Domov je náš malý mikrosvět, kam se utíkáme od starostí běžného života. Běda, když v něm zavládne nepořádek a chaos. To se může negativně zobrazit na duševním i fyzickém zdraví. Jedním z nejproblematičtějších míst bývá kuchyně. Jak ji správně uspořádat a mít vše bez stresu po ruce?
Obsah článku:
Jak dělit potraviny z hlediska skladování v kuchyni a spíži? Podle trvanlivosti, nebo spíš podle toho, jak často je při vaření používáme?
Je vcelku jedno, jak a podle čeho si potraviny ve spíži rozdělíme. Důležité je to, aby toto rozdělení bylo pro nás samotné přehledné, praktické a taky logické. Když sestavujeme organizační návrhy spíže pro naše klientky, nejdřív ze všeho zjišťujeme, jaké potraviny používají často, jaké nejvíce nakupují a u kterých si dělají největší zásoby.
Pokud třeba někdo miluje pečení a peče několikrát v týdnu, je více než žádoucí, aby si ve spíži nebo přímo v kuchyňské lince vytvořil tvz. pečicí koutek, kde bude mít všechny hlavní ingredience hned po ruce. Pro jiného, kdo peče jednu bábovku za rok, je úplně dostačující, když bude mít mouku na pečení někde ve vyšší poličce své spíže. Každý žijeme jinak a tomu je potřeba uzpůsobit i náš domov.
Začneme potravinami trvanlivými. Je lepší mít je na jednom místě, nebo rozdělit na dvě: Třeba konzervy jinam a sladkosti zvlášť?
I toto rozdělení je velmi individuální a opět záleží na celkovém životním stylu a nastavení těch, kdo v daném domově žijí. Pokud někdo bydlí např. sám a má celkově poměrně malé zásoby potravin, ale třeba i malý úložný prostor, není problém rozdělit si potraviny opravdu třeba jen na konzervy a ostatní zásoby, které uloží do pár košíků a je hotovo.
Pro lepší přehled je ale určitě fajn rozdělit si zásoby na více kategorií. Když pracujeme na organizačních návrzích pro naše klientky, obecně vždy daný prostor rozdělíme na jednotlivé zóny a věci na určité kategorie.
U spíže tak zpravidla vzniknou kategorie jako jsou “Dlouhodobé, ještě uzavřené zásoby” a dále “Aktuální zásoby”, které často dělíme ještě na jednotlivé druhy jako jsou mouky, cukry, těstoviny, luštěniny, dochucovadla apod. Možností jak ukládat potraviny ve spíži je opravdu celá řada a neexistuje žádný univerzální návod.
Důležité je myslet na to, že organizace vždy musí sloužit nám, nikoliv my jí.
Jsou nějaké potraviny, které se spolu nesnesou a neměly by být v jedné spíži?
Je dobré dát si určitě pozor na to, jak dobře uzavřené a uskladněné potraviny máme. Například na tekuté potraviny ve skle, zda jsou v dóze uzavřené a nehrozí vylití na ty sypké, třeba mouku, ovesné vločky atd. Stejně tak je určitě vítané mít dobře uzavřené sypké potraviny, které zůstanou na svém místě a nebudou se sypat po dalších třech policích.
Dalším kritériem může být aroma a čerstvost. Na to je dobré myslet hlavně v lednici a neuskladňovat vedle sebe potraviny, které se do sebe mohou rychle kontaminovat, jako je maso a mléčné výrobky.
Představte si prosím mladou slečnu, která se stěhuje do své první kuchyně. Má ji zatím úplně prázdnou. Čím by měla začít? Nákupem dóz?
Prázdná kuchyně (nebo jakákoliv jiná místnost) je úžasná příležitost k tomu, uspořádat vše opravdu podle toho, co nám vyhovuje a jak to potřebujeme. Než hned vyrazit na nákupy všemožných stylových dóz (a pak doma zjistit, že mi půlka z nich vůbec nevyhovuje ani rozměrem ani otevíráním), je rozhodně lepší si v klidu sednout a začít plánovat.
Rozdělit si kuchyni na pomyslné zóny, jako je zóna vaření, přípravná zóna, úklidová zóna, úložný prostor a zóna na skladování jídla. Dále je třeba popřemýšlet o umístění jednotlivých věcí v daných zónách. Například úložný prostor můžeme mít jak v dolních i horních skříňkách, ale asi je nesmysl dávat oblíbené hrnečky do horních polic a formu na tu bábovku, co pečeme jednou za rok, hned do té nejvíce přístupné poličky.
Je dobré si nové umístění také na chvíli odzkoušet, zjistit, co mi vyhovuje a co je třeba přemístit. A teprve poté se můžeme vydat na nákupy úložných systémů do jednotlivých poliček a skříněk, které doporučujeme před nákupem nejlépe dvakrát přeměřit.
Dáte hospodyni začátečnici i nějaký základní nákupní seznam potravin?
Asi je dobré vždy vyjít z toho, co daný člověk zvládá a kolik času chce v kuchyni strávit. Pokud si vzpomenu na své začátky, tak základem byly určitě těstoviny, rajčata v konzervě, olej a cibule. A to jsou vlastně mé základní potraviny dodnes. Je dobré na začátku vědět, co mi chutná a co zvládnu připravit. Seznam se už pak vlastně napíše sám.
Jak pak doma nákup uspořádat a roztřídit?
V případě, že už máme spíž rozdělenou a uspořádanou, nemělo by vybalování nákupu představovat nějaký zásadní problém. Nákup můžeme nejdříve rozdělit na potraviny, které patří do lednice, do mrazáku a dále na trvanlivé, které skladujeme ve spíži.
V lednici je praktické ukládat věci do úložných boxíků, které stačí jen vytáhnout, nakoupené jídlo do nich zasunout a je hotovo.
Ve spíži pak záleží, jak je systém nastavený. Poloprázdné dózy je dobré hned dosypat, ostatní věci pak uložit podle nastavených kategorií. A pokud nakoupené jídlo z tašek skládáme nejdříve na linku či jídelní stůl, určitě doporučujeme tyto plochy následně vydezinfikovat.
Jak často procházet spíž a kontrolovat datum spotřeby a eventuální zkažení potravin?
V lednici je určitě potřeba kontrolovat potraviny alespoň 1× týdně, trvanlivé potraviny ve spíži úplně postačí jednou za měsíc. Ve spíži nejčastěji podléhá zkáze zelenina, jako jsou brambory, cibule apod., a to zvlášť v letních měsících. Je dobré zkontrolovat danou zeleninu hned poté, co si ji přineseme domů z obchodu či z trhu. Může se stát, že v pytlíku brambor je již jedna nahnilá, my si toho ani nevšimneme a za pár dní můžeme vyhodit všechny ostatní.
Další kategorií, které je třeba věnovat více pozornosti, jsou samozřejmě mouky a cukry, ve kterých si z obchodu můžeme přinést třeba moly. A na chalupě zase často nebývá nouze o mlsné mravence, kteří se zabydlí v cukru.
Setkaly jste se někdy s potravinovými moly v kuchyni? Kde nejčastěji bývají? Jak se jich zbavit?
Jak už jsme říkaly, nejčastěji moly najdeme právě v mouce. A vůbec to nemusí být naše vina. Někdy si je opravdu přineseme nevědomky domů v uzavřeném balení a po pár týdnech se nestačíme divit.
První krok, když zjistíme, že máme ve spíži tyto nevítané návštěvníky, je určitě přesít mouku do nějaké uzavíratelné nádoby. To ostatně můžeme udělat jako prevenci vždy hned po nákupu.
Jako prevence také dobře slouží sušená levandule zavěšená na hřebíčku ve spíži. Pokud je ale mouka larvami již doslova oblepená a moli na nás dělají nálety při každém otevření dveří, je na místě napadená balení vyhodit a na moly pořídit “mololapku”, která je dostupná v každé drogerii. Pokud se nám ale přes veškerou snahu nedaří molů zbavit, je dost možné, že si již stihli udělat hnízdo ve zdi. Pak je nejlepší vyhradit si víkend, ve kterém omítku důkladně oškrábeme, vydezinfikujeme a celou spíž znovu vyskládáme.
Pojďme teď k potravinám, které se vyplatí mít po ruce. Napadá mě koření, olej, mouka. Říkám to správně?
Ano, obecně jsou to určitě základní potraviny, které používáme prakticky denně při každém vaření i pečení. Pokud je v kuchyni dostatek místa, můžou být tyto potraviny přímo na kuchyňské lince. Například oleje a octy můžeme postavit na otočný tác vedle sporáku či varné desky. Koření zase můžeme mít umístěné na poličce nebo vyskládané v šuplíku. I základní druhy mouky je možné umístit třeba na otevřenou poličku hned v kuchyni. Cibuli a česnek můžeme mít zavěšené v košících.
Vždy záleží na možnostech daného prostoru.
Obecně ale určitě platí, že to, co používáme nejčastěji, je třeba mít opravdu na dosah ruky nebo snadno dostupné. Ve chvíli, kdy máme ruce umazané během vaření a na to, abychom si podali kmín, se musíme natahovat do jakési vrchní police ve spíži a ještě odsouvat balíčky těstovin a rýže, vzniká přesně ten chaos, díky kterému jsme nejen z vaření, ale z celé naší kuchyně tak akorát otrávení už ve chvíli, kdy do ní vůbec vstoupíme.
Věčné téma je skladování ovoce a zeleniny. Které druhy musí a které naopak nesmí do lednice?
Zdaleka nejlepším místem pro uskladnění ovoce a zeleniny je sklep, ve kterém mají potraviny stabilní teplotu po celý rok. Ve městech je ale takové uskladnění prakticky nemožné, takže nezbývá, než některé potraviny skladovat v lednici, aby nám alespoň chvíli vydržely. Obecně jde o ovoce, jako jsou maliny, jahody, borůvky, které se rychle kazí. Naopak lednice vůbec nedělá dobře exotickému ovoci jako například banány. Stejně tak rozhodně nedoporučujeme skladovat v lednici brambory a jablka.
Zaujalo nás vaše pravidlo 70 %, co se týče zaplněnosti lednice nebo spíže. Prozradíte o něm víc?
Pravidlo 70 % je skvělé ze tří důvodů. První důvod je ryze praktický. Abychom mohli s věcmi bez problémů manipulovat, je lepší, když kolem sebe máme trochu místa. Díky tomu, že police nebudou přecpané, budeme mít dost prostoru věci vytáhnout a zase uklidit, aniž by nám další čtyři věci popadaly.
Druhým důvodem je i hygiena. Když se nám v lednici mačkají potraviny jedna na druhou, může se lehce stát, že buď od sebe načichnou nebo se dokonce kontaminují. Posledním důvodem je estetika. Prostory, které nejsou úplně zaplněné nebo dokonce přecpané, působí daleko lépe.
Hodně našich čtenářů řeší hubnutí. Stály jste někdy vy, nebo někdo z rodiny, před podobným úkolem?
Naše rodiny milují jídlo, opravdu moc. Máme moc rády kvalitní jídlo, ale samozřejmě si někdy rády dopřejeme i to méně zdravé. A jednou za čas si obě řekneme a dost. Už po těch letech víme, že nemá cenu si některé věci zakazovat, spíš redukovat jejich počet a dopřát si je jednou za čas, než si je úplně zakázat a myslet na ně pořád. Případně najít zdravější alternativu.
Dáte tip, jak přeuspořádat potraviny při hubnutí tak, aby nás to nelákalo uzobávat, co nemáme?
Zjistila jsem, že uspořádat si můžeme během hubnutí věci jakkoliv, ale když to na mě padne, jsem ochotná seběhnout i do obchodu. Na druhou stranu určitě může trochu pomoci uklidit ty největší lákadla co nejvíce z očí, případně je nekupovat vůbec. Podle mne ale spíš záleží na tom, jaká je naše motivace hubnutí.
Pokud jsem dobře motivovaná, je mi nakonec jedno, že děti mají v boční skříňce oblíbenou čokoládu. Když dostanu na něco vážně chuť, je skvělé mít doma nějakou chutnou alternativu.
Co ze spíže úplně vyřadit?
Pokud se rozhodnu, že bych ráda udělala něco se svojí postavou, případně zdravím, znamená to nejspíš také, že se chci stravovat zdravěji. Potom je potřeba se na svou spíž a lednici podívat trochu komplexněji a zjistit, z čeho vlastně připravuji jídlo a zda to můžu dělat jinak.
Asi jako první mě napadne bílá mouka, polotovary a sladké nápoje. Věřím, že každý, kdo potřebuje změnit svůj jídelníček asi tuší, co je jeho kámen úrazu, zda to jsou tučné sýry, moc pečiva nebo večerní smažené lupínky s pivem. Sama mám navíc konzumaci těchto dobrot spojenou s určitým návykem a jde možná spíš o to, jak si vytvořit nový a zdravější návyk společně se zdravým jídlem, který mi bude chutnat i prospívat.
Nabízíte i online nebo osobní konzultace (v okolí Brna) správného uspořádání kuchyně. Jaký problém klienti nejčastěji řeší?
Nejčastěji s klientkami řešíme neexistenci potravinových zón. Tím vzniká právě v potravinách docela zmatek. Druhý problém je i hodně věcí, které nemají své místo nebo se prostě do daného prostoru už vážně nevejdou. Často jdou tyto dva problémy ruku v ruce. Je ale skvělé, že oba jdou vyřešit.
V roce 2019 jste vydaly knížku Zamilujte si svůj domov. Jak by mohla pomoct našim čtenářům, kteří se třeba doma necítí ideálně?
Naším společným cílem bylo hlavně povzbuzení. Víme sami, jak je někdy náročné zvládnout vše kolem dětí i domácnosti a nevidět v našem domově jen řadu povinností, které nemají konce. V knížce Zamilujte si svůj domov jsme chtěly ukázat na to, že svůj příbytek můžeme vnímat i jinak. Jako místo, které tvoříme, do kterého vkládáme naši osobitost.
Pokud se někdo necítí doma dobře, může tam být určitě více věcí najednou. Jednou z nich ale může být to, že ten domov neodráží nás samotné, ale jen nějaké představy nebo odkaz někoho jiného. Věříme, že právě v tomto bodě může kniha pomoci začít hledat tu svoji osobitost a styl, který se odrazí právě v domově, který budeme moci milovat.
Na závěr střípek z rodinného soudku: Dáte pár tipů na letní výlety s dětmi po Čechách?
Pokud máte rádi trochu dobrodružství a neřešíte jen kočárkové trasy, doporučuji třeba výlet do Adršpachu a okolí. Jsou plné úžasných skal, cestiček a schodů, díky kterým si užijete nejen výlety v přírodě, ale také trochu adrenalinu. Ať už budete řešit, zda tatínek proleze tím otvorem ve skále nebo ne, nebo zda čtyřletý benjamínek vyleze a sleze všechny žebříky bez naší pomoci.
Pěkné výlety, které si užijí děti i dospělí, najdete u nás na Jižní Moravě, ať už v okolí Brna nebo ještě jižněji kolem Valtic, Lednice a Pálavy. Navštivte zdejší zámky nebo Archeopark a osvěžte v Novomlýnských nádržích. A nezapomeňte dětem někde ve stínu dopřát dobrou domácí limonádu a rodičům moravské víno.
To rádi vyslyšíme 🙂 Děkujeme za spoustu skvělých tipů a přejeme samé spokojené klienty.