Tělesný tuk není pouze otázkou estetické krásy, ale také zdraví. O to více, pokud se jedná o viscerální tuk obalující vnitřní orgány. Co nitrobřišní tuk způsobuje a jak se ho zbavit?
Obsah článku:
Ochrana vnitřních orgánů i první krok k závažným chorobám
Tuk uložený v oblasti břišní dutiny je podstatně nebezpečnější než ten, který se schovává pod kůží a jehož nadbytek mění naši siluetu. Viscerální tuk v bezpečné míře chrání všechny vnitřní orgány a má na organismus pozitivní vliv.
Viscerální tuk – rozcestník
Základní informace
- Tuky v lidském organismu
- Viscerální tuk: Nebezpečí, které není vidět – Právě čtete
- Strašák jménem podkožní tuk: Jak se ho zbavit?
- Typologie postavy – jablko vs. hruška
- WHR index: Zjistěte, jaký máte typ postavy
Diagnostika
- Návod: Jak na domácí měření rizikového viscerálního tuku?
- Chytrý InBody test: Získejte přehled o složení svého těla a zdravotních rizicích
- Váha Tanita odhalí váš tělesný tuk i metabolický věk během 30 vteřin
- Měření Bodystat ohlídá podíl tuku v těle i pokroky při hubnutí
Hubnutí s odborníky
Pokud se ale hodnoty přehoupnou přes doporučovaný limit, zvyšuje se významně riziko vzniku srdečních onemocnění, mrtvice, diabetu, vysoké hladiny cholesterolu, deprese, rakoviny, demence, artritidy, sexuálních dysfunkcí a dalších chorob. Vyšší hodnota viscerálního tuku je navíc spojována se vznikem zánětů.
Magazín diabetes.co.uk spojuje vysoké množství útrobního tuku s inzulínovou rezistencí, což může vést až ke glukózové intoleranci a diabetu 2. typu. Nitrobřišní tuk prý vylučuje specifický protein, který podporuje rezistenci vůči inzulínu.
Server Health Line upozorňuje:
Nebezpečný viscerální tuk je uložený v blízkosti několika životně důležitých orgánů včetně jater, žaludku a střev. Může se však hromadit také v tepnách a zvyšovat riziko aterosklerózy.
Co je viscerální tuk? Něco jiného než podkožní
Magazín Health Line upozorňuje na rozdíl mezi oběma typy tuků:
Viscerální tuk se nachází uvnitř dutiny břišní a obaluje všechny vnitřní orgány. Podkožní tuk je uložen těsně pod kůží, viditelný pouhým okem. Zatímco vyšší hodnota podkožního tuku je především estetickým problémem, nadbytek viscerálního tuku s sebou přináší závažné zdravotní problémy.
Nebezpečí nitrobřišního tuku tkví zejména v tom, že není vidět a mnoho lidí tak o jeho nadbytku nemá ani tušení. Hodnota je zcela nezávislá na množství tuku pod kůží. Můžete tedy být štíhlí jako laňka a přesto se vám hodnoty viscerálního tuku mohou vyšplhat příliš vysoko a ohrožovat tak vaše zdraví.
Měření viscerálního tuku a rizikové hodnoty
Prvním ukazatelem je obvod vašeho pasu, který změříte jednoduše pomocí krejčovského metru v oblasti pupku. Jestliže u mužů obvod pasu přesáhne 102 cm a u žen 88 cm, jedná se o rizikový stav, se kterým už byste měli něco dělat.
Na vzniku se podílí více faktorů
Na ukládání tohoto typu tuku má velký vliv nevhodné složení jídelníčku, nepravidelnost v jídle a také hladovění nebo dlouhodobě příliš velký kalorický deficit. Tělo se při nedostatečném příjmu potravy dá do boje a začne obalovat důležité orgány tukem, aby se ochránilo před hladověním.
Podstatnou měrou se na celkovém stavu podílí i psychická pohoda. Pokud jste neustále ve stresu, za něčím se honíte a nestíháte, budete k tomuto problému náchylnější než kliďasové. Nárůst souvisí také s vyšším věkem a hormonálními výkyvy. Proto jsou ohrožené i ženy v období menopauzy a po menopauze.
Tipy na snížení viscerálního tuku
Jak se zbavit viscerálního tuku?
Shazování funguje jinak než hubnutí podkožní tukové vrstvy. Běžná dieta založená na snížení přijatých kalorií vám nepomůže. Důležité je zjistit příčinu nárůstu viscerálního tuku, zařazení pravidelné pohybové aktivity a vyladění svého jídelníčku.
1. Upravte poměr makroživin ve stravě
Jakmile dodáte tělu potřebné množství bílkovin, tuků i sacharidů, nebude dál strádat, čímž se sníží riziko dalšího ukládání útrobního tuku. Přesný poměr jednotlivých makroživin záleží na konkrétních potřebách vašeho těla, věku, pohlaví, úrovni pohybové aktivity a dalších faktorech.
2. Rozlučte se s jednoduchými cukry
Konzumace jednoduchých cukrů a potravin s vysokým glykemickými indexem způsobuje výkyvy hladiny krevního cukru a snižuje citlivost těla na inzulín. Tento hormon zodpovídá za chod metabolismu a jeho vysoká míra způsobuje zastavení odbourávání tuků.
Zbrzdí vám tedy jakoukoliv snahu o hubnutí tukové vrstvy – a to jak té podkožní, tak i viscerální. Vyškrtněte proto ze svého jídelníčku:
- rafinovaný cukr
- sladkosti
- bílé pečivo
Místo toho se zaměřte na komplexní sacharidy ve formě celozrnných obilovin, dále na zeleninu, libové maso a zdravé tuky v oříšcích nebo rybím mase.
3. Naložte si na talíř spoustu zeleniny
Nízkokalorická zelenina vám navýší objem jídla a neohrozí vaše hubnutí. Zásobte se především brokolicí, květákem, kapustou, okurkou, paprikou, cibulí, česnekem, celerem, listovými saláty a špenátem. Zeleninu obsahující škrob (např. brambory, batáty) si dopřávejte také, ale raději v menší míře.
4. Nebojte se tuků
Vaše tělo potřebuje zdravé tuky k optimálnímu fungování. Zahoďte sádlo a margaríny a zaměřte se na oříšky, semínka, mořské ryby, avokádo a za studena lisované oleje.
5. Hýbejte se
Bez pohybu to nepůjde. Sportováním posílíte tělo, nastartujete spalování a budete se cítit šťastnější. Pravidelná pohybová aktivita navíc vyrovnává hladinu inzulínu a připravuje buňky na využívání glukózy. A to je v případě příliš vysoké míry viscerálního tuku naprosto zásadní.
Pomůže vám běh, HIIT cvičení, tabata a intervalové tréninky. Vhodná i kombinace aerobního cvičení s posilováním se zátěží. Vysoko intenzivní cvičení pak můžete střídat i s klidnějším pohybem, jako třeba chůzí, pilates, jógou apod.
Podle Medical News Today je cvičení dobrý způsob, jak snížit viscerální tuk:
Zahrňte do svého života kardiovaskulární cvičení, které zvyšuje srdeční frekvenci i silový trénink pro zlepšení svalové hmoty. Může to být například běh, cyklistika, plavání, aerobic nebo kruhový trénink zkombinovaný s cvičením se závažím, dřepy a kliky.
Výchozím bodem pro kontrolu váhy a množství viscerálního tuku je pravidelná fyzická aktivita trvající alespoň 30 minut denně (nejlépe však 60 minut). V boji s břišním tukem pomáhá také silový trénink a posilování břišního svalstva. Cvičení je nejlepším způsobem, jak s viscerálním tukem bojovat,
radí magazín Health Harvard.
6. Snižte hladinu stresu
Snažte se vyhýbat stresujícím chvílím a zařaďte do svého života aktivity, které vás uklidňují a zlepšují náladu. Můžete začít meditovat, zapsat se na hodiny jógy, vrátit se ke hře na hudební nástroj nebo se začít pravidelně scházet se svými přáteli. Velmi prospěšný je i poslech oblíbené hudby, čtení knih a popíjení bylinných čajů.
Důležitost snížení hladiny stresu zdůrazňuje i britský internetový magazín Express:
Steroidní hormon kortizol má na naši váhu obrovský vliv. Když jsme ve stresu, tělo uvolní kortizol, který přímo působí na metabolismus. Výsledkem je ukládání útrobního tuku. Vyzkoušejte meditace, trávení času s přáteli a rodinou nebo aktivity, které vás baví a přináší vám radost.
7. Vyspěte se do růžova
Dostatečný odpočinek je nezbytný pro správnou funkci hormonů a optimální chod metabolismu. Pokud spíte příliš málo, projeví se to nejen na únavě, ale také na větší chuti k jídlu. Vyhledávat budete zejména sladkosti a tučná jídla. Před ulehnutím si zkuste dát teplou koupel, vypít hrnek meduňkového či levandulového čaje nebo využít přírodní éterické oleje k navození spánku.
Několik studií spojilo spánkovou apnoe – krátkodobé noční bezdeší – s vyšším rizikem nárůstu viscerálního tuku. Pokud máte podezření, že se vás stav zhoršeného dýchání během noci týká, navštivte lékaře a poraďte se s ním na dalším postupu.
Seznam míst, kam se můžete objednat na měření viscerálního tuku
V průměru se cena bioimpedanční analýzy (včetně měření viscerálního tuku) pohybuje kolem 700 Kč. V rámci nezávazné konzultace s výživovým specialistou ji můžete získat levněji.
- Buď za 484 Kč (včetně dietního plánu, jídelníčku a bylinného produktu k odbourání tuku)
- nebo za 200 Kč, záleží na poskytovateli.
Kraj | Město |
---|---|
Jihočeský | České Budějovice, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor |
Jihomoravský | |
Karlovarský | |
Královehradecký | Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí |
Liberecký | |
Moravskoslezský | Bruntál, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Třinec |
Olomoucký | |
Pardubický | |
Plzeňský | |
Praha | Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Praha 11 |
Středočeský | Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem, Dobříš, Hostivice, Jesenice u Prahy, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Slaný |
Ústecký | Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec |
Vysočina | |
Zlínský |
Teď už je to na vás. Kterou radou začněte hned teď?