Moruše: Složení, účinky, druhy a využití v kuchyni + tipy na recepty

Jedním z nejbohatších zdrojů vitaminů a dalších živin jsou různé druhy lesního ovoce, maliny, jahody, brusinky, ostružiny či borůvky. Vedle nich můžete zkusit i méně známé plody morušovníku. Moruše vypadají trochu jako ostružiny, ale vyznačují se jemnější a sladší chutí. Kde rostou a proč je zařadit do zdravého jídelníčku?

Co je moruše a odkud pochází

Morušovník je rozložitý strom, výjimečně keř, původně rostoucí v Asii, v oblasti subtropického až mírného pásma, odkud se rozšířil do dalších částí světa. Dříve se pěstoval pouze pro listy jakožto jediné potravy housenek bource morušového, z jejichž kokonů se vyrábělo přírodní hedvábí. 

Vzhledem, tvarem a velikostí moruše nejvíce připomínají ostružiny. Mohou mít různou barvu od bílé, přes světle růžovou a červenou až po temně fialovou a černou. Jejich chuť je sladká, téměř medová, sladkokyselá až mírně nakyslá. Sytě barevné a zralé moruše obsahují více rostlinných sloučenin a mají silnější antioxidační účinky než bezbarvé a nezralé plody.

Plody moruše dozrávají na konci července, v srpnu a září. Jsou velmi citlivé na převoz, proto je těžké sehnat čerstvé plody a častěji se prodávají moruše sušené na slunci, díky čemuž si uchovávají všechny prospěšné látky i zvýrazní jejich medovou chuť. 

VÍTE, ŽE moruše bílá je v Evropě pěstována již od 11. století, ale moruše černá k nám byla jako ovocný strom dovezena až v polovině 16. století?

Pěstování moruše v Evropě a ČR

Patří do stejné skupiny jako fíkovníky a chlebovníky a existuje více než 40 druhů. Stromům morušovníku se daří v teplejších oblastech s dostatkem slunce

U nás jim nejvíce vyhovují slunné a teplé oblasti například takové, kde se pěstuje vinná réva, která má podobné pěstební potřeby. Zároveň se jedná o odolný strom, jenž vydrží mrazy až do –35 °C.

Na rozdíl od menších keřů našich malinovníků a ostružin, je morušovník velký a rozložitý strom vyžadující opravdu dostatek prostoru. Hodí se tedy spíše na velké zahrady, na které svítí slunce po celý den.

Nejběžnější odrůdy morušovníku 

U nás se nejčastěji pěstuje:

  • moruše bílá (Morus alba), 
  • moruše černá (Morus nigra,
  • moruše červená (Morus rubra),
  • moruše převislá (pendulum),
  • moruše zakrslá a další.

Nejmenší jsou černé morušovníky, které dorůstají do výšky až 10 metrů. Ty jsou také nejvíce teplomilné a rostou pomaleji. Daří se jim ve Středozemí, nížinách a vinařských oblastech. Bílé morušovníky dosahují výšky okolo 10 až 15 metrů a nejvyšší jsou morušovníky červené s výškou až ke 20 metrům. 

Další kultivary Moruše převislá (pendulum) a moruše zakrslá na zahradách vytváří krásné dekorace. Oblíbené jsou mezi pěstiteli morušovníky s kulovitou korunou (globulosa) a morušovníky keřovitého typu. Pomocí střihu a řezu z nich lze vytvořit nádherný živý plot. 

Jak morušovník pěstovat na vlastní zahradě

Základ úspěchu je dostatek prostoru, hodně slunce a hlinitopísčitá půda. Dbejte na to, aby měl kolem sebe volný přibližně pětimetrový okruh. Morušovníkům totiž vadí kořenový systém jiných rostlin.

Základní požadavky na pěstování:

  • Stanoviště: výslunná a poloslunná stanoviště
  • Množení: pomocí řízků, roubování i očkování semenáčku
  • Zemina: výživnější, ale díky bohatému a hluboko kořenícímu kořenovému systému se spokojí i s chudší a kamenitou půdou
  • Sadba: větší zahrady nebo otevřená prostranství

Vhodnější jsou místa dále od domu. Rozložité větve mohou zasahovat až k domu a zrající ovoce pak špiní fasády domů. Stromy bohatě kvetou a lákají hmyz, který se rád stěhuje i dovnitř domů. 

Nejvhodnější dobou pro výsadbu morušovníku je jaro nebo podzim. Než jej zasadíte do země, na několik hodin kořeny namočte do vody. Usnadní to jejich uchycení. Vedle mladého stromku postavte kůl, který mu poskytne oporu. V prvních letech růstu se doporučuje střechovité zkracování, později stačí prosvětlovací řez a starší stromy už se neprořezávají vůbec. 

První úrodu lze očekávat ve třetím až čtvrtém roce od výsadby. Strom kvete od května a ovoce postupně dozrává od konce července až do začátku září. Plody je třeba trhat nebo u velkých stromů sbírat ze země. 

TIP: V období zrání pod strom rozložte velkou folii nebo látku, na kterou plody spadnou, ale nezničí se. Také se snáze sbírají. Podobně se sklízí olivy a další drobné druhy ovoce.

morušovník
Morušovníky jsou velké rozložité stromy, které vyžadují prostor a světlo.

Co moruše obsahuje a vliv na zdraví

Plody keřů morušovníku jsou podobně jako naše tradiční lesní plody velmi bohatým zdrojem živin, například vlákniny a bílkovin

Kromě běžně známých vitaminů, minerálů a dalších cenných látek se v moruších vyskytuje moralin. Zpomaluje vstřebávání cukrů a přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi.

Které živiny moruše obsahuje:

Složení moruše ve 100 gramech sušených a čerstvých plodů:

Energetická hodnota 1 404 kJ / 335 kcal 43 kcal
Bílkoviny až 12 g 1,4 g
Sacharidy až 70 g 9,8 g
z toho cukry až 70 g 8,1 g
Tuky maximálně 3 g 0,4 g
Vláknina 12,6  g 1,7 g

Zdroj: Healthline.com

Pozitivní účinky moruše na lidské zdraví

Plody morušovníku obsahují spoustu cenných látek, které se využívají i v lékařství. Přidávají se například do přípravků pro snadnější odkašlávání nebo pro regulaci hladiny cukru v krvi. Plody jsou také známé svými účinky na pročištění organismu.

Účinky moruše:

Moruše a vliv na hubnutí

Toto nízkokalorické ovoce bohaté na vlákninu a bílkoviny ocení nejen osoby vyhýbající se konzumaci živočišných bílkovin, ale i ti, kteří usilují o redukci tělesné hmotnosti. Díky látce moranolin pomáhá prodloužit pocit sytosti a snižovat chutě na sladké. Navíc se jedná o  výborný zdroj vlákniny, nepostradatelné pro zdravé zažívání.

Za zmínku stojí i vysoké množství vitaminu C, významného antioxidantu, který posiluje a udržuje imunitní systém v dobré kondici. Moruše dále obsahují cenné minerály, především železo a vápník. Nachází se v nich hodně ceněný resveratrol (běžný je v červeném vínu), který má silné antioxidační účinky, chrání srdce a preventivně bojuje proti rakovině.

Listy morušovníku a jejich využití

Kromě plodů se využívají i listy, které rovněž obsahují spoustu cenných látek. Například vápník, adenin, třísloviny, glukózu, hořčiny, aminokyseliny a další.

Tipy, jak využít listy morušovníku:

  • čaj z morušových listů: může snižovat hladinu cholesterolu a podpořit normální funkce jater, 
  • obklady a koupele: poskytují úlevu při různých kožních onemocněních, hemeroidech či bércových vředech, 
  • kloktadlo: má protizánětlivé účinky.
sušené moruše
U nás lze častěji sehnat sušené plody moruše nebo z nich získaný prášek.

Moruše a její využití v kuchyni

Plody moruše jsou příjemně šťavnaté a osvěžující a jejich chuť může být sladce medová až po sladkokyselou nebo mírně nakyslou. Záleží na druhu a stupni vyzrání plodů. Obecně vzato čím kyselejší plody jsou, tím méně obsahují cukr, tím vhodnější jsou i při dietě. Čerstvé plody dlouho nevydrží a musí se sníst nebo zpracovat co nejdříve.

Jí se samotné, přidávají se do ovocných salátů, jogurtů, smoothie nebo na ovocné koláče a při přípravě sladkých dezertů. Během léta oceníte osvěžující morušovou zmrzlinu. Skvěle chutná v kombinaci se sýry. Také se z nich vyrábí šťávy, džem, kompoty či víno.

V obchodech seženete sušené moruše, které jsou hodně sladké a mají podobnou texturu jako sušené fíky. Někdy se melou na jemný morušový prášek, jež se používá jako přírodní sladidlo k ochucení ovesných kaší a podobně. Další možností je zmrazení moruše.

Moruši mohou konzumovat celiaci na bezlepkové dietě, vegani, vegetariáni i příznivci RAW food stylu a v přiměřeném množství taktéž diabetici.

Tipy, jako moruši zařadit do zdravého jídelníčku

  • Sušená moruše: ideální letní ovoce do zdravých snídaňových kaší, suchých směsí, smoothie i salátů.
  • Marmelády, džemy a kompoty: nejsou tak sladké jako jiné druhy. Vychutnáte si je nejen na sladko, ale hodí se také jako příloha k masu, sýrům či k omáčkám.
  • Sirupy: hodí se jako přírodní sladidlo do dezertů a domácích limonád.
  • Čaj z listů nebo sušených plodů moruše: příznivě ovlivňuje metabolismus glukózy, je tedy nejen chuťově vynikající, ale také zdravý. 
  • Kvašené ovocné víno a likéry: ovocný nápoj obsahující alkohol pro dospělé. Může být jak sladký, tak i natrpklý, záleží na druhu a místě sběru.

NÁŠ TIP: Před přidáním moruší do smoothie, je nejprve na několik minut namočte ve vodě. Co se týče zavařování, černé a červené plody lze zpracovávat samostatně, bílé plody mají nejméně výraznou chuť, proto je vhodné kombinovat je s nějakým jiným ovocem, například rybízem, třešněmi, malinami nebo ostružinami.

Moruše a nejlepší tipy na recepty

Morušový čaj

Suroviny:

  • 1 lžička sušených moruší
  • 250 ml horké vody

Postup:

Sušené moruše zalijte horkou vodou a nechte cca 15 minut louhovat. Poté sceďte, z plodu ještě vymačkejte šťávu a ihned vypijte.

Zmrzlina z moruší

Suroviny:

  • 200 g moruší
  • 300 g bílého jogurtu
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 70 g cukru moučka
  • 2 lžičky citronové šťávy

Postup:

Omyté moruše vsypte do mixéru s ostatními surovinami a mixujte, dokud nevznikne hustá a hladká směs. Tu vlijte do mističek nebo formiček na zmrzlinu a vložte do mrazáku, kde ji nechte zmrznout.

Morušové víno

Suroviny:

  • 1 litr bílého nebo červeného vína
  • 100 ml morušové šťávy
  • hřebíček, skořice a badyán

Postup:

Do vhodné nádoby vlijte vymačkanou morušovou šťávu, 4 ks hřebíčku, kousek skořice a 3 ks badyánu. Zalijte vínem, uzavřete a uložte na chladné místo. Nechte 3 týdny odpočívat. Jednou denně obsah nádoby protřepejte, aby se vše smísilo. Jakmile uplyne lhůta, nápoj přeceďte a skladujte v lednici.

Morušová marmeláda

Suroviny:

  • 1 kg zralých moruší
  • 500 g cukru krupice
  • 1 sáček želírovacího cukru
  • 2 g kyseliny citronové

Postup:

Moruše očistěte, zbavte stopek a pomocí vidličky rozmačkejte. Vsypte do hrnce, podlijte cca jednou lžící vody a za stálého míchání pomalu rozvařte na mírném plameni. Pomalu začněte přisypávat cukr. Nakonec přidejte želírovací cukr a vařte ještě 10 minut.

Krátce před koncem ve lžičce vody rozpusťte kyselinu citronovou a vmíchejte do marmelády.  Naplňte vymyté sklenice, dobře je uzavřete a otočte dnem vzhůru. Nechte vychladnout a uložte na tmavé místo.

morušový džem
Morušový džem je lahůdka.

Morušový kompot

Suroviny:

  • čerstvé moruše v množství dle chuti
  • 1 l vody
  • 400 g cukru
  • u bílých moruší 5 g kyseliny citronové

Postup:

Moruše omyjte a naskládejte do sklenic. Svařte vodu s cukrem a horkým nálevem je zalijte. Pokud zavařujete pouze bílé morušové plody, přidejte do nálevu 5 g kyseliny citronové, která kompotu dodá výraznější chuť.

Sklenice uzavřete a sterilujte při teplotě 90 °C po dobu 15 až 20 minut. Poté sklenice otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. 

TIP: Ovocný kompot můžete připravit z několika druhů současně. K moruším se hodí rybíz a meruňky.

Morušový sirup

Suroviny:

  • 1 l čerstvé morušové šťávy
  • 250 ml vody
  • 800 g cukru
  • 2 citrony

Postup:

Moruše rozmačkejte a v odšťavňovači nebo přes obyčejné sítko vylisujte šťávu. Vodu nalijte do hrnce a povařte s cukrem. Přilijte šťávu vymačkanou ze 2 citronů. Přiveďte k varu a poté vařte ještě dvě minuty. Hotový sirup přelijte do lahví a dobře uzavřete.

Závěrečné shrnutí: Moruše skvěle chutnají a zároveň prospívají zdraví

Co si zapamatovat o moruších:

  • Jsou bohatým zdrojem důležitých vitaminů a minerálů.
  • Obsahují vitaminy B, C, E a K a z minerálů jsou obzvláště bohaté na vápník.
  • Nachází se v nich látka moralin, která pomáhá udržet normální hladinu glukózy.
  • Přidávají se do léčivých přípravků, které usnadňují odkašlávání.
  • Díky obsahu vlákniny přispívají ke zdravému trávení.
  • Mají antioxidační účinky a podporují přirozené detoxikační procesy v těle.
  • Snižují míru stresu, zlepšují spánek a prospívají celkové relaxaci.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.