Další forma hořčíku je známá pro své regenerační účinky, jelikož pomáhá snížit napětí a stres. Pokud vám označení síran hořečnatý nic neříká, nevadí. Mnohem více známý je název hořká a hlavně Epsomská sůl.
Síran hořečnatý byl objeven poblíž města Epsom ležícím v anglickém hrabství Surrey. Odtud také pochází přízvisko Epsomská sůl. Vzhledem silně připomíná kuchyňskou sůl, složení je však odlišné a jedná se tak o úplně jinou sloučeninu s hořkou chutí. Je téměř nepoživatelný, a proto se častěji používá zevně například jako koupelová sůl.
Běžně je Epsomská sůl používána k relaxačním koupelím a masážím, ale i ke zmírnění celé řady zdravotních potíží, nejčastěji při bolestech svalů a kloubů. Hlavními výhodami je vedle snadného použití příznivá cena a žádné negativní účinky při doporučeném užívání.
Obsah článku:
Co je síran hořečnatý a jeho účinky na zdraví
Epsomská sůl obsahuje vysoké množství životně důležitého minerálu hořčíku, síranu a také kyslíku. Vypadá jako sůl, jako sůl však nechutná. Její chuť je naopak hořká a nedobrá. Velmi dobře se však rozpouští ve vodě, v níž uvolňuje účinné ionty hořčíku a síranu.
Této schopnosti se využívá hlavně při léčivých koupelích v podobě Epsomské koupelové soli, která uvolňuje a regeneruje namožené a bolestivé svaly a klouby. Tělu navíc doplní nedostatkový hořčík a sírany.
Malé krystalky Epsomské soli lze použít pro intenzivní očistný a relaxační peeling celého těla. Pokožku zbaví nečistot i škodlivých toxinů, krásně ji zjemní a nohy zbaví nepříjemného zápachu po celém dni stráveném v uzavřené obuvi. Tento účinek jistě oceníte právě teď v létě 😉
Na rozdíl od běžné soli se do jídla nepřidává kvůli hořké chuti, vnitřně se však používat smí a také se to dělá. Síran hořečnatý totiž působí jako účinné přírodní projímadlo a používá se k uvolnění zácpy a pročištění organismu.
Největší přínosy síranu hořečnatého na zdraví:
- doplňuje hořčík nejen při nedostatku tohoto minerálu v těle,
- urychluje regeneraci svalů po sportovních výkonech,
- má relaxační účinky a účinně bojuje proti únavě, napětí a stresu,
- uvolňuje bolesti svalů (fibromyalgie) a kloubů,
- snižuje účinky pohmožděnin, podvrtnutí a pomáhá zbavit modřin,
- díky obsahu hořčíku zmírňuje otoky a projevy artritidy,
- má příznivé účinky při migrénách,
- zlepšuje spánek,
- podporuje dobrou náladu,
- má mírné projímavé (laxativní) účinky.
Účinky, které Epsomské soli dodává přítomnost síry:
- hydratuje a zjemňuje suchou pokožku,
- dodává kůži důležité minerály,
- čistí póry,
- zlepšuje vzhled vlasů, kůže a nehtů,
- přispívá k hormonální rovnováze,
- podporuje vylučování toxinů z těla a přispívá tak k posílení imunitního systému,
- příspívá k normálním funkcím metabolismu tuků a sacharidů
- účastní se řady energetických procesů.
VÍTE, ŽE se síran hořečnatý přidává do šamponů a kondicionérů, jelikož vsakuje mastnotu a zanechává vlasy svěží a zvyšuje jejich objem? Při použití jako peeling stačí krystaly navlhčit nebo smíchat s čisticím krémem a jemně vmasírovat do pokožky.
Použití Epsomské soli na zahradách a v zemědělství
Kromě toho, že se Epsomská sůl přidává do kosmetických produktů a léčivých přípravků, je také využívána v zemědělství a zahradách jako hnojivo.
Konkrétně se síran hořečnatý přidává do:
- hnojiv u rostlin, které ke svému růstu vyžadují hořčík,
- přípravků proti hnědnutí jehličnanů na podzim.
Má síran hořečnatý nějaké vedlejší a negativní účinky?
Používání síranu hořečnatého je prakticky bezpečné. Při správném používání nemá žádné nežádoucí účinky.
Pouze při nadměrné konzumaci Epsomské soli vnitřně a překračování doporučených dávek hrozí podrážděný žaludek, nevolnost, točení hlavy, průjem, tekutá stolice a nadýmání.
Vstřebatelnost, využitelnost a dávkování
Při užívání síranu hořečnatého je vždy doporučeno respektovat doporučené dávkování a nepřekračovat jej. V případě užívání Epsomské soli jako projímadla je doporučeno přijmout dostatečné množství tekutin, které zmírní případné zažívací potíže.
Použití při zácpě
Při vnitřním užívání na zácpu je obvyke doporučeno užívat 2 až 6 čajových lžiček (cca 10 až 30 gramů) rozpuštěných ve vodě. Laxativní účinek se dostavuje za 30 minut až 6 hodin. Dětem se nepodává více než 2 čajové lžičky. Není vhodné užívat jej v průběhu dne, pokud na sobě nemáte účinky dobře odzkoušené.
VÍTE, ŽE je síran hořečnatý součástí mořské vody a některých českých minerálních vod? Jedná se například o Zaječickou hořkou a Šaratici.
Závěrečné shrnutí: Epsomská sůl doplní hořčík a napomáhá zregenerovat celý organismu
- Síran hořečnatý je minerální sloučenina s mnoha pozitivními účinky na zdraví.
- Používá se při koupelích nebo v kosmetice kvůli jejím relaxačním, regeneračním, hojivým a očistným účinkům.
- Doplňky hořčíku obecně podporují spánek, snižují stres a zlepšují trávení.