Jirka spolu se svým týmem vytvořili unikátní gastronomický projekt „Jídlo Baví“. Vaří nutričně vyvážená jídla bez živočišných surovin, s láskou k tělu a zemi, které šetří. Představují tak otevřenou variantu zažitých zvyků konvenčního stravování.
Obsah článku:
Můžeš v krátkosti představit koncept „Jídlo Baví“?
Každý den uvaříme jeden recept, naservírujeme ho do vratného obalu a rozvezeme zákazníkům do jedné z našich dvaceti výdejen po městě. Větší počty zavážíme i do kancelářských budov.
Naším konceptem chceme představit rostlinnou kuchyni jako chutnou a nutričně pestrou formu stravování. I proto ke každému našemu receptu přidáváme podrobnou tabulku makro a mikro nutrientů, které strávník z každé naší porce jídla pro své tělo získá.
Kdo stojí za samotným nápadem?
Za nápadem stojím já, Jiří Vosýnek, původním povoláním restaurátor a vystudovaný v praxi nikdá neuplatněný ekonom. Ode mne přišel základní koncept, ale v posledních třech letech na jeho uvádění do praxe pracuje skvělý tým lidí, bez kterého bych si mohl celý koncept strčit leda za klobouk.
Proč jste se rozhodli prorazit na trh právě s rostlinnou stravou?
Protože nám to dává smysl a máme hlad. Před pár lety, kdy jsem se začal rostlinně stravovat, jsem zjistil, že pokud si každý den nemám čas připravovat oběd na následující den sám a nebo nebudu mít štěstí, že se budu v čase oběda pohybovat v místech, kde se nějáká skvělá veganská restaurace nachází, jsem odkázaný na hummus s rohlíkem ze sámošky.
Naším motem je: rostlinně stravujícím se lidem usnadnit život a konvenčně stravujícím se lidem ukázat, že veganská strava není jen mrkev a salát.
Potraviny rostlinného původu nejsou jediným kritériem, na kterém vám při vaření záleží. Co dalšího při přípravě jídel zohledňujete?
Spolu s tím chceme do světa šířit zprávu o tom, že není moudré jídlem plýtvat. Proto se u nás objednává den předem a díky tomu víme, kolik porcí je potřeba uvařit. U nás žádná nepřijde nazmar.
A důvod, proč jídlo zákazníkům dovážíme ve vratných obalech, je snaha eliminovat množství jednorázových obalů.
Složení všech vašich pokrmů má pod palcem nutriční specialista. Jste schopni připravit jídlo také jedincům s alergiemi, intolerancemi nebo jinými zdravotními problémy?
Většina našich jídel, které vaříme, je i bezlepková. Ale jinak zatím ještě nejsme ve fázi, kdy bychom dokázali vyjít vstříc naprosto každému.
Aby vaše jídlo bavilo ještě víc, rozvážíte ho ve vratných, zálohovaných krabičkách. Jak takový krabičkový systém funguje a v čem je speciální?
Naši zákazníci si ve své první objednávce zálohují misku, ve které jim jídlo dovezeme. A protože většina našich zákazníků jsou stálí zákazníci, při další objednávce si již uhradí jen oběd a na výdejně vymění prázdnou misku za plnou. Tak dochází ke koloběhu a není k tomu potřeba jediný jednorázový obal.
Podle jakého klíče vybíráte polední menu a jaká jídla mají zákazníci nejvíc v oblibě?
Polední menu tvoříme tak, aby bylo rozmanité a neopakovaly se stejné složky jídel. Jídla se točí po 1 až 3 měsících.
Nejoblíběnější jídlo za celou existenci Jídlo Baví je Bombay butter tofu, aloo brambory se špenátem a okurkovo-chilli raitou. Z novějších receptů vedou jednoznačně špenátové tagliatelle s bazalkovým pestem se slunečnicovými semínky, sušenými rajčaty a lahůdkovým oříškovým krémem, salát z pečené žluté řepy s granátovým jablkem.
Osobité jsou i vaše akce určené široké veřejnosti, jako například catering. Na jaké společenské události jídlo nejčastěji připravujete?
V oblasti cateringu za sebou nejčerstvěji máme dvě svatby. A bylo to krásné. Hodně si vážím rozhodnutí novomanželů pohostit čistě rostlinně všechny ty strýčky, babičky a kamarády, kteří za svůj život jisto jistě zažili mnoho svateb a na každé z nich nechybělo prasátko na rožni či tác řízků. A světe div se, nestrádali, ba naopak za náma chodili do kuchyně a plácali nás po zádech. To mě dojímalo, protože právě proto to celé děláme, nabouráváme paradigmata stravování.
Do toho oslavy narozenin od dětských až po padesátiny. Firemní večírky, schůzky, semináře, workshop pro organizace jako je Člověk v tísni, Nadace Via, Plné vědomí, Kokoza, Slušná firma a další.
Díky lokalitě, v níž působíte, nabízíte široké veřejnosti i pop-up večeře. Co může účastník od takové večeře očekávat?
Pop-upové večeře v našem jogínském ášrámu, kde máme kuchyni a zároveň hezký prostor s krbem a výhledem do zahrady, mám hodně rád. Každý takový večer je pro maximálně 24 lidí. Celý večer stojí na tříchodovém menu s tím, že každý chod jest párovaný s nějakým výborným nealkoholickým nápojem. Například jeden z takových večerů měl nápoje v režii teatender a skvělý člověk Jirka Boháč.
A po večeři je vždy připravený program. Někdy je to malý koncert, jindy debata s lékařem a odborníkem na mikrobiom, který naposledy slavil velký úspěch. O našem druhém mozku, jak se mikrobiomu přezdívá, jsme se všichni dozvěděli opravdu hodně.
Mimo to u nás probíhají ženská a mužská setkání, semináře na různá seberozvojová témata. Jsme otevřeni pronájmu prostor širší veřejnosti.
Naučí se běžní lidé připravovat stejná jídla i na vašich kurzech vaření?
Toto je oblast, kterou ještě nemáme uplně rozvinutou. Udělali jsme jeden takový kurz, ale bylo to spíše takové setkání kamarádů, kteří vzali svoje kamarády. Nicméně do budoucna bychom tuto oblast rádi rozvinuli více, protože i tak můžeme šířit osvětu rostlinného stravování.
Připravujete s přicházejícím létem další společenské akce?
Aktuálně se soustředíme především na přípravu nových receptů. A chystáme vyrazit na různé festiválky mimo město v čele s Healing festivalem, kde si nás minulý rok hodně oblíbili. Tam se hodně těšíme, neb atmosféra, kterou má tento festival, je fantastická, a tak věřím, že se potkáme třeba tam.
Jirko, děkujeme za rozhovor i za odvahu nebát se dělat věci jinak. Držíme palce při realizaci všech Vašich projektů.