Pohybuje-li se vaše BMI v rozmezí 25 až 29,9, spadáte do kategorie nadváhy.
Co s tím? Začněte postupnými kroky
Není nutné hned začít držet redukční diety. Spíše kriticky zhodnoťte svůj dosavadní životní styl a začněte s pozitivními změnami.
Je snazší řešit pár kilo navíc, než obezitu a všechny s ní spojené komplikace, které by vás mohly ohrozit v budoucnu.
Zásady zdravého hubnutí: Mikrobiom
Vaše zdraví a nejrůznější pochody v těle zásadním způsobem ovlivňuje také mikrobiom. Mikrobiom (dříve mikroflóra) zahrnuje veškeré mikroorganismy osidlující lidské tělo. Pohybují se ve střevech, na kůži, v ústech nebo v pochvě.
Co tvoří mikrobiom?
Z převážné většiny ho tvoří bakterie. Součástí jsou i kvasinky, viry a další mikroskopické organismy.
Největší část mikrobiomu představuje střevní mikrobiom, tedy bilióny bakterií žijících ve střevech. Dohromady mohou vážit až kolem dvou kilogramů.
Funkce mikrobiomu
Zdravý střevní mikrobiom zajišťuje mnoho důležitých funkcí:
- brání nadměrnému množení škodlivých bakterií
- napomáhá štěpení živin
- podporuje imunitní systém střeva a produkuje některé vitaminy
V posledních letech probíhá intenzivní výzkum lidského mikrobiomu. Vědci zjišťují, že má pravděpodobně mnohem významnější dopad na lidský organismus, než si původně mysleli.
Ukazuje se, že může ovlivňovat množství živin, které tělo dokáže vstřebat; celkový imunitní systém těla; ale také třeba sklon ke vzniku alergií, obezity nebo dokonce i činnost mozku a naši náladu.
Podpořte zdraví svého mikrobiomu
Každý člověk má jedinečné složení mikrobiomu. Představuje souhrn jak prospěšných, tak i nežádoucích patogenních mikroorganismů. Konkrétní složení mikrobiomu závisí na mnoha faktorech – např. na kvalitě stravování, celkovém životním stylu, věku, užívání antibiotik atd.
Poznejte, jak mikrobiom ovlivňuje konkrétně vaše tělo. Unikátní metoda založená na komplexní molekulárně biologické analýze 4 vybraných bakteriálních kmenů odhalí, jestli právě u vás nezpůsobují bakterie neschopnost hubnout a zdali vám nehrozí závažné nemoci. Analýza zároveň slouží jako první krok k nápravě.
Složení střevního mikrobiomu jde pozitivně ovlivnit mimo jiné pravidelnou konzumací probiotik a prebiotik.
- Probiotika – zdraví prospěšné bakterie obsažené zejména ve fermentovaných potravinách, např. zakysaných mléčných výrobcích (jogurt, kefírová mléka) nebo kysaném zelí.
- Prebiotika – nestravitelné složky stravy (většinou vláknina), které bakteriím slouží jako potrava a podporují tak jejich růst a aktivitu. Zdrojem prebiotik jsou např. luštěniny, zelenina nebo ovoce.