Čechům chybí rovnováha v jídle. Buď drží striktní diety, nebo na vše kašlou, říká nutriční terapeutka Adéla Čížková, DiS.

Jako odbornice na výživu i cvičení nabízí klientům osvědčenou kombinaci pro hubnutí, nabírání svalů i celkovou spokojenost. Zkrátka cítit se ve svém těle dobře. Její cesta ale nebyla vždy snadná: Nenarodila se s perfektní postavou, v pubertě nabrala kila navíc a k uvědomění ji dovedly až žlučníkové problémy a pobyt v nemocnici.

Jak se u vás žlučníkové problémy projevovaly? Jde vůbec laicky poznat, že člověka trápí žlučník?

V mém případě bohužel žádné varovné signály nepřišly a prvním příznakem byla rovnou žlučníková kolika, která si vyžádala až operativní odstranění žlučníku. 

Možná to bylo i tím, že jsem v té době své tělo moc neposlouchala. To se zpětně těžko posuzuje.  

V každém případě, pokud někoho trápí bolest pod žebry vpravo od žaludku po kořeněném nebo mastném jídle, doporučila bych návštěvu praktického lékaře, který může žlučníkové kameny odhalit včas. 

Kdy ještě se s podobnými problémy odebrat k lékaři? V jakých případech je na místě hospitalizace v nemocnici?

Určitě v případě opakované bolesti v oblasti žlučníku, nevolnosti po jídle, častého zvracení nebo nevolností a pocitů plnosti zejména po konzumaci tučnější stravy. 

O hospitalizaci rozhoduje lékař. Pokud se problém neřeší včasně, je velké riziko, že žlučníkové kamínky ucpou žlučovody úplně a dotyčný si koleduje o zánět žlučníku, zánět slinivky břišní nebo dokonce rakovinu žlučníku. 

Všechna tato onemocnění jsou zpravidla daleko bolestivější a nepříjemnější než plánovaná laparoskopická operace žlučníku, kdy pacient je v nemocnici po dobu jednotek dní a celková rekonvalescence je taktéž většinou velmi rychlá. 

Jak vypadá žlučníková dieta v nemocnici nebo podle praktického lékaře podle starších přístupů a jak má vypadat správně?

V tomto případě se mi bude těžko odpovídat, protože záleží, zda jde o pacienta s chronickými žlučníkovými problémy, o pacienta po operaci žlučníku nebo například o někoho, koho problémy se žlučníkem začínají trápit a uvažuje o přechodu na žlučníkovou dietu z preventivních důvodů. 

V každém případě by žlučníková dieta měla mít šetřící charakter: a to jak pro výběr potravin, tak pro jejich následnou úpravu. Kořeněná, ostrá a smažená jídla by se na jídelníčku neměla objevovat vůbec. 

Množství tuku je potřeba hlídat, především u masa a mléčných výrobků. Na druhou stranu by ale strava měla být pestrá a vyvážená. Nemocniční strava je vařená pro dietu označenou číslem 4, kam spadají pacienti s různými diagnózami. 

Je tedy nezbytné, aby v nemocnicích byla dieta striktnější než v domácích podmínkách, kde si ji nemocný může přizpůsobovat. 

Můžete shrnout svou osobní cestu od nevědomého jedení až po zakotvení u kombinace správné výživy a pohybu?

Po propuštění z nemocnice jsem musela také dodržovat žlučníkovou dietu a díky ní jsem začala jíst pravidelně. To byl tenkrát velký krok správným směrem. Výběr potravin jsem postupně rozšiřovala a na základě informací ze školy, kam jsem nastoupila studovat nutriční terapii, jsem si jídelníček vytvořila, aby mi dlouhodobě vyhovoval. 

V té době jsem začala preferovat aktivnější trávení volného času. K tomu bylo potřeba vybudovat i nějakou základní fyzickou kondici, kterou si snažím udržovat dosud.

Adéla Čížková, DiS. - rozhovor

Jak vypadá zdravý jídelníček podle vašich zkušeností? 

Myslím si, že je to jídelníček, který je pro nás udržitelný. Změna jídelníčku by nikdy neměla být krátkodobá záležitost. S ideálním jídelníčkem se dokážeme stravovat několik let. Dalším důležitým bodem je pravidelnost. 

Samozřejmě není každý den ideální, ale malé chyby umí tělo odpouštět dobře. Klientům často říkám, že je lepší vzít si něco, co úplně nezapadá do představy o zdravé stravě, než čekat několik hodin, než naleznou nějaké vhodné jídlo. 

Kde mají Češi největší rezervy?

Mám dojem, že nejčastěji je to nějaká rovnováha. Buď drží přísnou dietu, nebo na vše kašlou. 

  1. Často mají moji klienti pocit, že když jim jeden den nebo víkend nevyjde podle představy o zdravé stravě, tak už nemá cenu se dál snažit. To je velký omyl a jeho vysvětlováním trávím v poradně poměrně dost času. 
  2. Druhým problémem bývá nezájem Čechů o to, co jedí. Zejména čtení složení na obalech jednotlivých produktů bývá velké tabu. Proto jedna ze základních konzultací u nově příchozích klientů do mé poradny je konzultace na téma čtení obalů. 

Jde žít zdravě i bez pohybu? Co to vlastně znamená denně se hýbat? Hodně z nás si myslí, že když obden neuběhnou skoro maraton, tak vlastně necvičí.

Myslím si, že doba v níž žijeme, nám dovoluje být bez pohybu. 

  • Nádobí umyjeme stisknutím tlačítka, stejně tak vypereme. 
  • Nákup nám dovezou až ke dveřím, oběd taktéž. 
  • Autem se dostaneme téměř všude. 
  • Za kamarády už nemusíme chodit ven, dokážeme se s nimi spojit přes sociální sítě nebo jinými online způsoby. 

Nemusíme tedy vystupovat ze své komfortní zóny a máme vše potřebné. A to vnímám jako problém dnešní doby. Když pak přijde nováček do mé posilovny, tak působím jako jeho brzda, protože má pocit, že musí denně běhat, posilovat a kdoví co ještě.

cvičení v posilovně

I v tomto případě se snažím u klientů najít dlouhodobě udržitelnou pravidelnost a rovnováhu. 

Pokud klientka dosud necvičila vůbec, zde mohou být různé důvody, tak pro začátek stačí, když bude pravidelně cvičit jednou týdně. Už to je o 100 % více než nyní. 

Pokud jí to časové, ale třeba i zdravotní, důvody dovolí, tak jsou tréninky třeba dva v týdnu. Což pro začátek není vůbec špatné. Pokud k tomu přidá dotyčná ještě nějaké drobnosti, kdy pohyb zařadí i do aktivit běžného dne, tak je to úplně ideální. (například jízda do práce na kole nebo pěšky, vyzvedávání dětí z kroužků taktéž bez auta, nakupování bez auta, cílené posilování při provádění domácích prací…)

Vlastníte fitness studio v Berouně. Představíte přístroje a metody, se kterými pracujete? Zaujal mě třeba Fat Magic nebo Fitvibe.

Ano, moc ráda. Kromě klasických posilovacích strojů mám i stroje, které pracují efektivněji a cvičení je proto na nich zábavnější a mnohdy i rychlejší. 

  • Fat Magic je běžecký pás v podtlakové komoře: Klientka si na sebe obleče neoprénovou sukni a já ji „zavřu“ na běžecký pás. Lekce trvá 30 minut, během níž si na dotykovém monitoru upravuje rychlost i náklon pásu. Proto je trénink vhodný i pro někoho, kdo doposud necvičil. Podtlak působí na nohy jako zátěž. Zkrátka jako kdyby vám někdo hodil na záda batoh. Výhodou jsou rychlé výsledky: vytvarovaný zadeček a nohy a zlepšení fyzické kondice.
  • Fitvibe je vibrační plošina. Nutno podotknout, že mezi tímto typem strojů jsou diametrální rozdíly. Domácí, ale i některé komerční, plošiny mají obvykle jen jeden motor a tedy cvičení je spíše o natřásání těla. Profesionální stroje mají motorů více a během pohybu se zapojuje více svalů. Uvádí se, že 1 minuta cvičení se vyrovná 100 dřepům. Vibrační plošina je mým nejoblíbenějším strojem. Cvičení na ní je rychlé (lekce trvá zhruba 15 minut) a vysoce efektivní. 
  • Z dalších strojů bych ještě zmínila Rolletic. Je to patentovaný český výrobek, který má jedinečné výsledky ve tvarování tělesných křivek a boji s celulitidou. 
Fat Magic

Jak s klienty, co se pohybu týče, pracujete? Je to jiné s těmi, kdo mají nadváhu nebo nějaká pohybová omezení?

Když ke mně přijde nový klient, tak si s ním vždy promluvím o tom, jaké má cíle, jaké má omezení, co očekává a co už vyzkoušel, co ho bavilo a jaké jsou jeho časové možnosti. Na základě těchto informací společně vymyslíme, jakým způsobem se budeme ubírat. 

Tohle je u všech klientů stejný začátek. U těch s nějakými omezeními už pak individuálně řešíme, co lékař povolí nebo zakáže. U osob s nadváhou kladu důraz spíše na vhodnou intenzitu a zátěž. 

Pojďme ještě k lymfatickému systému. Jak poznat, když nefunguje? Komu doporučujete nutriční poradenství zaměřené na lymfu?

Když lymfatický systém nefunguje správně, mohou se objevit příznaky jako otoky (zejména v končetinách), únava, časté infekce, bolesti hlavy, kožní problémy nebo nadměrné pocení. 

Tyto symptomy naznačují, že tělo nedokáže efektivně odstraňovat toxiny. Nutriční poradenství zaměřené na lymfu doporučuji lidem s těmito příznaky, těm, kteří mají sedavý způsob života, nezdravou stravu, nadváhu, nebo těm, kteří prodělali operace, které mohly narušit lymfatický systém. 

Správná výživa může podpořit funkci lymfatického systému a přispět k celkovému zdraví.

Co lymfatický systém a celulitida, jak spolu souvisí? Jaké máte u klientů výsledky?

Celulitida a lymfatický systém spolu úzce souvisí. Celulitida vzniká, když se tukové buňky hromadí pod kůží, což je často spojeno se špatnou cirkulací lymfy. Když lymfatický systém nefunguje efektivně, toxiny a odpadní látky se hromadí v těle, což přispívá k tvorbě celulitidy. Zlepšení funkce lymfatického systému může tedy pomoci snížit výskyt celulitidy.

U klientů, kteří se zaměří na podporu lymfatického systému prostřednictvím vhodné výživy, hydratace, cvičení a lymfodrenáží, pozoruji často zlepšení vzhledu pokožky a zmírnění celulitidy. 

Výsledky se samozřejmě liší podle individuálního stavu a přístupu, ale celkově je podpora lymfy klíčovým krokem k lepšímu stavu pokožky.

Adélo, děkujeme za sdílení zkušeností a přejeme vaší nutriční poradně a fitness v Berouně samé spokojené klienty.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.