Výživa hraje zásadní roli nejen v podpoře zdraví, ale ještě větší význam má v období nemoci. Nedostatečný příjem stravy nebo její nevyváženost může vést k podvýživě a nedostatku klíčových živin, což je spojeno s mnoha zdravotními riziky.
V případě podvýživy nebo náhlého nechtěného úbytku váhy lze obohatit svůj jídelníček o energii navíc v podobě Nutridrinku, který představuje komplexní zdroj živin.
Obsah článku:
Co je Nutridrink a jaké problémy řeší
Nutridrink je speciální tekutá výživa v lahvičkách (tzv. sipping), určená pro doplnění energie a živin při podvýživě. Jedná se o vysokoenergetickou nutričně kompletní tekutou stravu vyvinutou pro osoby se zvýšenou potřebou energie a nedostatečným příjmem živin.
Podvýživa a její příčiny
Podvýživu neboli malnutrici způsobuje především nedostatek energie a základních živin. Při podvýživě začíná tělo spotřebovávat vlastní tkáně, aby získalo potřebné živiny pro udržení životně nezbytných funkcí. Důsledkem je odbourávání tělesných tkání, včetně důležité svalové tkáně, které vyústí v úbytek váhy až extrémní vyhublost.
Úbytek svalové hmoty potom vede ke snížené kondici člověka, pomalejšímu hojení ran a oslabení funkce imunitního systému. Příčinou přitom vždy nemusí být pouze nedostatečný příjem potravy a kalorií obecně, ale také její nevyhovující skladba, kvalita či pestrost.
Senioři a podvýživa
Velmi rizikovou skupinou jsou v tomto ohledu právě senioři, kteří správnou stravu často zanedbávají. „Na mě už nezáleží“ nebo „je toho pro mě škoda“ slýcháváme od starších lidí, kteří se spokojí v jídle s kde čím. U starších lidí navíc klesá chuť k jídlu, snižuje se schopnost připravovat si jídlo a dobrému stavu výživy nepřidávají ani problémy s kousáním nebo polykáním potravy.
Nemoc a nechutenství
Pokud se k tomu připojí nemoc, je riziko podvýživy ještě větší. Přitom vyšší věk, který bývá provázený různými nemocemi, je důvod navíc, proč se výživou zabývat pozorněji. Pokud na sebe senioři nemohou dbát sami, měli by se o to postarat jejich mladší členové rodiny.
Za podvýživou mohou stát i různá onemocnění, při kterých dochází k nechutenství, zhoršenému přijmu potravy (poruchy polykání a kousání), zvýšeným ztrátám živin, změnám metabolismu nebo poruchám vstřebávání živin.
Onemocnění a stavy spojené s rizikem podvýživy:
- mentální anorexie a mentální bulimie
- nádorová onemocnění
- onemocnění trávicího traktu
- poruchy polykání a kousání
- celiakie
- laktózová intolerance
- těžký a vleklý průjem nebo zvracení
- cystická fibróza
- nedostatečnost a jiné nemoci slinivky břišní
- rozsáhlé chirurgické výkony
- těžké popáleniny
- vážné infekce
- chronická onemocnění ledvin
Podvýživa a její rizika
Podvýživa je v současné době stále poměrně přehlížený problém, který ovšem není dobré podceňovat. Podvýživa totiž zhoršuje zdravotní stav člověka a je spojena se zvýšenou úmrtností.1, 2, 3 Podvýživu doprovází zhoršená kvalita života a celá řada zdravotních komplikací.
Podvýživa nejvíce ohrožuje děti, jelikož má nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj1, 4. Podvýživa je ale také velmi nebezpečná pro seniory,3 u nichž narušuje soběstačnost, zhoršuje pohyblivost a snižuje výkonnost.4, 5 Ohroženi jsou dále chronicky nemocní lidé, u kterých podvýživa zhoršuje průběh nemoci a prodlužuje dobu léčby.
Podvýživa může mít mnoho negativních dopadů na zdraví: 6, 7, 8
- oslabení imunitního systému a vyšší náchylnost k infekčním nemocem
- zhoršené hojení ran
- prodloužená doba hospitalizace při nemoci
- neschopnost soustředění
- nespavost
- anémie (chudokrevnost)
- osteoporóza (křehkost kostí a jejich lámavost)
- poruchy jater
- kazivost zubů
- zhoršená kvalita kůže a pleti
- lámavost nehtů a vlasů
- poruchy růstu a vývoje u dětí
- ztráta menstruace u žen
- poruchy plodnosti
Příznaky podvýživy
Hlavní známkou podvýživy je pochopitelně váhový úbytek a vyhublost. Ztráta na tělesné hmotnosti může být také provázena nedostatkem energie, úbytkem síly a sníženou schopností vykonávat běžné činnosti.
Často se objevuje také zimomřivost, trávicí potíže, bledost, malátnost, ospalost či nespavost. Tyto příznaky ovšem nemusí vždy znamenat podvýživu, proto se používá diagnostický nástroj pro hodnocení stavu výživy.
Podvýživa se obvykle obecně diagnostikuje výpočtem BMI – indexu tělesné hmotnosti. BMI je definován jako podíl tělesné hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny tělesné výšky v metrech. Jedná se tedy o poměr mezi váhou a výškou. Hodnota BMI nižší než 18,5 je označována za podváhu.
Výpočet BMI = hmotnost v kg/(výška v m)2
Hodnota BMI | Klasifikace |
40 a více | obezita třetího stupně (45 je hranice morbidní obezity) |
35 – 39,99 | obezita druhého stupně |
30 – 34,99 | obezita prvního stupně |
25 – 29,99 | nadváha |
18,5 – 24,99 | optimální váha |
méně než 18,5 | podváha |
Nutridrink – pro koho je vhodný?
Nutridrink slouží k nutriční podpoře označované jako „sipping“ neboli „popíjení“. Jestliže vás trápí nízká váha a chcete přibrat, představuje Nutridrink doplňkový komplexní zdroj živin.
Zařazením Nutridrinku do svého jídelníčku navýšíte celkový příjem kalorií a živin. V kombinaci s kvalitním a nutričně vyváženým jídelníčkem vám může pomoci nabrat na váze.
Nejvíce se tedy hodí Nutridrink na přibírání. Nutridrink se dá doporučit osobám se zvýšenou potřebou energie a živin. Je také samozřejmě vhodný pro chronicky nemocné pacienty, kteří mají problémy s podvýživou. Ideální je dále pro doplnění energie u seniorů ohrožených podvýživou.
Kdy je vhodné zvážit nutriční nápoje na přibírání?
- Pokud ztrácíte na váze (hubnete) bez zjevné příčiny.
- Když nemůžete jíst nebo jíte méně než dříve.
- Máte-li zvýšené energetické nároky v důsledku chronického onemocnění.
- Před a po rozsáhlém chirurgickém zákroku.
- Jste-li v období rekonvalescence po těžkém úrazu.
- Při poruchách vstřebávání živin.
- Při nádorovém onemocnění.
- U seniorů při podvýživě.
Upozornění: Přípravky tekuté výživy se vyznačují přesně definovaným složením živin (cukry, tuky, bílkoviny, minerály, stopové prvky, vitaminy) a patří mezi potraviny pro zvláštní lékařské účely. Tyto speciální výrobky je nutné užívat pod dohledem lékaře nebo specialisty v oblasti výživy.
Nutridrink – pro koho naopak není vhodný?
Pro všechny zdravé i nemocné lidi, kteří jsou schopni přijímat dostatek živin prostřednictvím vyvážené stravy. Pokud máte normální hmotnost a chcete pouze přibrat svalovou hmotu, je na místě spíše úprava jídelníčku (ideálně za pomoci nutričního terapeuta) a zvážení užívání kvalitního proteinového doplňku stravy než Nutridrinku.
Jak se Nutridrink používá?
Nutridrink se používá na základě doporučení lékaře nebo dietologa.
Nutridrink je k sehnání v několika různých řadách, příchutích a konzistencích. Každý si tedy může vybrat podle svých chuťových preferencí.
Obvykle se používají 1–3 lahvičky denně, nicméně dávkování záleží na individuálním problému a cíli daného člověka. Výhodou je, že se dá Nutridrink konzumovat i vychlazený nebo zahřátý (do 50 stupňů Celsia). Před použitím Nutridrink vždy důkladně protřepejte.
Nutridrink popíjejte po doušcích mezi jídly. Z Nutridrinku se dá vykouzlit i spousta chutných receptů, kterými snadno navýšíte energetickou hodnotu své stravy. Inspiraci na recepty s Nutridrinkem naleznete na www.nutridrink.cz.
Myslete však na to, že Nutridrink je pouze potravinový doplněk, kterým byste rozhodně neměli nahrazovat běžnou pestrou stravu! Nutridrink slouží jako částečná náhrada stravy. Pouze ve vážných případech jej lze použít jako úplnou náhradu stravy.
Jaké jsou druhy Nutridrinků?
Kromě základní řady jsou k dispozici také speciální produkty. Některé výrobky mohou mít zvýšené množství bílkovin, jiné jsou přizpůsobeny zvláštním požadavkům při určitých zdravotních stavech (cukrovka, nádorová onemocnění, proleženiny) a některé obsahují ve vyšším množství vlákninu.
- Nutridrink Protein – se zvýšeným obsahem bílkovin. Hodí se pro pacienty před nebo po operaci a pro osoby s nádorovým onemocněním nebo po vážném úrazu.
- Nutridrink Juice style – zcela bez tuků. Je vhodný pro pacienty s onemocněním jater, slinivky břišní nebo žlučníku.
- Nutridrink Compact – více energie v menším objemu. Jedná se o koncentrovanější zdroj energie, který oceníte při nechutenství nebo po rozsáhlejším chirurgickém zákroku.
- Nutridrink Compact protein – více energie a více bílkovin v menším objemu. Hodí se hlavně pro pacienty před nebo po rozsáhlejší operaci. Obsahuje totiž více bílkovin, které napomáhají rychlejšímu hojení ran.
- Nutridrink Multi fibre – se zvýšeným obsahem vlákniny. Doporučuje se lidem se zácpou nebo průjmem, ale i seniorům s nedostatečným příjmem vlákniny a energie v jídelníčku.
- Nutridrink yoghurt – s jogurtovou konzistencí, která vyhovuje lidem trpícím suchostí v ústech.
Nevýhody Nutridrinku
Vedlejším účinkem popíjení Nutridrinku mohou být trávicí obtíže. Těmto potížím se dá ovšem předejít pomalým popíjením. Větší nevýhodou je vysoký obsah cukru, který se vyskytuje nejčastěji ve formě sacharózy (stolní cukr) a maltodextrinu. Z tohoto důvodu není vhodné užívat Nutridrink dlouhodobě, pokud to není nezbytně nutné, a zvážit jeho užívání pouze v odůvodněných případech.
Shrnutí: Nutridrink a přibírání
- O vhodnosti, hlavně delšího užívání, by měl rozhodnout lékař.
- Trávicím obtížím předejdete pomalým popíjením.
- Pozor na vysoký obsah cukru.
Zdroje
- Stratton, R. J., Green, C. J., & Elia, M. (2003). Disease-related malnutrition: an evidence based approach to treatment. Clinical nutrition (Edinburgh, Scotland), 22(6), 585.
- Sorensen, J., Kondrup, J., Prokopowicz, J., Schiesser, M., Krahenbuhl, L., & Meier, R. (2008). EuroOOPS: an international, multicentre study to implement nutritional risk screening and evaluate clinical outcome. Clinical Nutrition, 27(3), 340–349.
- Lim, S. L., Ong, K. C., Chan, Y. H., Loke, W. C., Ferguson, M., & Daniels, L. (2011). Malnutrition and its impact on cost of hospitalization, length of stay, readmission and 3-year mortality. Clinical Nutrition, 31(3), 345–350.
- Elia, M., & Russell, C. (2009) Combating Malnutrition: Recommendations for action. Report from the Advisory Group on Malnutrition, Led by BAPEN. Redditch, BAPEN.
- Milne, A. C., Avenell, A., & Potter, J. (2006). Meta-analysis: protein and energy supplementation in older people. Annals of Internal Medicine, 144(1), 37–48.
- Dipasquale, V., Cucinotta, U., & Romano, C. (2020). Acute Malnutrition in Children: Pathophysiology, Clinical Effects and Treatment. Nutrients, 12(8), 2413.
- Saunders, J., & Smith, T. (2010). Malnutrition: causes and consequences. Clinical Medicine (London), 10(6), 624–627.
- Norman, K., Haß, U., & Pirlich, M. (2021). Malnutrition in Older Adults-Recent Advances and Remaining Challenges. Nutrients, 13(8), 2764.
- https://www.nutridrink.cz/