Nadváha: Výpočet, příznaky, příčiny a řešení

Čím vyšší je vaše váha, tím více vám hrozí různé zdravotní problémy. Jak poznat, že už jde o nadváhu a jaké faktory k nárůstu hmotnosti přispívají? 

4 způsoby pro výpočet nadváhy:

1. Body Mass Index

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje nadváhu pomocí BMI. Pro určení normální váhy, nadváhy či obezity se používá následující vzorec:

Hmotnost v kg / (výška v m)2 = BMI

Pokud se vám nechce BMI složitě počítat, vyzkoušejte naši rychlou BMI kalkulačku

Výsledky porovnejte s tabulkou BMI:

  • pod 18,5 – podváha
  • 18,5 až 24,9 – zdravá (normální) hmotnost
  • 25 až 29,9 – nadváha
  • 30 až 34,9 – obezita 1. stupně
  • 35 až 39,9 – obezita 2. stupně
  • více než 40 – obezita 3. stupně

BMI má své limity

Vzorec vznikl v předminulém století v Belgii a dodnes se často používá. BMI je nejznámějším indikátorem stavu tělesné váhy i přesto, že je značně nespolehlivý. Bere totiž v potaz jen naprosté minimum faktorů. Zcela ignoruje velmi zásadní činitele, jako jsou věk, poměr svalové hmoty a tuku, pohlaví, zdravotní stav apod. 

BMI je tedy tím méně spolehlivé, čím více se měřený jedinec odchyluje od průměru. Téměř nepoužitelné je BMI u dětí, starších osob a aktivních sportovců. Například kulturista může mít velmi vysoké BMI značící výraznou obezitu, a přesto nemít žádný přebytečný podkožní tuk. Důvodem je velké množství svalové hmoty, která zaujímá velkou část jeho váhy. 

2. Obvod pasu

Dalším možným způsobem, jak zjistit, zda trpíte nadváhou, je změření obvodu pasu. U mužů je za nadváhu považovaný obvod nad 94 cm, u žen nad 80 cm. Obezita pak u mužů začíná s obvodem nad 102 cm a u žen nad 88 cm. Ani tento způsob výpočtu však není 100 % spolehlivý, protože stavba těla každého člověka je specifická. I přesto se však jedná o rychlý a snadný způsob, jak si udělat alespoň přibližnou představu o množství tělesného tuku. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zjistěte v pohodlí domova, kolik máte podkožního tuku a rizikového tuku mezi orgány

3. WHR index

WHR index ukazuje poměr obvodu pasu a boků. Stačí změřit obvod svého pasu v místě, kde je nejútlejší a obvod boků tam, kde jsou nejširší. Obvod pasu v centimetrech pak vydělíte obvodem boků v centimetrech. Pokud si chcete výpočet zjednodušit a urychlit, naměřené hodnoty zadejte do WHR kalkulačky

Výsledné hodnoty: 

  • nadváhu u mužů značí hodnota 0,95 a vyšší
  • nadváhu u žen značí hodnota 0,80 a vyšší

4. Měření skladby těla

Všechny výše uvedené možnosti vám nastíní obecnou představu o své váze a postavě. Dokonalou diagnostiku však získáte jedině u odborníka, který vám změří přesný poměr tuku, svalové hmoty, vody a dalších hodnot v těle. 

Podle čeho ještě poznáte nadváhu? 

Časté pálení žáhy

I nepatrné změny tělesné hmotnosti mohou vést k nepříjemnému pálení žáhy spojenému s hořkou pachutí v ústech, říháním, nevolností a bolestí břicha. Více než třetina lidí s nadváhou či obezitou trpí refluxní chorobou jícnu. Podle zahraničního výzkumu existuje mezi obezitou a refluxní chorobou přímá souvislost.   

Bolest kloubů

Výraznější nadváha je rizikovým faktorem pro osteoartritidu, která se vyznačuje poškozením a bolestivostí kloubů. Každodenní nošení nadbytečné váhy způsobuje větší tlak na klouby, přičemž další přibírání na váze nepříjemný tlak ještě zvyšuje. Pokud vás bolí často kolena, kyčle či záda, důvodem může být vyšší tělesná hmotnost. 

Chronická únava

Nadváha způsobuje tlak na vnitřní orgány včetně plic. Pokud vám jednoduché úkoly, jako je zavazování bot nebo úklid domácnosti, způsobují dýchací potíže a velkou únavu, na vině může být právě problém s váhou. 

Důvody nadváhy

Nadváha nebývá způsobená pouze nedostatkem vůle. Ačkoliv za přibírání na váze může do značné míry způsob stravování a celkový životní styl, někteří lidé mohou být ve velké nevýhodě. Nutkání k přejídání je řízené různými biologickými faktory, kam patří také genetika a hormony. Podle výzkumu jsou někteří lidé k přibírání na váze náchylní. Naštěstí je možné překonat své genetické nevýhody úpravou životního stylu a chování. Tyto změny ale vyžadují vůli, odhodlání a vytrvalost. 

5 faktorů, které jsou hlavní příčinou nárůstu hmotnosti

1. Genetika

Děti obézních rodičů mají mnohem větší pravděpodobnost nadváhy než děti, které mají štíhlé rodiče. To však neznamená, že je nadváha zcela předurčená. Potraviny, které jíte, mohou mít velký vliv na to, které geny se u vás naplno projeví a které nikoliv. Důkazem jsou výsledky zahraniční studie na identických dvojčatech. 

2. Průmyslově zpracované potraviny

Vysoce zpracované potraviny jsou vyrobené tak, aby byly levné, měly dlouhou trvanlivost a chutnaly tak dobře, že jim lidé jen těžko odolají. Skvělá chuť těchto jídel však výrazně podporuje přejídání a přispívá k nadváze. 

3. Závislost na cukru

Podle zahraničních výzkumů potraviny s vysokým obsahem cukru stimulují centra odměn v mozku a svými účinky se mohou srovnávat s běžně užívanými drogami, jako třeba alkohol, nikotin, kokain a konopí. Cukr může u vnímavých jedinců způsobit závislost a ztrátu kontroly nad stravovacím chováním.

4. Inzulin

Životně důležitý hormon mimo jiné reguluje ukládání energie v těle. Typická západní strava však u lidí s nadváhou a obezitou podporuje rezistenci na inzulin. Následkem bývá zvýšení hladiny inzulinu v celém těle, což způsobuje ukládání energie do tukových buněk místo toho, aby mohla být energie připravená k okamžitému využití. 

Některé studie naznačují, že vysoké hladiny inzulinu hrají hlavní roli ve vývoji obezity. Podle další studie je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit hladinu inzulinu, omezení jednoduchých cukrů a současné zvýšení příjmu vlákniny

5. Léky

Některé farmaceutické léky mohou mít vedlejší účinky včetně přírůstku na váze. Patří sem především antidepresiva, léky na diabetes a antipsychotika, které podle výzkumu mění funkci mozku, zpomalují metabolismus a zvyšují chuť k jídlu. 

Podle Margit Slimákové je nejčastější příčinou nadváhy a obezity příjem nezdravých, nepřirozeně koncentrovaných a uměle dochucovaných jídel. Důvodem může být také nedostatek pohybu, nezdravé „dietování“, nedostatek spánku, výživa nevhodná pro daný konstituční typ, užívání některých léků, nadměrný stres, závislost na průmyslově upravovaných potravinách, genetická predispozice nebo libovolná kombinace uvedených faktorů. 

Zdravotní rizika nadváhy

Nadváha s sebou nese významná zdravotní rizika, a to i přesto, že se na první pohled můžete cítit zdraví. Zahraniční studie zjistila, že u obézních jedinců s normálním krevním tlakem, cholesterolem i hladinou krevního cukru, byla větší pravděpodobnost vzniku srdečních chorob než u lidí se zdravou hmotností. Studie tak poukázala na hrozící problémy, kterým může čelit mnoho osob s výraznější nadváhou bez ohledu na jejich aktuální zdravotní stav. 

Nadváha u dětí

Dětská nadváha je stále větším problémem. Týká se totiž 20–30 % naší mládeže. K výpočtu dětské nadváhy není možné použít klasický BMI. Proto je vhodné vzít dítě v případě podezření k lékaři nebo odborníkovi na dětskou nadváhu a obezitu

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nadváha a hubnutí u dětí: Co může za kila navíc?

Nenechte se ukonejšit představou, že dítě z nadváhy vyroste. Jedná se o mýtus. Nadváha má v dětském věku zhoubný vliv na zdraví, neboť dětské tělo včetně kostry není ještě plně vyvinuté. Může dojít k poškození pohybového aparátu, hormonálním poruchám, rozvoji diabetu, psychickým následkům i ke kardiovaskulárním problémům. 

Redukce nadváhy: Začněte ještě dnes

Hubnutí je velmi složitý proces. Má-li být úspěšný s trvalými následky, je třeba mít dostatečné znalosti a dodržovat přesně stanovený program. Proto se hodí pomoc výživového poradce. Díky němu dosáhnete výsledků mnohem rychleji a nadváha už vás nebude psychicky ani fyzicky týrat.

Čím dříve začnete, tím snazší bude návrat k normálu. Držíme palce!

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.