Zdravý životní styl představuje osvědčený způsob, jak můžete posilovat a chránit své zdraví před běžnými nemocemi. Když už vás přece jen nachlazení nebo chřipka skolí, zařaďte do jídelníčku hned několik obyčejných potravin, které nad bacily hravě zvítězí. O které potraviny se jedná?
Nachlazení či chřipka hrozí obzvlášť teď na podzim. Zdravá strava, pravidelné sportování a dostatečný odpočinek zlepšují celkové zdraví a posilují imunitu přirozeným způsobem. Když ochoříte, zmírňují průběh nemoci a urychlují léčbu.
Některé zdravé potraviny dokonce obsahují tak vysoké množství živin, že přímo působí proti obávaným virům a bakteriím. Označit bychom je mohli i jako přírodní léky proti nachlazení a chřipce.
Obsah článku:
Některé potraviny porazí rýmu, kašel i chřipku
Při běžném nachlazení či chřipce je doporučován hlavně klid a odpočinek. Vhodná je také stavu přiměřená fyzická aktivita. Samozřejmě ne intenzivní sportování, kratší procházka na čerstvém vzduchu může léčbu onemocnění dýchacích cest podpořit.
Běžně se také užívají volně prodejné léky. Nejčastěji se jedná o kapky proti kašli, nosní kapky, vitaminy a případně léky na snížení horečky.
Výživa je během nemoci velmi důležitá. Vhodné jsou na živiny bohaté potraviny a jídla, které navíc podpoří hydrataci. Nápomocné mohou být také potraviny, které mají na lidský organismus obzvláště pozitivní vliv. Ty následující obsahují ohromné množství vitaminů, minerálů a dalších účinných látek.
Seznam potravin, které porazí chřipku a nachlazení:
- rakytník
- zázvor
- česnek
- ovoce a zelenina oranžové barvy
- koření: anýz, tymián a fenykl
- med
- zakysané mléčné výrobky
- listová zelenina
- silný drůbeží vývar
- kvalitní čaj
- voda
Silný drůbeží vývar
Jako léčebný prostředek se proti nachlazení a chřipce vydatná drůbeží polévka využívá už stovky let. Doplní vitaminy, minerály, bílkoviny, kalorie a tekutiny nezbytné pro regeneraci a rychlé uzdravení. Slepičí polévka obsahuje aminokyselinu cystein, která pomůže uvolnit ucpaný nos.
Rakytník řešetlákový
Drobné oranžové plody rakytníku obsahují až 10krát více vitaminu C než citrusy, vitaminy A, D, F, K i skupiny B, organické kyseliny a spoustu minerálů. Rakytník posiluje imunitu, podporuje trávení, chrání tělo před bakteriemi a toxiny a pomáhá rozpouštět hleny.
Účinný je zejména v podobě 100% rakytníkové šťávy, ale konzumují se i čerstvé a sušené plody, vynikající jsou džemy z rakytníku i rakytníkový olej.
Recept na domácí rakytníkový sirup:
Suroviny:
- 1 kg čerstvých plodů
- 0,5 kg cukru
Postup:
Plody omyjte, rozdrťte a propasírujte na šťávu. Smíchejte s cukrem a za stálého míchání na mírném plameni vařte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Hotový sirup přelijte do čistých lahví a uchovávejte na chladném místě.
Preventivně můžete užívat 1 lžičku denně, při nachlazení 1 lžičku rakytníkového sirupu 3krát denně. Sirup lze užívat jen tak nebo jej rozmíchat ve sklenici vlažné vody.
Zázvor
Skvělým spojencem při léčbě podzimních nemocí je taktéž zázvor. Důkladně prohřeje celé tělo, zbavuje zánětu a zahlenění. Obsahuje vitaminy C, B1, B2, B6, E a minerály hořčík, fosfor, draslík, zinek, vápník a další.
Jíst se může čerstvý, kandovaný či jako koření. U druhé varianty dávejte pozor na množství, jelikož obsahuje nejen účinné látky, ale rovněž spoustu cukru a celkově kalorií. Z čerstvého zázvoru si můžete připravit léčivý zázvorový čaj nebo jej nastrouhat a přidat do hlavního jídla. Ochutí slaná, ale i sladká jídla.
Zázvorový čaj proti nachlazení
Kořen zázvoru oloupejte, nakrájejte na tenké plátky a zalijte horkou vodou. Nechte několik minut louhovat a hotový čaj dochuťte například medem a plátkem citronu.
Česnek
Česnek obsahuje látku alicin, která působí proti virům, bakteriím i plísním. Též posiluje imunitní systém a zmírňuje projevy nachlazení.
Četné výzkumy potvrzují, že lidé konzumující během zimy čerstvý česnek jsou méně často nemocní, a pokud onemocní, léčí se rychleji. V akutní fázi nachlazení je doporučeno každé 3 až 4 hodiny žvýkat jeden stroužek česneku. Pro lepší chuť jej můžete rozmačkat a smíchat s lžičkou domácího medu. Česnek také můžete přidat do slepičího vývaru.
Obecně ucpané dutiny pomáhá uvolnit ostré koření. Kromě česneku zkuste křen či chilli papričky. Ty obsahují látku kapsaicin, která pálí a zároveň hojí. Obsahuje vitamin C, pomáhá od bolesti, má antibakteriální účinky. Na pikantní pokrmy si však dávejte pozor, pokud vás trápí žaludeční potíže.
Bylinky: anýz, fenykl, tymián a další
Bedrník anýz je aromatické koření s vůní připomínající lékořici. V lidové medicíně se užívá ke zmírnění kašle a zklidnění horních dýchacích cest. Anýzový čaj pomáhá při suchém kašli a bolavých průduškách, usnadňuje vykašlávání. Pít se může dvakrát až třikrát denně. Anýz pomáhá i při potížích s trávením.
Také tymián obecný může urychlit léčbu nachlazení tím, že pomáhá proti kašli. Podobně působí také majoránka, saturejka a dobromysl. Z bylinek si můžete připravit čaj nebo sirup. Vykašlávání podpoří i fenykl obecný. Čaj z fenyklových semen chutná podobně jako anýzový čaj. Nebo můžete fenykl koupit čerstvý a připravit z něj salát.
Anýzový čaj na usnadnění odkašlávání
Suroviny:
- 1 lžíce drcených semen anýzu
- 250 ml vody
- med
Postup:
Anýz zalijte studenou vodou, přiveďte k varu, a 10 minut vařte. Poté sceďte, oslaďte medem a vypijte.
„Oranžové“ ovoce a zelenina
Oranžově zbarvené druhy ovoce a zeleniny totiž obsahují beta-karoten, který organismus přeměňuje na vitamin A. Tento vitamin je významný pro silný a odolný imunitní systém a také pro zdravé sliznice. Ze zeleniny jezte mrkev a batáty, z ovoce zase meruňky.
Zázrak jménem med
Má antibakteriální účinky, zabíjí škodlivé bakterie a posiluje imunitní systém, díky čemuž pomáhá také při nachlazení a chřipce. Pozor ale na vysoké teploty. Med přidávejte do čaje, až trochu vychladne.
Medový nápoj může pomoci zmírnit návaly kašle. Stačí lžičku kvalitního domácího medu rozpustit ve sklenici teplého mléka. K léčivým receptům patří cibulovo-medový sirup.
Medový sirup s cibulí proti kašli
Suroviny:
- 1 středně velká cibule
- 3 lžíce domácího medu
Postup:
Cibuli oloupejte, nakrájejte nadrobno a smíchejte s rozpuštěným medem. Nechte několik hodin odležet, nejlépe přes noc. Cibule do medu pustí šťávu. Lžičku medovo-cibulového sirupu při nachlazení užívejte třikrát denně.
Mléčné výrobky
V minulosti se mléčné výrobky při nachlazení nedoporučovaly. Tvrdilo se, že zahleňují. Dle vědců jde o mýtus, který pochází už z 12. století.
Mléčné výrobky, zejména zakysané typy jako kefír a jogurty, naopak mohou při nachlazení pomoci. Obsahují hodné bakterie neboli probiotika, která jsou důležitá nejen pro zdravou střevní mikroflóru, ale dle lékařských studií bojují také proti infekcím horních cest dýchacích.
Čaj
Stejně jako horká polévka, teplý čaj uvolňuje ucpané dutiny. V čaji obsažené polyfenoly mají antioxidační a protizánětlivé účinky, konkrétně taniny působí i proti virům a bakteriím. Bílý, zelený i černý čaj obsahují katechiny, které ulevují od bolestí v krku a kašle.
Podle japonské studie z roku 2011 pití kvalitních čajů snižuje riziko onemocnění chřipkou až o 75 %.
Voda
Na vodu byste zapomínat rozhodně neměli. Patří mezi nejdůležitější položky nejen v tomto seznamu. Přesto spousta lidí na pravidelnost a důležitost pitného režimu zapomíná.
Pitný režim zahrnující zejména čistou vodu je nezbytný pro správnou hydrataci organismu i fungování všech orgánů. Dostatečná hydratace je velmi důležitá pro odplavování škodlivých toxinů z těla.
Listová zelenina
Čím tmavší listy, tím lépe. Barviva totiž hrají v imunitním boji důležitou roli. Místo ledového salátu vsaďte spíše na rukolu, kapustu nebo špenát.
Listová zelenina je bohatá na vitaminy A a E a kyselinu listovou. Její konzumací posílíte přirozený obranný systém. Jíst ji můžete čerstvou v salátech i tepelně upravenou třeba jako zdravou a výživnou přílohu.
VÍTE, PROČ VÁM PŘI NEMOCI CHUTNÁ MÉNĚ? Většina nemocných při nachlazení a chřipce pociťuje nízkou chuť na jídlo. Příčinou jsou nemocí oslabené chuťové receptory i částečná ztráta čichu. Vůně a chuť jsou přitom s konzumací jídla intenzivně propojené.
Jaké živiny nemocné tělo potřebuje nejvíce
Rýmu, nachlazení i chřipku způsobují viry, nikoliv bakterie. Antibiotika na ně nezabírají, ale stav nemocného může poměrně výrazně zlepšit a projevy nemoci naopak zmírnit vyvážená a zdravá strava.
Na které konkrétní živiny byste se při nachlazení a chřipce měli zaměřit:
Co tělu dodat | Jak pomáhají | Kde je najdeme |
Bílkoviny | Jsou jednou ze tří hlavních makroživin. Tělo je používá na budování a opravu tkání. | Maso (hovězí, vepřové, drůbeží, králičí a další), ryby, šunka, vejce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a semena. |
Vitamin A | Zklidňuje a ozdravuje sliznice. Posiluje imunitu. | Hovězí a vepřová játra, ryby a rybí tuk, mléko a mléčné výrobky, vejce, mrkev, špenát, batáty, kopr, meruňky, broskve. |
Vitamin B6 | Podporuje vstřebání živin z potravin, snižuje únavu a zlepšuje náladu. | Maso a vnitřnosti (játra), droždí, ryby, vejce, špenát, brambory, luštěniny. |
Vitamin B12 | Podporuje imunitní proces a snižuje únavu. Doporučeno užívat s kyselinou listovou. | Maso, játra, ledviny, ryby, vejce, mléko, jogurty, sýry, kvasnice. |
Vitamin B9 (kyselina listová) | Posiluje imunitu, krvetvorbu i psychickou pohodu. | Vnitřnosti, ryby, listová zelenina, avokádo, sušené ovoce, vlašské ořechy, mango, avokádo, obilné klíčky, ovesné vločky, luštěniny,kvasnice, sýry, mléko. |
Vitamin C | Stimuluje imunitní reakce a urychluje uzdravení. Je to antioxidant. | Rakytník, šípek, jahody, ostružiny, brusinky, černý rybíz, růžičková kapusta, brokolice, kiwi, paprika, brambory, rajčata. |
Antioxidant Glutathion | Dle některých zdrojů velmi silný antioxidant, který tělo zbavuje škodlivých látek. | Borůvky, černý rybíz, aronie, vinná réva a další. |
Proti nachlazení pomáhá bojovat celá řada dalších látek. Jsou to například minerály selen a zinek nebo přírodní barviva flavonoidy. Největší sílu mají zejména flavonoidy z dužiny sytě barevných citrusových plodů grapefruitů, pomerančů či mandarinek.
Potraviny, které škodí (nejen) při nachlazení a chřipce
Tak jako zvýšený příjem zdraví prospěšných mikroživin může uzdravení uspíšit, nezdravé potraviny mohou léčbu naopak protáhnout. Nezdravá a nevhodná strava oslabuje imunitní systém a zvyšují náchylnost ke vzniku nemocí včetně nachlazení a chřipky.
Jídla, které léčbě nachlazení a chřipky neprospívají:
- mastná a tučná jídla
- sladká jídla a nápoje
- velké množství kofeinu
- kouření
- konzumace alkoholu
Závěrečné shrnutí: Při nemoci zvyšte příjem vitaminů, minerálů i bílkovin
- Složení stravy hraje významnou roli při porážení nemoci.
- Zdravý a vyvážený jídelníček doplní všechny nezbytné živiny, které tělo potřebuje k regeneraci a rychlému uzdravení.
- Dbejte na to, abyste přijímali větší množství vitaminů a minerálů. Potřebné jsou ale také kvalitní bílkoviny. To vše posílí vaši imunitu a podpoří tělo v boji s nemocí.
Jste-li nachlazení právě při čtení našeho článku, přejeme vám hodně sil a brzké uzdravení!
K článku nás inspiroval: Health.com