocnění, extrémně silné pocení, užívání diuretik a některé nemoci ledvin. Nejzávažnější důsledek nedostatku chloru edém (otoku mozku) se projevuje při ztrátě chloru nad 45 gramů. Tento stav může vést až k ohrožení života.
Chlor a předávkování
Opačný stav, tedy nadměrný příjem chloru vede k nezdravému zadržování tekutin v těle, což může vyvolat zvýšení krevního tlaku. Ten je rizikový v tom, že se může stát příčinou celé řady vážných zdravotních problémů:
- cévní mozkové příhody (mrtvice),
- ischemické choroby srdeční (infarkt).
Hodně chloru také zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a to může mít za následek vznik zánětu sliznice žaludku. Rovněž může dojít k tvorbě ledvinových kamenů a zvýšené lámavosti kostí. Tyto potíže však větší měrou způsobuje sodík.
VÍTE, ŽE Češi patří k největší konzumentům soli v celé Evropě? Denně přijmou až 15 gramů soli, přičemž doporučená denní dávka soli činí 5 gramů, což je cca 1 kávová lžička. Vyplývá to z výsledků mezinárodního srovnání Světové zdravotnické organizace WHO z roku 2019.
Kdy má chlor toxické účinky na zdraví
Pokud člověk vdechne chlor v jeho pravé podobě, může to mít velmi nepěkné následky. Jde o silně dráždivou látku, která může podráždit sliznice a ve větším množství poleptat plicní tkáně.
Projevy otravy chlorem:
- podráždění dýchacích cest,
- obtížné dýchání,
- bolest krku,
- kašel,
- sípání,
- podráždění očí,
- podráždění kůže,
- tlak na hrudi.
Dlouhodobé vdechování chloru při nižších koncentrací způsobuje chronickou toxicitu a může vést k nevratnému poškození žaludku, jater, ledvin a dalších vnitřních orgánů. Za smrtelnou dávku je považováno vdechování chloru při koncentraci 5,6 mg v litru vzduchu po dobu 10 minut.
Které potraviny obsahují chlor
Nejvýznamnějším zdrojem chlorůu je chlorid sodný neboli sůl. Ta se používá k dochucování pokrmů a přidává se do celé řady potravin, polotovarů a hotových jídel. Problémem nebývá nedostatek, jako spíše přebytek soli v těle.
Nejvíce soli přitom obsahují masové výrobky, uzeniny, tavené, ale i normální sýry, ryby a rybí produkty a také chléb. K doplnění denní dávky chloru stačí jen 3 gramy, nejvýše 5 gramů, proto by se to se solením nemělo přehánět. Zvlášť, když sůl obsahují také běžné potraviny.
Nejlepší zdroje chloru v potravinách:
- sýry: tavené, plísňové i tvrdé, balkánský sýr, feta sýr,
- uzeniny: salámy, klobásy, šunka, párky, uzené maso, slanina,
- rybí a především rybí produkty: matjesy,
- pečivo a chléb,
- nakládaná zelenina,
- slané pochoutky: solené oříšky, tyčinky, brambůrky,
- polotovary: instantní polévky a jídla.
Potraviny s nejvyšším obsahem chloru (100 g):
Potravina | Obsah chloru |
Camembert 45 % | 1 750 mg |
Maďarská klobása | 3 671 mg |
Matjesy | 3 900 mg |
Uzené maso | 5 791 mg |
Chléb | 1017 mg |
Tipy na recepty s vysokým obsahem chloru:
- Francouzské brambory s ořechovým sýrem
- Špenátová polévka s uzeným lososem
- Siven s grilovanou cuketou a rajčatovým relishem
- Tatarák z uzeného lososa s koprem a šalotkou
- Glazovaný losos s mátou, pečenou dýní a batáty
- Domácí celozrnný chléb jen z 5 přísad
- Okurkový salát s quinoou a sýrem ala ricotta
- Domácí chléb plný vlákniny a vitaminů
- Plněné žampiony rajčaty a mozzarellou
- Šafránové rizoto s cottage sýrem
- Rukolový salát s granátovým jablkem, kozím sýrem a medem
- Salát s kozím sýrem a medem
- Salát z červené řepy s tofu nebo kozím sýrem
Závěrečné shrnutí: Chlor je sice nepostradatelný, tělo však jeho nedostatkem netrpí
Víte, proč se o chloru nemluví tak často jako o jiných minerálech? Je to jednoduše proto, že:
- chlor se nachází v soli a soli obecně přijímáme více, než je nutné,
- sůl přijímáme i z běžných potravin, proto není zdravé dosolovat,
- nadměrný příjem soli, které je v naší populaci běžný, zvyšuje krevní tlak a může vést až ke vzniku onemocnění srdce a cév.