Pálivá chuť se nachází především v přírodním koření (pálivá paprika, chilli, kari…), dále například v zázvoru a česneku. V některých zemích světa je používají méně, v jiných s nimi nešetří.
Kdo s nimi umí vařit, určitě potvrdí, že není třeba tolik solit a přesto je jídlo vynikající. Snášenlivost pálivých jídel je čistě individuální.
Některá koření mohou výrazně iritovat střevní sliznici a dráždit žaludek (chilli, kajenský pepř), jiná projdou bez povšimnutí. Při jistých onemocněních je lepší se jim zcela vyhnout.
Pro koho nejsou pálivé pokrmy vhodné?
Ačkoliv jsou ostrá jídla pro mnohé samozřejmou součástí jídelníčku, pro některé jedince jsou naprosto nevhodná. Začít můžeme u malých dětí.
Možná se to může zdát jako zbytečná připomínka, ale děti jedí, co jim rodiče dají pod nos, a pokud jsou na to rodiče zvyklí nemusí si uvědomovat, že přidali trošku mletého pepře, trošku tohle a tamtoho.
Děti si na pálivé koření a koření obecně musí zvykat. Zprvu je jejich strava ryze bez veškerých ochucovadel, sole, cukru.
České děti nelze srovnávat s těmi asijskými, které už od malička pomalu rodiče učí na chilli a vnímají tím hranici pálení jinak než my.
Pro těhotné ženy nemá být strava dráždivá, tudíž bychom v tomto období měly ostrá koření omezit. Velmi ostrá jídla totiž mohou ovlivnit utváření chuti u dítěte.
Alergici by si na pálivé koření měli dát větší pozor. Některé druhy totiž povzbuzují alergické reakce. Informaci zjistíme, proděláme-li imunologické vyšetření zaměřené právě na jednotlivé druhy koření. Mezi nejčastější „povzbuzovače“ patří chilli, kari a pepř.
Z pohledu redukční diet se doporučují méně ostrá jídla, kořenit středně, protože příliš pálivé pokrmy potencují chuť k jídlu!
Jak podporují naše zdraví?
Jogínské pojetí stravy nebo indická medicína mluví o pálivém koření jako o zprostředkovateli energie a výbušnosti. Je tudíž bráno jako energické, ale zároveň agresivní, proto musí být dalšími potravinami vyrovnáváno.
Přídavek koření, jak už bylo řečeno, zvyšuje chuť k jídlu. Ne vždy je to nežádoucí vlastnost! Pozorujeme-li, že v poslední době nemáme apetit nebo máme onemocnění, kde je ztráta chuti k jídlu jedním z doprovázejících příznaků (onkologická onemocnění), pak nám dobře okořeněné jídlo zaručeně zvedne náladu.
Zázvor je původem asijská rostlina, která má v kuchyni mnoho využití. Působí preventivně proti ateroskleróze, tím i proti vzniku srdečních onemocnění, dále podporuje trávení. Navíc nápoje s přídavkem zázvoru účinně působí proti žaludeční nevolnosti. Teplým zázvorovým čajem si můžeme léčit i zánět průdušek či pouhé nachlazení.
Česnek podporuje trávení tuků, jídlo pak v žaludku neleží tak dlouho a není nám tak těžko.
Kari, které známe v Evropě je dočista jiné než to, se kterým se můžeme setkat v Asii, odkud kari pochází. U nás je přizpůsobeno „západním“ chuťovým buňkám, není tak pálivé. Zlepšuje trávení živin, a má preventivní význam pro řadu chorob (např. jaterní onemocnění).
Pepř má v české kuchyni svoje právoplatné místo a spousta našich tradičních jídel by bez něj byla ochuzena. Podporuje chuť k jídlu, povzbuzuje zažívání, má močopudné účinky, a spoustu dalších pozitivních vlastností.
Chilli papričky tělu prosperují zejména svým barvivem kapsaicinem. Kapsaicin napomáhá prokrvení organismu, v prevenci proti srdečně-cévním onemocněním, křečovým žilám, srdečním arytmiím a snižuje krevní tlak.
Když si náhodou budete chtít koupit směs koření, dbejte na etiketu na obale. Obyčejně koření doplňují o velké množství kuchyňské soli (někdy více jak 40%), aromat, látek zvýrazňujících chuť, atd. Hledejte ty, které obsahují opravdu koření, některé mají vyloženě napsáno: bez přidané soli.