Zatímco manuální lymfatická masáž je jemná, hmatová (ruční) technika, kterou smí provádět pouze školený lymfoterapeut, přístrojová lymfodrenáž využívá speciální návleky. Je dostupnější, levnější, ale má svá omezení. Přečtěte si, pro koho je vhodná, jak lymfodrenážní návleky vypadají a fungují, kdy se používá, jak probíhá a kde ji provádí.
Obsah článku:
Co je lymfatická masáž
K obnovení správné činnosti lymfatického systému, jehož nesprávné fungování může způsobovat zdravotní problémy nebo zhoršovat ty stávající, se využívá speciální druh masáže (též presoterapie).
- Ruční technika neboli manuální lymfodrenáž se jako terapeutická metoda používá při léčbě některých obtíží. Obnovení toku lymfy pomáhá odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla a snižuje bolestivé otoky.
- Vedle manuální lymfatické drenáže s léčebnými účinky můžete narazit na druhou novější variantu lymfodrenáž přístrojovou, při níž se používají speciální nafukovací kompresní návleky.
Vysvětlíme si, v čem se lymfodrenáž manuální a přístrojová liší, a k jakým účelům je strojová varianta doporučována, kdy nikoliv a na co dávat pozor.
Manuální versus přístrojová lymfodrenáž
Ruční lymfatická masáž je terapeutická technika určená k léčbě onemocnění lymfatického systému, například lymfedému. V obou případech může mít pravidelná lymfodrenáž detoxikační, regenerační, relaxační a kosmetické účinky.
Oproti manuálnímu typu přístrojová lymfodrenáž poskytuje méně sofistikované a individuální řešení, citlivé ruce zkušeného lymfoterapeuta přístroj jen tak nenahradí. Provádí ji především kosmetické salony jako nástroj zlepšující stav a vzhled pokožky. Využívají ji ale i zdravotnická zařízení k léčebným účelům.
Dále ji využívají sportovci jako součást péče o namáhaný pohybový aparát kvůli podpoře regenerace svalů a ostatních tkání. Výhodou strojové lymfatické masáže je nižší finanční a časová náročnost.
Možné přínosy presoterapie na zdraví
- podporuje správné fungování lymfatického systému,
- má regenerační a relaxační účinky,
- zlepšuje krevní oběh,
- zmírňuje otoky,
- má detoxikační účinky a pomáhá vyloučit škodlivé látky z těla,
- dodává tkáním kyslík a výživné látky
Kdo provádí přístrojovou lymfatickou masáž
Zatímco manuální lymfatickou drenáž smí provádět pouze lymfoterapeut, který absolvoval odborné školení, rozumí fyziologii lymfatického systému a zná anatomii lidského těla, přístrojovou lymfodrenáž může provádět i osoba bez tohoto vzdělání. Je však nezbytné, aby uměla lymfodrenážní přístroj a návleky ovládat a dokázala je správně nastavit každému zákazníkovi na míru.
Musí být rovněž schopná provést ruční rozmasírování mízních uzlin na krku, které je nutné provádět před každou lymfatickou masáží, ruční i mechanickou. V momentě, kdy tento krok vybraný salon neprovádí, ve službě nepokračujte, protože to může mít negativní účinky na vaše zdraví.
Kdy se přístrojová lymfodrenáž provádí a kdy není vhodná
Moderní přístrojová lymfodrenáž našla využití v estetické a kosmetické medicíně a ve fyzioterapii. Pomocí speciálních nafukovacích lymfodrenážních návleků stimuluje a podporuje lymfatický oběh, čímž obnovuje tok lymfy, redukuje otoky a zlepšuje vzhled kůže.
Nejčastěji se používá jako podpůrná metoda při léčbě některých onemocnění, například celulitidy, obezity, trombózy, křečových žil apod. Aby presoterapie přinášela viditelné výsledky, měla by být ošetření opakovaná a pravidelná.
Kdy může přístrojová prospět (indikace):
- jako podpora regenerace pohybového aparátu u fyzicky aktivních lidí a sportovců
- po častém a extrémním svalovém zatížení
- na otoky dolních končetin z důvodu opakované vysoké fyzické zátěže
- v rámci rekonvalescence po úrazech a operacích
- za účelem zmírnění projevů celulitidy (také pomerančové kůže)
- jako součást invazivních a neinvazivních zeštíhlovacích metod
- po liposukci a dalších invazivních a neinvazivních metodách estetické chirurgie dle dohody s lékařem
- jako podpora léčby chronické žilní nedostatečnosti, při poruchách prokrvení a bolestech cévního původu (ateroskleróza tepen, křečové žíly, zánět žil apod.)
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Nejde-li o kosmetické využití, ale zdravotní potíže, vždy se o vhodnosti aplikaci strojové lymfodrenáže nejdříve poraďte se svým ošetřujícím lékařem!
Kdy se přístrojová lymfodrenáž nedoporučuje (kontraindikace):
- při nemocech dýchacích cest (astma) a akutním infekčním onemocnění (chřipka)
- při kožních onemocněních a na otevřené rány
- v případě neléčeného vysokého tlaku
- v případě zvýšené funkce štítné žlázy
- v případě srdečních chorob a onemocnění plic, jater a ledvin způsobených otokem
- při onkologických onemocněních
- při neurologických onemocněních (např. epilepsie, neuropatie)
- při akutním zánětu žil (tromboflebitida)
- v případě nediagnostikovaných břišních problémů
- u osteosyntézy (operační léčba zlomenin) a endoprotézy (kloubní náhrady)
Lymfodrenážní přístroje, kalhoty a návleky
Zatímco manuální lymfatická masáž využívá rukou, ke strojové jsou nutné speciální lymfodrenážní návleky. Nejběžnější jsou lymfodrenážní kalhoty (lymfa kalhoty) a návleky na zadek a na břicho. Zdravotnická zařízení a některé salony mívají lymfodrenážní rukávy, rukávy i s ramenem a vesty.
Kompresní návleky jsou vybaveny vzduchovými komorami, které se během ošetření v pravidelných intervalech nafukují a vyfukují. Vytváří jemný tlak na kůži.
Existují různé typy přístrojů podle účelu použití. Některé jsou určené jen na provádění kosmetické lymfatické masáže, jiné jsou vhodné ve fyzioterapii a na rehabilitace a ty nejlepší využívají zdravotnická centra k léčebným účelům. Samostatnou kategorii tvoří domácí lymfodrenážní přístroje, kde je velmi důležité dbát na vysokou kvalitu.
Jak poznat kvalitní návleky
Kvalitní lymfodrenážní návleky poznáte podle počtu vzduchových komor. Narazit můžete na kalhoty či rukávy se 3 nebo 4 komorami, což je nedostačující. Například profesionální lymfa kalhoty by měly mít alespoň 20 až 24 komor (10 až 12 na každou nohu). Vyšší počet komor zaručuje, že se jednotlivé komory lépe přizpůsobí masírovaným partiím.
Důležitý je rovněž způsob, jakým jsou komory poskládány. Levnější návleky mají komory vedle sebe, u dražších se šupinovitě překrývají, díky čemuž zde chybí místa, kde se může tlak měnit. Roli samozřejmě hrají také možnosti nastavení a počet programů.
Zapomínat bychom neměli ani na vyvíjený tlak. Za optimální platí podle Zdravi.euro.cz tlak 25 až 50 mmHg (případně 30 až 45 mmHg), kdy je komprese dostatečná a lymfatický systém není stlačován až příliš. Maximální tlak přístroje se většinou pohybuje mezi 70 až 90 mmHg. Tlak nad 90 mmHg je pro klasickou lymfodrenáž a regenerační masáž zbytečný.
Proč je kvalita lymfodrenážních návleků důležitá?
Salony používají lymfodrenážní přístroje od různých výrobců. Kvalita přitom může být rozdílná. Čím jsou lymfa kalhoty kvalitnější, tím jsou účinnější a ošetření lze daleko lépe a především individuálně zaměřit.
U levných lymfodrenážních přístrojů navíc hrozí, že lymfu vytlačí do špatných míst a způsobí zdravotní potíže. Toto platí zejména u levnějších domácích lymfodrenážních návleků, zde se opravdu nesnažte šetřit.
Průběh přístrojové lymfodrenáže krok za krokem
Pokud se chystáte na svou první lymfodrenáž, nechte si vše dopředu důkladně vysvětlit a popsat celou proceduru. Kvalitní salon nečeká na vaše otázky a vše vám důkladně popíší v rámci úvodní konzultace.
Úvodní konzultace zahrnuje dotazník týkající se:
- zdravotního stavu v minulosti i současnosti (nemoci a úrazy, pravidelně užívané léky a jiné),
- rodinné anamnézy (nemoci v rodině),
- životního stylu: vaše dlouhodobé stravovací a pohybové návyky,
- typu zaměstnání (sedavé vs. fyzicky náročné apod.).
Některé salony provádí tělesnou diagnostiku pomocí profesionálních měřicích přístrojů (např. Tanita, InBody). Díky získaným informacím a údajům mohou klientům poskytnout individuální péči a především se vyhnout komplikacím způsobeným nevhodným ošetřením.
Doporučení před lymfodrenáží
Účinky lymfodrenáže může ovlivnit už vaše chování během dne. Od rána proto dbejte na zvýšený pitný režim. Před i po ošetření vypijte jednu až dvě sklenice vody. Díky dostatečné hydrataci nebude uvolněná lymfa představovat pro ledviny zvýšenou zátěž.
Nepijte žádný alkohol a neměli byste ani kouřit nebo alespoň omezte počet cigaret. Dále je doporučeno odložit náročnější fyzické aktivity na dny mimo lymfodrenáže. Přímo před lymfodrenáží je doporučeno odskočit si na toaletu.
Průběh strojové lymfodrenáže
Strojová lymfodrenáž k ošetření využívá speciální kompresní návleky, které se nafukují a vyfukují podle předem nastaveného programu. Lymfodrenáž se vždy provádí ve spodním prádle, na které si z hygienických důvodů obléknete speciální tenký oblek (někdy jen kalhoty dle ošetření). Ten by vám měl zůstat na další ošetření.
Po oblečení do speciálního obleku zákazníkovi ošetřující personál pomůže do nafukovacího návleku, u něhož nastaví program procedury. Nejprve je však nutné, stejně jako u ruční lymfatické masáže, provést bazální ošetření uzlin na přední straně krku. Opomenutí může vyvolat bolesti hlavy, únavu, zvracení a otevření lymfatických spojek. Místo pozitivních přínosů tak může drenáž uškodit.
Po spuštění programu se lymfa kalhoty začnou pravidelně nafukovat a vyfukovat. Příjemně a velmi jemně masírují končetiny po celé délce, stimulují činnost lymfatického systému a zlepšují správné proudění lymfatické tekutiny. Běžně se délka přístrojové lymfodrenáže pohybuje kolem 30 až 60 minut.
Doporučení po lymfodrenáži
Po ukončení procedury je doporučeno odskočit si na toaletu (lymfodrenáž většinou vyvolává potřebu odskočit si), doplnit tekutiny a dopřát si klidový režim po zbytek dne. Pohyb si zakazovat nemusíte. Intenzivní či kruhový trénink je sice vhodnější odložit na další den, ale pohodová procházka vám po ošetření prospěje.
Nicméně záleží na vašich osobních pocitech. Poslouchejte své tělo. Pokud se po lymfodrenáži cítíte hodně unavení, jděte domů a odpočívejte třeba při čtení knihy.
Za jak dlouho se projeví výsledky
Ve většině případů je vhodné ošetření opakovat vícekrát. V případě lymfodrenáže jakožto kosmetické procedury je obvykle doporučeno absolvovat 4 až 10 terapií za sebou s rozestupem cca 3 dny. Poté je vhodné jednou měsíčně docházet na pravidelnou neboli udržovací lymfodrenáž.
Na co dávat pozor
Výběru salonu věnujte dostatečnou pozornost a neřiďte se jenom podle ceny. Jde o vaše zdraví. Ideální je navštívit salon na základě doporučení pro vás důvěryhodné osoby. Pokud žádné takové doporučení nemáte, dbejte na to, aby vybraný salon dodržoval postupy a neignoroval důležité součásti procedury.
Co by měl kvalitní salon provádějící přístrojovou lymfodrenáž dělat:
- Prostředí by mělo být vždy čisté, tiché, moderně zařízené a tak akorát vytopené (ani horko, ani chlad).
- První ošetření by mělo vždy zahrnovat úvodní konzultaci a nejlépe i detailní tělesnou diagnostiku.
- Personál by vás měl detailně seznámit s průběhem lymfatické masáže včetně doporučení, co dělat před a po ošetřením.
- Procedura se nikdy neprovádí v oblečení, ale ve spodním prádle. Obdržíte tenký oblek, do něhož se po dobu ošetření obléknete.
- Před zapnutím programu vám ošetřující osoba uvolní lymfatické uzliny na krku (bazální ošetření krku). Musí se provádět před každou lymfodrenáží!
Výhody a nevýhody přístrojové lymfodrenáže
Přístrojová lymfodrenáž je v porovnání s ruční technikou méně náročnější, ale současně méně individuální. Provádět ji nemusí odborník (lymfoterapeut), ale stačí osoba seznámená s principy lymfatického systému, otevřením spádových uzlin na začátku masáže a obsluhou lymfodrenážního přístroje. Díky využití lymfodrenážních návleků je lymfodrenáž dostupnější a cenově příznivější.
Možná rizika a nevýhody přístrojové lymfodrenáže
Největší potíže může vyvolat neprovedené bazální ošetření krku před masáží, které musí být provedeno před každou, ruční i přístrojovou, lymfatickou masáží. Důležité je samozřejmě správné nastavení přístroje pro konkrétního klienta či klientku.
Po skončení přístrojové lymfodrenáže byste měli pociťovat příjemné uvolnění, mírnou únavu či lehkou ospalost. Jde o běžné reakce, pokud nejsou tyto projevy nepříjemné či dokonce bolestivé. Běžné je také nutkání k močení, proto si před lymfodrenáží i po ní odskočte na toaletu.
Pokud se u vás objeví silnější bolesti hlavy, nevolnosti a únava nebo jiné nepříjemné pocity, lymfodrenáž neopakujte a raději se poraďte se svým lékařem. Přístrojová masáž by neměla být nikdy prováděná u osob trpícími obtížemi, při nichž se lymfatická masáž důrazně nedoporučuje.
Rozdíly mezi ruční lymfatickou a přístrojovou masáží:
Přístrojová lymfodrenáž | Manuální lymfodrenáž | |
Časová náročnost | Cca 60 minut | 1 až 2,5 hodiny |
Platební podmínky* | Hradí klient | Může být hrazena ze zdravotního pojištění** |
Kdo | Není nutný certifikát v oblasti lymfatických masáží | Pouze lymfoterapeut |
Kdy | Estetická a kosmetická medicína, fyzioterapie. | Léčebná masážní technika i kosmetická procedura |
Rozsah | Většinou jen nohy a břicho | Celé tělo včetně obličeje |
Výhody | Dostupnější a levnější metoda lymfatické masážeDůležitá je kvalita návleku a nastavení programu | Individuální terapie |
*Orientační cenu nelze uvést. Rozpětí může být poměrně velké, protože si stanovuje ji každý lymfoterapeut, zdravotnické zařízení či kosmetický salon sám.
**Na tuto možnost se vždy zeptejte u svého lékaře, případně pojišťovny.
Závěrečné shrnutí: Přístrojová masáž může pomoci zmírnit projevy celulitidy a přispět k celkovému uzdravení
- Podobně jako ruční lymfodrenáž může mít přístrojová varianta spoustu zdravotních přínosů včetně hladší a pevnější pokožky.
- Na místě je předchozí konzultace s lékařem, zda je pro vás tento typ ošetření vůbec vhodný: obzvláště tehdy, máte-li nějaké chronické zdravotní potíže.
- Všímejte si kvality lymfodrenážních přístrojů. Je důležitá nejen pro účinnost masáže, ale především ochranu vašeho zdraví. Dalšími benefity jsou širší dostupnost a nižší cena. Přístrojovou lymfodrenáž nabízí kosmetické salony a cena za ošetření je oproti ruční lymfodrenáži daleko příznivější.