RECENZE: Krabičková dieta FitKitchen očima nutriční specialistky

Dovážková služba s jídlem FitKitchen se na svých webových stránkách pyšní heslem nejlepší krabičková dieta pro hubnutí i nabírání svalů. Společně s nutriční terapeutkou jsme se rozhodli jejich tvrzení prověřit a otestovali jsme pokrmy, které firma připravila v rámci týdenního menu.

Šest dní jsme ochutnávali pokrmy jednoho z pěti programů s názvem Daily, který firma FitKitchen nabízí. Na hodnocení jsme byli tři, včetně nutriční terapeutky Jany Kroutilové. Během testování jsme hodnotili více jak 80 kritérií. Od čerstvosti, přes chuť, až po nutriční vyváženost jídel, způsob doručení i chování kurýra.

Shrnutí recenze, když máte jen pár vteřin času

Jak nám chutnala krabičková dieta od FitKitchen? Nadchla nás rozmanitost připravovaných receptů, použité suroviny, ale i chuť některých pokrmů.

Pozitiva

  • Pestrý a zábavný jídelníček, na který se těšíte
  • Relativně nízká cena služby
  • Pokrmy byly vesměs chutné a dobře ochucené

Negativa

  • Rozvoz je možný pouze po Praze a v Brně
  • Malý výběr energetických variant
  • Hodně plastových obalů (problém většiny dovážkových společností)

Kdo krabičkovou dietu od společnosti FitKitchen osobně vyzkoušel a hodnotil?

FotoPopis
jana-kroutilova

Ing. Jana Kroutilová Pekrová
Nutriční specialistka
Testovaný program: Daily s masem
Doprava: Dovoz na adresu

klara-kucerova-rd

BcA., Klára Kučerová, DiS.
Redaktorka
Testovaný program: Daily s masem
Doprava: Dovoz na adresu

marek-hrecka-rdIng. Marek Hrečka
Aktivní sportovec, milovník dobrého jídla a pití

Testovaný program: Power s masem
Doprava: Dovoz na adresu, nechání na recepci

Představujeme FitKitchen

Česká dovážková firma FitKitchen funguje na trhu šest let a zaměřuje se na klienty v Praze a nově i v Brně. Objednání služby je intuitivní. Na jejich webových stránkách si vyberete jedno z pěti nabízených menu, které se liší množstvím obsažených kalorií a zda chcete verzi s masem, nebo pro vegetariány.

Poté se proklikáte sedmi jednoduchými kroky, ve kterých vyplníte nezbytné údaje jako telefonní číslo, adresa a další. Celou objednávku s finální cenou a termínem doručení si potvrdíte s operátorem, který vám zavolá v rozmezí několika hodin. Nejpozději však do 24 hodin.

Pokud nevíte, jaký z nabízených programů je pro vás vhodný, můžete si pomoct orientačním výpočtem vašeho denního energetického příjmu. Na stránkách dovážkové služby najdete jednoduchou kalorickou kalkulačku, která vám napoví, kolik kalorií byste měli za den ideálně přijmout. Pro váhavé mají v nabídce dvoudenní jídelníček na zkoušku, abyste si o službě mohli udělat lepší představu.

Jak rozvoz krabičkové diety funguje

Firma FitKitchen rozváží pokrmy uskladněné v termotaškách ve večerních časech od 18 do 22 hodin, a to v neděli, úterý a ve čtvrtek. Ráno přijede kurýr v pondělí, středu a pátek od 8 do 12 hodin. Vlastní čas doručení si vybrat nemůžete. Pokud by vám rozmezí nevyhovovalo, krabičky si lze osobně vyzvednout v sídle firmy na adrese Rohanské nábřeží 693/10 (budova R2), Karlín. Konkrétně od 9.30 do 18 hodiny.

Doručení každé dva dny vám dává určitou svobodu a nemusíte každý den čekat, až vám krabičky dovezou. Počítejte však s tím, že krabičky zaberou v lednici nějaké místo. Při dodržení správných skladovacích podmínek v nich vydrží jídlo čerstvé 72 hodin.

I když není rozvozová síť firmy FitKitchen velká, nemusí být nutně určená pouze pro pražské. Vhodná je například i pro ty, kteří často cestují za prací či školou do hlavní města nebo mají možnost vyzvedávat si pravidelně jídlo na jejich pobočce. Společnost navíc rozšířila své služby i do Brna.

Co se týče rozvozu, snaží se firma svým klientům vycházet maximálně vstříc. Někdy se totiž může stát, že nestihnete být doma v době závozu. Pokud dáte operátorovi vědět alespoň šest hodin dopředu, kurýr vám zaveze jídlo po Praze nebo Brně, kam si řeknete.

Pokud cestujete mimo Prahu nebo Brno, je nutné dát vědět FitKitchen minimálně 48 hodin předem a objednávku pozastavit na dobu určitou. Až se vrátíte z cest, služba vám bude automaticky obnovena. Peníze za stornované dny se vám převedou na kredit, který můžete využít na další objednávky.

Zmeškali jste rozvoz? Nevadí

V případě, že zmeškáte večerní rozvoz, nemusíte zoufat. Jídlo vám automaticky dovezou další den ráno s padesátikorunovým příplatkem. Při zmeškání ranního doručení ale tuto možnost nemáte. Řidič odveze krabičky na odběrové místo, odkud si je můžete do 12 hodin odpoledne vyzvednout.

Po předchozí domluvě s kurýrem je možné nechat jídlo na smluveném místě (například na klice u dveří či u sousedky). S kurýrem si také sjednejte zaslání informační SMS, díky které budete vědět, že krabičky dorazily.

Výběr z nabízených programů je slabý

Jídelníčky pro firmu FitKitchen, podle informací na jejich webu, tým nutričních terapeutů.  Pokrmy by tak měly splňovat kritéria vyvážené, pestré stravy a obsahovat dostatečný poměr sacharidů, tuků a proteinů. Po takovém jídle se cítíte příjemně plní. Pocit sytosti by měl navíc vydržet i několik hodin v závislosti na tom, o jak velkou porci šlo.

Firma nabízí pět programů, které se liší pouze množstvím obsažených kalorií a najdete je na jejich webu. Dalším kritériem je výběr jídelníčku s masem, nebo bez a jaké výsledky od stravování očekáváte.

  • Super fit: Jedná se o program, u kterého denně přijmete okolo 1 000 kilokalorií v rámci tří chodů. Je určený pro rychlé hubnutí a udržení kondice, a proto je označován jako nízkokalorický plán k dosažení co nejlepších výsledků za co nejkratší čas.
  • Fit: V rámci tříchodového menu přijmete denně přibližně 1 200 kilokalorií. Jde o stravovací plán, který je taktéž zaměřený na hubnutí a udržení fyzické kondice.
  • Balance: Každý den přijmete kolem 1 600 kilokalorií a je vhodný pro lidi, kteří chtějí mít stravovací plán alespoň se čtyřmi chody. Základem programu je chutná a rozmanitá strava na každý den.
  • Daily: Program, díky kterému přijmete přibližně 2 100 kilokalorií a je vhodný pro strávníky, kteří chtějí mít nejen úspěšný trénink i efektivní stravovací plán. Jídelníček má vhodný poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Obsahuje čtyři chody a také dezert.
  • Power: Je program, který nabízí čtyři chody s dezertem a je určený pro profesionální sportovce, jejichž hlavním cílem je růst svalové hmoty. Denní přísun kilokalorií se pohybuje okolo 2 500.

Při bližším zkoumání nabízených programů je ale patrné, že potřeby zákazníků reflektují jen částečně. „Energetické hodnoty jednotlivých menu jsou nízké a programy nejsou rozdělené na muže a ženy. Musela jsem si vybrat program Daily s kalorickým příjmem 2 100 kilokalorií. Program Balance totiž obsahuje pouze 1 600 kilokalorií na den, což je opravdu málo. Zejména pokud se hýbete,“ vysvětluje nutriční specialistka Jana Kroutilová.

„Program Power sice obsahuje větší kalorický příjem, konkrétně 2 500 kilokalorií, za to ale také větší příjem tuků. Je tedy otázkou, zda je vůbec vhodný pro vrcholové sportovce, kteří potřebují mnohem více energie,“ dodává odbornice. U programů zaměřených na hubnutí by také ocenila větší výběr rozumných energetických hodnot.

Kolik kalorií denně by měl člověk přibližně přijmout? Získat přesnou odpověď je složité. Při výpočtu totiž záleží na pohlaví, věku, váze, výšce, životním stylu, fyzické aktivitě i celkovém zdraví. Dospělý člověk by měl denně přijmout v rozmezí od 1 600 do 3 000 kalorií denně.

Ženy by se měly pohybovat někde okolo 1 800 až 2 400 kalorií. Muži zase přibližně něco okolo 2 000 až 3 200 kalorií za den. Nejmenší energetická hodnota, pod kterou byste se neměli dostat je 1 000 kilokalorií za den. Jinak budete bez energie a můžete zbytečně riskovat zdravotní potíže.

Jídelníček na daný týden dopředu najdete vždy na webových stránkách FitKitchen.

Dovážková služba nenabízí bezlaktózovou verzi a ani pokrmy pro ty, kteří trpí cukrovkou. Pokud trpíte potravinovou alergií nebo některé potraviny nejíte, nahlaste to operátorovi. Jako náhradu získáte jídlo z následujícího dne.

Cena krabiček od FitKitchen

Při výběru jakéhokoliv programu uvidíte na webových stránkách služby i finální cenu, kterou za krabičky zaplatíte. Výhodou služby je, že vaří šest dní v týdnu kromě neděle. Firma nabízí i možnost jídelníčku na celý týden. Stačí si nechat zdvojit páteční či sobotní objednávku, pokud vám nevadí jíst dva dny stejné pokrmy. Krabičky na pátek, sobotu i neděli obdržíte ve čtvrtek. Lze si také objednat „chudší“ variantu pouze s obědy a večeřemi. Finální cenu vám sdělí operátor. FitKitchen navíc připravuje jídla po celý rok, a to i svátcích jako Vánoce či Silvestr.

Celková cena se liší podle toho, které menu si vyberete a kolik chodů chcete. U Daily programu (2 100 kcal), který obsahuje pět pokrmů denně (snídaně, oběd, svačina, večeře, dezert), vychází cena týdenního jídelníčku na 2 950 Kč. V přepočtu tak stojí jedna porce 98 korun. Jeden den stravování s FitKitchen vás tedy vyjde na 490 Kč. Pokud chcete v některém z nabízených menu upravit počet chodů, je nutné se spojit s operátorem a zeptat se na výslednou cenu. Platba je možná hotově nebo kartou, a to buď u kurýra při první dovážce, nebo na odběrovém místě.

Nákup potravin představuje v rámci domácího finančního rozpočtu hned po placení nájmu druhou nejvyšší položku. Měsíčně vydají Češi podle dat Českého statistického úřadu z roku 2020 na bydlení 24 procent ze svých výdajů. Až 21 procent utratí za jídlo v obchodech. Pokud si jídlo připravujete sami a nedopřáváte si příliš drahých potravin, v průměru vás jídlo denně vyjde v rozmezí od 200 do 350 Kč na osobu. Pokud do svého jídelníčku pravidelně zařazujete hodně čerstvého ovce, zeleniny, masa, ořechů, mořských plodů a ryb, může být finální cena ještě vyšší.

Sestavit jídelníček s opravdu vyváženým poměrem bílkovin, tuků a sacharidů bez odborných znalostí nemusí být úplně tak jednoduché. Bez něj ale jen těžko dosáhnete své vysněné váhy nebo zlepšíte jídelní návyky. Pokud si chcete připravovat jídlo sami, udělejte si také zásobu kreativních receptů, jinak vás stále se opakující pokrmy přestanou po čase bavit.

Levněji než v restauraci a s větší kontrolou nad tím, co jíte

Krabičkovou službu ocení zejména ti, kteří se často stravují v restauracích a chtějí ušetřit čas i peníze. Polední menu v restauracích totiž kvůli inflaci stále zdražují. Podle dat indexu společnosti Edenred, která ho sestavila na základě plateb více než 220 tisíc majitelů benefitních karet společnosti, stojí Čechy pravidelné stravování v restauracích více než desetinu jejich měsíčních příjmů.

Nejvíce si za hlavní jídlo připlatí Pražané. Průměrná cena oběda v hlavním městě v posledních letech překonala dvousetkorunovou hranici. Za jeden chod či menu tak zaplatíte v průměru až 206 korun. Měsíc obědvání mimo domov vás vyjde přibližně na 4 126 Kč. V celorepublikovém srovnání pak za polední menu zaplatíte 180 Kč. Zároveň nemáte žádnou kontrolu nad tím, jaké suroviny byly použity a v jakém poměru.

Možnosti dopravy

Dovoz domů dopadl ve všech případech v pořádku. Kurýr dorazil ve smluveném časovém rozmezí. V jednom případě nechával řidič krabičky na recepci v kancelářské budově, taktéž bez problému.

Balení, rychlost ohřátí, servírování a QR kódy

Už na první pohled vypadala jídla ve vakuovaném plastovém obalu chutně. U většiny z nich stačilo bez větší námahy sundat (či propíchnout vidličkou) ochrannou fólii, a ohřát jej v mikrovlnce. Druhou možností je jídlo přendat do talíře nebo ho ohřát v kastrolu či troubě. Krabičky navíc dobře těsní, takže se snadno přenášely, aniž bychom se museli bát, že nám obsah skončí v tašce či kabelce.

Firma FitKitchen vsadila na moderní vychytávku s QR kódy. Na každé krabičce tak můžete skrze mobilní telefon a kód načíst detailnější informace o tom, co jíte. Ve výčtu najdete celkovou kalorickou hodnotu, alergeny, poměr bílkovin, tuků a sacharidů, složení jídla a zda je pokrm vhodný k ohřevu.

„Složení, a vlastně i název jídla, úplně chyběl u dezertů,“ podotýká nutriční specialistka Jana Kroutilová. Nebylo tak jasné, co zrovna jíme.

Nutriční hodnoty u svačin se navíc nacházely pouze na jejich webu, nikoliv na QR kódu. Pokud kódy používat nechcete, všechny informace k pokrmům najdete také na webových stránkách služby FitKitchen.

Jak to vidí nutriční specialistka?

Během testování jsme se zaměřili na více jak osmdesát hodnoticích aspektů, které by za nás služba měla splňovat. Zajímalo nás především, jestli je jídelníček nutričně dostatečně vyvážený, jak jídla chutnají, kuchařská nápaditost a jestli jídla časem neomrzí. Nutriční specialistka Jana Kroutilová také ověřovala poměr makroživin v jednotlivých pokrmech.

Klobása, nebo párek?

Složení pokrmu bylo uvedeno nahodile. Ne od nejvíce zastoupené složky, jak bývá zvykem. U některých jídel navíc neodpovídal název a složení. „U snídaně byla v názvu uvedena klobása, ve složení byl ale párek,“ upřesňuje nutriční specialistka Kroutilová. Na obalech některých jídel dokonce chybělo označení, o jaký typ masa se jedná.

Gramáž pokrmu v drtivé většině případů, kromě brownie, cheesecaku a pita chleba, seděla.

U většiny pokrmů od služby FitKitchen bohužel nebylo možné přesně ověřit jejich nutriční hodnoty.

Slabé bylo podle odbornice celkové zastoupení vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování lidského těla. Snižuje totiž riziko vzniku některých druhů rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky. Na vlákninu bychom neměli zapomínat ani při hubnutí, protože na sebe dobře váže vodu a účinně zahání pocity hladu. Nezřídka se nám tak po dojedení krabičky s obědem či večeře od firmy FitKitchen stávalo, že jsme měli stále hlad.

Kulinářský výlet po světě

Nejvíce jsme ocenili nápaditost jídel a různorodost chutí. Kuchaři z firmy FitKitchen se totiž nebáli vyrazit na menší kulinářský výlet a ukázat, že jíst se dá „i očima“. Vydali jsme se do daleké Asie na pad thai s kuřecím masem, udon nudle s hovězím masem nebo jsme ochutnali asia bowl. Orientální spojení chutí a výrazného koření jsme se dočkali u indického jídla tikka masala, které bylo podávané s kuřecím a rýží.

Chuťově nás nejvíce oslovil čokoládový dezert, který neměl chybu a také pondělní wrap s kuřecím masem a rybí karbanátky s pyré. „Zaujala mě také indická tikka masala i penne s krevetami, i když bych jich uvítala klidně víc,“ hodnotí nutriční specialistka Jana Kroutilová. Celkově nás v jídelníčku zaujala nápaditost teplých obědů, večeří i svačin. Sladké dezerty byly vítaným zpestřením a všechna jídla hodnotíme jako dostatečně čerstvá.

Co v jídelníčku chybělo

I když většina pokrmů obsahovala nějakou formu ovoce a zeleniny, jejich zastoupení bylo z hlediska vyvážené a zdravé stravy příliš malé. Za den byste měli ideálně přijmout alespoň 400 g čerstvé zeleniny a 200 g ovoce, což jídelníček neobsahoval téměř vůbec. V pokrmech byla zastoupena spíše tepelně upravená kořenová zelenina jako cibule nebo česnek.

Ať už si tedy vyberete jakýkoliv program od dovážkové služby FitKitchen, budete si muset sami zajistit čerstvou zeleninu a ovoce. Zejména, pokud pravidelně cvičíte a záleží vám na tom, co svému tělu dopřáváte.

V pěti ze šesti testovacích dnů byly v jídelníčku ryby a mořské plody, i když v menších porcích. Pochutnat jsme si mohli například na lososu, tuňákovém wrapu, krevetách nebo rybích karbanátkách.

„V jídlech se objevilo i pár kousků vlašských ořechů a chia semínek. Výběr tuků nebyl příliš ideální. Často byly použity nasycené mastné kyseliny ve formě živočišných tuků jako smetana a máslo,“ vysvětluje nutriční specialistka Kroutilová. Pro tepelnou úpravu pokrmů navíc využívají kuchaři slunečnicový olej, který není tak vhodný. Lepší je řepkový, který zvládne i vyšší teploty při vaření a je dobrým zdrojem rostlinných omega-3 mastných kyselin.

Bez kvalitního pečiva to nepůjde

„Během testování hodně chybělo pečivo. Kromě malého plátku žitného pečiva, který ani nevystačil na pomazánku, se nevyskytovalo vůbec,“ říká nutriční specialistka. Wrap i tortilla mohla být celozrnná. To samé platí i pro mléčné výrobky, kterých bylo v jídelníčku opravdu poskrovnu. Zařazeny byly pouze v dezertech nebo jako doplněk v podobě parmazánu či kozího sýra v salátu.

Mléčné výrobky bychom si přitom měli dopřávat minimálně dvakrát denně. „Jde o zdroj nejen dobře stravitelných bílkovin, ale i mikroživin. Tou nejznámější je vápník, kterého bylo v jídelníčku minimum,“ podotýká nutriční specialistka. Bohužel ani luštěnin nebylo mnoho.

Zařazeny byly jednou týdně v jedné z porcí ve formě fazolí.

V rámci většího počtu teplých pokrmů mohli do příloh zahrnout také čočku nebo hrách. Co si služba naopak hlídá, je minimum vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Snad kromě slazených sušenek a uzeného.

FitKitchen na svých webových stránkách deklaruje, že jídla nedoslazují běžným cukrem, ale sukralózou. Jde o umělé sladidlo vhodné i pro ty, kteří trpí cukrovkou. Z některých QR kódu ale bylo patrné, že tomu tak ve všech případech nebylo. „Snídaňové kaše obsahovaly cukr a javorový sirup, což jsou varianty ‚klasického‘ cukru ve formě sacharózy a fruktózy. Určitě by se hodilo zařadit více přirozeně se vyskytujícího cukru, kterým je ovoce,“ říká nutriční poradkyně Jana Kroutilová.

Ekologická (ne) udržitelnost

Jedním z největších nevýhod dovážkových služeb jsou plastové obaly. Za šest dní testování s firmou FitKitchen se nám při pětichodovém menu nahromadilo třicet recyklovatelných plastových krabiček.

Jiný způsob převozu není možný. Opakované použití plastových obalů totiž není z legislativního hlediska v Česku možné. Dovážkové služby se řídí velmi přísnými hygienickými normami. Firma však nabízí možnost výměny plastových obalů za papírové. Jsou ze stoprocentního recyklovaného materiálu, a to i kompostovatelné tašky, ve kterých jsou krabičky uložené. Počítejte však s vyšším příplatkem 220 Kč za krabičku.

Kdo si na krabičkách od FitKitchen pochutná?

Službu FitKitchen oceníte zejména v případě, že se zdravějším stravováním nemáte vůbec žádné zkušenosti a čerstvá ovoce a zelenina nepatří mezi vaše nejoblíbenější potraviny nebo si ji rádi obstaráte sami.

Vhodné jsou krabičky také pro ty, kteří nechtějí nebo nemají čas vařit. Nemusí každý den vymýšlet několik nápaditých jídel a volno mohou trávit po svém místo v kuchyni. Krabičkovou dietu si mohou oblíbit i ti, kteří často pracují z domova nebo mají v kanceláři či na recepci lednici, kam mohou jídlo uložit nebo to za ně udělá kurýr.

„Pokud jste dosud příliš nedbali na to, co jste jedli a hledáte inspiraci, může být pro vás služba dobrým odrazovým můstkem,“ radí nutriční specialistka Jana Kroutilová. Radost vám udělá nízká cena, která odpovídá i několika nedostatkům v jídelníčku z hlediska nutriční vyváženosti.

Je vaším cílem zhubnout? S krabičkovou dietou od firmy FitKitchen by se vám to s jejich nízkoenergetickými programy sice mělo povést, nutriční specialistka však od drastičtějších hubnoucích programů odrazuje. „Určitě je možné přetrpět měsíc na extrémně nízkém energetickém příjmu, poté ho navýšit, a díky tomu rychleji zhubnout. Ve výsledku je to ale úplně zbytečné a může to napáchat více škody než užitku,“ vysvětluje odbornice na jídlo.

Jako příklad zbytečných komplikací při hubnutí uvádí jojo efekt, kdy po čase dojde k znovu nabrání shozených kil. Podle odbornice ale může dojít i k vytvoření špatného vztahu k jídlu.

TIP: Více recenzí krabičkových diet, včetně FitKitchen, najdete na webu Krabickovediety.cz

Shazujte kila s rozumem

Menu Super fit obsahující 1 000 kilokalorií na den nemůžeme doporučit ani na omezený čas, neboť neodpovídá zdravé normě přísunu energie, kterou člověk potřebuje k běžnému fungování.

Program Fit, který obsahuje 1 200 kilokalorií na den je vhodný pouze pro určitou skupinu žen s menším vzrůstem a nižší pohybovou aktivitou. Takovou redukční dietu je možné držet i několik měsíců. „Pro většinu mladých dívek a žen by byl ale i měsíc na takto nízkém energetickém příjmu zbytečně drastický. Osobně takový způsob hubnutí nedoporučuji,“ říká nutriční specialistka Kroutilová.

K nutričně nejvyváženější stravě se blíží programy Balance a Daily, se kterými se snadněji udržíte v kondici. Pokud vám na tom, co jíte opravdu záleží, přidejte si k jídelníčku dostatečný přísun mléčných výrobků, vlákniny a čerstvého ovoce se zeleninou. V případě, že pravidelně cvičíte, nejspíš si budete muset připravovat něco k zakousnutí, abyste netrpěli hladem.

Nevhodná se nám dovážková služba jeví hlavně pro profesionální sportovce. Program s názvem Power, který obsahuje 2 500 kilokalorií na den, totiž nesplňuje náročné požadavky těchto aktivních lidí. Energetická hodnota menu je příliš malá a není možné ověřit ani přesné zastoupení jednotlivých makroživin.

Jak krabičky objednat?

Pokud si chcete dopřát chutné a kvalitní jídlo bez námahy, vyzkoušejte dovážkovou službu FitKitchen. Objednání služby je rychlé a snadné.

  1. Na webových stránkách si zvolte vhodný program.
  2. Vyplňte krátký sedmibodový formulář.
  3. Počkejte až se vám ozve operátor a společně objednávku potvrdíte.

V případě, že chcete službu zrušit, stačí kontaktovat e-mailem či telefonem firmu a dohodnout s nimi podrobnosti. Pokud máte zaplacený jídelníček dopředu, peníze se vám automaticky převedou na kredit, ze kterého si můžete zaplatit další jídla.

Jaké je naše hodnocení?

U dovážkové služby FitKitchen jsme ocenili především nápaditost kuchařů. Ochutnali jsme jídla pocházející z nejrůznějších zemí jako tikka masala, asia bowl nebo různé druhy těstovin. Jídla se příliš neopakovala, a tak by vás dlouhodobější stravování nemělo omrzet. Připravené pokrmy byly čerstvé a dovezené krabičky z první půlky týdne nás oslovily chuťově více než z té druhé.

Programy ale nesplňují všechna kritéria pro vyváženou stravu. Obsahují totiž nevhodný poměr makroživin. V jídelníčku bylo zastoupeno málo sacharidů a příliš tuků. Po snězení hlavních chodů jsme tak častokrát měli ještě hlad.

Jako zákazníci bychom také ocenili větší výběr programů a různých energetických hodnot. A to jak u hubnutí, udržení kondice i nabírání svalové hmoty. Širší rozptyl energetických variant by lépe reflektoval různorodé potřeby strávníků i to, že každý člověk zařazuje pohyb v různé míře a intenzitě.

Pokud tedy chcete se službou FitKitchen dosáhnout ve svém stravovacím plánu určitých cílů, počítejte s tím, že se budete muset dojíst i z vlastních zásob, a to včetně denního přísunu čerstvého ovoce a zeleniny. Jinak těžko uvidíte takový výsledek, jaký si přejete.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Klára Kučerová

Klára Kučerová

Síla psaného slova mě fascinovala už jako malou. Pod dekou jsem si tajně četla napínavé příběhy hrdinů a časem jsem zkoušela psát své vlastní. V roce 2014 jsem vystudovala žurnalistiku na Vyšší odborné škole publicistiky (VOŠP). O dva roky později jsem navázala studiem uměleckého bakaláře na Vysoké škole kreativní komunikace. Dlouholetou praxi mám z většiny mediálních domů jako Seznam nebo Lidovky.cz, ale i z veřejnoprávních médií jako Česká televize či Český rozhlas.