Aktuálně pracuje jako nutriční terapeutka v Táboře. Zkušenosti sbírala ve velkých nemocnicích jako FN Motol, Thomayerova nemocnice nebo Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Jak jsou na tom s výživou dnešní děti i dospělí? To zjistíte v rozhovoru.
Obsah článku:
V praxi řešíte celou řadu výzev od hubnutí po diety při různých potížích, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a další. Hádám ale, že nejvíce klientů řeší hubnutí?
Ano. Nejvíce klientů je skutečně těch, kteří potřebují nebo chtějí snížit svou váhu. Ať už z estetických nebo zdravotních důvodů.
Když k vám přijde klient například s vysokým krevním tlakem. V čem je váš přístup jiný, než u člověka, co řeší hubnutí?
Velký rozdíl v postupu vlastně není. U obou klientů budu potřebovat znát jejich stravovací zvyklosti, pitný režim, kolik mají pohybové aktivity, jak spí, nakolik se stresují i jak odpočívají. Všechny tyto faktory ovlivňují tělesnou hmotnost a mají vliv i na některé zdravotní potíže.
Pak je potřeba nějaké potraviny z jídelníčku vyřadit úplně, u některých omezit konzumaci a některé naopak do jídelníčku přidat.
Upravit pitný režim, přidat pohybovou aktivitu…u klientů se zdravotními problémy někdy potřebuji nahlédnout do lékařské zprávy.
Které z častých nemocí dnešní doby se podle vás dají dobře řešit stravou? S jakou úspěšností?
Úpravou stravy a zařazením nebo zvýšením pohybové aktivity se dobře řeší např. zvýšený krevní cukr, zvýšený cholesterol a krevní tlak. Při dodržování stanoveného režimu je úspěšnost téměř 100%.
Spolupracujete i s lékařem? Pokud ano, jak?
S lékařem přímo nespolupracuji, ale pokud si to situace vyžaduje, odkazuji klietnty na jejich lékaře.
Jak se připravit na první společnou schůzku? Co od ní očekávat?
Před první schůzkou od klientů požaduji, aby si sepsali, jak se stravují, jaký mají pitný režim, jakou mají pohybovou aktivitu, jak spí, zda mají stres a jak odpočívají. Toto vše jsou faktory ovlivňující tělesnou hmotnost.
Potřebuji se nejdříve seznámit se životním stylem klienta. Na první schůzce s ním proberu, co bude potřeba změnit a proč a nastavíme společně změny v životním stylu, které povedou k tomu, aby se cítil lépe. Postupuji pomalu krůček po krůčku.
Nastavení velkých změn hned najednou většinou vede k tomu, že to klienti vzdají.

Věnujete se také problematice zdravé stravy a hubnutí u dětí. V jakém věku začít správný jídelníček řešit?
Zdravou stravu u dětí řešíme hned od narození. Nejprve se stravuje zdravě maminka při kojení a pak pokračuje u svého dítěte od zavádění prvních příkrmů dále.
Pokud jde o snižování tělesné hmotnosti u dětí je potřeba začít hned. Většinou rodiče upozorní lékař při preventivní prohlídce, že jeho potomek má problém s nadváhou.
Kdy se u dětí projevují první problémy s nadváhou? Co dělat, když si rodič něčeho takového všimne? Jak vůbec vypadají první příznaky, že by dítě mohlo mít problém s váhou?
Některé děti mají nadváhu už ve 4 letech. Většinou je to právě lékař, kdo rodiče upozorní, že je to problém. Ale v každém případě je potřeba to začít řešit hned a to s odborníkem, aby mělo dítě zajištěné všechny potřebné živiny i při snižování tělesné hmotnosti. Jinak by to mohlo narušit vývoj dítěte.
Správná hmotnost dítěte se posuzuje podle tzv. percentilových grafů.
Řešíte i bulimii a jiné poruchy příjmu potravy u dětí a mladistvých. Jak poznat první příznaky a na koho se obrátit?
U poruch příjmu potravy je těžké první příznaky rozpoznat. Většinou si všimne okolí až když dotyčná/ný výrazně zhubne. To platí v případě anorexie. Pokud má někdo podezření, můžou to být rodiče nebo i učitel ve škole, je potřeba to okamžitě začít řešit. A to s psychologem nebo pomocí psychoterapie. Nutriční terapeut poté může pomoci se sestavením jídelníčku.
Pojďme zpátky k dospělým. Když pominu hubnutí, co jsou další nejčastější důvody, proč vás vyhledávají a jak se liší spolupráce podle toho, co klienti právě řeší?
Častým důvodem je zvýšený cholesterol, krevní cukr nebo diabetes, vysoký krevní tlak, potravinové alergie a intolerance a také různá střevní onemocnění. Jak už jsem uvedla výše, spolupráce probíhá celkem podobně.
Potřebuji poznat zdravotní stav a životní styl klienta a pak společně nastavujeme změny.
S klientem se domluvím, co je ochoten a schopen udělat jako první změnu. Takže začneme např. tím, že začne více pít. Poté např. omezí konzumaci uzenin, zařadí do jídelníčku více ovoce a zeleniny atd., až se dostaneme k nějakému uspokojivému výsledku pro obě strany.

Za jak dlouho spolupráce většinou končí a jak poznáte, že už spějete k dosažení cílů?
Tak to se odhadnout nedá. Každé tělo reaguje jinak. Tzn. co funguje u jednoho nemusí tak dobře fungovat u druhého. Dále také záleží na klientovi, jak dodržuje „nový jídelníček“, zda má třeba momentálně stres… Faktorů tu působí více.
Někdo např. přijde na konzultaci a pak chce už pokračovat sám a jiný chce mít podporu po celou dobu, než dosáhne stanoveného cíle.
U klientů, kteří snižují váhu, tam je jasné, kdy spějeme k cíli: Když se ručička váhy blíží požadovanému číslu.
Já raději než váhu používám metr, kdy klienty měřím v oblasti hrudníku, pasu, boků, stehen.
U klientů, kde řešíme nějaký zdravotní problém, se to pozná podle zlepšení zdravotního stavu.
Přidáte pár tipů pro ty, kdo teď váhají, jestli jít do spolupráce s odborníkem na výživu, třeba s vámi?
Pokud se někomu nedaří hubnout, doporučuji alespoň konzultaci, kde se dá odhalit, co za tím stojí. Mnohdy to bývá opravdu maličkost.
Někomu zase pomůže podpora a možnost mít to s kým sdílet, zeptat se, ujistit.
Pak jsou tu klienti, kteří odcházejí od lékaře s nějakou diagnózou a s výživovým doporučením v ruce a neví si s tím rady. Nutriční terapeut vše vysvětlí, naučí. V některých nemocnicích fungují nutriční ambulance, kde jsou edukace placené zdravotní pojišťovnou.
Děkujeme za příjemné povídání a spoustu cenných rad. Kdo máte cestu kolem nutriční poradny v Táboře, určitě doporučujeme se zastavit pro radu.