Každý den na nás útočí potraviny, které se tváří jako zdravé, ale ve skutečnosti nejsou. Například většina jogurtů, müsli nebo slazené sušené ovoce. Funguje to ale i naopak: Tyto potraviny a nápoje považujeme za nezdravé neprávem!
Obsah článku:
1. Italská pizza
Fast-foody pošramotily pověst této italské speciality. Ne vše, co je kalorické, je i nezdravé. Všechny základní suroviny od rajčat až po bazalku mají zdravý základ. Když vyrazíte čas od času na kvalitní pizzu, nic hrozného se nestane. Dejte si pozor na salámové a sýrové pizzy, které jsou kaloričtější.
2. Hamburger
Má podobný osud jako pizza. V základu neobsahuje nic špatného. Když si hamburger uděláte z kvalitního masa, přidáte čerstvou zeleninu třeba s hořčičnou omáčkou a vložíte je například do špaldové bulky, máte raz dva hotový zdravý a hodnotný oběd.
TIP: Vyzkoušejte náš recept na zdravý tofu burger s pórkem!
3. Káva
Doby, kdy káva platila za návykový stimulant, jsou ty tam. Vědci vyvrátili, že by zvyšovala hrozbu rakoviny nebo kardiovaskulárních potíží. Naopak – některé výzkumy hovoří dokonce o snížení rizika některých druhů nádorů, diabetu 2. typu i pomáhání kávy při hubnutí. Obsahuje také cenné antioxidanty v podobném množství jako zelený čaj. Pití 3–5 šálků kvalitní kávy denně dnes není považováno za problém.
4. Vajíčka
Mnozí vajíčka vynechávají kvůli vyššímu obsahu cholesterolu. Vajíčka však zároveň obsahují fosfolipidy, které vstřebávání cholesterolu brání. Za zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi stojí spíše jiné faktory: nevhodné složení tuků v jídelníčku nebo genetická zátěž.
Vejce naopak obsahují kvalitní bílkoviny, tuky, vitamíny řady B i vitamín D, které riziko kardiovaskulárních chorob snižují.
5. Řepkový olej
Používáte v kuchyni raději dražší oleje a těm „obyčejnějším“ se vyhýbáte? Chyba – právě řepkový olej obsahuje z běžně dostupných druhů nejvíce omega 3-mastných kyselin. Mýty o jeho nevhodnosti pocházejí z dob dávno minulých, kdy řepkový olej obsahoval i škodlivé kyseliny.
6. Majonéza a tatarka
Spojením zmiňovaných vajíček a řepkového oleje vzniká většina běžně prodávaných majonéz a tatarských omáček. Neobsahují tedy v základu nic nezdravého, naopak dobrý poměr omega 3- a 6-mastných kyselin. Ale nic to nemění na energetické vydatnosti a tučnosti těchto pochoutek.
7. Čokoláda – horká i klasická
Čokoláda jakožto cukrovinka dlouho platila za hříšnou. Dnes však víme, že má i nespočet zdravotních výhod: od snižování krevního tlaku přes prevenci mrtvice až po snižování chuti na sladké a tučné pokrmy. Dokonce prý lidé, kteří si dopřávají kvalitní čokoládu – zejména tmavou – mívají nižší hmotnostní index.
TIP: Podle studie odborníků z Cornell University je skvělá i horká čokoláda – obsahuje 2× víc antioxidantů než zelený čaj!
8. Sůl
Léta nás lékaři varují před solí kvůli riziku zvýšeného krevního tlaku a následků v podobě mrtvice nebo infarktu. V určité míře ale tělo sůl potřebuje – zabraňuje dehydrataci a zajišťuje tím správný přenos nervosvalových impulzů. Některé zdroje uvádějí i vliv na odbourávání stresu nebo prevenci deprese.
TIP: Maximální denní doporučená dávka soli je 5 g.
9. Margarín
O preferencích margarínu vs. másla se také vedou letité spory. 30 let trvající studie z Harvardu prokázala, že nenasycené tuky z margarínů mohou být pro tělo lepší než nasycené tuky z másla. My říkáme – obojího s mírou!
10. Alkohol
O rizicích nadměrného pití alkoholu rozhodně nepolemizujeme. Čím dál více studií ale prokazuje zdravotní benefity jeho občasné konzumace. Podle nich mají lidé, kteří pijí cca 1 skleničku vína týdně, v pozdějším věku nižší rizika poruch paměti a myšlení. Červené víno navíc obsahuje tzv. resveratrol, silný antioxidant, který pomáhá například zvyšovat hladinu „hodného“ HDL cholesterolu.
Nebojte se proto potravin, jejichž názvy znějí nezdravě – hlídejte hlavně kvalitní složení a zásadu „všeho s mírou“.
K článku nás inspiroval: Foodnetwork.ca