Jak na zdravé hubnutí bez bludných kruhů jo-jo efektu a demotivace? Čtěte rady českých odborníků na výživu, sport a zdravý životní styl.
Všem dotázaným jsme položili 2 stejné otázky:
- Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
- Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Obsah článku:
Ve třetím dílu našeho seriálu odpovídají:
- Pavel Forman
- Ing. Renata Stachová (Vlčková)
- Mgr. Jan Caha
- Lenka Náměstková, DiS.
- Odborníci z Vím, co jím a Aktivně zdravě
- MUDr. Lucie Kalinová, Ph. D.
Pavel Forman
Trenér fitness, IRONGYM
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout, je, že ihned nasadí velmi ostrou dietu, buď s velmi nízkým, nebo dokonce žádným poměrem sacharidů.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Nejlépe začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet, s vyváženým poměrem bílkovin, sacharidů a tuků s ohledem na věk, pohlaví a každodenní činnost – bez hladovění.
Ing. Renata Stachová (Vlčková)
Osobní trenérka, Fitsrencou.cz
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Nejčastější chybou je přepálený začátek. Spousta lidí si řekne: „A od zítra začnu“. Jdou například běhat nebo sami bez trenéra do fitka. Úplně se odrovnají, celý týden je bolí tělo a víckrát už nejdou. Co se týče stravy, tak začnou držet nesmyslné diety, které nejsou dlouhodobě udržitelné. Po skončení naberou kila znovu a ještě víc.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Určitě doporučuji pár hodin s trenérem, který vhodně sestaví trénink, ukáže správné provedení cviku, doporučí vhodný kardio pohyb, informuje o nutnosti hlídání tepové frekvence atd.
Co se týče stravy, opět pro začátek doporučím úpravu stravy konzultovat, případně si nechat sestavit jídelníček na míru. Důležité je, aby cvičení a pohyb bavily a úprava byla zdravá a dlouhodobě udržitelná s co nejlepšími výsledky. Takovou kombinaci péče o klienta nabízím na svých stránkách.
Mgr. Jan Caha
Odborník na výživu, FitnessInstitut.cz
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Častokrát se začátečník řídí mnoha mýty a tradovanými informacemi z doslechu, které nejsou založené na validních faktech. A tak jako největší problém začátečnického hubnutí vidím neinformovanost o vhodných postupech pro snížení hmotnosti a častou inklinaci k různým zázračným dietám a metodám, které jsou buď zcela mimo rámec vhodných postupů pro hubnutí, nebo jsou neúčinné.
Nevěřte na zázraky, ty neexistují ani ve výživě.
Vše je o přirozeném pohybu, racionálním stravování a mírném kalorickém deficitu. Zároveň bych také apeloval na to, abyste na svoje tělo neměli extrémní nároky a očekávání rychlého výsledku. Zpravidla, čím rychleji zhubnete, tím i nižší bude schopnost tuto novou hmotnost udržet a právě udržitelnost je to zásadní slovo z pohledu zdraví.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Trochu jsem již naznačil v první odpovědi, ale zlaté pravidlo, které zaznělo už ve Švejkovi: „méně žr*t a více se hýbat“, platí i zde. Naše tělo pracuje v dynamické rovnováze energetického příjmu a výdeje, kdy samozřejmě vyšší příjem spojený se současným konzumním stylem života nevyvážený dostatečným množstvím pohybu, budou znamenat nárůst tělesné hmotnosti.
Takže hýbat se, jíst adekvátně tomu, stravovat se racionálně a kvalitně a nehledat zkratky a extrémy.
V tom případě můžeme počítat s udržením. Nové stravování by se mělo stát naším novým životním stylem s jasnou motivací: lepší zdraví a dlouhověkost.
Lenka Náměstková, DiS.
Registrovaný diplomovaný nutriční terapeut pracující Systémem asistovaného hubnutí®, Asistovane-hubnuti.com
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Největší chyba, kterou lidé při snaze zhubnout dělají, spočívá v tom, že si myslí, že musí omezit stravu. Opak je pravdou!
Musíte jíst, abyste hubli. Je to paradox hubnutí.
Problém je v tom, co jíst a kdy. A tady se lidé dostávají do pasti, protože firmy, které prodávají produkty na hubnutí, mají nesmírně dobře zpracované marketingové nástroje k tomu, aby jim lidé naletěli. A ten člověk se dostane do situace, kdy plní všechny ty dobré rady, které chvíli fungují. Ty ale nejde dodržovat pořád, protože to poškozuje zdraví. Jakmile od toho upustíte, najednou je vše zpět!
Proč?
Stravu nám řídí hypothalamus, kontrolní centrum příjmu potravy. Tukové buňky nikdy neumírají, protože nemají organelu buněčného zrušení a jsou tam navždy! Schopné kdykoli se nalít metabolickou vodou a začít zase pracovat. Jsou jich tisíce, proto ty nárůsty jsou tak rychlé. A můžete to hubnout znovu.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Začít správně jíst! Ale tady nastává největší problém, protože co to vlastně znamená „správně jíst“? Okamžitě v hlavě vyskočí tisíce dobrých rad: Nejezte bílé pečivo, jezte zeleninu, nejezte dorty, nejezte cukr, nejezte smažené, nejezte, nejezte, nejezte…
Tak co vlastně mám jíst? No přece to, co moje tělo potřebuje! Ale víte, kolik vápníku máte doplnit do krve v tuto chvíli? Kolik zinku? Kolik bílkovin? To prostě nevíme, ale ví to právě hypothalamus, protože k němu každou desetinu vteřiny, z dvanácti milionů nervových zakončení, jde spousta různých informací.
Toto centrum naprosto jasně ví, co je v těle potřeba a také nám to říká. Jak? No právě přes ty chutě, takže je dobré chutě respektovat, protože jsou výslednicí potřeb vašeho těla. Jenže nastává jiný problém, neboť hypothalamus má v popisu práce do vás dostat tuk, protože má zafixováno, že když má tělo tuky, tak neumře – to je miliony let potvrzeno, tak se do vás snaží tuk za každou cenu dostat. Tělo ho má vypotřebovat. Jenže to v naší době nemůže dokázat, ani kdybyste byli ve fit centru celý den.
Odborníci z Vím, co jím a projektu Aktivně a zdravě
Poradci pro výběr potravin a zdravý životní styl, Vimcojim.cz a aktivneazdrave.cz
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Chyb může na začátku neinformovaný člověk udělat více – nejzávažnější je ovšem snaha „hladovět“ s domněnkou, že hladovění je pozitivní a čím větší bude rozdíl mezi příjmem a výdejem energie, tím lépe a rychleji člověk zhubne.
Velmi nízkým příjmem energie nutíme organismus adaptovat se na něj (a zaděláváme si na budoucí jojo efekt) a je pro nás i těžší věnovat se aktivnímu pohybu, který je nedílnou součástí hubnutí. Další závažnou chybou je celkové vyřazení sacharidů s tím, že přece po pečivu a přílohách obecně se tloustne, a konzumace vysokého množství zdrojů bílkovin a tuků.
Často také lidé chybně vyhledávají „superpotraviny“ nebo doplňky stravy s myšlenkou, že s nimi to půjde lépe nebo rychleji. Tak to opravdu není – rychlá a snadná řešení v hubnutí často přináší více škody než užitku, zejména v dlouhodobém měřítku. Důležité je řešit nejen stravu, ale také se pravidelně hýbat, myslet i na spánek a také najít dostatečně silnou vnitřní motivaci – proč chci zhubnout a váhu si udržet.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Ideální je měnit postupně zažité stravovací návyky, vybírat si vhodnější a kvalitní potraviny, správně je kombinovat, aby nám nechyběly živiny, pravidelně se věnovat pohybu a nezapomínat ani na regeneraci – spánek. Ne každému vyhovuje změnit vše najednou. Obecně je lépe udělat jednu větší změnu, ponechat si nějaký čas na přivyknutí – aby se stala součástí našeho životního stylu – a pak přejít k další změně.
Na začátku je skvělé podívat se na to, jak se vlastně v současné době stravuji a zkusit si odpovědět na následující otázky, nebo si ještě lépe třeba týden zapisovat, co jím a piju a pak si zápis zhodnotit a přistoupit k prvním změnám.
- Jím pravidelně?
- Snídám?
- Jaké tekutiny denně piju a kolik jich je?
- Sním denně 200 g ovoce a 300 až 500 g zeleniny, střídám různé druhy?
- Jak často si dopřávám sladkosti nebo smažená či tučná jídla?
- Když jsem ve stresu, jím více nebo si volím nevhodná jídla?
- Vybírám si celozrnné pečivo, jím luštěniny a obiloviny bohaté na vlákninu?
- Jaké si vybírám zdroje bílkovin a kolik jich denně sním?
Když nejím pravidelně, prvním krokem může být už jen to, že se snažím mít pravidelná hlavní denní jídla a mezi nimi zařadit kousek ovoce nebo zeleniny. Pokud piju slazené limonády nebo si častěji dávám alkohol, první změna může být výměna např. za vodu s citronem, snížení konzumovaného množství na polovinu nebo na třetinu.
Přijímám-li málo vlákniny, je ideální soustředit se na příjem zeleniny a také pravidelně zařazovat luštěniny, celozrnné obiloviny. Mám-li tendenci přejídat se ve stresu nebo mlsat, je ideální hledat cestu, jak stres zmírnit nebo se na něj naučit reagovat jinak než jídlem. Postupně se pak člověk propracovává od těch velkých chyb k menším detailům.
Není třeba být vždy ve všem 100%, ideální je uměřený přístup – jídlo pro nás nemá být ani strašákem, ani jediným středobodem života.
MUDr. Lucie Kalinová, Ph. D.
Vedoucí lékařka Brandeis Clinic by Lucie Kalinová, Brandeisclinic.cz
Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
Extrémní dieta – velký kalorický deficit, který nezvládnou dlouhodobě udržovat.
Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?
Jelikož jsem plastický chirurg, tak spousta klientů za mnou přijde s tím, že chtějí nejdříve odsát tuk a po operaci začnou se změnou životosprávy. Neříkám, že to nelze, ale je ideální, pokud si klient nejdříve nastaví jídelníček, zapojí optimální fyzickou aktivitu a až poté dorazí za mnou.
Operace pak mají lepší výsledky, protože se dají lépe definovat svaly a celkové kontury postavy a klient je ve větší fyzické i psychické pohodě.
Další názory odborníků najdete v rubrice rozhovory. Sledujte náš magazín a Facebook, ať vám žádné novinky neutečou.