Usměvavá Sandra Figalová říká, že její práce je ze 70 % o psychice klientů. Jak s nimi pracuje a co radí? Čtěte celý rozhovor s naší oblíbenou redaktorkou.
Obsah článku:
Kolik let už tvoříš jídelníčky a odborné texty pro BezHladovění?
Ahoj, teda, no už to nějaký ten pátek bude.. začala jsem psát už na gymplu, tenkrát to byla pro mě taková fajn brigáda ke škole a vlastně mi to zůstalo až do teď. Nevím přesně, kdy jsem začala spolupracovat přímo s BezHladověním, ale 3 nebo 4 roky to už asi budou.
Co se za tu dobu změnilo v tvém přístupu ke zdravé stravě a sportu?
Začala jsem psát jako člověk, co se o zdravý životní styl pouze zajímal samostudiem. Během té doby jsem výživu vystudovala na vysoké škole, takže bych řekla, že hlavně asi mé znalosti a schopnost rozlišovat a vyhledávat relevantní informace se od té doby posunuly.
Nicméně přístup jako takový bych neřekla, že se nějak zásadně změnil, spíš mě to utvrdilo v tom, že člověk by neměl nic přehánět a zároveň by se měl zaměřit zejména na to, co funguje u něj a nenásledovat slepě každý nový výživový trend, protože každý jsme jiný.
Razíš zásadu hubnutí bez stresu, přirozeně a zdravě. Co si pod tím představit?
Myslím si, že pokud chce člověk zhubnout dlouhodobě, musí si to především správně nastavit v hlavě. Je důležité se na to připravit jako na změnu životního stylu, která nás bude bavit a ne to brát jako na nutné krátkodobé zlo, u kterého budeme odpočítávat dny, až si zase budeme moct dát, na co máme chuť.
Já svým klientům nic nezakazuji, ačkoliv se správně nastaveným jídelním režimem je chutě na sladké i nezdravé věci brzy samy přechází. Po čase člověk zjistí, že se zkrátka se zdravým jídelníčkem cítí lépe po všech stránkách a to i bez toho, aby se stresoval, že něco nesmí. Jednoduše pak vydrží a to je u hubnutí zásadní. V každém odvětví lidského života bychom měli cítit rovnováhu a u stravy tomu není jinak.
Kde tě aktuálně mohou klienti kontaktovat?
Aktuálně působím jako nutriční terapeut na klinice plastické a estetické chirurgie Yes Visage a zároveň spolupracuji s týmem odborníků na psychiku, fyzioterapii a výživu, se kterými poskytujeme komplexní přednáškovou a terapeutickou činnost pro firmy i koncové klienty (www.urbanlife.cz).
Představte si to třeba jako dny zdraví, kde mě baví především to, že můžeme pomoci více lidem najednou a většinou se setkáváme se skvělými ohlasy. 🙂
Vedu si také na facebooku svoji stránku Fithappens – Zdravé hubnutí, kde dávám tipy na zdravé recepty a kde mě mohou klienti taktéž kontaktovat ohledně jídelníčku i konzultací.
Dále se věnuji online projektu www.chytrýjídelníček.cz, díky kterému chceme dát sbohem uniformním a neindividualizovaným jídelníčkům, které bohužel dnes mnoho rádoby odborníků nabízí, a mohou tak svým klientům nebo v horším případě pacientům spíše uškodit. Díky tomuto chytrému jídelníčku může terapeut svého klienta také průběžně kontrolovat, analyzovat s ním jeho stravování a další aspekty a navrhovat potřebné změny.
Hodně se teď polemizuje o kvalitě potravin. Co na ni říkáš ty? Kde radíš klientům nakupovat jídlo?
No, zdá se, že máme námět na další článek. Kvalita potravin je a bude bohužel různá, v naší republice bohužel mnohdy horší než jinde. Nedávná studie ukázala, že složení totožného výrobku se u nás a v zahraničí bohužel liší.
Výrobci mají jediný cíl, a tím je prodat produkt spotřebiteli co nejvýhodněji, proto často zajdou až tak daleko, že obsah výrobku je jiný, než výrobce udává na obale. Spotřebitelé tak mohou být z nepřeberného množství produktů s tvrzením “já jsem ten nejlepší, kup si mě” poněkud zmatení.
Co se týče kvality potravin jako takových, tak si myslím, že ideální je podpořit místní pěstitele a farmy, ale bohužel ne každý si to dnes může dovolit. Na některých věcech by se však šetřit nemělo.
Vědět, od koho si potravinu kupujete a jaká byla její cesta až na váš stůl je asi jediná záruka kvality.
Nicméně nemyslím si zase, že by se v supermarketech prodávaly potraviny pouze špatné kvality. Záleží kus od kusu, i BIO kvalita neznamená vždy vše a měli bychom hodnoty hledat trochu jinde. U nás a možná i jinde je mnohem větší problém ten, že běžný člověk se velmi těžko orientuje v tom, co je opravdu kvalitní, a často si tak koupí raději BIO nezdravou sušenku než NEBIO jablko v domnění, že pro sebe udělal to nejlepší. Pro ty, kdo vůbec netuší, mohou být dobrou známkou některé značky kvality potravin.
Zdá se, že narůstá výskyt potravinových alergií. Můžeš to potvrdit, nebo vyvrátit ze své praxe? Jaké potraviny dělají největší problémy?
Zaprvé bych chtěla říct, že hysterie kolem lepku a mléka je u mnoha lidí především psychologický problém a problém dnešních médií a internetu.
Poplašné zprávy se totiž šíří mnohem lépe než to, že se dá zhubnout i racionální cestou.
Kolem těchto intolerancí a alergií je opředeno spousta mýtů a mnoho lidí začíná některé složky potravy zbytečně omezovat nebo vyčleňovat bez toho, aniž by k tomu měli důvod.
Nicméně ano, prevalence potravinových alergií se skutečně zvyšuje, ale vinu bych připisovala spíše stále se zvyšující tendenci konzumovat ultrazpracované potraviny s koktejlem aditiv, než jednotlivým přirozeným složkám obsaženým v mléce či obilovinách.
Můžeme ale říct, že alergie je takové další civilizační onemocnění.
Na druhou stranu mnoho alergií vzniklých v dětství, jako je alergie na vejce nebo na bílkovinu kravského mléka, postupem času vymizí a dochází k navození tolerance. Dále jsou časté alergie na pšenici, sóju a arašídy.. Lidé by se také měli naučit rozlišovat mezi intolerancí jako takovou a alergií, což jsou v podstatě dva odlišné problémy.
Když plánuji hubnout pod tvým vedením, co mám očekávat od první schůzky?
Na první schůzce společně probereme aktuální stravování, zvyklosti, váhovou minulost, zmíněné alergie a intolerance, onemocnění aktuální i prodělaná, léky, spánek, pohyb, motivaci a v neposlední řadě cíle.
V podstatě si s klientem udělám takovou celkovou anamnézu s důrazem na tu nutriční, zvážím si ho na InBody a popovídáme si kam to celé budeme směřovat a jak toho klient dosáhne. Důležitá je analýza jídelníčku, od které se všechno odvíjí a podle které nastavujeme společně další režim.
Radíš i s pohybem, nebo to přenecháváš jiným?
Pohyb a strava jdou ruku v ruce, takže ano, radím i s pohybem. Sestavení konkrétního tréninku a cviků už však nechávám na mých kolezích, trenérech a fyzioterapeutech, já pouze pohyb doporučím, případně pomůžu zvolit ten správný.
Často se u svých klientů setkávám s úplně běžným problémem a tím je nedostatek obyčejné chůze či pohybu v běžném dni.
Začít více chodit pěšky je změna, kterou ve svém životě může provést téměř každý ze dne na den a mnohdy pomůže s hubnutím více, než si myslíme. U některých klientů, kteří mají již nějaké problémy s pohybovým aparátem, už předávám žezlo raději odborníkům právě přes pohyb a jsem ráda, že mám ve svém okolí skutečné profesionály a společně dosáhneme požadovaného výsledku.
Řešíš s klienty třeba i psychickou stránku věci?
Stoprocentně. Naopak, řeším s klienty hlavně psychickou stránku věci. Nutriční terapie jako taková je troufám si říct až ze 70 % právě o psychologii, motivaci a hledání toho správného směru.
Jak funguje jídelníček na míru z tvé dílny?
Jídelníček na míru, který dělám svým klientům, není uniformní a je přesně propočítaný podle potřeb daného člověka. Zohledňuji v něm nechutě, intolerance, alergie, ale i to, kolikrát denně člověk chce třeba jíst.
Jídelníček je rámcový, tudíž má mnoho možností na snídaně, obědy, svačiny i večeře, ze kterých může klient vybírat. Navíc sestavuji vždy celé recepty na dané pokrmy, tudíž je to pro každého taková kuchařka, podle které se může řídit (s určitými úpravami množství energie) řekla bych až do konce života.
Jídla sestavuji z běžně dostupných surovin, takže se nemusí nikdo bát, že by mu to nechutnalo. Jsou to zkrátka klasická jídla se zdravější technologickou úpravou, odlehčená a ve správném množství. Nakonec obsahuje i spoustu rad a tipů, nejčastějších otázek kolem hubnutí a vůbec, vlastně je to taková malá kniha, která má kolem 80-100 stran.
Zaujal nás název tvé stránky Fit happens. Jak vznikl? Kolem sebe vidíme spíš lidi, kterým se tak nějak přihodil opak…
Inspirovala jsem se ze známého rčení v angličtině, které se říká když se něco nepovede a asi ho všichni moc dobře známe. Obrátila jsem ho v pozitivní výrok.
Podle Facebooku to vypadá, že ráda vaříš. Co nejradši?
Ano, vařím ráda, ale přiznám se, že ne vždy mám na vaření chuť a energii. Vždy se proto snažím vymyslet rychlá, chutná a zdravá jídla, taková, která si nikde jinde nedám. Ráda experimentuju a ze své rodiny dělám takové pokusné králíky.
Většinou to dopadne dobře a všichni jsme mile překvapení, takové recepty pak ráda sdílím pro inspiraci na své stránky Fithappens na facebooku. Občas se ale stane, že se to nepovede tak, jak bych si představovala a radši si objednáme pizzu 😀
Jsou jídla, která ti vůbec nejdou?
Vůbec nevařím podle receptů, vždy si vše vymýšlím tak, jak to zrovna cítím a na co mám chuť. S babičkou jsem ale od mala vařila i takové ty české klasiky, které u nás jinak nikdy moc nejely, takže si troufnu říct, že bych snad zvládla i svíčkovou a knedlíky, akorát to prostě nevařím. A jak jsem řekla, občas se stane, že se něco nepovede, ale vždy to beru s humorem.
Dáš tip na zdravou snídani někomu, kdo má ráno jen pár minut času?
Osvědčená rychlovka může být třeba nějaké smoothie s ovocem a kefírem, pro někoho kdo to nestíhá ráno sníst doma. Myslím si ale, že ani obložení chleba či otevření jogurtu nezabere tolik času. Popřípadě se vyplatí myslet na snídani už večer před tím a nechat si v lednici třeba odstát vločky s různými ingrediencemi (overnight oats) nebo si upéct nějaký zdravý koláč s tvarohem, kdo má rád sladké.
A rychlou večeři?
Rychlá večeře může být třeba v podobě misek s různými ingrediencemi. Většinou sáhnu po nějaké obilovině či pseudoobilovině jako je quinoa, kuskus, bulgur nebo třeba těstoviny. K tomu vždy spousta zeleniny a bílkoviny ve formě libového masa, vajíčka, tuňáka či méně tučného sýru, popřípadě nějaké luštěniny. Zakápnout trochou olivového oleje, přidat bylinky a zdravá rychlá večeře je na světě.
Rychlá večeře ale může být i omeleta se zeleninou, šunkou a sýrem a v krajním případě třeba pečivo s nějakou zdravou domácí pomazánkou a zeleninou. Když nechci jednoduše ani špinit nádobí, koupím grilované kuře, k němu nějaký dobrý chléb a zeleninu. Možností je spousta, chce to jen nad tím trochu přemýšlet.
Založilas firmu na donuty. Na jakých myšlenkách a surovinách staví?
Koukám, že víte opravdu všechno. 😀 Ano, je to pravda a já se tím netajím ani ve svém profesním životě. Dlouhou dobu jsme s přítelem chtěli otevřít vlastní kavárnu, on se pohybuje v gastronomii už pěkných patnáct let. Myšlenka spojit to s donuty přišla až později a bylo to primárně z jeho hlavy.
Zkrátka tady na trhu nebylo nic, co by nám skutečně chutnalo, inspirace přišla ze zahraničí. Pak se nám naskytl hezký prostor v centru Prahy a řekli jsme si, že to je přesně ono. Vymyslela jsem, že to pojmenujeme po příteli a takhle vzniklo Norbert's donuts.
Donuty, přesto že se jedná o spíše nezdravou věc, vyrábíme z kvalitních surovin a na surovinách rozhodně nešetříme. V našich polevách nenajdete trans nenasycené tuky jako jinde a občas se snažím zapojit i nějaký zdravější prvek jako lyofilizované ovoce bez přidaného cukru, nebo domácí arašídové máslo bez cukru. Dokonce jsme nyní vyvinuli i zdravou verzi donutu, která je ideální třeba pro vegany. V sortimentu najdete kromě donutů i zdravá smoothies, milkshaky z pravého ovoce a výbornou kávu.
Takže dát si sem něco sladkého není hřích? Zníš jako sympatický výživový poradce 🙂
Určitě není. Člověk by neměl být na sladkém závislý a jíst ho pořád, ale když občas dostaneme chuť na něco sladkého, tak bychom si to podle mě měli dát. Samozřejmě v rozumné míře a s chutí, bez stresu z toho, že po tom přibereme.
Když si budeme neustále něco zakazovat, tak po tom budeme ještě více toužit a potom mnohem snáze selžeme.
Po jednom donutu určitě nepřibereme, stejně tak jako po jednom salátu nezhubneme. Člověk by měl mít ve svém stravování nastavený balanc a vědět, co na něho platí.
Blíží se Vánoce. Jaké menu chystáš u sebe doma?
Přiznám se, že já osobně zatím štědrovečerní večeři nechystám a stále navštěvujeme naši rodinu. Na jedné straně máme klasické Vánoce s rybou, řízky a bramborovým salátem a na straně druhé máme zase Vánoce slovenské, kde jsou tradice trochu jiné. Každopádně je to vždy pestré a o Vánocích si rozhodně nic nezakazuji. I když cukroví raději peču než jím, to je výhoda.
Prozradíš, jaké další projekty plánuješ na příští rok?
Už nyní plánujeme se svými kolegy jeden stěžejní projekt “Začni zdravě” (můžete nás najít i ve skupině na fb), kdy chceme od ledna lidem nabídnout platformu, na které najdou všechny potřebné informace pro to, aby se posunuli blíže ke svému cíli.
Budou tam recepty, jídelníčky, tréninky, motivační techniky, zajímavé články a to vše zdarma nebo jen za nějakou symbolickou částku, tak aby si to mohl dovolit každý. Kdo to vezme opravdu vážně, může vyhrát třeba dovolenou.
Dále spouštíme projekt Chytrý jídelníček, na kterém jsme pracovali tři roky a který má pomoci nutričním terapeutům, fitness trenérům a výživovým poradcům se sestavením jídelních plánů na míru a komunikaci s klientem. V současné době začínám psát také kuchařku. Chtěli bychom rozšiřovat i Norbert's donuts, protože zájem o naše donuty vzrůstá a plánujeme i nové produkty.
Těch projektů mám v hlavě opravdu spoustu, tak uvidíme, kdy se mi povede je všechny zrealizovat.
Sandro, děkujeme za super povídání a přejeme do nového roku samé šťastně splněné plány 🙂
Také moc děkuji a přeji pohodové prožití vánočních svátků bez zbytečného stresu a obžerství. 🙂