Maminka Pavlína Veselá zvládá kromě péče o dvě děti i pořádání gastronomických kurzů v Kosmonosích u Mladé Boleslavi, catering na svatby i oslavy a navrch i přípravu domácích delikates od čatný přes pesta až po džemy. Objevte, jaké tipy připravila pro čtenáře BezHladovění.
Obsah článku:
Krásný den, děkujeme za souhlas s rozhovorem. Scházíme se netradičně v neděli ráno, což mě vede k první otázce: Jak vypadá váš běžný pracovní týden?
Hezké nedělní ráno. Dalo by se říci, že každý můj pracovní týden vypadá trochu jinak. Zpravidla mám jeden kurz vaření, který může být v jakýkoliv všední i víkendový den a tomu předchází zajišťování surovin. Někdy se ke kurzu přidá i chystání tematické večeře u nás v Pulpamen. Zbylý čas patří našim dětem (1 a 3 roky). Během týdne se snažím najít pár hodin času na e-maily, aktualizaci webu a komunikaci na sociálních sítích.
Název Pulpamen v latině znamená dobrota nebo delikatesa. Kolem toho se u vás vše točí. Původní myšlenka byla připravovat delikatesy na prodej, nebo jste hned s kolegyní myslely i na kurzy a cateringy..?
Nene, vše začalo po mé vysoké škole, kdy jsem ještě sama začala vařit džemy, omáčky a pesta a chodila je prodávat na farmářský trh v Mladé Boleslavi. Postupně jsem je začala dodávat do obchodů s delikatesami v okolí. Částečně jsem v té době pracovala jako účetní. Poté jsem s mužem odjela na 5měsíční cestu po Asii a po návratu začala dělat kurzy vaření. V té době se ke mně přidala Lucka a začaly jsme se více soustředit také na cateringy, které jsem do té doby dělala pouze na přání známých.
Mluvíte o akcích „u nás v Pulpamen“, kde to je?
Z počátku jsme vytvořili a nechali schválit provozovnu u nás v rodinném domě, ale jakmile začalo akcí a velkých svateb přibývat, tak bylo na čase se posunout dál a najít lepší prostory. Našli jsme je v zrekonstruovaných prostorách v Kosmonosích, kde máme skvělé zázemí, které se hodí na všechny naše aktivity a věřím, že se i naši hosté u nás cítí skvěle. Často obdivují cihlový obklad prostor a historické klenby. Majitel nám řekl, že se prý v prostorách naší kuchyně nacházela dříve černá kuchyně.
Cateringy zajišťujeme zpravidla v rádiu do 2 hodin od naší provozovny. Dělali jsme svatby a akce v Praze, Kutné Hoře, ale poptávky chodí i z druhého konce republiky. Bohužel je v tuto chvíli technicky náročné až nemožné pro nás tyto akce obsloužit.
Když se podívám na váš blog, vidím tam skoro samé zdravé recepty. V nabídce cateringu zase vidím takové ty klasiky od řízečků po guláš. Jak to tedy je? Co lidé nejčastěji poptávají?
Když jsme s cateringem začínali, chtěli jsme nabízet něco trochu jiného než je ta klasika, kterou známe z každé akce a svatby. Zdravější občerstvení, inspirace cizími kuchyněmi, ale ukázalo se, že zákazníci velmi často volí rádi klasiku a pak přidají něco modernějšího a lehčího. Nabídku jsme tedy přizpůsobili, aby si vybral každý.
A co reálně nejrychleji mizí z pultů svatebních nebo cateringových stolů? Dá se v tomhle směru vysledovat nějaký posun v posledních letech? Přeci jen teď lidé už více řeší, co jí…
Posun zde je, ale stejně nejdříve zmizí řízečky a tatarák. Když se bavíme o svatbách, je důležité myslet i na to, že na takové akci jsou lidé, kteří jedí zdravě, ale i ti, kteří si chtějí dát flák masa. Většinou je nejlepší variantou grilování a k tomu několik salátů, oblíbené jsou také naše lilky v jogurtu.
Rovnou přidávám recept na lilky v jogurtu:
Ingredience
- 1 velký lilek
- 1 limetka
- 1 stroužek česneku
- Mletý římský kmín
- Olivový olej
- 250 g bílého jogurt (nejlépe smetanového) – dle velikosti lilku
- Sůl, pepř
- Lístky máty
Postup:
- Lilky nakrájíme na asi 0,5 cm plátky. Rozpálíme pánev (nebo gril či kompromis, grilovací pánev) a na oleji opečeme nakrájené plátky lilků.
- Do misky nastrouháme kůru z dobře umyté limetky, šťávu z půlky limetky, prolisujeme česnek, přidáme římský kmín dle chuti (půl lžičky), lžíci olivového oleje, dochutíme solí a pepřem a nakonec vše promícháme s bílým jogurtem.
- Opečené lilky necháme vychladnout a poté opatrně promícháme v misce s jogurtem. Necháme alespoň hodinu rozležet v ledničce. Posypeme lístky máty (není nutné).
Servírujeme ke grilovanému masu, falafelu nebo jen tak s pečivem.
Je ale pravda, že díky naší nabídce jsme dělali několik veganských svateb a lidé nám píší, že se jim líbí naše rozmanitá nabídka.
Dá se nějak vysvětlit vášeň lidí pro smažené řízečky?
Abych byla upřímná, když jsem někde host a přinesou čerstvé řízky, tak si také ráda dám, protože je doma vůbec nedělám. Asi je to zkrátka taková stálice, že se každý těší na ty malé řízky.
Pojďme zpět ke zdravé stravě. Co se podává na takové veganské svatbě?
Různé saláty (nejenom zeleninové, ale třeba i s bulgurem, kuskusem, čočkou), veganské burgery třeba z červené řepy a čočky. Pekli jsme i veganské bulky. Připravovali veganský guláš. Oblíbené jsou i asijské závitky. Vycházíme z toho, co sami hostitelé rádi a pak se snažíme hledat na internetu oblíbené recepty. Pro mě je důležité, aby to nejenom splnilo “dietu” nebo druh stravování, ale hlavně, aby to dobře chutnalo. A myslím, že se to podařilo, často jídlo chválili i lidé, kteří se jinak stravují i úplně odlišně.
Hodně našich čtenářů by rádo zhublo. Představte si, že pořádáte akci jen pro ně. Jaké menu byste doporučila a proč?
V této oblasti nejsem zrovna odborník, ale určitě bych do menu zařadila nesmažené asijské závitky, které jsou plné zeleniny a jsou lehké, nebála bych se lehkého grilování drůbežích plátků a třeba kebabů z mletého jehněčího masa a k tomu bych připravila tzatziki, lilky v jogurtu s limetkovou šťávou, bulgurový salát, salát z pečeného květáku, bylinkový dip.
Všechno se krásně doplňuje, můžete si to dát na jeden talíř a bude to k sobě chuťově ladit, budete mít rozmanité jídlo, které skvěle chutná a když ho nesníte 3 talíře, tak vám bude lehko a můžete jít rovnou tančit 😀
Používáte při vaření i vaše dobroty – džemy, omáčky, hořčice…? Které patří k nejoblíbenějším?
Ano, používáme. Na chlebíčky s camembertem dáváme naše cibulové chutney, které je obecně nejoblíbenějším produktem z naší nabídky. Ke grilování jablečnou omáčku s chilli, pivní hořčici nebo zmiňované chutney a panna cotty zdobíme naším malinovým džemem.
Na výrobu zavařenin máme již vytipovaná místa, kde suroviny kupujeme.
Kde sháníte dobré dodavatele?
Vybíráme kvalitní, české suroviny a zpravidla jezdíme přímo na místo, kde se pěstují. Cibuli z Všestar u Hradce Králové, maliny jezdíme v sezóně trhat k Lysé nad Labem, jablka kupujeme z okolí Mladé Boleslavi. Nevyrábíme v současné době veliká množství, takže vaříme nárazově větší dávky a můžeme si tady včas zajistit vybrané suroviny.
Pozvete na závěr naše čtenáře na některý z kurzů vaření? Často chtějí hubnout, vařit a jíst zdravě, ale neví zatím, jak na to…
Já bych určitě volila asijský kurz vaření, třeba Pho bo a asijský street food. Skrz skvělá jídla, která zpravidla neobsahují mouku, ale jsou plná zeleniny, poznají nové suroviny, které mohou používat i při jiném vaření. Pro mě je základ, že zdravé jídlo musí i skvěle chutnat, jinak není udržitelné takto dlouhodobě jíst a docílit toho, že tak bude jíst celá rodina.
A úplně na závěr z cestovatelského soudku: Letošní dovolená bude pro mnoho z nás česká. Dáte tip na pěkná místa po Čechách?
Těch je spoustu. A hlavně se dají už dnes spojit se skvělou gastronomií. My se chystáme do Orlických hor a Jeseníků, tam to příliš neznáme. Nejvíce času trávíme v Českém ráji a Jizerských horách. Krásné výlety na kole se dají dělat třeba v Podještědí nebo okolo Malé Skály.
Děkujeme za super tipy a příjemné povídání 🙂
Já také děkuji za rozhovor.