Hořčík patří do skupiny nejdůležitějších minerálů nezbytných pro normální fungování organismu. Zároveň se však jedná o nedostatkový minerál, který není snadné doplnit pouze ze stravy bohaté na hořčík. Proto je doporučeno užívat i doplňky stravy bohaté na tento životně důležitý minerál.
Jelikož se hořčík vždy vyskytuje vázaný na jiný prvek, existuje několik různých forem, které se vyznačují odlišnou vstřebatelností, využitelností a dalšími účinky. Běžně užívanou formou je oxid hořečnatý.
Obsah článku:
Co je oxid hořečnatý
Formy hořčíku se dělí na dvě skupiny: na organické a anorganické. Oxid hořečnatý spadá do skupiny anorganických forem, které se od organických odlišují horší vstřebatelností a mírně projímavými účinky.
Anorganické formy hořčíku:
- oxid hořečnatý,
- uhličitan hořečnatý,
- síran hořečnatý.
Oxid hořečnatý náleží k nejstarším a nejběžněji využívaným formám. Najdete jej zejména v levnějších doplňcích stravy, například v oblíbených hořčíkových šumivých tabletách a v supermarketech prodávaných vitaminových produktech.
Není nutné jej kvůli nižší vstřebatelnosti a tím pádem i využitelnosti zatracovat a nahrazovat více doporučovanými organickými formami magnesia. Jeho užívání má totiž vedle doplnění hořčíku jiné pozitivní účinky na organismus.
Vstřebatelnost, využitelnost a nežádoucí účinky
Oxid hořečnatý obsahuje vysoké množství elementárního hořčíku (až 60 %). Vstřebatelnost je však velmi nízká. Organismus z této formy vstřebá pouze cca 4 %.
1 tableta 1 000 mg sloučeniny | Obsah elementárního magnesia v 1 000 mg sloučeniny | Vstřebatelnost |
Oxid hořečnatý | 60 % | Pouze 4 % |
Hlavní negativní účinky
Kromě slabší vstřebatelnosti jsou až příliš negativně hodnoceny projímavé účinky oxidu hořečnatého. Opatrní by měli být zejména vrcholoví sportovci a osoby, které trápí “příliš aktivní” trávicí systém, tedy časté průjmy.
Účinky oxidu hořečnatého na zdraví
Jde-li vám čistě o doplnění magnesia, nejsou doplňky stravy s oxidem hořečnatým nejlepší volbou. Denní doporučenou dávku lze doplnit pouze užitím vyššího množství tablet. což není ideální řešení s ohledem na projímavé účinky této formy.
Díky laxativním účinkům léčí zácpu
Projímavé (laxativní) účinky oxidu hořečnatého však nemusí být brány pouze negativně. V mírně zvýšených dávkách představují velký přínos pro osoby, které trápí zácpa. Společně s uklidňujícími a uvolňujícími účinky dokáže tato forma hořčíku podpořit normální funkce zažívacího traktu. Neužívejte ji, pokud vás čeká náročný trénink v posilovně či půlmaraton.
Pomůže při pálení žáhy
Zmínit je třeba také jeho vliv na překyselený žaludek. Oxid hořečnatý působí podobně jako jedlá soda. Zmírňuje pálení žáhy a tiší žaludek po těžkém jídle či nadměrné spotřebě alkoholu. Jedná se o takzvané antacidum.
Jak správně užívat oxid hořečnatý
Doplňky stravy obsahující oxid hořečnatý jsou vhodné zejména pro širokou nesportovní veřejnost a při mírné fyzické aktivitě. Při pravidelném užívání tato forma deficit hořčíku spolehlivě doplní a to zejména u lidí, kteří sportují minimálně, a ani jejich běžný jídelníček neobsahuje dost přirozených zdrojů magnesia.
Naopak u osob s vyšší až extrémně fyzickou a sportovní zátěží je vhodné užívat doplňky stravy obsahující organické formy magnesia. Tito lidé totiž nedostatkem hořčíku díky vyvážené a zdravější stravě většinou netrpí a více se u nich projevuje nežádoucí projímavý účinek.
S ohledem na vedlejší projímavé účinky je důrazně doporučeno dodržovat doporučené dávkování. Kvůli projímavým účinkům je vhodné oxid hořečnatý užívat ráno před snídaní a s dostatečným předstihem před jakoukoliv aktivitou.
Závěrečné shrnutí: Oxid hořečnatý utiší žaludek a zbaví zácpy
Oxid hořečnatý je šikovný pomocník za pár korun, který:
- je vhodný pro širokou nesportovní veřejnost a při lehčí fyzické námaze,
- má laxativní účinky a pomáhá při zácpě,
- zmírňuje pálení žáhy.