Brambory představují jednu ze základních potravin středoevropského jídelníčku. Jde o častou přílohu a stojí jen pár korun. Nepíše se o nich jako o superpotravině, byť by si to zasloužily. Jsou totiž zdravé a lze je připravit mnoha různými způsoby. Ukážeme si některé z nich a jako inspirace nám posloužili známí čeští foodblogeři.
Kromě zajímavých informací o bramborách jako takových v článku najdete vybrané recepty od prověřených foodblogerů a blogerek.
Obsah článku:
Vybrali jsme následujících 6 receptů:
- Krémová bramboračka podle Terezy z Foodlover
- Francouzské české brambory podle Cat & Cook
- Petr a Gabi foodies a jejich salát z brambor s avokádovým dresinkem
- Netradiční zadělávané brambory podle Coolinářky
- Tradiční křupavé a voňavé bramboráky od Bohyně Kuchyně
- Bramborové šišky z mákem z blogu Na skok v kuchyni
Co víme o bramborách a proč patří do zdravého jídelníčku
Tak jako Asiaté mají rýži a Italové těstoviny, my máme brambory. Neobsahují žádný tuk, zato velké množství sacharidů a vlákniny, jež je obzvláště důležitá pro normální fungování trávicí soustavy.
Je to nenáročná plodina, které se daří téměř všude. Nevadí jí zima, teplo, sucho, ani vlhko. Už jenom proto se jedná o velmi důležitou potravinu.
Dále se v nich nachází vitaminy a minerály: konkrétně vitamin C (nejlepším zdrojem jsou rané brambory) a vitaminy skupiny B. Důležitou složkou je kyselina listová (B9). Z minerálů brambory obsahují draslík, hořčík, vápník a železo. Brambory neobsahují lepek, a tudíž se mohou jíst i v rámci přísné bezlepková diety.
Správná příprava je základ
Aby byly brambory zdrojem látek cenných pro zdraví, je důležité umět je správně připravit. U raných brambor není nutné odstraňovat slupku. U starších brambor před tepelnou úpravou odstraňte klíčky, které jsou pro člověka toxické. Hodně naklíčené brambory není doporučené jízt vůbec.
Jako nejzdravější úprava se jeví vaření, pečení a zapékání. Smažené brambory, hranolky a lupínky se vyznačují dvakrát až třikrát vyšší energetickou hodnotou, navíc obsahují nezdravý tuk. Roli samozřejmě hrají také ostatní suroviny, které k bramborám přidáte.
VÍTE, ŽE jedna porce brambor (cca 180 g) obsahuje 3 g vlákniny, což je 10 % doporučené denní dávky?
Brambory a jejich použití v kuchyni
Používají se jako příloha i jako základ hlavních jídel. Zpracovat se mohou i tak, že původní surovinu ve výsledném pokrmu téměř nepoznáte (např. knedlíky).
Brambory se vaří, zapékají, smaží, přidávají do nákypů, polévek, omáček a jsou součástí spousty tradičních českých receptů. Různé způsoby úprav však znamenají odlišné výživové hodnoty. Některé recepty jsou zdravé, jiné méně a některé bychom měli jíst pouze občas.
Dle způsobu přípravy se vybírá vhodná odrůda. Obecně se brambory dělí na tři varné typy: A, B a C. Áčka se hodí do salátů, béčka jako příloha a céčka na kaše a knedlíky. Brambory se dělí také dle doby sklizně na rané (sklizené do konce června) a pozdní (od června dále).
NAŠE RADA: Brambory nikdy neskladujte spolu s jablky, které urychlují jejich klíčení. Jablka uvolňují látku ethylen, který urychluje jejich metabolismus. Neprospívá to ani jablkům, která začnou vonět podobně jako brambory.
Nejznámější recepty s bramborami
Jako přílohy:
- vařené brambory se slupkou nebo bez
- pečené brambory
- americké brambory
- bramborové noky
- šťouchané brambory
- bramborová kaše
- gratinované brambory
- hranolky
- krokety z brambor
- bramborové knedlíky
- bramborový salát
V polévkách:
- bramboračka
- kulajda
- bramborový krém
- česnečka
- zelňačka
Hlavní jídla s bramborami:
- bramboráky
- chlupaté knedlíky
- brambory na loupačku
- halušky nebo strapačky se zelím a uzeným nebo brynzou
- plněné bramborové knedlíky
- Francouzské brambory
- bramborové lokše
Brambory na sladko jako hlavní jídlo nebo jako dezert:
- bramborové knedlíky s ovocem
- bramborové šišky s mákem
- bramborová vánočka
- bramborové koblížky
Krémová bramboračka podle Terezy z Foodlover
Suroviny:
- 3 větší brambory
- 1 mrkev
- 1 cibule
- ½ celeru
- 3 stroužky česneku
- 1 l zeleninového vývaru
- 200 ml smetany ke šlehání
- majoránka, sůl, pepř
- olivový olej
- citronová šťáva
- sekaná petrželka
- 4 plátky anglické slaniny
Postup:
Mrkev, celer a brambory očistěte a nakrájejte na stejné kusy. 2 stroužky česneku nakrájejte na plátky a cibuli na jemno. Poslední stroužek česneku prolisujte.
Na oleji krátce opečte cibuli. Poté k ní přidejte zeleninu a brambory. Restujte dozlatova, a poté vhoďte česnek. Pečte ještě několik vteřin, až se česnek rozvoní. Osolte, opepřete a přisypte lžičku majoránky. Zalijte připraveným vývarem. Polévku vařte přibližné 30 minut, a poté ji dohladka rozmixujte ponorným mixérem. Přilijte smetanu a promíchejte. Ještě krátce povařte.
Na závěr polévku dochuťte citronem a dle chuti můžete ještě přisolit. Podávejte s petrželkou, opečenými kousky slaniny a případně i chlebovými krutony.
Originální recept najdete na Foodlover.
Petr a Gabi foodies a jejich letní salát z brambor s avokádovým a heřmánkovým dresinkem
Suroviny:
na avokádový dresink:
- 1 zralé avokádo
- 4 lžíce olivového oleje
- 8 lžic vody
- 6 až 8 lžic citronové šťávy
- 2 malé stroužky česneku
- cca ½ lžičky soli a pepř
na bramborový salát:
- 200 g brambor
- ½ menší cukety
- 5 ředkviček
- 10 cherry rajčátek
- 1 jarní cibulka
- 2 lžíce petrželky
na heřmánkový dresink:
- 1 sáček heřmánkového čaje
- 5 lžic jablečného octa
- 15 lžic olivového oleje
- 1 lžička medu
- vanilka
Postup:
Uvařte brambory ve slupce a nechte je vychladnout. Poté je nakrájejte na menší kousky a to samé udělejte se zeleninou. Smíchejte vše spolu s petrželkou. Osolte a opepřete.
Rozmixujte avokádo s olivovým olejem, vodou, citronovou šťávou, česnekem, solí a pepřem. Heřmánkový čaj přesypte do uzavíratelné nádoby a přidejte k němu jablečný ocet, olivový olej, med, pepř, sůl a špetku vanilky.
Vezměte sklenici a začněte tvořit vrstvy. Začněte několika lžícemi avokádového dresinku, poté vyskládejte zeleninu a opakujte. Podávejte s heřmánkovým dresinkem.
Originální recept najdete na Petr a Gabi foodies.
Francouzské “české” brambory podle Cat & Cook
Suroviny:
- 1 kg brambor typu A nebo B
- 400 g uzené plece či krkovice
- 30 g sádla
- 20 g másla
- 1 velká cibule
- 5 vajec
- 200 ml tučné smetany ke šlehání
- sůl a pepř
Postup:
Brambory uvařte i se slupkou a nechte je stranou vychladnout. Poté je oloupejte a nakrájejte na cca půl centimetru silná kolečka. Poté nakrájejte uzené maso. To můžete předtím povařit, trvá to však jednu až dvě hodiny.
Na pánvi orestujte najemno pokrájenou cibuli a po několika minutách k ní přidejte i uzené. Spolu restujte ještě 5 až 7 minut.
Zapékací misku vymažte máslem a v několika vrstvách do ní vyskládejte uvařené brambory a uzené maso. První a poslední vrstva jsou brambory. Každou vrstvu osolte. Nakonec zalijte prošlehanou směsí smetany a vajíček. Pečte dozlatova po dobu cca 30 až 40 minut.
Hotové zapečené brambory by měly být krásně vláčné a kypré. Servírujte s kyselou okurkou, okurkovým nebo listovým salátem.
Originální recept najdete na Cat & Cook.
Netradiční zadělávané brambory podle Coolinářky
Suroviny:
- 750 g brambor
- 250 ml mléka
- 50 g másla
- 1 a ½ lžíce hladké mouky
- 5 kuliček nového koření
- 4 bobkové listy
- 5 kuliček celého pepře
- sůl
- 1 lžíce octa
Postup:
Brambory omyjte a uvařte je i se slupkou, dokud nebudou měkké. Nechte je vychladnout. Z mouky a másla připravte světlou jíšku, do níž vmíchejte mléko. Vznikne tak hladký bešamel, do něhož přidejte lžíci octa, nové koření, bobkový list a pepř. Nechte vše několik minut vařit na mírném ohni, a poté koření vyjměte. Omáčku osolte.
Vychladlé brambory oloupejte a nakrájejte na čtvrtinky. Vmíchejte je do horké bešamelové omáčky tak, aby je pokryla ze všech stran. Dle chuti dosolte. Zadělávané brambory se hodí k dušenému hovězímu masu se šťávou, ale hodit se k nim bude například i pečený losos.
Originální recept najdete na blogu Coolinářka.
Tradiční křupavé a voňavé bramboráky od Bohyně Kuchyně
Suroviny:
- 1 kg brambor
- 150 ml horkého mléka
- 1 vejce
- 100 až 150 g hladké mouky
- 1 a ½ lžičky soli
- 4 až 7 stroužků česneku dle chuti
- 1 lžíce sušené majoránky
- sůl, pepř a drcený kmín
NÁŠ TIP: Do těsta na bramboráky můžete přidat nastrouhanou cuketu, mrkev, zelí i kousky uzeného.
Postup:
Brambory oloupejte za pomocí škrabky a omyjte je. Část nastrouhejte najemno a část na hrubo. Díky větším kouskům budou bramboráky křupavější.
Z nastrouhaných brambor vymačkejte vodu a přelijte je horkým mlékem. Přidejte vajíčko, prolisovaný česnek, koření a přisypte mouku. Tu přidávejte postupně po částech, dokud nedosáhnete požadované konzistence těsta.
Rozpalte pánev a na sádle zprudka opékejte tenké plátky bramboráků. Hotové je pokládejte na kuchyňské utěrky, abyste z nich vysály přebytečný olej.
Bramboráky podávejte samotné a namáčejte je do zakysané smetany, skvěle chutnají také se zelím a uzeným. Hodí se ale i jako příloha třeba ke guláši.
Originální recept najdete na Bohyně Kuchyně ve velké rodině.
Bramborové šišky z mákem z blogu Na skok v kuchyni
Suroviny:
Na šišky:
- 500 g brambor typu C
- 110 až 130 g hrubé mouky
- 1 vejce
- 1 lžíce bramborového škrobu
- sůl
Na dokončení:
- rozpuštěné máslo
- moučkový cukr
- mletý mák
- creme fraiche nebo tučná zakysaná smetana
Postup:
Brambory oloupejte, propláchněte a uvařte doměkka. Po vychladnutí nastrouhejte najemno. Přidejte mouku, škrob, sůl a vajíčko. Z hladkého těsta vypracujte větší váleček a nakrájejte ho na stejně velké díly, z nichž vytvořte menší válečky.
Šišky vložte do vroucí vody a vařte cca 5 minut, dokud nevyplavou k hladině. Hotové šišky polijte rozpuštěným máslem a posypte mákem a moučkový cukrem. Navrch dejte kopeček creme fraiche nebo zakysané smetany.
Originální recept najdete na blogu Na skok v kuchyni.
Recepty s bramborami na Bezhladoveni.cz
- Pečené brambory se zeleninou a ořechovo-semínkovou posypkou
- Francouzské brambory s ořechovým sýrem
- Gratinované brambory se šalotkou a lesními houbami
- Brambory se zeleninou a indickým kořením
- Zapečené brambory s rýžovou smetanou
- Pstruh pečený na másle s bramborami a pikantním okurkovo-ředkvičkovým salátem
- Zapečená dýně s bramborami
- Grilovaný kebab s bramborovo-celerovou kaší a salátem
- Lehká bramboračka s houbami
- Lehký bramborový salát s avokádem
- Krémová pórková polévka s bramborami
- Pečená hlíva na bramborové kaši
- Výborné bramborové placky z vařených brambor
Závěrečné shrnutí: Jsou zdravé i nezdravé. Záleží na způsobu přípravy
Brambory jsou úžasná potravina, která rozhodně patří do zdravého a pestrého jídelníčku. Co byste si o nich měli zapamatovat?
- Obsahují spoustu důležitých látek: zejména vitamin C, draslík, hořčík, vápník, železo a vlákninu.
- Brambory se podávají jako příloha v různých podobách. Nejzdravější jsou uvařené a zapečené brambory. Nejméně zdravé jsou v oleji smažené hranolky.
- Lepší je brambory nakrájet na větší kusy a upéct je v troubě jen lehce potřené olejem, zato ochucené kořením.
- Jsou součástí mnoha chutných receptů. Patří sem například bramboráky, bramborové knedlíky, bramborové šišky a bramboračka.
- Také se přidávají do polévek, omáček i sladkých jídel.