Kombuchu lidé pijí už přes 2 000 let. Že jste o osvěžujícím šumivém nápoji ještě neslyšeli? Tak to musíte napravit a nejlíp i ochutnat. Prospějete své imunitě i trávení.
Obsah článku:
Co je kombucha
Sladkokyselý osvěžující nápoj připravený fermentací čaje. Jako první jej připravovali staří Číňané. Odsud se dostal do Japonska a Ruska. V Evropě se rozšířil až počátkem 20. století. Jeho popularita už roste i v USA, kde platí za zdravé pití, vhodné k doplnění energie a živin.
Vyznavači tohoto nápoje tvrdí, že pomáhá s léčbou i prevencí různých nemocí – od vypadávání vlasů přes rakovinu až po AIDS. Potvrzených vědeckých studií na téma účinky kombuchy zatím moc není.
Účinky na své trávení a podporu energie si snadno ověříte i sami. Stačí se napít a poslouchat své tělo.
Přísady a složení nápoje
Podíváte-li se na složení kombuchy Loklok, najdete tam: výluh z čaje (voda, černý/zelený čaj), třtinový cukr, mikrobiologická kombuchová kultura. Tato značka vyrábí své nápoje bez pasterizace, přidaných konzervantů a barviv.
TIP: Máte-li v obchodě na výběr, volte co nejméně průmyslově zpracované produkty.
Účinky kombuchy
Vědeckých studií sice zatím moc není. Výrobci i nestranné magazíny opakovaně proklamují pozitivní účinky kombuchy na:
- Podporu trávení, úlevu při bolestech břicha a podrážděném žaludku
- Zbavování toxinů
- Zvýšení energie
Dále v mnoha zdrojích najdete, že:
- Posiluje imunitní systém
- Pomáhá s hubnutím
- Působí jako prevence i podpůrná léčba vysokého krevního tlaku a srdečních chorob
- Podporuje prevenci rakoviny
Na podporu těchto tvrzení ale zatím chybí spolehlivé důkazy.
Přírodní probiotika: Podpora trávení a imunity
Tvrzení o účincích kombuchy na trávení vychází ze základního z principu přípravy. Při procesu vznikají přírodní probiotika. Pomáhají při průjmech i syndromu dráždivého tračníku (IBS). Protože velké procento naší imunity sídlí ve střevech, podporují probiotika i celkovou obranyschopnost organismu.
Příprava nápoje fermentací
Základní ingredience představují kvasinkové a bakteriální kultury, cukr a čaj – nejčastěji černý. Směs musí týden nebo déle pracovat. Během této doby vznikají v nápoji bakterie, kyseliny a také malé množství alkoholu. Tento proces se nazývá fermentace. Všichni ho známe například z přípravy kysaného zelí, kimchi nebo klasického jogurtu.
Na povrchu vytvářejí bakterie film zvaný SCOBY – symbiotická kolonie bakterií a kvasinek. Ty stačí odebrat a fermentovat další várku nápoje.
Bakterie mléčného kvašení a trávení
V tomto fermentovaném, lehce šumivém nápoji nenajdete jen tak ledajaké bakterie, jakých se bojíme, ale naopak ty přátelské – konkrétně jde o produkty mléčného kvašení – tedy procesu fermentace. Bakterie mléčného kvašení fungují jako přírodní probiotikum, často silnější než drahé doplňky stravy z lékárny. Nápoj tak kromě probiotik obsahuje i slušnou dávku B vitaminů.
Pak už stačí „jen“ udržovat zadělanou limonádu a užívat si osvěžení a zdravotních benefitů.
Černý versus zelený čaj
Nápoj jde vyrábět z obou druhů. Někteří výrobci je kombinují, jiní volí jen jeden. Většinou jde o čaj černý, známý pozitivními účinky proti únavě a trávicím problémům.
Zelený čaj zase díky antioxidantům – polyfenolům – chrání buňky před poškozením oxidačním stresem a předčasným stárnutím. Zelený čaj také podporuje spalování tuků při hubnutí.
Skladování
Nápoj skladujte v ledničce při teplotě do cca 7 stupňů Celsia. Domácí vám vydrží několik týdnů, kupovaný zhruba 3 měsíce. Pasterizované kupované nápoje vydrží ještě déle, ale zbytečně přicházíte o část cenných mikroživin.
Test 3 druhů kombuchy Loklok
K testu jsme přizvali celkem 4 zástupce 3 věkových generací: 3 ženy a 1 muže. Všichni se, až na drobnosti, shodli v hodnocení chutí, vůní i obalu výrobků.
Značka Loklok aktuálně nabízí 3 příchutě – originál, zázvor a yerba maté. Testu jsme podrobili všechny 3. Mají stylové skleněné balení připomínající dřívější doby. Výhodou je i zatmavená barva skla. K dostání jsou také v plechovkách. Ty působí naopak velmi moderně. Pěkná je i volba barev.
Testeři hodnotili na balení jedinou nevýhodu – a to je nemožnost opětovného uzavření u plechovek. U skla stačí víčko zamáčknout na své místo a můžete otevřenou limonádu vrátit ještě na chvíli do lednice.
1. Loklok Zázvor ve skle – vítěz testu
Velikost balení: 330 ml
Vůně: jemná, je lehce cítit zázvor
Chuť: lehká, osvěžující, slabě šumí v ústech
Testeři dodávají:
- „Nápoj příjemně osvěží, na léto bude super.“
- „Zázvor je příjemně cítit. Celá limonáda je slabě šumivá, není sladká a dobře zahání žízeň.“
- „Koupil bych si ji, oceňuji lehkou kombinaci černého a zeleného čaje.“
2. Loklok Originál v plechovce – 2. místo
Velikost balení: 330 ml
Vůně: tradiční, je víc cítit tradiční mléčné kvašení
Chuť: mírně nasládlá, typická chuť kombuchy, slabě šumí v ústech
Testeři dodávají:
- „Kdo chce ochutnat kombuchu, měl by asi začít u této klasiky.“
- „Osobně mi víc chutná zázvorová varianta, je lehčí.“
- „Chuť i vůně jsou neutrální, slabě nápoj cítím v hlavě.“
3. Loklok Yerba Maté v plechovce – 3. místo
Velikost balení: 330 ml
Vůně: jasně patrné aroma zeleného čaje yerba maté
Chuť: šumivá, poměrně výrazná chuť po zeleném čaji, mírně natrpklá
Testeři dodávají:
- „Výrazná chuť osloví milovníky zeleného čaje.“
- „Nejméně se podobá klasické kombuche, je hodně jiná.“
- „První setkání s ostřejší příchutí hodnotím jako nezvyk, ale časem ji člověk ocení.“
Hodnocení Bezhladoveni.cz: Kombuchou proti únavě i trávicím problémům
Naše šéfredaktorka a vedoucí testu Zuzka dodává:
Kombuchu znám už od mala. Tehdy ji vyráběla babička ze speciální houby metodou pokus-omyl. Ale už tuhle první verzi jsem ráda pila a pomáhala mi na trávení. Sama si nápoj nepřipravuji, ale kupovala jsem jej ve zdravých výživách. Tam vidím nevýhodu ve velkém rozptylu kvality. Jinak nápoj jako takový mi zklidňuje žaludek a dodává energii. Nápoje Loklok cením pro způsob přípravy bez pasterizace, dobrou chuť a 100% přírodní složení.
Chcete taky ochutnat? Využijte 10% slevu na celý nákup
Dobrá zpráva: Loklok.cz nabízí slevu všem našim čtenářům. Stačí na konci nákupu zadat kód: BEZHLADOVENI. Z nákupu se vám automaticky odečte 10 %.
Na zdraví!