Ivana Jindřichová fotí překrásné fotky a učí své čtenáře základům vaření. Rady, čím začít, a které své recepty doporučuje při hubnutí, najdete v dnešním rozhovoru. Ať se vám líbí!
Obsah článku:
Jak vlastně vznikl nápad založit si svůj vlastní blog? Kolik let teď funguje?
Založení blogu Cat and Cook přišlo tak nějak přirozeně po tom, co jsem své přátele na Facebooku spamovala fotkami různých jídel, která jsem zkoušela. Už toho bylo fakt hodně, a tak mi můj Martin koupil doménu a začali jsme.
Teď už je to přes 7 let a nikdy jsem toho nelitovala. Je to opravdu pozoruhodná cesta, která mě naplňuje každým coulem.
Vraťme se k začátkům. Jaký byl váš první recept, o kterém jste si řekla: jó, to se mi povedlo?
Asi každý. 😀 Já jsem totiž hodně důsledná na přípravu. Rešerši věnuji opravdu spoustu času, zajímá mě původ jídla, abych pochopila, jaké správné suroviny použít a jakou technikou jídlo připravit. Z toho mi pak pod rukama vznikne receptura, která má vysoký potenciál, aby se povedla.
Ale tak pyšná jsem třeba na svoji svíčkovou z první kuchařky nebo na dýňovou bábovku z blogu. 🙂
Prozradíte recept našim čtenářům?
Sdílím rovnou celý recept na dýňovou bábovku.
Co byste poradila začátečníkům ve vaření? Od čeho se odpíchnout? Jaké recepty vyzkoušet?
Poradila bych jim koupit si moje kuchařky a to neříkám proto, abych měla vyšší prodeje, ale proto, že jsou pro začátečníky naprosto ideální. 🙂
Své recepty totiž popisuji tak, aby je pochopil opravdu každý, vysvětluji, co se může pokazit a jak to napravit a recepty často doplňuji o fotopostupy, aby si lidé byli jistí, že postupují správně.
Zároveň si z nich něco odnese i zkušený kuchtík či kuchtička, kteří se dozvědí zajímavé informace o původu receptů, naučí se různé kuchařské techniky apod. Na autogramiádách mi kolikrát chodí děkovat i rodiče slečen, které se díky mně naučily kynuté buchty, dokonalý guláš nebo vývar s domácími nudlemi. Mám z toho vážně velkou radost.
Učíte na svém blogu připravit třeba skvělý steak nebo boloňské ragú. Který z těchto receptů považujete za základ, který zároveň zvládne i začátečník?
Já věřím, že podle mých receptů zvládne začátečník každý recept. Určitě je ale dobré začít s tím, co daný člověk má rád, protože má větší motivaci, aby se mu to povedlo a nevzdal to. 🙂
Já, když jsem se učila vařit, tak jsem chtěla jako první umět omáčky. Proto jsem se naučila kuře na paprice, maso na houbách nebo svíčkovou. Další výzvou pak pro mě byly knedlíky.
Ale i příprava steaků patří rozhodně mezi základy vaření, proto přikládám recept na steak z vysokého roštěnce.
Velké téma je i otázka jak správně uvařit těstoviny. Prozradíte svůj osvědčený postup?
Ono to ve skutečnosti začíná už výběrem těstovin. Kvalitní pastu (z italského pasta = těstoviny) poznáte již na první pohled. Je obalená v moučném posypu a má hrubou strukturu na dotek.
Na pytlíku pak najdete název “Trafilata al bronzo” což znamená, že byly vyrobeny přes bronzovou formu a následně se pomalu sušily při nízkých teplotách. Je to velmi důležité, protože na tyto hrubé těstoviny se správně uchytí omáčka a bude jí na těstovinách akorát (pokud použijete obyčejné těstoviny, omáčka sklouzne a nedocílíte správného výsledku).
A pak už je to jednoduché
- Do největšího hrnce, jaký doma najdete, natočte studenou vodu téměř k okraji (minimálně 3 litry).
- Vodu přiveďte na nejvyšším plamenu k varu, přidejte 2 lžíce soli, počkejte 1 minutu a přidejte těstoviny.
- Vařte je na co nejvyšší plamen, aby se nerozvařily. Pokud je budete vařit pomalu, rozvaříte je zvenku, než se stihnou uvařit uvnitř. To je častá chyba, kterou vídám.
Pokud připravujete těstoviny s omáčkou, pamatujte si základní pravidlo: těstoviny se míchají s omáčkou před servírováním. Prosím, nikdy neservírujte na talíř suché těstoviny a na to omáčku, to je největší prohřešek a samozřejmě se tím obíráte o vychutnání si opravdového italského jídla.
Těstoviny se do omáčky dávají přímo z vody děrovanou naběračkou. Přidává se i škrobová voda z těstovin, která omáčku dochutí, dohustí a dodá jí lesk. 🙂
Co taková francouzská cibulačka nebo tom yum, to už nevypadá jako recepty pro začátečníky, nebo se pletu?
To se rozhodně pletete! 🙂 U cibulačky je postup velmi jednoduchý, pouze zdlouhavý, protože čekáte, než zkaramelizuje cibule.
U asijské polévky tom yum je složitější sehnat suroviny, ale zase k tomu potřebujete spíš trochu času než kuchařský um. 🙂 Pak už je postup zase jednoduchý. 🙂 Tedy alespoň s mými postupy. Já se opravdu snažím, aby si každý mohl uvařit svůj oblíbený recept doma a nebyl závislý na restauracích nebo babičkách. 🙂
Hodně našich čtenářů řeší hubnutí. Potkalo vás něco podobného v osobním životě?
Jasně! Celý život jsem se v tom potácela, až jsem najela na vyvážený jídelníček a jsem šťastná. Taky jsem začala sportovat pro radost a dobrý pocit a ne proto, abych zhubla.
Celkově po tom, co jsem po plicní embolii utekla hrobníkovi z lopaty, jsem přehodnotila spoustu věci v životě a bylo to vážně transformační. Nicméně jím, co vařím. Nemám problém dát si segedín s knedlíkem nebo kynutý koláč s drobenkou, jen se snažím to pak vyvážit v jiných chodech nebo si ke koláči dát třeba trochu tvarohu, abych dohnala bílkoviny.
Který ze svých receptů byste doporučila jako zdravý oběd při hubnutí?
Ha! To jste mě nachytali. Je pravda, že já se zabývám hlavně tradičními recepty, které když vznikaly, tak se na nějakou vyváženost úplně nekoukalo. 🙂 Ale věřím, že každý si u mě na blogu najde to, co má rád a hodí se mu to jídelníčku.
Někdo řeší méně, někdo více. Já stále věřím, že když si dáme španělského ptáčka s rýží a nesníme toho kotel, je to krásně vyvážené a výborné jídlo. 🙂
A taky bych určitě chtěla zmínit, že se vůbec necítím hodna toho, abych čtenářům doporučovala, co jíst, když hubnou. Tuhle obdivuhodnou činnost ráda přenechám mým kolegyním, které na to mají vzdělání. 🙂
A k večeři?
My si rádi dáváme třeba asijskou misku, krémovou dýňovou polévku nebo třeba palačinky se sýrem halloumi, vejcem a špenátem. A když nestíháme vařit, dáme si třeba avo toast s vejcem nebo pinsu s tuňákem či šunkou.
- Asijská miska
- Polévka z pečené dýně
- Palačinky se sýrem halloumi a špenátem
- Pinsa s červenou cibulí a tuňákem
A na závěr jedna plánovací otázka: Kam nyní směřuje váš blog a na co se v nejbližší době těšíte?
Určitě plánuji začít pracovat na páté kuchařce, jen zatím nevím, jakou si vyberu. Buď budu pokračovat v tradičních receptech z Čech i celého světa nebo upeču druhý díl Sladké a nebo se vrhnu na další díl Rychlé. 🙂
V nejbližší době se těším na plánování baráčku, který budeme po Novém roce stavět. Samozřejmě tam budu mít velkou kuchyň, své vysněné studio na focení receptů a velkou zahradu na pěstování zeleniny a kytiček.
Také se těším, až začne podzimní sezóna v Puzzle Salads, protože se tam bude prodávat moje limitka. Ta bude obsahovat salát, indickou bowl a dokonalou limču z moštu. Je to pro mě opravdu čest a další krok ve vysněné práci.
A taky mám jedno malé pracovní tajemství, ale to ještě nechci prozrazovat, protože to přináší smůlu. Vše se ale dozvíte na mém instagramovém profilu již brzy. 🙂
Rádi se necháme překvapit. 🙂 Děkujeme za spoustu skvělých tipů nejen na vaření a držíme palce na všechno, do čeho se vrhnete.