Říká se, že zdravá snídaně nastartuje den. Snídaně není ale jen o jídle. Je také o správném pitném režimu. Právě na tekutiny při snídani se často zapomíná. Pitný režim je přitom nezbytný pro optimální fungování našeho těla a udržení dobrého chodu metabolismu. Přece jen, lidské tělo obsahuje až 60 % vody.
Obsah článku:
Proč je pitný režim po ránu tak důležitý?
Pokud tělu nedopřáváte dostatek tekutin hned po ránu, bude zpomalené a hrozí mu dehydratace. Během dne vás potom může zaskočit bolest hlavy, nevolnost nebo potíže s krevním tlakem.
Ať už snídáte nebo ne, napít se po dlouhém spánku je doslova nutnost. A to i přesto, že nepociťujete žízeň. Možná to nevíte, ale v noci vaše tělo vypotí a vydýchá zhruba 0,5 až 1 litr vody. V létě, ale také v období nemoci to může být až 1,5 litru za noc.
Je tedy opravdu důležité tělo hned po ránu „zavodnit“. Cílem je totiž nejen doplnit tekutiny, které tělo spotřebovalo v noci, ale také nastartovat metabolismus.
Který nápoj je pro organismus po ránu ten nejvhodnější a jaký volit při hubnutí?
Základem je voda
Nejideálnější volbou je voda, kterou si můžete podle potřeby dochutit citronem nebo pomerančem. Voda by však neměla být příliš studená, aby krátce po probuzení nedošlo k teplotnímu šoku. Voda by měla mít minimálně pokojovou teplotu. Mnohem vhodnější je proto po ránu sáhnout po sklenici vlažné vody než po studené vodě.
Pokud nemáte v oblibě čistou vodu, můžete si ji ochutit. Lepší než sirupy a slazené minerální vody je ale ovoce nebo bylinky. Zkuste si do vody vyluhovat například mátu nebo různé ovoce.
7 tipů, jak si zdravě ochutit vodu
- plátky okurky a citronu
- plátky citronu a pomeranče s nasekanou mátou
- nakrájené jablko se skořicí
- čerstvá šalvěj
- mix lesního ovoce
- zázvor a pomeranč
- třešně a limetka
Káva jako ranní „nakopávač“
Spousta z nás by si bez šálku kávy nedokázala představit své ráno. Začínáte svůj den také šálkem kávy? Na tom není nic špatného, jen dbejte na doplnění dalších tekutin. Káva je sice nápoj, ale působí močopudně a odvodňuje organismus. Z tohoto důvodu je vhodné kávu zapít ještě vodou. K šálku kávy vypijte minimálně sklenici vody navíc.
U některých citlivých lidí může káva na lačný žaludek působit trávicí potíže a pálení žáhy. V takovém případě je lepší dávat si kávu až po snídani. Myslete také na celkový příjem kofeinu a s konzumací kávy to nepřehánějte.
Obecně se doporučují maximálně 2 až 3 šálky kávy denně. Vysoký příjem kofeinu totiž může způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je nervozita, nesoustředěnost, třes a nespavost. Vhodné je také zaměřit se na druh kávy. Nižší obsah kofeinu má káva arabica, zatímco robusta obsahuje kofeinu více.
Pokud jde o hubnutí, dopřávejte si ideálně pouze černou kávu bez cukru, smetany a většího množství mléka. Díky těmto „bonusům“ v kávě si totiž (často nevědomě) zvyšujete příjem kalorií, což může oddálit nebo narušit váš cíl.
Po ránu zahřejí čaje
Skvělou volbou po ránu jsou také neslazené ovocné a bylinkové čaje, které po probuzení pěkně zahřejí. Alternativou může být také zelený a černý čaj. U nich ale, stejně jako u kávy, pozor na obsah kofeinu a jeho celkový denní příjem.
Zelený čaj má spoustu zdravotních přínosů díky obsaženým katechinům – rostlinným látkám s antioxidačním působením. Zelený čaj navíc podporuje metabolismus, a proto může být vhodnou součástí redukčního režimu, když se chystáte shodit nějaká kila. Řeč je samozřejmě o kvalitním sypaném čaji, ne levné sáčkové variantě.
A co džusy?
Džusy a ovocné šťávy jsou velmi oblíbeným snídaňovým nápojem. Přesto nejsou úplně ideální volbou pro ranní hydrataci těla, obzvlášť pokud chcete zhubnout. Různé ovocné šťávy dodají tělu sice nějaké vitaminy, ale obsahují docela vysoký (byť přirozený) podíl cukru. Alternativním řešením může být dostatečně zředit džus vodou – minimálně 1:2 ve prospěch vody. Pozor také na to, aby ovocné i zeleninové šťávy nebyly uměle přislazované.
Smoothie jako snídaňový hit
Velmi populárním nápojem je poslední dobou smoothie. Smoothie byste ovšem měli spíše brát jako potravinu než nápoj. Smoothie může samo o sobě vytvořit kompletní snídani.
Při jeho výrobě se totiž používá nejen ovoce nebo zelenina, ale také bílkoviny (mléko, jogurt, tvaroh, rostlinná mléka, proteinový prášek) a zdravé tuky (ořechy, semínka, ořechová másla). V takovém případě je už více plnohodnotnou snídaní než součástí pitného režimu.
Kolik toho po ránu vypít?
Ještě před snídaní si dopřejte alespoň 300 ml vlažné vody. V průběhu rána a dopoledne je potom vhodné vypít alespoň dalších 500 ml tekutin. Zavodníte tím organismus, který během noci tekutiny ztratil potem a dýcháním.
Velice důležité je také dbát na pitný režim po celý den. U dospělých lidí se doporučuje příjem 35–40 ml vody denně na kilogram tělesné hmotnosti. Pro člověka s hmotností 70 kg to odpovídá příjmu 2 450 ml vody za den.
Co si z článku odnést?
- V rámci pitného režimu je při hubnutí nejvhodnější voda, případně voda s citronem nebo vyluhovaným ovocem a bylinkami.
- Vhodnou volbou po ránu mohou být také čaje. Raději než černý, je vhodnější neslazený ovocný, bylinný, případně zelený čaj – tyto čaje mají nižší obsah kofeinu.
- Případně lze sáhnout po stoprocentním džusu naředěném vodou v poměru minimálně 1:2 ve prospěch vody.
- Základem pitného režimu by ovšem měla být vždy pitná voda.