Chcete zhubnout, ale zatím nevíte, jak na to? Pár neúspěšných pokusů vám vzalo motivaci? Čeští odborníci na výživu vám chuť do hubnutí vrátí.
Dotázaným jsme položili 2 stejné otázky:
- Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
- Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Obsah článku:
Ve druhém dílu našeho seriálu odpovídají:
MUDr. Hana Mojžíšová
Nutriční specialistka, Zdravi-stihli.cz
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Začátečníci při snaze o redukci hmotnosti, pokud se snaží zhubnout vlastním úsilím, se často zaměřují na stravu: Omezí velikost porcí jídla či jídlo jako takové a téměř nejedí. Takový způsob nemůže být úspěšný.
I kdyby mírná redukce hmotnosti nastala, má krátké trvání.
Jídlo je jedna ze základních biologických potřeb našeho bytí, ale plní též společenskou funkci. Hladoví nevydržíme dlouho a při nejbližší příležitosti si sami pro sebe najdeme nějaký důvod, proč nám hubnutí nejde, a pokus vzdáme.
Někteří se nechají zlákat některým z marketingových triků či příslibů hubnutí „garantujících“ guru či společností a vrhnou se do rychlého hubnutí pomocí nejrůznějších zázraků. Ano, k redukci hmotnosti leckdy dochází velmi efektivně podobně jako poté k návratu a i přestřelení hmotnosti zpět a ještě nad původní váhu. Některým jedincům rychlá hubnutí zpomalí bazální metabolismus a mohou zapříčinit různé zdravotní neduhy.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Promyslet důvody, pro které chci hubnout a zda opravdu nejen chci, ale i jsem ochoten věnovat zejména počátečnímu stadiu nějakou energii a čas. Jako trochu problematické vnímám doporučení si najít vhodný zdroj informací či profesionála, kterému se svěřím do péče. Každému vyhovuje něco jiného.
Rady a doporučení by měly respektovat věk, zdravotní stav, historii diet, životní realitu jedince, jeho časové možnosti apod. Jako první svým klientům doporučuji zaměřit se na výběr potravin na talíři, tzn. na obsah živin.
Když přidám bílkovinu na talíř (maso, mléčné výrobky, vejce, luštěnina), nejen, že nás zasytí, ale i zejména nás ženy zbaví chutí na sladké. Zmenšíme na talíři klasické přílohy a na uvolněné místo přidáme různě upravenou zeleninu. Je to jednoduché a lze to praktikovat i bez počítání kalorií a bez výčitek.
Dalšími kamínky do mozaiky zdravé životosprávy jsou pohyb a odpočinek. Při redukci tuků potřebujeme pohyb trošku jiný, než jsme obvykle zvyklí. Nejsou to ani činky ani spinning, ale např. hodinka obyčejné svižné chůze.
K hubnutí patří také plánování jídla a aktivit dle našeho diáře, kde a s kým budu, kde a co budu jíst? Dobrá nálada, možnost drobných prohřešků, zkrátka spokojenost přispěje k možnosti trvalé udržitelnosti nových návyků.
Mgr. Jiří Kalina
Vedoucí odborných kurzů pro trenéry a fyzioterapeuty, Yoda-institut.cz
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Největší chybou, kterou dělá většina lidí při snaze zhubnout, je nedostatečná energetická hodnota jejich jídelníčku. Spousta lidí omezuje příjem potravy pod úroveň, kterou potřebujeme pro běžné denní fungování (tzv. bazální metabolismus).
Výsledkem je přepnutí těla do tzv. „úsporného režimu“, při kterém šetří každou přijatou kalorii, úbytek svalové hmoty a zvýšená únava. Dalším problémem je, že tento stav samozřejmě nejde udržet delší dobu a při návratu k větším porcím dochází ke zvýšenému ukládání tuku a tím pádem k výraznému jo-jo efektu.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Začít bychom měli konzultací u erudovaného specialisty, který by měl doporučit vyvážený stravovací režim, tedy potraviny, které obsahují zdraví prospěšnou dávku sacharidů, bílkovin a tuků.
Důležitým faktorem je také správný pitný režim a dostatečný příjem vitaminů a minerálů.
Nevěřte „zaručeným“ dietám, které člověka nutí jíst pouze určité potraviny. Nejdůležitější je psychická pohoda. Když si 2× do měsíce dáte vepřo-knedlo od babičky, určitě po tom neztloustnete.
Janka Chudlíková
Online i offline lektorka, koučka, speaker, Jankachudlikova.com
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
To se dá těžko generalizovat. Každý má svůj příběh, jinou vůli a jinak rozehraný život. Co vidím jako častý jev, že lidé mají nesprávný motiv k hubnutí. Tím je snaha zalíbit se okolí a splnit nějaké vnější normy. Žádná změna dlouhodobě nefunguje, pokud není touha po ní nastavená zevnitř jako hluboká vnitřní motivace.
Je dobré pochopit pravou příčinu naší nespokojenosti, ať už se týká váhy nebo čehokoliv jiného. Většinou to je nedostatek sebehodnoty a sebelásky. Žijeme v diktátu okolí, kterému se chceme zalíbit, což je cesta ke ztrátě sebe sama.
Problém je, že lidé nejsou na sobě zvyklí pracovat.
Většinou ani nechápou, co to je. Chtějí mít pěkná těla, ale neuvědomují si, že náš vzhled a naše fyzická schránka jsou odrazem našeho myšlení. Potřebujeme se naučit o sobě přemýšlet, uvědomit si, kým jsme a kým chceme být a začít pro to krok po kroku něco dělat.
Musíme sami sebe najít a udělat si na sebe čas, abychom vůbec pochopili, co v životě chceme. Taková motivace funguje dlouhodobě a vede k celkové spokojenosti, protože nám pomáhá k objevení našeho místa na světě. Vše nám potom dává smysl.
MUDr. Iva Zdražilová
Výživová poradkyně, Ayur-balance.cz
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Na to mě napadá:
- Nereálný cíl. Chci mít váhu jako v 15 letech, chci mít velikost 34, když mám robustní kostru, chci vypadat jako modelka, jako sousedka…
- Rychlost hubnutí: Snaha zhubnout v co nejkratším čase, hladovění, nerespektování pokrytí alespoň bazálního metabolismu, příliš nízká kalorická hodnota stravy.
- Nevyváženost stravy: Různé potravinové doplňky na úkor normálních potravin, absence správného poměru bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a ostatních mikronutrientů.
- Zdravotní stav: Přítomnost chronické choroby, hormonální nerovnováhy, skrytého onemocnění.
- Náročnost metody: Příliš složité vychystávání jídla, svačinky, počítání kalorií, to musí každého po čase odradit.
- Nevhodná doba či podmínky: Změny je potřeba načasovat na období pohody a klidu, ve stresu člověk nemá šanci. Pokud není podpora nejbližších, tak je to také velmi těžké.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Pokud se člověk rozhodne zhubnout, měl by si stanovit jasný cíl. Kdo nezná svůj cíl, nemůže se k němu dostat. Důležitá je motivace. Motivace je důležitější než pevná vůle. U každého je jiná…
Někdo se chce líbit, někdo potřebuje zlepšit zdravotní stav. Musí to ale vzejít z rozhodnutí daného člověka, dělat to pro sebe, ne pro někoho jiného. Podřizování se přáním jiných nemá šanci na úspěch.
Když je cíl stanoven, je důležité se rozhodnout, jestli to zvládnu sám/sama, nebo jestli potřebuji nějakého průvodce, vedení, plán, metodu.
Určitě se podívat na internet, zorientovat se v problematice, ideálně se poptat na zkušenosti z okolí. Dostupných informací je víc, než je zdrávo, proto s vybraným programem musím souznít, musí mi být sympatická jeho pravidla a vědět, že je v mých silách ho dodržovat.
Pokud metoda nepracuje s běžně dostupnými potravinami, nemá vyvážený poměr všech základních složek výživy, nemůže dlouhodobě fungovat. Na „koktejlech“ a různých doplňcích pro hubnutí sice člověk nějaké to kilo rychle zhubne, ale ve chvíli, kdy se dostane k normálnímu jídlu, tak se neudrží a jo-jo efektem přibere ještě více, než se mu podařilo dát dolů.
Důležitá je i osobnost případného průvodce, musí být „energeticky na stejné vlně“. Je důležitá vzájemná důvěra, opravdovost a pohoda v běhu na dlouhé trati.
Nebýt na sebe příliš přísní, perfektní není nikdo.
Pojmout to jako restart, změnu k lepšímu životnímu stylu, těšit se z každého krůčku. Je lepší zaměřit se a na kratší úseky, na kterých uvidíme dříve úspěch. Za každý pokrok se odměnit a užívat si to.
Vědět, že neexistuje žádná zdravotní překážka, poslouchat svoje tělo a nechtít zázrak do druhého dne. A hlavně nic neodkládat, na nic nečekat.
Další odborníci vám poradí ve 3. dílu našeho seriálu. Sledujte náš magazín a Facebook, ať vám žádné novinky neutečou.