Trend bosých nohou neboli barefoot: Návrat k přirozenosti, nebo jen krátkodobý fenomén?

Trend bosých nohou neboli barefoot: Návrat k přirozenosti, nebo jen krátkodobý fenomén?

Proč stojí nyní chodidla v popředí zájmu fyzioterapeutů a odborníků na pohyb? Proč se o způsoby zdravého obouvání zajímá čím dál více lidí? Co je pro naše nohy opravdu zdravé a jak porozumět a vyhovět jejich potřebám? Objevte tipy fyzioterapeutky.

Zdraví nohou určují první roky života

Naprostá většina z nás se narodí se zdravýma nohama. Vrozené vady chodidla se objevují jen v pouhých 3 % případů. Nedávné studie však ukazují, že již do 1. třídy jde celá třetina prvňáčků s nějakou získanou vadou nohou. Na 2. stupni je to už téměř 50 % dětí, které mají získané deformace nohou. To znamená, že během prvních roků života děláme něco, co našim nohám, resp. nohám našich dětí, nesvědčí.

Jak se stane, že se objeví plochá noha, vbočený palec nebo třeba kladívkové prsty?

Stav našeho těla je závislý na několika faktorech. Mohou to být genetické předpoklady a vrozené anatomické poměry těla, které se na konečném stavu našeho těla podílí zhruba jednou třetinou. Zbylými dvěma třetinami se na výsledném stavu našeho těla podílí vliv prostředí a okolních podmínek. Zjednodušeně řečeno to znamená, že vše co děláme, jak se pohybujeme a jak se chováme se poté odráží na našem těle ve formě strukturálních změn.Krásný příklad můžeme vidět právě na noze, kdy vlivem stísněného prostoru v nevhodné obuvi a odstřížení nohy od okolního terénu díky nošení tuhé a neprostorné obuvi, funkce nohy nejprve “usínají” a postupem času mohou zcela vymizet.

Na celý tento proces reaguje chodilo změnou své struktury, což se ve výsledku projeví na jeho tvaru a funkci. Všechny získané vady nohy nám zároveň naznačují, že funkce chodidla jsou oslabeny a jedná se o tzv. fenomén spící nohy. Naopak za tzv. bdělou nohu se označuje aktivní a zdravé chodidlo. 

Jednoduchou odpovědí na naše otázky bývá v drtivé většině případů, jak už bylo zmíněno, nevhodná obuv, která noze jednoduše nesvědčí. Může to být problém typu:

  • úzké špičky na botách
  • nevhodný tvar obuvi
  • tvrdá podrážka
  • nekvalitní materiál
  • kombinace vícero faktorů

Našim chodidlům nepomáhá ani špatně naučená chůze, která může být následkem nošení nevhodné obuvi, ale i to, že jsme se tak chodit naučili v dětství. Vaše tělo vás za to v průběhu života možná potrestá různými neduhy: jako je bolest zad a kyčlí, bolestmi hlavy nebo brněním rukou.

Důležitost chodidel a barefoot boty

Jelikož je noha jedinečným nástrojem k pohybu, který má k dispozici pouze člověk a sedavý způsob života ovládl ve velké míře naše životy, dostávají se chodidla do popředí našeho zájmu. Stále více lidí tak mění klasickou obuv za tzv. bosou neboli barefoot obuv s tenkou podrážkou, která umožňuje citlivě vnímat povrch a nedeformuje nohu nedostatkem prostoru a špatným tvarem.

Co za konceptem barefoot obuvi stojí?

Oproti jiným částem těla obsahuje chodidlo obrovské množství receptorů a zprostředkovává tak kontakt těla s okolním terénem. Skrz chodidlo tedy cítíme a získáváme informace, na jejichž základě pak reaguje mozek, který řídí naše tělo, pohyby a reakce. Noha se tedy významně podílí na držení těla a chůzi.

„Podobně jako v chůzi naboso, kdy noha dostává prostor pro uplatnění všech svých funkcí, je tomu tak i v případě barefoot obuvi. Vhodná obuv totiž nebrání noze pracovat, ani nepřebírá její funkce. Téměř vše, co noha ke své práci potřebuje, má již v základní výbavě,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Lucie Kropáčková.

Výhodou barefootových bot je navíc i to, že chrání před možným zraněním. Bdělá noha, která je neustále motivována využívat své přirozené funkce, tuto formu ochrany nepotřebuje. Receptory v chodidle včas skrz nervovou soustavu mozek upozorní, že se blíží nebezpečí a tělo je schopno na tento signál velice rychle zareagovat. 

Jinak je tomu v případě, kdy nohu po delším neaktivním čase v konvenční botě znovu probudíme a začneme ji motivovat k samostatné práci, na což není díky pevným botám dlouhodobě zvyklá. V této situaci je barefootová obuv výhodnější než chůze naboso, neboť riziko zranění této méně vnímavé nohy je v barefootové botě nižší. 

Běžná konvenční obuv je tuhá

Proto se vždy musí naše noha přizpůsobit tvaru dané boty. Právě z toho důvodu vznikají následné deformity a získané vady, jako je vbočený palec, plochá noha nebo kladívkové prsty.

„Barefoot bota naopak dává noze prostor pro její vlastní práci, neomezuje ji v žádném z přirozených pohybů. Chodidlo je tak neustále motivováno využívat svých vlastních funkcí. Takovou nohu označujeme jako „bdělou“. V případě, že jsou funkce chodidla oslabeny, jedná se o fenomén „spící“ nohy,“ doplňuje Lucie Kropáčková.

Barefootová bota tedy respektuje nohu a přizpůsobí se jí a zároveň  dovolí našemu tělu fungovat přirozeně takovým způsobem, na který je primárně nastaveno.

V čem tedy tkví největší výhoda chození „naboso“?

Příznivci bosonohé obuvi, ale i odborníci na podiatrii se shodují, že barefoot bota zlepšuje celkovou stabilitu a držení těla, stimuluje reflexní zóny plosek nohou, pomáhá posilovat svaly a šlachy, a především dává pocit svobody.

Jak vybírat?

Optimální barefoot bota kopíruje tvar nohy a dává jí prostor pro přirozenou práci. Jinými slovy obuv neomezuje nohu v žádném z jejich přirozených pohybů. Každý z nás má jiný tvar chodidla, proto se i tvary barefoot bot liší a každý model zpravidla sedí někomu jinému. 

„Pokud chcete zajistit noze pocit jako v chůzi na boso, mít zdravá chodidla a změnit způsob chůze, zaměřte se na to, aby barefoot bota, kterou si pořizujete, měla tenkou podešev, maximálně 2 až 3 milimetry. Zároveň by měla být flexibilní, aby se dala smotat lehce do klubíčka a bez podpatku, tzv. zero drop. Svršek obuvi by měl být z pružného a kvalitního materiálu, aby nezpůsoboval otlaky. Bota by měla mít i optimální tvar se širokou špičkou a měla by být lehká,“ popisuje Lucie Kropáčková.

Jak vypadá optimální barefootová bota? 

Barefootové boty mají speciální tenkou a ohebnou podrážku, která zajišťuje kvalitní vnímání terénu a dostatečný přísun informací z chodidla do mozku. Důležitým faktorem je stejná výška podrážky pod špičkou i patou a nazývá se zero drop. Rovnou podrážku najdete u  barefootové obuvi z toho důvodu že umožňuje velmi dobré vnímání terénu a nevychyluje těžiště těla. Díky tomu je po celou dobu chůze těžiště ve středu a svaly přední a zadní svalové dráhy celého těla jsou v rovnováze.

Dalším důležitým aspektem barefootové obuvi je široká a nezvednutá špička připomínající klaunské boty, ale i tato, někdy trochu nelibost, má svůj důvod. Díky široké špičce je možné roztáhnout prsty a nechat chodidlo svobodně pracovat, noha tak může adekvátně vnímat a reagovat na povrchové nástrahy.  Široká špička dovolí noze rozvinout se do plného potenciálu, aby byla schopna vykonávat všechny funkce. Nezvednutá špička zase umožňuje využití prstů nohy pro dynamický odraz a nasměrování síly pro pohyb vpřed. Pokud je špička zvednutá vzhůru, zpravidla chybí odraz z prstů a chůze se mění v houpání.

Poslední úžasnou vlastností barefootových bot je lehkost, která často nové zájemce o tento způsob obouvání opravdu překvapí. Svou lehkostí bota poskytuje pocit, jako by noha kráčela (téměř) bosá a tím je zajištěna přirozenost chůze. 

„Existuje celá řada barefootové obuvi, která ovšem splňuje třeba jen jeden z těchto parametrů. Takovým botám se vyhněte a zaměřte se na správný výběr a zkoušení, protože i o barefoot obuvi platí, že ne každá bota sedne každé noze,“ vysvětluje Lucie Kropáčková.

Další informace o tom, jak vybírat, nebo jak bosonohé boty nosit, najdete ve specializované Barefoot Academy, vytvořené ve spolupráci s fyzioterapeuty.

Shrnutí: Bosonohá chůze nese výhody v každém věku

  • U dětí brání rozvoji získaných deformit nohou.
  • V dospělém věku navrací chodidlu a celé noze jejich přirozenou funkci.
  • Pomáhá řešit i zdánlivě nesouvisející problémy, jako jsou bolesti zad, kyčlí nebo hlavy.
  • Zvlášť důležitá je role chodidla a celé nohy v dnešním sedavém způsobu života.
  • V barefootových botách začněte chodit postupně, ať si na ně noha zvykne.

“Jak už bylo několikrát zmíněno, správná barefoot bota respektuje nohu a přizpůsobí se jejím tvarům. Důležitá poznámka pro dospělé barefoot začátečníky – nelekněte se nového velkorysého prostoru. Z počátku je to nezvyk, ale nohy si na tento prostor velmi rychle zvyknou a nebudou už chtít nic jiného. Při přirozené chůzi naboso či v barefoot botě se totiž noha přirozeně rozvíjí do všech směrů ve vztahu k práci chodidla i k aktuálnímu terénu. Obecně lze říci, že bota sedí na noze, když ji noha nemusí nijak přidržovat a dává jí prostor se dle potřeby rozvíjet. V ideálním případě nikde necítíme tlak ani přílišnou volnost. Přeji Vám a Vašim nohám svobodu a prostor k přirozené práci,” dodává Lucie Kropáčková.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.