Stravu si vybírejte zdravým selským rozumem, říká Lenka ze Symfoniechuti.cz

Lenka Fotrová je původně analytická chemička. Už více než čtvrt století zasvětila práci s vařením a zdravou stravou. Působí také jako výživová poradkyně včetně specializace na dietetiku dle tradiční čínské medicíny.

Obsah článku:

Leni, co nejdůležitějšího vás naučila tradiční čínská medicína?

Asi větší pokoře. Taky to, že věci občas jdou tak nějak mimo nás, že vše nemáme vždy ve svých rukou a že hlavou zeď neprorazíš. Naučila mě i většímu soucitu a všímavosti. A v neposlední řadě i jistému nadhledu, který ovšem přichází asi už i s věkem 🙂

Čínská dietetická terapie přistupuje ke stravování se zdravým rozumem. Co to znamená v praxi?

Když to hodně zjednoduším, tak jedním ze základních pravidel, kterými se řídí, je to, že jedna a ta samá potravina vám může jeden den prospět, ale druhý den pro vás bude vyloženě nevhodná. 

Vždy velmi záleží na vašem aktuálním stavu, a to nejen po stránce fyzické ale i psychické. Tedy učí i jistému respektu k vašemu vlastnímu tělu. Klade velký důraz především na dobré a kvalitní trávení, protože to, jak trávíme, ovlivňuje nejen kondici našeho těla, ale i jeho psychické rozpoložení. Jak říká: 

Ať je nemoc jakákoliv, vždy je nutné si chránit trávení.

Velmi důležité je i to, že preferuje jednoduchá jídla v souladu s ročním obdobím. 

Co je vlastně zdravá strava optikou zkušené výživové specialistky?

Je to strava, po které naše tělo prospívá, je zdravé, má přiměřenou váhu a dělá mu dobře jak na těle, tak na duši. Strava, po které nejsme unavení, ale plní energie, nebo naopak v pohodě a klidní. Zároveň taková, která nám i chutná, protože chuť je jedním ze základních předpokladů k tomu, aby jídlo člověku svědčilo.

Zde neplatí žádné kompromisy, jako: „Buď je to zdravé, nebo je to dobré.“ To byl vlastně hlavní důvod k tomu, proč jsem založila školu vaření Symfonii chutí. Chtěla jsem jíst zdravě, ale zároveň chutně, protože jsem velký gurmán. A málo co tehdy splňovalo moje požadavky. 

škola vaření Symfonie chutí

S jakými nešvary ve výživě se ve své práci výživové specialistky setkáváte nejčastěji?

V současné době je to asi přesycenost informacemi, a to často protichůdnými. Jeden říká to a druhý zase ono. Prakticky na všechno dnes máte odborné posudky, studie, metastudie a já nevím co všechno ještě. Na jednu a tu samou potravinu existují studie potvrzující její super vlastnosti a jiné je zase vyvracejí.

Jak se pak v tom člověk má vyznat?

Je to super zdravé, nebo naopak super škodlivé? Tady mohu doporučit jen nadhled a takový ten zdravý selský rozum. Čistota, jednoduchost a vnímavost k vlastnímu tělu. Zde skutečně platí to známé:

každá potravina může být jedem i lékem zároveň, záleží na použitém množství. 

Sama omezujete konzumaci masa. Proč? Doporučujete tento postup i ostatním, nebo je to individuální?

Dělá mi to dobře. Navíc miluji dobře upravenou zeleninu, sýry, vejce, poctivý chléb, správně připravené obilné kaše, kvalitní máslo a olivový olej, oříšky a semínka, zralé ovoce, kvalitní hořkou čokoládu, domácí jogurty a kefíry, koření a bylinky všeho druhu… Je toho opravdu hodně, co mám ráda. 🙂 

Symfonie chutí - rozhovor

A zda bych to doporučila i ostatním?

Obecně určitě ano, protože vláknina obsažená v zelenině je tou nejlepší potravou pro ty správné bakterie v našich střevech. Individuálně je potřeba si pak nastavit konzumaci masa, jak komu to vyhovuje. Jednomu stačí jednou za týden, druhému by to ale nestačilo. Jde o to, jak se člověk cítí, zda je zdravý, tráví bez potíží a pravidelně atd.

Vaším heslem je „občasný smažák snědený s chutí a v pohodě je pro tělo prospěšnější než pravidelná konzumace brokolice s odporem“. Ale co když máme chutě jen na nezdravé potraviny a co s tím?

Já myslím, že každý tak nějak tuší, že smažák, na rozdíl od zeleniny, nebude asi jídlo vhodné ke každodenní konzumaci. Jde jen o to, umět zeleninu připravit šetrně a lahodně tak, aby na ni člověk měl chuť co nejčastěji. 

A že jsou emoce velmi důležité i při konzumaci jídla, to už asi poznal každý z nás.

Když jsme spokojení a v pohodě, tráví nám to snadněji a pochutnáme si o to víc. 

Když se zlobíme a rozčilujeme, buď na jídlo nemáme chuť, nebo se to někde jednoduše zasekne. Je to opravdu snadné – jezte dobře a zdravě většinu času, ale pokud chcete, sem tam si dopřejte i něco, na co máte jen chuť, přestože víte, že to není úplně v souladu se zdravým stravováním. 

Když to bude opravdu jen občas a bez následných výčitek, vaše trávení se s tím snadno vyrovná, kila nahoru po jednom rohlíku nepůjdou a vy budete spokojení. 

Na svých kurzech lidem vždycky dávám i praktický příklad: 

Běžně doma nejíme uzeniny. Manželovi občas koupím ty z domácí výroby, bez chemie a zbytečných dusitanů. Já je nejím vůbec. Když ale přijedeme za mým bratrem do Frankfurtu nad Mohanem na vánoční trhy, jejichž atmosféru milujeme, s chutí a bez výčitek si dám na ulici u stánku klasického buřta pečeného na ohni. Doplním nějakou ostřejší hořčicí pro lepší trávení a případnou eliminaci nežádoucích bakterií, kusem obyčejného chleba a jsem spokojená. 

Vím, že občas mi to neuškodí. Večer pak navrch sklenku kvalitního suchého červeného vína… na světě je opravdu krásně. 😃

Nabízíte různé tematické kurzy vaření. Aktuálně běží přihlašování třeba na Zdravá střeva. Ta jsou v dnešní době hodně důležitá. V čem děláme nejčastější chyby?

Asi v tom, že zdravě jíme jen jednorázově. Zdravé stravování je celoživotní záležitostí. Neznamená to, že už si nikdy nedám pizzu nebo buřta, ale nemohu očekávat, že když budu většinu dne o chlebu s máslem a šunkou či studeným jogurtem s nějakou směsí müsli, v poledne slupnu v bistru na stojáka smažák nebo gulášovku s rohlíkem, že to pak večer zachráním zeleninovým salátem. 

Všechno chce svůj čas. 

Vybudování zdravého a pestrého střevního mikrobiomu potřebuje především kvalitní a pravidelnou výživu. Je to ale překvapivě snadné a pohodlné. Jen je třeba vědět, jak na to a jít postupně krůček po krůčku. 

Na kurzech učíte třeba, jak si usnadnit a urychlit vaření. Dáte pár tipů i našim čtenářům?

Jasně, moc ráda. Třeba:

  1. Při vaření oblíbených obilovin, ať už je to rýže, pohanka, kroupy apod.: Vždy jich uvařte více, než aktuálně spotřebujete. Uložte je do lednice a později z nich snadno připravíte skvělou rychlovku v týdnu k večeři. To jen hodíte na pánev s trochou kvalitního tuku, zeleninu co najdete v lednici, přidáte předchystanou obilovinu a spoustu bylinek či koření dle vlastní chuti a lehce prohřejete. 
  2. Pro plnohodnotnou večeři, která vyživí a zasytí, pak nezapomeňte vždy přidat nějakou bílkovinu, ať už v podobě kousku masa, sýru, vejce nebo hrsti luštěnin.
  3. Mimochodem luštěniny si také vařím vždy do zásoby. Takové vaření má totiž spoustu výhod – jednak dokážete vykouzlit kvalitní a chutné jídlo i při nedostatku času prakticky kdykoliv a také budou pro vás obiloviny i luštěniny stravitelnější (především když je před samotným vařením ještě pár hodin namáčíte či přímo lehce fermentujete). A hlavně jsou takto předpřipravené obiloviny, luštěniny a brambory (díky rezistentním škrobům, které v nich po odležení vznikají) velmi prospěšné pro ozdravení nejen naší střevní mikroflory a celkové kondice střev, ale i celého našeho těla. A jsou takto i méně kalorické.

Když chystáte individuální kurzy, s jakými požadavky za vámi lidé přicházejí nejčastěji?

Moc si vážím toho, že lidé chtějí vědět stále více. Často už jim nestačí jen kurzy, kde se naučí skvělý steak nebo správný základ na omáčku. Chtějí vědět, jak upravovat potraviny, které byly kdysi u nás tradiční a postupem času se tak nějak vytratily. Jak vařit zeleninu aby chutnala i těm, kteří ji obecně moc nemusí. A hlavně ženy často zajímá, jak zavádět novinky, když chtějí zkvalitnit stravování pro celou rodinu, která je na takové změny citlivá nebo jak si udržet váhu a při tom jíst chutně a dosyta.

Jaké další kurzy plánujete v nejbližší době? Co třeba letní zmrzliny, nebo limonády?

To zatím ne, ale děkuji za tip. 🙂

Aktuálně pracuji na nových receptech pro vaření v zimě včetně zdravějších sladkostí a vánočního cukroví. Termíny budou na mých stránkách během prázdnin.

Symfonie chutí - kurzy vaření

Na závěr vás poprosím o 10 tipů na zdravé stravování, které svědčí všem:

Tak nejprve pár pravidel obecně:

Jezte pestře a co nejkvalitnější potraviny.

  1. Jezte co nejvíce lokálně a sezónně, tzn. například nekupujte čerstvá rajčata v zimě. Jejich chuť i výživová hodnota není nic moc, zato cena je převysoká. A sklízená jsou většinou nezralá a chemicky ošetřená i po sběru, aby vydržela převoz přes půl světa. No a k tomu přidejte ty věčné kamiony na dálnicích… Sáhněte raději buď do vlastních zásob ze zavařování, máte-li je, nebo po kvalitních konzervovaných (mimochodem zrovna nedávno vyšlo v tisku srovnání jednotlivých značek a moc doporučuji si je vyhledat, výsledky jsou opravdu překvapivé).
  1. Jezte vždy v klidu, pohodě a vnímejte potřeby svého těla. Tím myslím to, že když vím, že mi některá potravina nedělá dobře nebo se po ní necítím úplně v pohodě, odpustím si ji úplně nebo si dám jen malý kousek na chuť. Často vídám, že lidé jedí i to, po čem vědí, že budou mít zácpu či průjem, říhání nebo pálení žáhy a bude jim těžko. Ono vše má svůj důvod a těmito nepříjemnými projevy vlastně tělo říká, že to pro něj není prospěšné.
  1. Jezte dosyta ale nepřejídejte se a pravidelně se hýbejte. Aby vaše střeva dobře fungovala, potřebují to. 

A pár pravidel konkrétně:

Úplně vyřaďte či alespoň velmi omezte ty nejvíce prozánětlivé potraviny:

  • průmyslově zpracované potraviny, hotovky a polotovary, fast food
  • rafinované cukry, umělá a fruktózová sladidla a výrobky s jejich vysokým podílem (klasické zákusky a dorty, bonbóny, oplatky apod.)
  • margaríny a rafinované tuky 
  • klasické pšeničné výrobky
  • mléko ošetřené UHT (krabicové mléko s dlouhou trvanlivostí), doslazované a různými škroby zahušťované mléčné výrobky

Zařaďte co nejvíce protizánětlivých potravin: 

  • zeleninu, jako jsou tmavé listové saláty, zelí, brokolice, zelené fazolky, červená řepa, chřest, cuketa, cibule, česnek, kořenová zelenina apod. a zelenina kvašená
  • ovoce především tmavé bobule, jako jsou borůvky, ostružiny, arónie, brusinky, černý rybíz, švestky, goji, třešně apod. 
  • nebojte se zdravých tuků, jako je extra panenský olivový, řepkový a kokosový olej, kvalitní máslo čerstvé i přepuštěné
  • správně připravené luštěniny a obiloviny a často je střídejte s bezlepkovými 
  • jezte více ryby, houby a spousty bylinek a nesolené a nepražené oříšky či semínka

Pokud cítíte, že to potřebujete a chcete, tak neváhejte a začněte. Určitě objevíte podobné kurzy ve svém okolí, kam můžete zajít pro ty důležité informace, vše ochutnat a naučit se, jak na to. Jděte krůček po krůčku, objevujte nové chutě a kombinace jídel a začněte se tím bavit.

Přeji vám talíř plný zdraví, chuti a pohody,

Lenka ze Symfonie chutí

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.