Červené a žluté krásky na pultech obchodů věstí brzký příchod podzimu. Ostrou polévku s chilli a sladké koláče už ochutnal snad každý. Co zkusit něco nového? Inspirujte se skvělými dýňovými recepty podle českých gurmánů.
Obsah článku:
5 kouzel královny podzimu
Ne nadarmo se dýňové dužině přezdívá přírodní lékárna. Obsahuje výjimečný koktejl živin od vitaminů, minerálů přes antioxidanty po cennou vlákninu.
- Mastné kyseliny a rostlinné bílkoviny snižují zlý cholesterol, bystří mysl a tříbí smysly. Navíc chrání před artritidou a dalšími záněty v těle.
- Draslík a zinek snižují krevní tlak a zlepšují imunitu.
- L-tryptofan zlepšuje náladu a zahání podzimní splín.
- Betakaroten omlazuje a chrání před neduhy srdce a cév.
- Antioxidanty chrání tělo před nemocemi a dodávají tolik potřebnou energii.
TIP: Dýňová dužina podporuje vylučování přebytečné vody, žluči a toxinů. Zvlášť ji oceníte při problémech se žaludkem, slezinou, slinivkou břišní, srdcem a ledvinami. Vysoký obsah vlákniny z ní dělá užitečného pomocníka i při hubnutí.
Nejčastější druhy v českých obchodech
Existuje přes 850 druhů těchto dužnatých plodů. Všechny – včetně okrasných – jsou bez obav jedlé. Chuťově se různí od oříškového nádechu až po jemně pikantní.
- Hokkaido – nejoblíbenější odrůda, která se jako jediná nemusí před vařením loupat. Nejčastěji ji potkáte v červené nebo zelené barvě. Hodí se skoro do všech dýňových receptů.
- Máslová – má hruškovitý tvar a asi nejvíce dužiny ze všech dostupných druhů. Využijete ji na polévky i k pečení.
- Špagetová – má kulovitý až mírně protáhlý tvar a většinou krémovou až žlutavou barvu. Struktura dužinou připomíná špagety. Nejlépe chutná v polévkách.
Slané dýňové recepty
K nejoblíbenějším slaným receptům bezesporu patří dýňová polévka. Klasický postup s trochou chilli a smetanou na povrchu jde obměnit na tisíc způsobů a pořád chutná skvěle. Hned v závěsu se drží lahodné pyré, pečená zeleninová směs, omáčka na těstoviny nebo risotto.
Pikantní polévka s opečenou klobásou
Nejste vegetariáni ani vegani? Blogerka Gazdina zažila „žhavé vzplanutí“ k této verzi s pěkně říznou klobáskou i kořením – zázvorem, kurkumou, koriandrem a muškátem. Už podle fotky to vypadá na lásku na první pohled. Co říkáte?
TIP: Oblíbili jste si thajskou kuchyni? Zkuste veganskou laksu s kokosovým mlékem, cizrnou a brokolicí.
Jemné pyré/kaše
Petr a Gábi z PG foodies považují toto vegan/paleo pyré za „základ do všeho“. Hodí se k ochucení polévek, lívanců i jako příloha. V mrazáku vám vydrží klidně čtvrt roku.
TIP: Co dovedlo Petra s Gábi ke zdravé stravě a jak jim prospívá? Přečtěte si upřímný rozhovor, za který moc děkujeme.
Risotto/rizoto
Autorka receptu Bára alias Bjukitchen upozorňuje, že na rizoto není radno spěchat. S tím souhlasíme. Pro dýňové to platí dvojnásob. Krom míchání rýže do správné konzistence vás totiž čeká ještě cca 40minutové pečení dužiny. Ale vyplatí se nastotisíckrát. Posuďte sami.
Kečup
Zapomeňte na kupované polotovary plné chemických přísad. Vyzkoušejte jeden ze dvou receptů Míši z blogu Slunečný život. První připravuje z mixu Hokkaido, rajčat, cibule, česneku a koření. Druhý s červenou paprikou a celerovými semínky. Který zkusíte jako první?
Sladké dýňové recepty
Roláda s vanilkovým krémem
Málokdo navařil tolik receptů z dýně jako Bára z reBarbora´s kitchen. Její sladká kuchyně je vyhlášená. Pokud chcete zkusit jen jednu z dobrot, hlasujeme všema deseti pro pečenou roládu s vanilkovou náplní z mascarpone.
TIP: Zaujaly vás Bářiny recepty? Přečtěte si, co nám o sobě a své kuchyni prozradila.
Podzimní řezy
Laskominy od Maryny můžete ochutnat v různých kavárnách, ale nejlépe chutnají vlastnoručně připravené. Zkuste třeba báječné podzimní řezy na plech s krémem ze smetanového sýra a polevou z hořké čokolády.
Muffiny s vlašskými ořechy
Milujete, když se kuchyní line vůně skořice? Přihoďte ještě muškátový oříšek, zázvor, nové koření a špetku hřebíčku a přidejte je do těsta na nezapomenutelné muffiny podle Veganotic.
Smoothie
Receptů na dýňová smoothie se každý rok vyrojí spousta. Nenechte si ujít kombinaci s:
- Jahodami, medem a rostlinným/klasickým mlékem
- Banánem, pomerančem, zázvorem, skořicí a mlékem
- Banánem, skořicí, muškátovým oříškem a mandlovým mlékem
Lehké smoothie s banánem a hruškou podávejte bez obav i miminkům od půl roku věku. Dužinu nejdříve předvařte – nejlépe na páře.
TIP: Doplňte smoothie navrch domácí granolou. Vznikne plnohodnotná snídaně nebo svačinka, co zasytí bez výčitek. Malým dětem vločky rozmixujte.
Tip na závěr: Dýňová káva pro labužníky
V Bárině kuchyni jsme objevili ještě jeden voňavý poklad pro milovníky kávy. Okořeňte si podzim horkým nápojem s kořením a jemným pyré.
Jaký recept z dýně vás nejvíc zaujal? Pište nám třeba na Facebooku.