Milujete rýži, ale kvůli vyšší kalorické hodnotě si ji dopřáváte jen občas? Vědci z Americké chemické společnosti letos zveřejnili skvělý tip, jak zkrouhnout rýžové kalorie až o 50 %. Zkuste jej!
Obsah článku:
2 druhy sacharidů v rýži
Šálek klasické bílé rýže obsahuje zhruba 200 kalorií. Sacharidy v rýžových zrnkách se dělí na stravitelné a nestravitelné.
A právě druhý typ tzv. rezistentních škrobů se zdá být podle posledních výzkumů jedním z klíčů k úspěšné redukci váhy.
Vědci proto zkoumali, jestli nejde změnit část stravitelných rýžových sacharidů během vaření na nestravitelné. A povedlo se!
Klíč ke snížení kalorií? Překvapivě přidat tuk!
V laboratorních podmínkách vědci zkoušeli, jak lidské tělo tráví 38 různých druhů vařené rýže. Prokázalo se, že nejméně kalorickým způsobem přípravy rýže je uvařit ji s trochou zdravého oleje (kokosového, olivového…) a následně nechat zchladit v ledničce.
Tento proces sníží kalorickou hodnotu bílé rýže o 10–15 % a u tmavých druhů, zejména červené rýže, až o neuvěřitelných 50–60 %. Následné ohřátí už na obsahu kalorií nic nezmění.
Jak to, že je tento postup tak účinný?
Když jíme rýži rovnou teplou, glukózové jednotky v ní mají volnou strukturu a tělo je rychle přeměňuje na cukry.
Naopak když ji zchladíme, molekuly se uspořádají do velmi těsných vazeb odolných proti trávení.
Díky tomu nám dodají energii a pocit sytosti na daleko delší dobu. Přidání zdravého tuku vytvoří další bariéru proti okamžité přeměně na cukry.
Jak na to krok za krokem
- Vodu s rýží smíchejte v poměru 2:1.
- Přidejte lžičku zdravého tuku, například kokosového.
- Vařte doměkka cca 40 minut.
- Poté nechte rýži úplně vychladnout a dejte ji na 12 hodin do ledničky.
- Před konzumací ji můžete, ale nemusíte, ohřát.
Rezistentní škrob a hubnutí
Nedávné výzkumy naznačují, že nestravitelný škrob může být důležitým pomocníkem v hubnutí. Tělo totiž postrádá enzymy k jeho trávení.
Škrob se tak nepřeměňuje v těle na cukry a nevstřebává se rychle do krevního řečiště. Místo toho jej trávíme až v tlustém střevě, kde se přeměňuje na mastné kyseliny a živí přátelské střevní bakterie.
Další výhody rezistentního škrobu
- Zvyšuje citlivost těla na inzulín
- Zlepšuje funkci střev a trávení obecně
- Dodává pocit plnosti
- Podporuje spalování tuků
A to nejlepší nakonec: Tento fígl funguje i na další potraviny!
Stejný princip můžete využít i u dalších škrobnatých potravin jako jsou těstoviny, fazole nebo ovesné vločky. Už dříve ověřili vědci tento účinek i u brambor. Pro zvýšení obsahu rezistentního škrobu stačí potraviny uvařit s kapkou oleje a před konzumací nechat vychladnout.
K článku nás inspiroval magazín: Prevention.com