Bez zdravého těla nebudeme šťastní, říká technoložka potravin a výživová poradkyně Ing. Barbora Karásková

Jako jedna z mála odbornic na výživu rozumí Barbora i složení potravin do hloubky. Doslova do každé molekuly. Jak se jí jeví kvalita dnešních potravin? Které faktory dnes komplikují hubnutí a naopak stojí za přibíráním u většiny populace?

Obsah článku:

Barboro, začnu hned otázkou, která asi trápí hodně z nás. Jak to, že kolem sebe najednou vidíme tolik lidí s nadváhou? Jsou to i velmi mladé ženy, dívky…

Nárůst nadváhy u mladých lidí je ve většině případů důsledkem nedostatečné fyzické aktivity a nezdravé stravy. Klíčovou roli zde hrají rovněž nevhodné vzory v rodině, ale také marketingová propagace nezdravých potravin. 

Zdá se, že se kvalita dnešních potravin horší. Mléko chutná jinak, stejně tak šunka, ovoce, zelenina…Je tomu tak i z chemického pohledu? Co všechno se za poslední roky změnilo?

Složení mnoha potravin se skutečně změnilo, což je však do velké míry ovlivněno hektickým způsobem života, který vedeme. A s tím souvisí i nové požadavky, především na delší trvanlivost a praktičnost, přičemž naše pohodlnost sehrává významnou roli. 

Nicméně bych neřekla, že kvalita všech potravin je horší. Někdy máme pouze mylné informace, na základě kterých vznikají mýty o potravinách.

Uvedu příklad právě na zmiňovaném kravském mléku, které je často kritizováno, přestože se jedná o chráněnou potravinu, do které je zakázáno přidávat jakékoliv přídatné látky. Delší trvanlivosti se dosahuje pouze tepelným ošetřením, které minimálně ovlivňuje nutriční hodnotu. A chuť polotučného mléka je skutečně méně výrazná, což je důsledkem pouze nižšího obsahu tuku. Výrobci se v tomto směru přizpůsobují požadavkům většiny spotřebitelů, kteří mají zájem o nízkokalorické a trvanlivé potraviny.

Nicméně souhlasím, že množství některých přídatných látek a dalších nevhodných složek ve výrobcích narůstá. V obchodech jsou bohužel k dispozici i velmi nekvalitní a nutričně nevhodné potraviny. 

Nicméně mohu vás ujistit, že si lze i v dnešní době vybrat nutričně velmi kvalitní potraviny. Avšak musíme si umět správně vybírat, což v tak rozsáhlé nabídce a při uplatňování různých prodejních praktik je pro laiky dost náročné.

nákupní manuál

Máte odbornou zkušenost inspektorky potravin v rámci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Co tahle práce obnáší? Jak zkušenosti využíváte ve své výživové praxi?

Byla to skvělá zkušenost, která propojila mé teoretické znalosti z vysoké školy s praktickými dovednostmi. Denně jsem prováděla kontroly v obchodních řetězcích, maloobchodech, restauracích, rychlých občerstveních, sportovních zařízeních apod. 

Kontrolovala jsem kvalitu potravin a pokrmů, stejně jako deklarované informace na obalech potravin. To často znamenalo odebrat potravinu k laboratornímu stanovení a ujistit se, že deklarované informace, například o obsahu bílkovin, vlákniny, soli nebo masa, odpovídají skutečnosti. 

Díky těmto zkušenostem se velmi dobře vyznám v informacích na obalech potravin. A rovněž dokážu odlišit nekvalitní informace o potravinách v médiích nebo na sociálních sítích od těch kvalitních. Vím, na co své klienty upozornit a umožňuje mi to poskytnout jim nikoliv převzatou teorii, ale praktické zkušenosti.

S hubnutím a vyváženou stravou radíte také ženám v pořadu České televize Sama doma. K čemu směřují nejčastější dotazy moderátorek a divaček? Co jim radíte?

Nejčastěji kladené dotazy se týkají konkrétních kroků, jak zhubnout a zlepšit zdravotní stav. Oblíbeným tématem je rovněž označování potravin, jako je například složení potravin a informace, kterým složkám se vyhnout, jak vybírat potraviny pro děti, jak omezit příjem soli a další podobné otázky.

Proto také vznikl třetí eBook Nákupní manuál, který srozumitelně vysvětluje, na které informace se v rámci etikety potravin zaměřit a jak jim porozumět, ale také upozorňuje na různé aktuální marketingové praktiky. Díky tomuto manuálu se každý může naučit vybírat si kvalitnější potraviny a zároveň ušetřit nemalé peníze.

Cyklus o výživě jste v Sama doma nazvali Klíč ke stravě. Nabídnete pár jeho klíčových složek i našim čtenářům?

Název miniseriálu v ČT Klíč ke stravě vznikl podle mého prvního eBooku Doba zrychlená – Klíč ke stravě, který se velmi zalíbil dramaturgům tohoto pořadu.

Základním klíčem na cestě ke štíhlé postavě je nevolit žádná rychlá, instantní řešení, která vedou pouze k jojo efektu a frustraci. Tělu je potřeba dávkovat změny postupně. Pokud jsme se několik let v těchto oblastech zanedbávali, nemůžeme očekávat změny na počkání. S tímto přístupem se dosahuje skvělých výsledků a trvalých změn.

Klíč ke stravě

Zdravá výživa, hádám, prospěje nám všem. Jak ale pracujete s klientkami a klienty, kteří mají nadváhu a jejich stravovací zvyky nejsou ideální? Kde začínáte a jak pokračujete?

Vždy mě nejprve zajímá motivace daného jedince, která je nesmírně důležitá, stejně jako povahový profil, zdravotní stav, složení těla a dietní historie. Dále mě zajímají aktuální stravovací návyky a všeobecné povědomí o stravování. Jakmile získám reálnou představu o tom, kde se daný člověk nachází a jaké jsou jeho limity, nastavím startovní pozici a vydáváme se na novou cestu.

Při konzultacích často zjišťuji, že lidé mají velké nedostatky ohledně výběru potravin, což je klíčové při změně stravovacího režimu. 

Ale nenabízím pouze teorii, ale také praktickou pomoc. Např. je možné využít mojí asistence přímo při nákupu potravin, kde klientovi pomůžu s výběrem potravin a rovnou vysvětluji důležité zásady a upozorňuji na marketingové praktiky. 

Mimo vyváženého jídelníčku řešíme i vhodnou pohybovou aktivitu. A nechybí pravidelné měření na speciální váze, abych měla reálnou představu o pokrocích.

Hádám, že hodně čtenářů teď zvažuje konzultaci u vás, ale možná se něčeho bojí. Jak se na první setkání nejlépe připravit?

Určitě by se měli připravit na milé a empatické přijetí 🙂. Velmi si vážím lidí, kteří se rozhodnou pro změnu. Uvědomuji si, že lidé musí překonat stud, nervozitu a sebrat dávku odvahy, než dorazí na konzultaci k odborníkovi, takže se jim snažím toto setkání co nejvíce usnadnit.

První konzultace je vždy nezávazná, aby se klient mohl rozhodnout, zda jsem mu sympatická a bude schopen mi důvěřovat. Zároveň se i já rozhoduji, jestli je klient připravený na změnu, abychom zbytečně neztráceli čas i energii.

Nicméně již z této nezávazné schůzky si klient odnese cenné informace. Například celkové zhodnocení dosavadního jídelníčku, upozornění na zásadní chyby a vhodná řešení. A v případě zájmu je možnost absolvovat i měření na speciální váze a dozvědět se skutečné složení těla (např. množství tuku vč. toho viscerálního, ale také svalů, vody, metabolický věk apod.).

Jste také fitness trenérkou. Radíte tedy klientům a klientkám i s pohybem? Vezmete si některé z nich rovnou na starost někde v tělocvičně? 

Ano, vždy řešíme i pohyb, který nelze opomenout. V ideálním případě zahájíme i společné tréninky, protože jedno bez druhého nefunguje. Nicméně mnoho lidí se obává cvičení ve fitness centru, mají různé předsudky, především se bojí kritického hodnocení ostatních, bojují se studem, ale také se potýkají s neznalostí v oblasti cvičení, a proto si tuto cestu dopředu znepřístupní.

Tohle bychom rádi změnili a uvažujeme o novém kurzu, který by byl určen pouze pro úzkou skupinu žen v pokročilém věku. Nabídli bychom jim bezpečné prostředí přímo ve fitness centru. Obsahem tohoto kurzu by byla jednak teorie v oblasti výživy, ale také praktické cvičení. Zkrátka kompletní péče pro nováčky ve fitness centru. 

Věříme, že zde vzniknou i nová přátelství mezi vrstevnicemi.

Když vezmu 4 pilíře zdraví: Pohyb, spánek, psychika a strava. Můžete je seřadit podle důležitosti z vaší zkušenosti? Jde to vůbec?

Je to velmi náročné, ale na první místo řadím spánek. Zažila jsem člověka se spánkovou deprivací a takový člověk se vám doslova mění před očima a chátrá rychlostí blesku. V tomto případě ho strava ani pohyb nezachrání. Další pilíře jsou už velmi vyrovnané. Všechny tyto oblasti jsou velmi důležité pro celkovou spokojenost a vzájemně se ovlivňují. 

Jde zhubnout i bez pohybu? Nebo s minimálním pohybem?

Chceme-li zhubnout zdravě, tj. snížit obsah tuku, nikoliv svalové hmoty, tak bez pohybu, především silového tréninku, to nepůjde. Je dobré si uvědomit, že pohyb je klíčový nejen z hlediska hubnutí, ale také jako způsob prevence bolesti, zranění a udržení duševní pohody. Proto cestu bez pohybu jednoznačně nedoporučuji.

Ing. Barbora Karásková

Přidáte na závěr pár tipů pro naše čtenáře, co mohou změnit třeba hned během dneška a cítit se brzy lépe?

Právě teď bychom si měli uvědomit, jak moc je důležité naše tělo a že starat se o něj s nejlepším svědomím a pravidelnou péčí by mělo být na prvním místě. Péče o naše tělo je nejlepší investice, kterou můžeme učinit. Nebudeme-li mít zdravé tělo, tak nebudeme šťastní. 

Nevhodná strava, nedostatečný pohyb a spánek naše tělo poškozují a vedou k onemocněním. Pojďme tedy změnit nevhodné návyky, hned teď, dokud je čas.

A co se týče konkrétních tipů, tak z mé zkušenosti častý problém tkví právě
v:

  • nedostatečném pohybu, 
  • pitném režimu, 
  • nedostatečné konzumaci zeleniny, 
  • ale rovněž v nadbytečném příjmu soli a cukru. 

To jsou konkrétní body, na kterých můžeme ihned začít pracovat a učinit tak důležité kroky, díky kterým se budeme cítit lépe.

Barboro, děkujeme za spoustu skvělých tipů pro naše čtenáře. Souhlasíme, že s většinou z nich jde začít hned. Tak hurá do toho.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.