Sympatická Tereza je normální máma, která denně vaří. Nejradši vymýšlí sladké laskominy. Všechny, nebo skoro všechny, její nápady najdete na blogu PrudceJedle.cz.
Obsah článku:
1. Denně vaříš pro rodinu. Myslíš, že to jde s malými dětmi i bez teplého jídla?
Děti už jsou větší, obě navštěvují MŠ, takže to vaření už není tak intenzivní jako dřív, kdy jsem byla s dětmi doma. Popravdě si nedovedu představit, co bych malým dětem dávala k jídlu „bez vaření“. Samozřejmě supermarkety nás zásobují hotovkami ve skleničkách, vaničkách a pytlíčcích, ale tohle řešení vidím jako úplnou nouzovku na cesty.
Neuznávám polotovary a téměř je nepoužívám.
Zastávám názor, že strava je základním stavebním kamenem našeho zdraví a tak sleduji, co jíme. Při vaření používám prvopotraviny a většinou vařím i na dovolené. Denně máme minimálně 1 až 2 teplá jídla.
2. Co nejčastěji snídáte a večeříte?
To je otázka dost na tělo ? Nebudu zastírat a přiznám, že si k snídani rádi dáme čerstvé pečivo s domácí marmeládou nebo medem. Ale není to samozřejmě každý den. Máme rádi müsli s bílým jogurtem nebo kaše s ovocem, vajíčko na tvrdo apod. Tato snídaně nás i víc zasytí a dodá energii, kterou všichni čtyři potřebujeme.
Na večeři se snažím, aby děti pečivo neměly a většinou si pochutnají na nějaké hustší polévce, omeletě, míchaných vejcích, případně mají zbytek od oběda. Ráda dělám i různé pomazánky, doplníme je zeleninou a všichni milujeme sýry, takže máme z čeho vybírat. Naopak uzeniny u nás na stole nepotkáte.
3. Kdyby měly děti vybrat 3 jídla, které ti jako mamince jdou nejlépe, která by to byla?
Vylízané talíře a slova chvály zaručeně sklidím s cuketovou omáčkou doplněnou tarhoňou, rajdou – tedy rajskou polívkou nebo omáčkou a banánovo-vločkovými lívanci. Ale je toho samozřejmě mnohem víc, mám skvělé děti, které ochotně sní v podstatě cokoliv. Od maminek slýchávám, že to je v dnešní době spíš vzácný jev.
4. Hodně našich čtenářů a čtenářek řeší váhu. Ty jsi milovnice dortů. Jak se udržuješ štíhlá a v kondici?
Musím se usmívat, protože štíhlá a v kondici není úplně přesný popis mé osoby. Řekněme, že jsem prostě v tomto ohledu průměrná žena a maminka, která se točí kolem dětí, domácnosti a zahrádky. Touží najít si chvilku pro sebe, aby si zacvičila a vyplavila nějaké ty endorfiny, ale nemá dost pevnou vůli si aktivně tento čas najít.
Občas i já potřebuji obalit nervy nějakou dobrůtkou, ale všeho s mírou, aby mě kila na víc nepřekážela. Myslím, že i mlsat se dá zdravě, ale vždy si vzpomenu na slova své babičky „dobrého pomálu“.
5. Dáš tipy na své recepty, které se hodí jíst i při hubnutí?
Troufnu si říct, že skoro každý recept – nejen můj – se dá přizpůsobit životnímu stylu každého člověka. Takže pokud se někdo například stravuje nízkosacharidově, nahradí pro něj problematickou potravinu v receptu vhodnou alternativou.
Jen to chce přemýšlet a někdy i trochu experimentovat.
Těžko se mi vybírá jeden nebo dva recepty, ale báječné ohlasy slýchávám na klasické české jídlo jakým bezesporu je „Znojemská“ nebo třeba sekaná odlehčená zeleninou.
6. Mohou lidé při hubnutí jíst i některé z tvých dezertů? Které?
Samozřejmě, pojďme mlsat, to je moje parketa a jak jsem už říkala, i mlsat se dá zdravě. Jen je potřeba si uvědomit, že i když je dort připraven zdravěji, neznamená to, že ho můžu bez následků spořádat celý.
Já se ve svých dezertech snažím minimalizovat použití cukru (případně jiných sladidel), využívám přirozené sladké chuti použitých surovin. A dále je mou snahou, aby recepty byly co nejjednodušší a rychlé.
Vybrala jsem tři, které by mohly uspokojit jak čtenářky, tak jejich rodinu. Prvním z nich – řez z kyšky s minimem cukru, ovesnými vločkami a oříšky se nemusíte bát nabídnout i návštěvě. Druhý pak chutný snídaňový koláč, který po ránu dodá tolik potřebnou energii. Jako poslední jsem vybrala takovou zdravou svačinku, nebo i mlsání pro návštěvu ke kávě a zároveň velkou rychlovku, se kterou čtenářkám mohou pomoci i malé děti – banánové hrudky.
7. Když už jsme u toho pečení, blíží se pomalu Vánoce. Jak dlouho dopředu je začínáš řešit?
Vánoce máme doma moc rádi a přípravy začínají výzdobou domácnosti na první adventní neděli, ale Ty se asi ptáš spíš na to pečení, že? Milujeme štolu a tu si klidně dopřejeme i uprostřed července, když na ni přijde chuť. Nezřídka si k ní pustíme i koledy, ať navodíme tu správnou atmosféru. Peču tvarohovou štolu, která je opravdu prudce jedlá a mizí před očima.
Cukroví jako takové peču jednak s dětmi doma a pak se každoročně scházíme se mou maminkou a sourozenci a pečeme společně cukroví, na nějž se recepty dědí v naší rodině z generace na generaci. Cukroví příliš „nešidím“, spíš jen ten cukr držím zkrátka. Ale mám i tip na zdravější variantu – slunečnicové hrudky.
8. Které druhy nesmí chybět na vašem vánočním stole? Pošleš i odkaz na recepty?
Naše oblíbené recepty na vánoční cukroví a vlastně nejen cukroví, ale i vánočku, slané silvestrovské mlsání, zázvorový likér aj., najdou čtenáři v mém receptáři na webu v sekci Vánoce.
9. Od Vánoc zpět k podzimu. Jaké podzimní suroviny máš nejradši a co z nich vaříš?
Kdybys právě teď přišla na mou zeleninovou zahrádku, zakopla bys o dýně, kterým se v letošním deštivém počasí moc dařilo. Kromě dýní, ze kterých je většinou polévka s kokosovým mlékem, nebo skončí v koláči či pod masem v podobě omáčky, mám ráda také jablíčka. Část zmoštujeme, něco si schováme do sklepa na zimu, nasuším křížaly a samozřejmě dělám koláče na 100 způsobů, to bych nebyla já.
10. Až tvé děti dospějí a požádají tě o návrh menu na večeři s partnerem, co jim doporučíš? Mám na mysli lehce připravitelná jídla od předkrmu po dezert…
Tak to je hudba velmi vzdálené budoucnosti a asi hodně záleží na příležitosti. Ani já sama jsem neměla v životě mnoho příležitostí připravit takto velké menu. Jako předkrm bych doporučila třeba domácí paštiku z kuřecích nebo králičích jatýrek na toustíku, doplněnou brusinkami a ořechy.
Polévku bych zvolila asi klasický vývar třeba s vaječným svítkem, zeleninou a zasypaný petrželkou. Jako hlavní chod by se mi líbil losos s nějakým odlehčeným bramborovým salátkem a dezert bych volila sezónně.
V létě nějaký ovocný sorbet a v chladnějších měsících třeba jablečno-švestkový štrůdl.
11. Ještě zůstaneme u kuchařů, kteří nemají tolik zkušeností. Co bys doporučila jako první pečení někomu, kdo to zatím vůbec neumí?
Každý z nás jsme nějak začínali. Já například v útlém dětství v kuchyni se svou babičkou, takže někdy ve 12 letech jsem s přehledem zvládala sama zadělat kynuté těsto a upéct rodině „hanáky“, uvařit k obědu babiččino kyselo, zkrátka recepty, které jsou rodinným stříbrem, ty jsem uměla.
Ale každý to máme jinak a ne všude se rodinné recepty dědí. Mé doporučení je prosté – volte recepty, které jsou spíš z menšího počtu surovin a mají srozumitelně popsán pracovní postup.
Já mám velmi oblíbené hrnečkové recepty a myslím, že to je právě ten typ, který hravě zvládne i dítě školou povinné. Hlavně zahodit strach z neúspěchu a pustit se do toho, protože i tady platí – kdo nic nedělá, nic nepokazí.
12. A je naopak nějaký postup/recept, které ani tobě vždycky nevyjdou?
Jémine, těch je a ještě bude! Například makronky, na ty se už dlouho odhodlávám. Můj první pokus před několika lety skončil neslavně – jedli jsme je lžičkou z mísy. Tak jsem je odsunula do pozadí, ale stále na mě odněkud vyskakují a jsou pro mě výzvou, kterou si přeji pokořit. Nebo také s odpalovaným těstem jsem nepracovala roky, prostě se mu vyhýbám, mám k němu respekt, ale měla bych mu dát šanci, třeba překvapí.
13. Máme už poslední čtvrtletí roku 2019. Jak zatím letošní rok hodnotíš?
Letošní rok byl u nás ve znamení velkých změn, po 6 letech jsme se začala znovu intenzivně věnovat svému povolání. A všechny maminky mi jistě dají za pravdu, že návrat do práce po RD je hodně náročným obdobím pro celou rodinu. Ale zároveň jsem si krásně užila poslední prázdniny s dětmi doma, hodně jsme s rodinou cestovali. Snažím se ve svém životě ohlížet s vděkem za vše, co nám přináší a do budoucna se dívat s nadějí.
14. Prozradíš své plány do budoucna, pracovní a třeba i nepracovní?
Naučila jsem se moc neplánovat a snažím se toho držet ? Ale sama sobě už delší dobu slibuji, že si najdu čas začít chodit na jógu, tak třeba se mi to podaří.
A zároveň bych si přála, aby mě neopouštěla chuť vařit a péct, aby se to pro mě nikdy nestalo nutností k nasycení mých blízkých a to vlastně přeji nám všem – radost z vaření a pečení a spokojené strávníky.
Souhlasíme. Přejeme jen ty nejspokojenější strávníky a samou radost nejen z vaření 🙂