Původ pomela
Pomelo je v České republice již poměrně známé ovoce. Setkat se s ním můžeme i pod starším názvem šedok, které se podle pověr odkazuje na anglického kapitána Shaddocka, jenž měl v 17. století jeho semena přivést na Barbados. Tento stálezelený strom dorůstá výšky až 15 metrů.
Řadí se mezi citrusové plody. Pomelo je z nich dokonce největší, a původně pochází z jihovýchodní Asie (Malajsie). Nyní se pěstování pomela rozšířilo i do Ameriky, Číny a v malém měřítku i do Španělska.
Ideální přírůstek do zdravého jídelníčku
Když se sloupne lehce nahořklá slupka, je jeho chuť šťavnatá a jen lehce nasládlá. Pokud se vám zdá grepfruit příliš kyselý, bude pro vás pomelo zajisté příjemnou alternativou. To proč se pomelo vyzdvihuje v různých dietách je jeho velmi nízká energetická hodnota.
Na 200g představuje pouhých 350 kJ (83 kcal). Zasytí, a navíc se při celkovém součtu energie nezděsíme, kolik jsme toho snědli v jednom kusu ovoce.
Sladké sušenky kolísají svou energetickou hodnotou minimálně na 450 kJ a kromě jednoduchých cukrů nám taky nadělí spoustu tuků, které se ve sladkostech běžně vyskytují.
Pomelo tuky neobsahuje!
Je bohatým zdrojem vody a draslíku, stejně jako železa, manganu a vitaminu A. Vzhledem k výzkumům moderní medicíny a farmakologie, pomelo obsahuje vydatné množství vitaminu C, snižuje krevní cukr a cholesterol, má vliv na redukci hmotnosti a slouží jako produkt do kosmetických přípravků.
Pravidelná konzumace pomela napomáhá v léčbě vysokého krevního tlaku, cukrovky, aterosklerózy (ucpávání cév cholesterolem). Slouží tedy jako prevence srdečně cévních onemocnění. Zmiňovanými příznaky trpí hlavně jedinci s obezitou. Pomelo je také dobré k urychlení hojení ran a podpoře zažívání.
Zásada zdravého jídelníčku
Aspoň jeden kus ovoce denně bychom měli do našeho jídelníčku zařadit. Když přidáme ještě nějakou tu zeleninu a celozrnné pečivo, budeme splňovat náš denní doporučovaný příjem vlákniny. Ten by se měl pohybovat okolo 25-30 gramů za den. Tzn. v přepočtu například 500 gramů ovoce a zeleniny za den.
Jelikož má pomelo malou energetickou, ale vysokou výživovou hodnotu, je vítanou potravinou v redukčním jídelníčku.
Poslouží jako doplněk do svačiny či jako sladká tečka po obědě. Často se používá do lehkých ovocných jídel (ovocné saláty) nebo se z nich vymačkává šťáva do džusů. Odpovědí je, ano, pomelo se hodí pro hubnutí, a jako vždy je třeba doplnit jídelníček o pohybovou aktivitu a celkově správnou životosprávu.
Uvidíte, že účinky se při správné disciplíně a trpělivosti dostaví!