Podstatná část světové populace trpí nedostatkem vitaminu D. Předávkování déčkem tak představuje spíše výjimečný jev. Nemožné to však také není. Obzvláště teď, když je spojován s ochranou před koronavirem, zájem o déčko rapidně vzrostl.
U vitaminu D mnohem větší problém představuje nedostatek než nadbytek. Předávkovat se déčkem totiž není nijak snadné. Pokud k němu dojde, jedná se vždy o následek užívání velkého množství doplňků stravy.
Obsah článku:
Kdy a komu hrozí předávkování vitaminem D
Při příjmu déčka z přírodních zdrojů, jako je UV záření a vybrané potraviny, předávkování nehrozí. Vystavováním se slunečnímu záření a opalováním bez ochrany po delší dobu tělu více vitaminu nedoplníte, naopak zvyšujete riziko poškození kůže a vzniku rakoviny.
Problém s nadměrným množstvím vitaminu D v těle tak nastává výlučně při užívání léků a doplňků stravy, které obsahují větší množství vitaminu. Příčinou může být i nevědomá konzumace většího množství z doplňků, které na obalu uvádí nižší hodnoty než ve skutečnosti.
K intoxikaci dochází, když hladina v krvi stoupne nad 150 ng/ml (375 nmol/l). Jelikož se vitamin D ukládá v tělesném tuku a odsud se pomalu uvolňuje do krve, mohou účinky toxicity přetrvávat až několik měsíců poté, co přestanete užívat doplňky stravy.
„Je velmi nepravděpodobné, že by se spotřebitel předávkoval z běžné diety. Situace může nastat při kombinaci předepsaných léčiv a doplňků stravy s vysokým obsahem vitaminu D. Za tolerovatelnou dávku pro dospělé osoby se považuje ještě hodnota 100 ug/den, pro děti ve věku 1–10 roků 50 ug/den a pro kojence 25 ug/den,“ uvedl prof. Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Nadbytek vitaminu D způsobuje nechutenství až selhání ledvin
Předávkování déčkem je sice vzácný jev, to však neznamená, že se nejedná o nic vážného. Pokud hladina dlouhodobě stoupá a projevy jsou ignorovány, může dojít až k akutnímu zánětu slinivky, vzniku ledvinových kamenů a v horším případě i ke smrti.
Od jaké hodnoty hrozí předávkování:
- 30 ng / ml (75 nmol / l): dostatečné množství,
- 40–80 ng / ml (100–200 nmol / l): doproučená hodnota,
- nad 100 ng / ml (250 nmol / l): vysoká hladina a riziko toxicity.
K pravidelné kontrole hladiny přistupte vždy, užíváte-li léky, případně větší množství doplňků stravy obsahujících déčko.
VÍTE, ŽE v letech 2005 až 2015 bylo předávkování vitaminem D zjištěno pouze u 37 lidí? Jedná se o výsledek průzkumu, který množství déčka měřil u 20 000 osob. 37 z nich mělo hladinu vyšší než 100 ng/ml a pouze u jedné ženy byla zjištěna skutečná toxicita s hladinou 364 ng/ml. Jiná případová studie zmiňuje ženu, u níž byla změřena hladina 476 ng/ml.
Nejčastější projevy předávkování vitaminem D
Déčko ovlivňuje vstřebávání vápníku, minerálu důležitého pro zdravé kosti. Se zvýšeným příjmem déčka však narůstá i množství vápníku v těle. Výsledkem může být hyperkalcemie, která vzniká při hladině vápníku v krvi nad 2,8 mol/l.
Normální rozmezí vápníku v krvi je 2,1 a 2,5 mol/l.
Projevy hyperkalcemie:
- nevolnost a bolesti žaludku, zvracení,
- únava, závratě a zmatenost,
- nadměrná žízeň,
- ztráta tekutin,
- časté močení.
Další příznaky přebytku déčka:
- nechuť k jídlu,
- úbytek hmotnosti,
- zácpa nebo průjem,
- ztráta kostní hmoty: nadbytek déčka negativně ovlivňuje činnost vitaminu K2, který je důležitý pro udržení vápníku v kostech,
- selhání ledvin.
Závěrečné shrnutí: Všeho moc škodí
Ani déčko není výjimkou. Zapamatujte si dobře, že:
- předávkování hrozí zejména osobám, které užívají léky a doplňky stravy obsahující vitamin D,
- pokud léky a doplňky stravy užíváte, nechte si pravidelně měřit hladinu v krvi,
- vyhýbejte se nadměrným dávkám déčka bez odpovídající kontroly,
- vybírejte se pouze kvalitní doplňky stravy, které uvádí pravdivé údaje,
- trápí-li vás uvedené příznaky, co nejdříve navštivte svého lékaře.