Semena šalvěje hispánské, známé jako „čija“, zažívají boom. V jídelníčcích ale nejde o žádnou novinku – jako posvátné je uctívali už staří Aztékové.
Zjistili totiž, že stačí jedna hrst, aby získali energii na celodenní bitvy i dálkové běhy. A to není vše – díky jedinečným vlastnostem jde i o opravdový hubnoucí zázrak.
Obsah článku:
Co jsou chia semínka
Drobná bílá nebo černá semena rostlinky šalvěje hispánské, jejíž domovinou je Latinská a Střední Amerika. Název pravděpodobně pochází z aztéckého slova „chian“, neboli olejnatý.
Obsahují až 30 % nejčistšího přírodního oleje. Samy o sobě nemají téměř žádnou chuť, jen jemný ořechový nádech. Díky tomu mají v kuchyni takřka univerzální využití.
Historicky i vědecky ověřené léčivé účinky
Už od dob Aztéků a Indiánů se jim pro životabudící účinky přezdívá „semena běžců“ nebo „jídlo válečníků“.
O tisíce let později, na konci 20. století, vědci jejich zázračné účinky potvrdili a katapultovali je mezi superpotraviny 21. století.
Tajemství tkví v superkombinaci obsažených živin od minerálů (vápníku, hořčíku, železa, zinku, manganu…), bílkovin, vlákniny, vitamínů až po omega-3 mastné kyseliny nebo kyselinu skořicovou.
Složení příroda „namíchala“ tak chytře, že většinu z těchto látek tělo dokáže efektivně využít.
A hlavně: Hodí se pro všechny – pro vegetariány i vegany, sportovce, těhotné ženy i alergiky na lepek. Výborné jsou také pro správný vývoj dětí.
Doporučená denní dávka a vedlejší účinky chia semínek
Doporučená denní dávka jsou zhruba 2 lžíce. Známky předávkování zatím nebyly popsány. Mohou se projevovat například lehkými zažívacími problémy.
Vedlejších účinků není moc, ale přesto existují – především pro rizikové skupiny osob. Denní příjem by si raději měli hlídat například lidé užívající léky na ředění krve a trpící na žaludeční potíže.
Chia semínka a hubnutí
Klíčová je schopnost semínek vázat na sebe vodu. Při reakci s ní zvětší svůj objem až 12×, vytvoří v trávicím systému jemný gel, který zevnitř hydratuje a upravuje metabolismus.
- Díky rozpínání semínek v žaludku se cítíme dříve a na dlouho sytí, aniž bychom toho museli jíst víc nebo přidávat kalorie.
- Vzniklý gel prodlouží přeměnu sacharidů, což zajistí delší výdrž a účinnější zpracování dodané energie. Cukr se do krve dostává postupně, nedráždí tak slinivku a nás „nehoní“ chuť na sladké.
- Gel hydratuje sliznici trávicího systému a vláknina rozproudí střeva.
- Pomáhají trávit bílkoviny.
- Díky svým jedinečným vlastnostem mohou zdravě nahradit některé suroviny: vejce do pečení nebo jíšku do omáček a polévek.
7 dalších argumentů, proč je vyzkoušet
Chia semínka byste měli vyzkoušet, protože:
- vám díky nim vydrží energie na dlouhé hodiny.
- dodají 5× více vápníku než mléko. Díky boru se navíc skvěle vstřebá. Proto jsou výborná nejen pro děti, ale i jako prevence osteoporózy u aktivních sportovců nebo žen v průběhu menopauzy i po ní.
- díky 20% podílu hodnotného rostlinného proteinu vám pomohou nabrat svaly bez umělých potravinových doplňků.
- díky vysokému podílu antioxidantů bojují proti předčasnému stárnutí až 3× efektivněji, než čerstvě natrhané borůvky.
- pomáhají upravovat hladinu krevních cukrů a krevní tlak. Už po 3 měsících pravidelného pojídání významně snižují riziko cévních příhod.
- potlačují záněty a zlepšují celkovou imunitu. Ulevují také při bolestech svalů a kloubů, urychlují regeneraci po úrazech a operacích.
- díky fosforu podporují nervový systém: od koordinace pohybů přes paměť až po soustředění.
A teď to hlavní: Jak je použít?
Použití chia v kuchyni je takřka univerzální. Na rozdíl třeba od lněných semínek jsou měkká, takže vám nebudou vadit na skus v salátech a vychutnáte si je i jen tak. Pěstovat si můžete i klíčky šalvěje a uždibovat je jako řeřichu. Naše další tipy jsou:
Do pečiva
Zvláční a zjemní jakékoli těsto. Nemusíte tak používat tolik vajec. 1 vajíčko nahradíte cca polévkovou lžící nabobtnalých semínek. 3 lžíce pomohou udržet pecen chleba déle čerstvý až o několik dní. Jak na to? Lžíci semínek zalijte cca 4 lžícemi vody a za občasného zamíchání nechte 20 minut bobtnat. Vzniklý gel přidejte do těsta.
Do sushi
Rozmíchejte semínka s vodou v poměru 1:10 a nechte 20 minut pracovat. Pak smíchejte 2 díly rýže ku 1 dílu gelu a získáte tu pravou „lepivou“ konzistenci na přípravu sushi. Lépe si pochutnáte a vaše sushi bude zase o něco zdravější.
Energetizující nápoj „chia fresca“
3 lžičky semen smíchejte se sklenicí vody. Nechte cca 20 minut odstát. Pak nápoj dochuťte medem nebo stévií, limetkou a mátou. Důkladně zamíchejte a popíjejte třeba před nebo po náročném dni. Další tipy najdete mezi našimi smoothie recepty.
Zdravý pudink z chia semínek bez vaření
Miluje vaše rodina pudink, ale nefandíte práškovým řešením? Pokrájejte jablko nebo banán, zalijte jej hrnkem rostlinného (třeba rýžového či datlového) mléka a přidejte ½ lžičky mleté skořice. Je-li potřeba, trochu doslaďte a rozmixujte. Na konec přidejte 2 lžičky semínek a nechte cca 20 minut pracovat. Dejte odpočinout aspoň na hodinku do lednice.
Náš tip! Chtějí-li vaše děti raději čokoládový pudink, nahraďte ovoce vrchovatou lžící kvalitního kakaa.
Tak co, už víte, jak vyzkoušíte „čija“ napoprvé? Odborníci se shodují na tom, že podobně skvělé účinky mají i lněná nebo slunečnicová semínka. Dopřejte si je každý den!