Salámová, šunková, žampionová nebo snad s ananasem? Receptů na tu zaručeně nejlepší domácí pizzu najdete na internetu spoustu. Podívejte se s námi na průřez tím nejzajímavějším.
Historie oblíbené pečené dobroty sahá až do starověku. Jde o pokračovatele plochého chleba typu foccaccia. Pekli ho už staří Římané. Novodobá pizza, jak ji známe dnes, vznikla nejspíš v 18. století v Neapoli – a to přidáním rajčatové omáčky na plochou chlebovou placku. Svou vlastní historii má těsto americké. Je daleko silnější a také hutnější.
Obsah článku:
Výborné domácí těsto na pizzu jde udělat i bez mouky
Moderní výživové trendy opouštějí pšeničkou mouku, jakožto nekvalitní a příliš geneticky modifikovanou. Běžně se tak setkáte s recepty na pizzu nejen bez droždí, ale také bez mouky.
Populární alternativy představují těsta z:
Alternativní přípravy těsta bývají bez droždí a tím i bez kynutí. Na druhou stranu zeleninová a luštěninová těsta hůře drží tvar. Počítejte s tím při krájení.
Další varianty rychlé pizzy:
- Z jogurtu
- Z listového těsta
Další, nejméně zdravou, přípravu představuje těsto z rohlíků.
Klasické těsto podle Jamieho Olivera
Kdo jednou zkusí tohle rychlé těsto na pizzu, už nechce jiné,
říká Jamie Oliver na svých stránkách.
K přípravě používá:
- 1 kg jemné italské mouky na chleba
- 2 balení 7g droždí
- 4 lžíce extra panenského olivového oleje
- Lžíci moučkového cukru
- Lžičku mořské soli
Hotové těsto v míse zakryjte hadříkem a nechce cca hodinu kynout. Nemusíte hned péct – hotové těsto počká i v lednici. Překryjte ho igelitovou fólií.
O použití cukru se vedou letité spory. Zuzka z blogu I love Italy říká:
Některé zdroje uvádějí cukr ano, jiné říkají ne. Kde je pravda? Říká se, že pokud přidáme do těsta ještě cukr, tak pomůžeme kvasinkám rychleji pracovat a těstu rychleji kynout. Což nebývá žádoucí efekt, když už máme veškeré informace o italské pizze z předchozích odstavců. Dává to smysl řekla bych. Sama jsem jej dříve používala, takže se této rady podržím a zkusím to příště bez něj.
TIP: Perfektní těsto bez cukru umí třeba Jarka z blogu Chutě světa.
Je lepší pizza na plech, nebo z pekárny?
Speciální pekárny se těší oblibě i v domácnostech některých Italů. Jiní zase nedají dopustit na klasickou přípravu v troubě. Pravdou však zůstává, že pizza z domácí pekárny je hotová do 5 až 15 minut v závislosti na síle těsta. Přístroj ji krásně propeče a přitom nevysuší přísady navrch.
Hlavní problém pečení těsta v klasické troubě není čas, ale omezená teplota. Běžné elektrické trouby končí na 250 °C, zatímco elektrické pece v pizzeriích na 300 stupních začínají. Klasické pece na dřevo pečou dokonce při cca 450 °C.
Nejlepší recepty českých blogerů
1. Margherita podle My cooking diary
Jakou začít? Přece klasikou, jejíž základní přísady jsou jen 3: dobrá rajčatová omáčka, bazalka a mozzarella. Recept na těsto podle Kačí se moc neliší od Jamieho Olivera. Přidává však i báječný postup na rajčatovou omáčku sugo.
2. S rukolou a prosciuttem podle Foodlover
Maminka Tereza Boušková pro vás připravila recept s neodolatelnou kombinací rukoly, parmazánu a prosciutta. V pizzerii většinou vyjde tohle „kombo“ pekelně draho. Připravte si ho doma, ušetříte a vaše kuchyň se rázem zahalí do toskánské vůně…
3. Špenátová podle Monči z U nás na kopečku
Pokus o tenké těsto se tady vydařil se vším všudy. Potřebujete postup pěkně krok za krokem i s fotkami? Tady ho najdete.
4. Italská verze od Zuzky „I love Italy“
Kdo jiný by měl rozumět přípravě pizzy, než Zuzka, která v Itálii celých 6 let žila. Ve vaření místní kuchyně se zdokonalila natolik, že si ji pochvalují i sami místní. Oceníte i její tipy na výběr a zpracování mozzarelly, rajčat a mouky.
TIP: Nemáte rádi rajčata? Vyzkoušejte Zuzčinu „Quattro Formaggi“. Jde o jeden z mála druhů se základem bez rajčatové omáčky.
5. Vychytaná Margherita podle Kublanky
Kublanka alias Blanka a Jakub používají při vaření různé vychytávky. I tenhle recept pojali s důmyslností sobě vlastní. A pochvaly v komentářích na sebe nenechaly dlouho čekat. I my tleskáme, opravdu parádní jídlo.
Co vy a domácí pizza? Zkoušeli jste ji? Podle jakého receptu? Napište nám třeba na Facebooku.