Otruby jsou a byly odpadním produktem. Nenechte se tím ale splést. Podobně jako syrovátka a podmáslí, nachází i otruby nyní uplatnění v každodenním stravování.
Ovesné otruby vznikají zpracováním ovsa, pomáhají doplnit vlákninu (15g/100g otrub) i řadu cenných minerálních látek.
Obsah článku:
Čím víc vlákniny, tím méně kalorií
Vláknina váže v trávicím traktu vodu, slouží jako potrava pro střevní mikroorganismy (prebiotikum), váže na sebe také cholesterol, jednoduché cukry a toxické látky. Funkcí vlákniny je nespočet. Pro hubnutí je však důležité, že svou přítomností v jídle snižují jeho energetickou hodnotu!
Pro toho, kdo si přeje zhubnout, je změna stravy a frekvence stravování nedílnou součástí. K vytvoření jídla s menším podílem tuků a cukrů, použijte suroviny s vysokým podílem vlákniny. Ovesné otruby vám zde dobře poslouží. Přidání ovesných otrub do müsli zaplní žaludek a hladina energie zůstane po dlouhou dobu stabilní.
Ovesné otruby a jejich výživové hodnoty
Nutričně jsou ovesné otruby cenné, kromě vlákniny, pro své:
- vysoké množstvím vitaminů skupiny B
- 18 % obsah rostlinných proteinů
V porovnání s ovesnými vločkami, bychom museli sníst trojnásobek váhy otrub. Přičemž ale, energetická hodnota vloček je daleko vyšší.
Ovesné otruby prospěšné nejen při hubnutí
Ovesné otruby i ječmenné otruby se ukázaly jako dobří pomocníci při snižování koncentrace cholesterolu v krvi. Dále jsou pravděpodobně nejlepším a nejlevnějším regulátorem stolice při střevních potížích. Slouží k prevenci rakovinových onemocnění a vzniku cukrovky 2. typu.
Jak s otrubami nakládat?
Na sucho by se nám otruby asi velmi těžko jedli. Ovesné otruby je nejvhodnější namočit do vody, mléčného výrobku či mléka. V přítomnosti tekutiny nasají vláhu a zkřehnou. Otruby se dají sehnat ke koupi i ve formě křupek, ale nezapomínejte při jejich konzumaci pravidelně doplňovat tekutiny. Používají se také jako přídavky do pečiva, koláčů, ranních kaší, pro zvýšení vlákniny.
Kde koupit ovesné otruby?
Na internetu je široká škála nabídek, ale přímo je pořídíte také snadno. V obchodech se zdravou výživou, v drogerii DM nebo ve větších obchodních řetězcích (např. Kaufland nebo Hyper Albert).
Otruby pro štíhlou linii
Přestože se příjem vlákniny doporučuje okolo 25 – 30 g/den i více, toto doporučení se nesetkává s velkým úspěchem. Ačkoliv je vláknina právem považována za „iniciátora“ optimální zdravé postavy, sotva 30 % populace jej dodržuje. Pro představu pro splnění doporučení příjmu vlákniny s využitím ovesných otrub bychom jich museli sníst 60 – 80 g.
S překročením příjmu vlákniny bychom si také měli dát pozor. Vysoký příjem naopak ochuzuje organismus o minerální látky (vápníku a železa)!
Reference:
FOŘT, Petr. Výživa pro dokonalou kondici a zdraví. 1. vyd. Praha: Grada, 2004, 181 s. ISBN 80-247-1057-9.
KASPER, Heinrich. Výživa v medicíně a dietetika. 1. české vyd. Praha: Grada, 2015, xiii, 572 s. ISBN 978-80-247-4533-6.
KAZIL, Petr a Markéta A KAZILOVÁ. Divertikulární nemoc tračníku. 1. vyd. Praha: Grada, 2007, 299 s., [4] s. obr. příl. ISBN 978-80-247-1916-0.
LANGE, Elisabeth. Dieta jen tak mimochodem: vybírejte si správné jídlo. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 223 s. ISBN 978-80-247-4066-9.