Proces hubnutí není pouze o tělesných změnách. Zásadní roli sehraje také psychické naladění. To, jak se dotyčný k hubnutí postaví, zda to vnímá jako nezbytnost či výzvu, ovlivní průběh i výsledek snažení. Jednoznačně úspěšnější bývají ti, kteří se k otázce hubnutí staví sebevědomě, s úsměvem a odhodláním.
Stejně jako hubnutí ovlivňuje psychiku, má psychika velkou moc ovlivnit proces hubnutí. Ono totiž není až tak důležité rozhodnutí shodit deset nebo dvacet kilogramů. Po tom touží téměř každý, koho trápí nadváha. Důležitější je překonat momenty, kdy se nedaří tak, jak byste si přáli.
Dodržet zásady “budu lépe a méně jíst, více chodit a začnu cvičit” je snazší, dokud jdou kila dolů skoro sama. Když se ale ručička na váze zastaví, a k tomu dojde vždy, propadnou lidé negativním myšlenkám, že to nikdy nedokážou, a ztracená kila jsou rázem zpátky. Nedáte-li trudomyslnosti šanci, zhubnete.
Obsah článku:
K úspěšnému hubnutí je potřeba silná vůle a trpělivost
Velké změny se nedějí přes noc, přichází krůček po krůčku. Podle odborníků, kteří pomáhají lidem shodit nadbytečné kilogramy, stojí na začátku touha po změně. K té je potřeba pevná vůle a také umět ji podporovat. Změnit je potřeba letité návyky, zvyky a stereotypy a nahradit je novými a lepšími návyky.
Zpočátku je to čistě o vůli. Potřebujete vůli k tomu, abyste změnili stravovací návyky, naučili se nakupovat vhodnější potraviny a lépe a zdravěji vařit. Potřebujete vůli k tomu, abyste po práci nezamířili rovnou domů k televizi a brambůrkům, ale vzali to oklikou přes park a prošli se. Potřebujete vůli, abyste si připravili jídlo do práce a neskončili hladoví ve fastfoodu a tak dále.
Aby to nebylo pouze o vůli, hodí se špetka motivace. Správná motivace vaše úsílí podpoří a požene vás kupředu. Jako nejlepší motivace poslouží výsledky. Nižší váha je samozřejmě skvělá motivace, zdaleka ale není jediná.
Budete-li jíst zdravěji a více se hýbat, vnímejte i další detaily, které nový životní styl přináší:
- daleko lépe se vám dýchá a celkově se vám zlepšila kondice,
- ujdete více kilometrů a po delší procházce už nejste tolik unavení,
- jste pohyblivější a pohyb už vám nečiní takové potíže, vlastně je to docela zábava,
- na procházkách a cvičení jste poznali spoustu nových přátel,
- pořídili jste si pořádné boty na chůzi a přestaly vás bolet nohy,
- mnohem méně vás bolí záda, ubyly migrény a podobně.
Zdravé návyky nevyžadují téměř žádnou vůli
V čem tkví hlavní trik? Po čase si uvědomíte, že se k ničemu nepřemlouváte. Po práci bez přemýšlení zamíříte rovnou na procházku, večer si automaticky připravíte jídlo na další den a na pravidelné lekce jógy vyrážíte s předstihem.
Nové činnosti už nejsou nové. Staly se návyky a ty vyžadují minimální vůli. Provádíte je automaticky stejně, jako si každé ráno vyčistíte zuby a učešete vlasy. Dokonce zjistíte, že když vynecháte procházku nebo lekci, cítíte se divně, jako kdyby vám scházelo něco velmi důležitého.
10 účinných tipů, jak podpořit vůli a najít další motivaci hubnout
V první řadě si udělejte pořádek v hlavě a odstraňte z ní veškeré mýty o hubnutí. To, že v rodině máte předpoklady k nadváze, rozhodně není výmluva, abyste měli nadváhu i vy. Ani geny nejsou všemocné.
S přibývajícím věkem je hubnutí o fous těžší. Rozhodně to neznamená, že po třicítce nelze zhubnout. Není to pravda! Naopak stále více žen kolem čtyřicítky si udržuje lepší figuru než v mládí a “kolegyně” o dvacet let mladší hravě strčí do kapsy.
Důležité je myslet pozitivně a mít reálná očekávání. Na jedné straně se lidé mají tendenci shazovat a podceňovat, když si myslí, že zrovna oni to nedokáží. Na druhou stranu si každý rok dávají předsevzetí, že do léta shodí třicet kilogramů, která nabírali několik let. Vrhnou se do cvičení, přestanou jíst čokoládu a do měsíce přijdou o veškerou energii a nadšení.
Desatero úspěšného hubnutí:
- Nespěchejte, ale buďte vždy důslední a poctiví.
- Dávejte si reálné, dosažitelné cíle.
- Jídelníček upravujte a pohyb přidávejte postupně.
- Vytvořte si zdravý vztah k jídlu. Věnujte mu potřebnou pozornost, ne však veškerou.
- Soustřeďte se na každé jídlo a sousto. Jezte pomaleji a sníte toho méně.
- Nehladovte, ani se nepřejídejte. Jezte do polosyta, pijte do polopita.
- Držte si pozitivní přístup i v momentech, kdy máte pocit, že se nedaří, a vše špatné se v dobré obrátí.
- Radujte se z velkých i malých úspěchů.
- Jako motivace skvěle fungují sportovní hodinky. Soutěžit můžete v počtu kroků i uběhnutých kilometrů. Nezapomeňte ale, že důležitější je účast, nikoliv vítězství.
- Najděte si k vzájemné podpoře a motivaci stejně odhodlanou parťačku, parťáka či rovnou celou skupinu. I k tomu mohou posloužit sociální sítě.
Nesoustřeďte se pouze na hubnutí a také odpočívejte
Život je plný radosti a zážitků. Nedělejte z hubnutí středobod svého osobního vesmíru. Vaše “štíhlejší verze” není jediný zdroj štěstí. Příliš velké snažení mnohdy funguje opačně. Čím víc se na nějakou věc soustředíte, tím méně se daří. Jak se říká, i cesta je cíl.
Držte si odstup. Stejně jako se z kuřáků stávají zarytí odpůrci kouření, z odpůrců pohybu se stávají lidé závislí na sportu. Žádný extrém není zdravý. Berte zdravý životní styl jako vaši novou část. Nezapomínejte si užívat, bavit se a stýkat se s přáteli. Dopřejte si tu a tam sklenku dobrého vína, čokoládu či jinou “neřest”.
Rovněž hodně odpočívejte a spěte. Hubnutí a psychice neuvěřitelně prospívají nejrůznější relaxační činnosti. Podporují regeneraci fyzického těla po námaze a navíc svědčí psychice. Tělo i mysl se dokonale uvolní v sauně, při masáži, ale i četbě knihy, poslechu hudby nebo se naučte malovat či vyšívat. Možná se to nezdá, ale jde o úžasně uklidňující “antistresové” činnosti.
Mindfulness: co to je a jak může pomoci při hubnutí
Ačkoliv si dobře uvědomujete, jak je pozitivní myšlení a přístup důležitý nejen při hubnutí, možná se vám vysněného cíle nedaří dosáhnout. Přečetli jste spoustu článků a knih, jak myslet pozitivněji. Vy však stále všechno vidíte černě. Hubnete pomalu, jíte špatně a pohyb vás ne a ne bavit. A rodina vás také zrovna nepodporuje a po řadě neúspěšných pokusech se na vaše další snahy dívá značně skepticky.
Zkuste odbornou pomoc. Zkušený kouč vás naučí myslet pozitivněji, poskytne vám motivaci i podporu, bude s vámi prožívat vaše úspěchy a naučí vás, jak zvládnout těžké okamžiky. S jeho pomocí objevíte doposud skryté zdroje energie, znovu najdete radost a smysl v tom, co děláte a možná objevíte řešení, která jste dříve neviděli a naučíte se věci dotahovat do cíle.
Mindful eating a hubnutí
V posledních letech se ve spojení se zdravým životním stylem objevuje pojem mindfulness neboli všímavost, použijeme-li nejvhodnější český ekvivalent.
Zjednodušeně se jedná o to, naučit se vnímat a prožívat přítomný okamžik, aniž byste jej posuzovali, hodnotili nebo měnili. Mindfulness je uvědomění si, co děláte a co se děje kolem vás právě teď.
Při hubnutí může být posílená schopnost všímavosti velmi nápomocná. Díky všímavosti se dokážete soustředit například na jídlo. Jelikož budete jíst vědomě a s plnou pozorností, brzy poznáte, kdy jste sytí a nebudete se zbytečně přejídat. A navíc si každé jídlo vychutnáte do posledního sousta, aniž byste přitom mysleli na pracovní nebo osobní starosti.
Vědomý pohyb a hubnutí
To platí také pro pohyb, který často provádíme spuštěním módu “autopilot”. Při chůzi, běhu, ale i na lekci se hrabeme v minulosti nebo plánujeme, co všechno je třeba zařídit. Na konci ani pomalu nevíte, kudy jste šli nebo jaké cviky jste dělali.
Díky vědomému pohybu si nejen uvědomíte, co se ve vašem těle děje, ale můžete pohyb také ovlivnit a provádět jej lépe nebo nezapomínat na správné dýchání. Díky tomu můžete cvičit a současně hubnout daleko účinněji.
Závěrečné shrnutí: Pozitivní a vědomé myšlení prospívá tělu i mysli
Jak obrátit psychiku ve svůj prospěch a podpořit tak hubnutí:
- dávejte si vždy splnitelné cíle, raději menší než větší, přidat můžete vždy,
- ke zdravému jídelníčku přecházejte pomocí drobných změn,
- zátěž a intenzitu cvičení zvyšujte postupně,
- vyvarujte se taktiky “všechno nebo nic” a nové zdravější návyky budujte s citem,
- radujte se i z menších úspěchů,
- soustřeďte se na život, nejen na hubnutí, štíhlá postava není zárukou štěstí,
- najděte si vlastního kouče mindfulness, který vás naučí být všímavější k sobě i okolí.