Nadváha a hubnutí u dětí: Co může za kila navíc?

Problémy s nadváhou u dětí řeší Američané i Evropané. V České republice se s obezitou potýká téměř 10 % dospívajících. Většina si kila navíc nese s sebou až do dospělosti. Hlavním problémem není vada na kráse, ale zvýšený výskyt zdravotních rizik, které nadváha a obezita přináší.

Zdravotní rizika nadváhy a obezity u dětí

Podle organizace Kids Health může dětská nadváha a obezita způsobit problémy s klouby i kostmi, dušnost, astma, spánkovou apnoe, dřívější pohlavní zralost, brzkou menstruaci a problémy s menstruačním cyklem u dívek, onemocnění žlučníku a jater, diabetes, srdečně-cévní choroby a problémy s plodností v dospělosti.

Za kila navíc může hlavně zvýšený příjem energie a nedostatek pohybu

Projekt S dětmi proti obezitě poukazuje na fakt, že mezi obézními dětmi se v 95 až 99 % případů jedná o obezitu na základě zvýšeného příjmu potravin ve spojení s nevýhodným seřazením genů a sníženým energetickým výdejem.

Obezita vzniklá zvýšeným příjmem potravy je typickým civilizačním onemocněním rozvinutých světových ekonomik. Je typická pozvolným nástupem a komplexními metabolickými změnami.

Nadváhu u dětí však způsobují také závažná, nejčastěji interní, onemocnění. Tady jste jako rodiče z obliga a postup je třeba konzultovat s lékařem a v první řadě kompenzovat primární nemoc.

Co s tím?

Děti je třeba už od narození učit zdravým stravovacím návykům. Obzvlášť tehdy, pokud se v rodině objevují dispozice k nadváze či obezitě. Zdravější a pestřejší strava navíc prospěje nejen dětem, ale všem členům rodiny.

TIP: Přečtěte si, jak vybrat dobrého výživového poradce pro děti.

Opatrně se solí

Dětem do 1 roku věku byste sůl neměli dávat vůbec, do 3 let pak jen v omezeném množství. Ledviny dětí totiž ještě nejsou uzpůsobené na odstraňování nadbytečného množství sodíku z těla.

Na střídmé solení se vždy zvyká mnohem snadněji v dětství než v dospělosti. Pokud své děti včas zvyknete na jídelníček plný ovoce a zeleniny, bude se jim přirozená chuť potravin zdát normální a dostačující i bez přílišného množství soli.

Jestliže dítě naučíte na instantní polévky, konzervy a uzeniny, bude se k těmto pokrmům uchylovat i v dospělosti.

Snídaně jako základ dne

Velkou chybou je skutečnost, že téměř polovina dětí po ránu nesnídá. Jejich tělo má pak tendenci vytvářet tukové zásoby jako rezervu pro období hladu a strádání. Nezdravé je i to, že děti často konzumují nadměrné množství jídla v odpoledních a večerních hodinách, kdy je už nečeká žádná pohybová aktivita a nemají nadbytek energie jak spálit.

Čemu se ve stravě dětí vyhnout?

  • Smažená a tučná jídla: fastfood, nekvalitní pizza, hamburgery
  • Uzeniny: salámy, šunky s nízkým procentem masa, párky, klobásy
  • Velmi sladká jídla a nápoje: kolové nápoje, džusy, slazená mléka, bonbóny, sušenky

V jídelníčcích dětí často převládají potraviny bohaté na energii a zároveň chudé na nutriční látky.

Z moučníků, limonád a cukrovinek si však dětské tělo moc živin nevezme. Strava dětí by proto měla být založená na obilovinách, zelenině, ovoci, nedoslazovaných mléčných výrobcích, libovém mase a zdrojích zdravých tuků (oříšky, semínka..)

Jak řešit chutě na sladké?

Děti, které mají nedostatečný přísun energie ve stravě, rády sahají po sladkostech. Proto dbejte na to, aby každé hlavní jídlo a alespoň jedna ze dvou svačin obsahovala obiloviny nebo brambory. Škrob (složený cukr) v těchto potravinách se ve střevě štěpí pomaleji než sladkosti bohaté na jednoduchý cukr.

Škroby také více zasytí, protože se do krevního oběhu dostávají mnohem delší dobu. Děti pak nemají nutkavou potřebu vyhledávat sladké. Cukrovinky jsou pro děti i dospělé až na samotném vrcholu potravinové pyramidy. Čím později se dítě naučí jíst a pít sladké, tím lépe.

O problému dětské obezity se v pořadu Českého rozhlasu rozpovídal i Zlatko Marinov z dětské obezitologické ordinace Fakultní nemocnice Motol:

Kolik energie by mělo dítě přijmout?

Konkrétní energetický příjem závisí na věku dítěte, úrovni jeho pohybové aktivity, rychlosti vývoje, zdravotním stavu a dalších faktorech. Existují však obecně doporučená čísla pro orientační přehled. S věkem dítěte spotřeba energie postupně klesá.  

  • Kojenci – 100 kcal/1 kg váhy
  • 6leté děti – 80 kcal/1 kg váhy
  • 10leté děti – 65 kcal/1 kg váhy
  • 15leté děti – 50 kcal/1 kg váhy

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je důležité u dětí zvýšit spotřebu ovoce, zeleniny, luštěnin, celý zrn a ořechů, omezit příjem nasycených tuků a orientovat se především na tuky nenasycené.

Příklad jídelníčku pro děti (mladší školní věk)

Snídaně: neslazený ovocný čaj, polotučné mléko s celozrnnými cereáliemi nebo krajíc chleba s 50 g libové drůbeží šunky a tvarohem

Svačina: 1 kus ovoce nebo zeleniny

Oběd: 1 naběračka nezahuštěné polévky, 100 g libového masa, zelenina, luštěniny

2. Svačina: jogurt a ovoce nebo zelenina

Večeře: jídlo sestavené z podobných potravin jako oběd

Nezapomínejte na 1–2 litry neslazených tekutin denně!

TIP: Projděte si ukázkový jídelníček, který zaujme i vybíravé děti.

Nízkotučné mléčné výrobky: Ano, nebo ne?

Volit nízkotučné varianty mléčných výrobků u dětí není potřeba, pokud to lékař v případě vážnější obezity přímo nedoporučí. Mléčné výrobky patří díky vysokému obsahu vápníku a kvalitních bílkovin mezi základní stavební kameny dětského jídelníčku.

10 tipů, jak předejít dětské obezitě

1. Jezte to samé, co dáváte svým dětem

Jděte příkladem. Ideální prevencí vzniku nadváhy a obezity u dětí je vést je k racionální stravě a jíst to samé, co jim dáváte na talíř. Vhodné jsou menší porce jídla častěji během dne.

2. Dodržujte pitný režim

Připomínejte rodině důležitost pitného režimu. Volte neslazené tekutiny ideálně ve formě vody, ovocných a bylinkových čajů. Vodu klidně dochuťte mátou, citronem, pomerančem, grepem…

3. Hýbejte se celá rodina

Hlídejte pohybovou aktivitu ve formě sportovních kroužků a aktivně strávených víkendů s rodinou.

Server NHS UK poukazuje na důležitost rodičovské role. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak dítě přimět k větší pohybové aktivitě, je plánování rodinných výletů na kole a pěších procházek místo sledování televize a hraní počítačových her.

4. Neodměňujte sladkostmi

Neodměňujte sladkostmi, ale najděte jiný způsob. Spojení hezkých chvil a nezdravého jídla si jinak mladí odnesou až do dospělosti a nevhodného návyku se jen tak nezbaví.

5. Zapojte děti do nákupů a plánování vaření

Postupně jim svěřujte také drobné úkony, jako škrábání brambor nebo cibule. Budou se cítit užiteční a jídlo si pak i více vychutnají.

6. Zohledněte skokový vývoj

Myslete na to, že růst dětí je komplikovaný proces. U každého dítěte je průběh individuální a souvisí s různými výškovými a váhovými skoky.

7. Hubněte všichni

Pokud má nadváhu dítě, kily navíc většinou trpí celá rodina. Zapojte do nového životního stylu i ostatní členy rodiny a vzájemně se podporujte.

8. Nikam nespěchejte

Změny ve stravování a pohybu by měly být nenásilné. Každý úspěch náležitě odměňujte a neúspěchy netrestejte.

9. Nechtějte prázdný talíř za každou cenu

Nenuťte děti dojídat jídlo, pokud jsou plné. Díky tomu se naučí, že mají jíst jen tehdy, pokud mají skutečně hlad.

10. Nezakazujte veškeré nezdravé jídlo

V opačném případě se mohou bouřit a sladkosti i rychlé občerstvení konzumovat tajně. Pokud budete vařit převážně zdravé pokrmy, můžete čas od času přimhouřit oko.

Přejeme celé rodině hodně sil na cestě za zdravějšími zítřky 🙂

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.