Osobní fitness trenér a výživový poradce v jednom. To je Vladimír Veverka. Působí v Praze, a to už pěknou řádku let. Jaké tipy posbíral ve své letité praxi? A co jeho osobně baví ve volném čase? To vám dnes prozradí.
Vladimíre, výsledky vaší práce jsou obdivuhodné. Dá se říct, že každý může kombinací úpravy stravy a cvičení zhubnout? Nebo jsou přeci jen situace, kdy to prostě nejde?
Krásný den přeji, moc děkuji za kompliment. Z mých osobních zkušeností fitness trenéra bych si dovolil říct, že těch faktorů je opravdu hodně. Především psychika, pohyb a strava, spánek.
A kdy to nejde? Když člověk nemá motivaci a disciplínu. Správnou stravou a cvičením může zhubnout každý, ale někomu to potrvá jen několik měsíců, jiným to může trvat i roky. Je to hodně individuální.
Záleží také na přístupu. Já osobně doporučuji, vytyčit si dlouhodobé cíle, aby člověk nepropadal panice, když nemá po měsíci žádné výsledky. Mám klienty několik let, kteří zhubli i více než 20 kilo a svou váhu si drží do teď. Takže to chce trpělivost, kterou samozřejmě nikdo nemáme. 🙂
Obsah článku:
Každý člověk je individualita. To je jasné. Dá se ale přesto najít pár tipů na hubnutí, které fungují pro každého?
Ta různorodost každého z nás je neuvěřitelná. A proto se snažím všem svým klientům věnovat individuálně. Na někoho musím pomalu, někdo potřebuje větší dynamiku.
Troufám si říct, že vyvážená strava, pohyb, spánek, psychická pohoda a disciplína je základ k úspěchu. Vliv to má nejen na hubnutí nebo tvarování postavy, ale také na naši práci i vztahy.
Jedním z tipů, jak zhubnout, je ale určitě kalorický deficit a vyvážená strava s pravidlem 80/20, kdy 80 % našeho jídelníčku tvoří nutričně bohaté potraviny a zbylých 20 % si můžeme dopřát méně zdravá jídla, která máme rádi.
Vnímáte nějaký rozdíl v hubnutí mužů a žen?
Já osobně nepociťuji podstatné rozdíly. Mám klientky i klienty, kteří tvrdě pracují na svých cílech a svou disciplínou dosahují neuvěřitelných výsledků. Ať už je to hubnutí, tvarování postavy nebo nabírání svalové hmoty.
Budu se ale opakovat, psychická stabilita ovlivňuje téměř vše. Psychická zátěž ovlivňuje i tu fyzickou. Jsou to moje dlouholeté zkušenosti a za tím si stojím.
A co cvičení? Přistupujete k mužům a ženám trochu jinak, nebo je schéma pořád stejné?
Před každou novou spoluprací se ptám na cíle, zkušenosti i zdravotní problémy. A podle toho vytvářím individuální jídelníček a tréninkový program.
Nezáleží tedy tolik na pohlaví, ale spíše na tom, jestli je dotyčný úplný začátečník, který chce zhubnout, sportovec, který chce zlepšit svou kondici a připravit na závod Spartan Race nebo potřebuje pomoct s rehabilitací kolene a jinými zdravotními problémy.
Jsou i tací, kteří si jen chtějí odpočinout od práce a každodenních problémů a vyplavit trochu endorfinů.
Jsou i lidé, kteří cvičit nechtějí, nebo nemohou. Dokážete pomoci i jim? Jak?
Pokud jsou tací, kteří chtějí zhubnout a nechtějí nebo nemohou z nějakého důvodu cvičit, mohu jim pomoct individuálním výživovým plánem. Správně vyvážená strava a dobře dodržovaný jídelníček dělají zázraky.
Ale já jsem pouze průvodce, přítel a motivátor. Tu cestu musí ujít každý sám. Lidi, co si myslí, že si zaplatí trenéra nebo výživového poradce a stane se ze dne na den kouzlo, bohužel zklamu.
Jaké chyby ve výživě z vaší zkušenosti lidé nejčastěji dělají?
Většina lidí jí málo a nekvalitně. A to je příčina, proč přibíráme. Když nejíme pravidelně, metabolismus se zpomaluje a naše tělo si zbytečně dělá zásoby. Když tvořím klientům jídelníčky, často se leknou, kolik toho musí sníst a ptají se, zda jsem to špatně nespočítal. A pak zhubnou pět kilo za měsíc.
Doporučuji pět jídel denně. Kvalitní snídani, svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři.
Je nutné si při hubnutí denně vařit? Ne každý na to má čas…
Nutné to není. V dnešní době každý bojuje s nedostatkem času a chápu, že příprava může být náročná. Ještě pokud k tomu musíte vařit pro celou rodinu. Jsou ale způsoby, jak si to trochu ulehčit. Když dodržuji jídelníček já, připravím si stejné jídlo na následující dva dny, a to mi časově trochu pomůže.
Je i možnost objednání již připravených krabiček, které vám dovezou přímo domů nebo do práce. Tam už ale člověk musí počítat s vyšší cenou.
Každý máme jiný denní program, tak je důležité trochu improvizovat, ale výsledky za tu snahu určitě stojí.
Jak vypadá jídelníček od vás? Hádám, že jinak ten na hubnutí a jinak třeba pro sportovce…
Každý jídelníček, který pro klienty připravuji, je individuální. V prvé řadě začnu s konzultací a měřením na biometrické váze, pak odesílám dotazník, ve kterém zjišťuji cíle, alergie i oblíbenost různých potravin.
Snažím se vytvářet jednoduchá jídla, která klientovi budou chutnat a s jejichž přípravou nestráví celý den.
Jídelníček se skládá ze třiceti variant celých dnů, které může každý střídat a opakovat i po delší dobu.
Prozradíte příklad svého denního menu? Třeba dnešního?
Mé dnešní menu zahrnovalo:
- Snídaně: Tři vajíčka, tři žitné knäckebroty a žervé
- Svačina: Proteinový jogurt s ovocem
- Oběd: Rýžové nudle se zeleninou a tofu
- Svačina: Žitný chleba se šunkou, mozzarella s rajčaty
- Večeře: Krůtí prsa s bramborovou kaší a zeleninou
A co sporty? Jaké vám dělají radost? Čemu dalšímu se ve volném čase věnujete?
Dvacet let jsem hrál fotbal, ale bohužel mi před pár lety praskl přední křížový vaz v koleni, takže jsem s fotbalem skončil a začal se věnovat jiným sportům.
Aktuálně běhám se svými klienty dvakrát ročně Spartan Race, surfuji, kituji, hraju golf, cvičím v posilovně a občas běhám. Přiznám se ale, že na běh jsem trochu líný, i přestože vím, jak skvělý vliv má na psychiku.
Vladimíre, děkujeme za úžasné povídání a spoustu tipů pro naše čtenáře. 🙂
Moc děkuji za rozhovor a přeji každému štěstí k tomu, co si v životě přeje.