Nedostatek vitaminu D v těle: Jaké hrozí zdravotní problémy a jak se projevuje

O vitaminu D a jeho vlivu na zdraví se teď hodně mluví a píše v souvislosti s virovým onemocněním covid-19. “Déčko” však k životně důležitým vitaminů patří odjakživa a jeho dlouhodobě nízký příjem bývá příčinou vážných zdravotních problémů a nemocí. 

Nedostatek déčka je celosvětový problém. Například v Evropě přijímá příliš málo vitaminu D odhadem až 50 % lidí včetně dětí a pouze o 1 % české populace lze říci, že přijímá dostatečné až preventivní množství vitaminu D po celý rok. 

Vitamin D je přitom absolutně nezbytný pro zdravé fungování celého organismu a hraje významnou roli v prevenci spousty chronických onemocnění včetně infekcí. Víte, jak odhalit nedostatek právě u sebe?

vitamin D - potraviny
Dle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pobyt na sluníčku k doplnění vitaminu D nestačí a je nutno pravidelně konzumovat potraviny bohaté na déčko nebo užívat doplňky stravy.

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D v těle

Jednou z mnoha funkcí déčka je správné fungování imunitního systému. Je nutný pro vstřebávání vápníku a fosforu. Vyznačuje se protizánětlivými a protivirovými účinky. Slouží jako prevence a hodně se využívá při léčbě cukrovky obou typů a celé řady autoimunitních, kardiovaskulárních a onkologických chorob.

Je vědecky prokázáno, že chronický nedostatek negativně ovlivňuje zdraví a je příčinou mnoha zdravotních problémů a nemocí. Není-li příčinou, pak zhoršuje průběh nebo komplikuje léčbu. Nedostatek tohoto vitaminu je však natolik běžný, že o něm většina lidí neví, a za svými potížemi vidí jiné důvody.

5 nejčastějších projevů nedostatku vitaminů D

  • Oslabený imunitní systém: některé studie prokázaly, že zvýšený příjem snižuje riziko infekce dýchacích cest.
  • Pocity únavy a vyčerpání: příliš nízká hladina může dokonce způsobovat chronické stavy únavy.
  • Bolesti svalů: některé výzkumy potvrzují, že zvýšené dávky mohou zmírnit pocity bolesti.
  • Horší a delší hojení ran a pooperačních stavů: vitamin D podporuje hojení a léčbu ran, brání vzniku zánětů a bojuje s infekcemi.
  • Špatná nálada až depresivní stavy u dospělých osob zejména ve vyšším věku. Podávání vyšších dávek zlepšuje náladu a to i během zimního období, kdy se u lidí častěji objevují tzv. sezónní deprese.
vitamin D - nachlazení
Opakovaná nachlazení mohou být projevem i nedostatku vitaminu D v těle.

Nemoci způsobené nedostatkem vitaminu D

Zdravý příjem vitaminu D je nezbytný v každém věku. Jeho chronický nedostatek může mít za následek nedostatečný vývoj plodu i slabé kosti a časté zlomeniny v seniorském věku.

Mezi rizikové skupiny patří:

  • těhotné a kojící ženy “zásobující živinami” sebe a dítě zároveň,
  • novorozenci, u nichž není doporučován pobyt na přímém slunci,
  • starší lidé, u kterých s přibývajícím věkem klesá tvorba vitaminů všeobecně, 
  • osoby s tmavším fototypem kůže, které při stejném množství UV záření produkují méně vitaminu D.

Křivice u malých dětí

U dětí nedostatečný příjem déčka vede k poškození vývoje kostí známé jako křivice nebo rachitis. Nízká hladina může vyvolat vznik alergií, astmatu, atopické dermatitidy či ekzémů.

Jak je to u novorozenců

Děti do 1 roku vitamin D nepřijímají ani ze sluníčka, ani z potravin. Specialisté jej radí doplňovat prostřednictvím kapek a to ideálně 10 µg/denně (400 IU/den). Na správný příjem déčka by měly dbát ženy v průběhu těhotenství, nejlépe již před početím.

Alopecie neboli nadměrné vypadávání vlasů

Málo vitaminu D v těle se může projevit zvýšeným vypadáváním až těžkou ztrátou vlasů u žen, jak naznačují některé studie. Neznamená to však, že nedostatek vitaminu je jedinou příčinou tohoto nepříjemného autoimunitního onemocnění známého jako alopecie

Kardiovaskulární nemoci a diabetes

Nedostatek také zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a hypertenze neboli vysokého tlaku. U většiny pacientů s onemocněními srdce bývá zjištěná nízká hladina tohoto vitaminu. Také zhoršuje průběh a léčbu diabetu 2. typu. 

Osteoartritida, osteomalacie a osteoporóza

Vitamin D je nezbytný pro zdravé a silné kosti, protože zlepšuje vstřebávání vápníku. Jeho nedostatek způsobuje úbytek kostní hmoty a to se může navenek projevit silnými bolestmi zad v bederní části a kostí. Studie naznačují přímou souvislost mezi nedostatkem vitaminu a bolestmi kostí v nohách, žebrech či kloubech.

Ztrátou kostní hmoty trpí starší lidé, kteří jsou náchylnější k pádům a zlomeninám. Minerální hustota jejich kostí je nízká a obsahuje méně vápníku a dalších minerálů. Příčinou kromě věku bývá i chronický nedostatek vitaminu D. Zvýšený či alespoň adekvátní příjem déčka má na stav kostí prokazatelně pozitivní vliv v každém věku.

U starších osob vitamin D významně snižuje riziko ztráty rovnováhy a síly, častých zlomenin a zlepšuje celkovou mobilitu. Jeho nedostatek naopak oslabuje kosti a vede ke vzniku či zhoršení průběhu osteoporózy, snižuje fyzickou aktivitu, svalovou sílu i hmotu (tvz. sarkopenie).

vitamin D - zlomeniny
Slabé kosti a časté zlomeniny trápí zejména starší osoby.

Jak zjistit nedostatek vitaminu D

Pokud se každý den nepohybujete na slunci, pravidelně nejíte potraviny bohaté na déčko, ani neužíváte žádné doplňky stravy, nechte se raději otestovat na množství vitaminu D v těle

Existují tři způsoby, jak na to: 

  1. Navštivte svého lékaře, seznamte jej se svým podezřením a požádejte o doporučení.  Vyšetření v takovém případě zaplatí pojišťovna.
  2. Objednejte se do odborné laboratoře, kde vám změří hladinu vitaminu D. Vyšetření hradíte ze svého.
  3. Kupte si diagnostický test a odběr krve si proveďte sami. 

Testuje se pouze malý vzorek krve. Vyšetření nebolí. Množství vitaminu D v organismu se zjišťuje laboratorním vyšetřením, které měří hladinu tzv. 25-hydroxyvitaminu D v plazmě. 

Jak funguje diagnostický test z lékárny

Balení testu obsahuje lancetu, s jejíž pomocí si ze špičky prstu odeberete malý vzorek krve. Několik kapek krve aplikujete na suchou kartičku nebo do krevní zkumavky. Vzorek vložíte do předplacené obálky, která je součástí balení, a odešlete do laboratoře, kde provedou vyšetření a během pár dní obdržíte výslednou hodnotu.

Rozmezí hodnot pro nejběžnější výsledky:

  • 11 až 30 ng/mm: chronický nedostatek vitaminu D,
  • 31 až 40 ng/mm: doporučená hodnota vitaminu D,
  • 41 až 60 ng/mm: preventivní příjem vitaminu D.

Jak rychle zvýšit hladinu vitaminu D

V případě nízkých hodnot pod 30 ng/mm je doporučeno zvýšit příjem vitaminu D za pomoci úpravy stravy a užíváním doplňků stravy obsahujících vitamin D. Na výběr jsou různé formy od klasických tablet a želatinových tobolek naplněných sypkým práškem, přes olejové kapsle a kapky až po roztoky a spreje. 

Účinnější než tablety bývají oleje obsahující koncentrovanější dávky vitaminu D. Denně stačí pouze jedna kapka. Pro děti jsou ideální želatinové bonbóny s náhradními sladidly, které se “tváří a chutnají” jako obyčejní gumoví medvídci, které děti zbožňují. Nabídka je široká. Nechte si poradit lékařem, lékárníkem či výživovým odborníkem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
6 ověřených způsobů, jak doplnit vitamin D

Závěrečné shrnutí: Máte zdravotní problémy? Nechte si změřit hladinu vitaminu D

Co byste si měli zapamatovat?

  • Dlouhodobě nízký příjem bývá příčinou mnoha zdravotních potíží i nemocí.
  • Nedostatek prokáže odborné vyšetření krve v certifikované laboratoři.
  • Při zjištění nízké hladiny zvyšte příjem potravin bohatých na vitamin D.
  • Užívejte kvalitní doplňky stravy.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.