Přibývá lidí, kteří zcela odmítají konzumaci alkoholu z důvodu zdravotních rizik a hrozby závislosti. Na druhou stranu, řada odborných studií potvrzuje benefity střídmého pití alkoholu. Kdy vám prospěje a kdy spíš uškodí?
Obsah článku:
Co je vlastně alkohol
Nápoj obsahující psychoaktivní složku zvanou etanol. Jí „vděčíme“ za pocit opilosti. Vyrábí se z kvasinek, které tráví cukr v potravinách bohatých na sacharidy, například hroznech (vzniká víno) nebo obilí (pivo).
Etanol je jednou z nejpopulárnějších psychoaktivních látek na světě. Ovlivňuje naši náladu i duševní stav. Podle studií sice zmírňuje úzkosti a deprese, ale zároveň také zhoršuje úsudek a podporuje chování, kterého můžete nakonec litovat.
Někteří lidé pijí jen na „chuť“ či „kuráž“ malé množství alkoholu, jiní mají sklon k nadměrnému pití. Pak potřebují pít víc a víc, aby se opili, protože tělo si na hladinu etanolu zvyká.
Potenciální výhody alkoholu zřídka kdy převyšující nevýhody
Moderní medicína zkoumá rizika i výhody mírného užívání alkoholu už po desetiletí. Studie o stravě, cvičení, užívání kofeinu a jiných návykových látek, spoléhají na pravdivé informace od testovaných a fakt, že jde o zdravé dospělé. Každé tělo je však jiné. Co platí na jedno, nemusí fungovat na druhé.
Faktem zůstává, že potenciální výhody pití alkoholu jsou relativně malé. Rozhodně tak není důvodem pít alkohol jen proto, že může tělu v některých ohledech mírně prospívat. Pro naprostou většinu lidí možné výhody nepřevažují rizika. I proto přibývá lidí, kteří se alkoholu zcela vyhýbají. Na druhou stranu, pokud jste zdraví a pijete střídmě, není důvod k větším obavám.
V názorech se neshodují ani čeští odborníci
Například primář kliniky adiktologie protialkoholního oddělení u Apolináře v Praze, PhDr. Michal Miovský, Ph.D., pro deník Právo řekl:
U alkoholu nelze hovořit o bezpečném pití, protože nic takového neexistuje. Neexistuje ani nízkorizikové pití, protože pro některé lidi riziko skrývá i umírněné pití alkoholu.
Řada odborníků však tvrdí opak. Asi nejznámějším propagátorem střídmého pití alkohol byl kardiolog MUDr. Milan Šamánek. V rozhovoru pro Reflex.cz uvedl například:
Každodenní střídmé pití neznamená alkoholismus. Naopak může být zdraví přínosné. Je hloupost míchat do tohoto typu konzumace alkoholu problematiku alkoholiků. Nechápu, proč to někteří lidé dělají a proč se snaží alkohol tak démonizovat. Už se přece ví, že sklon k alkoholismu je dán z velké části geneticky.
Jistotou tak zůstává pouze fakt, že každé tělo je jiné a musí zjistit, co mu škodí a co vyhovuje.
Definice střídmého pití alkoholu
Americká Mayo Clinic definuje střídmé pití jako jednu skleničku alkoholického nápoje denně pro ženy a 2 pro muže. Může jít například o:
- malé pivo (kolem 350 ml)
- skleničku vína (kolem 150 ml)
- malého panáka destilátu (kolem 40 ml)
Výhody a nevýhody střídmého pití alkoholu
Umírněná konzumace alkoholu může přinést některé zdravotní přínosy, například:
- Možné snížení rizika srdečně-cévních chorob včetně cévní mozkové příhody
- Možné snížení rizika cukrovky
- Rychlá úleva od napětí a stresu
Nezapomínejte však zdravá strava a dostatečná fyzická aktivita mají mnohem větší pozitivní přínos podložený mnoha odbornými studiemi.
Tím, že je každé tělo jiné, nejde 100% říci, že je mírné pití alkoholu bezpečné. Někteří občasní konzumenti s predispozicemi mají naopak zvýšené riziko některých druhů rakoviny, například jícnu.
Jak je to s cukrovkou?
Diabetes 2. typu, tzv. stařecká cukrovka, se vyznačuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Způsobuje ji snížené vstřebání glukózy a ostatních cukrů buňkami – jev známý jako tzv. inzulinová rezistence.
Podle studií snižuje mírná konzumace alkoholu rezistenci na inzulin.
TIP: Pití alkoholu, například vína, k jídlu, snižuje hladinu cukru v krvi o 16 až 37 % efektivněji než pití vody. Může klesnout i hladina glukózy na lačno.
Rizika zvýšené konzumace alkoholu
Zatímco umírněné pití alkoholických nápojů může v některých případech prospět, nadměrná konzumace nemá žádné zdravotní přínosy.
Definice rizikového pití
Odborníci zvedají varovný prst, pokud:
- Jste žena nebo muž starší 65 let a vypijete víc než 3 alkoholické nápoje za den, nebo víc než 7 drinků týdně
- Jste muž mladší 65 let a pijete denně víc než 4 alkoholické nápoje nebo víc než 14 drinků týdně
Nadměrné pití alkoholu zvyšuje riziko vážných zdravotních problémů
Patří sem:
- Některé typy rakoviny, včetně rakoviny prsu, oblasti úst, krku a jícnu, jater
- Záněty slinivky břišní a onemocnění jater
- Poškození srdečního svalu (tzv. alkoholická kardiomyopatie) vedoucí až k srdečnímu selhání
- Mrtvice
- Vysoký krevní tlak
- Psychické potíže včetně rizika sebevraždy
Alkoholická onemocnění jater
Játra mají v těle řadu funkcí. Jednou z nich je neutralizace toxických látek přijatých z potravy. Proto jsou játra při pití alkoholu zvlášť náchylná k poškození. Častým jevem je tzv. ztukovatění (steatóza) jater. Je v 90 % reverzibilní a odeznívá po ukončení nadměrného pití. Podle studií hrozí ztukovatění jater i těm, kdo pijí denně malé dávky.
U těžkých konzumentů hrozí zánět jater, odumírání jaterních buněk a jejich zjizvení, což vede k závažnému stavu zvanému cirhóza. Cirhóza je nevraná a hrozí mnoha vážnými zdravotními problémy.
Pití alkoholických nápojů se vyhněte, pokud:
- Jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět.
- Vám lékař diagnostikoval alkoholismus.
- Prodělali jste hemoragickou mrtvici provázenou krvácením do mozku.
- Máte onemocnění jater nebo slinivky břišní.
- Trpíte srdečním selháním nebo máte slabé srdce.
- Užíváte léky na předpis nebo volně prodejné léky, které mohou interagovat s alkoholem.
Alkohol a hubnutí
Studie zkoumající souvislost mezi alkoholem a hmotností zatím přinášejí rozporuplné výsledky. Faktem zůstává, že alkoholické nápoje patří k nejkaloričtějším položkám ve výživě. Pivo má zhruba stejně kalorií jako sladké limonády, červené víno dokonce dvakrát tolik.
Přesto střídmé pití alkoholu v některých případech přináší snížení váhy. Studie potvrzují tento efekt především při pití vína. Naopak pivo zdá se váhu spíše zvyšuje, a to i v menších dávkách, přestože je méně kalorické než víno.
Proč po pivu tak tloustneme?
Důvodem pravděpodobně není pivo samotné, ale fakt, že ho vzhledem k nižšímu % etanolu dokážeme vypít hodně, víc než ostatních druhů alkoholických nápojů.
Obecně platí, že při pití alkoholu roste břicho, protože játra spalují alkohol namísto tuku,
říká Michael Jensen, MD, expert na endokrinologii a výzkum obezity na Mayo Clinic. Upozorňuje také na fakt, že více se pivní tuky ukládají kuřákům, ženám v menopauze na hormonální léčbě nebo obecně starším lidem.
Pivo také zvyšuje chuť k jídlu, především na tučné a smažené pokrmy. A tak si ani nevšimneme a sníme k němu pytlík brambůrků. Nebezpečný viscerální tuk, který se vlivem nadměrného pití usazuje mezi břišními orgány, přitom znamená pro tělo značné riziko.
„Tzv. centrální obezita lokalizovaná v oblasti břicha se pojí s rizikem srdečních chorob, metabolického syndromu a celkové úmrtnosti,“ varuje doktor Jensen.
Závěr: Pít, nebo nepít alkohol?
To si musí každý rozhodnout sám. Pro tělo je hlavní být v klidu a v pohodě. Pokud vám k tomu pomůže sklenička vína k večeři nebo jedno pivo k televizi, není to problém ani důvod k výčitkám.
Pokud byste však pili alkohol jen kvůli domnělým zdravotním benefitům, pak si dejte raději méně kalorický nápoj a energii doplňte raději z čerstvých potravin.