Mléko, tvaroh a sýry představují živiny potřebné pro organismus. Dle potravinové pyramidy určené populaci, byste měli mléčné výrobky konzumovat 1x denně po 2-3 porcích!
Tvaroh je potravina živočišného původu, která obsahuje velmi kvalitní bílkoviny. Bílkoviny jsou pro vaše tělo nezbytné, a to nejen při hubnutí. Zajišťují plno nenahraditelných funkcí. Věděli jste, že tvaroh je považován za jednu z 10 nejvhodnějších potravin ke snídani?
Obsah článku:
Tvaroh v dietě a pocit hladu
U dospělé osoby by se měl denní příjem bílkovin pohybovat něco mezi 0,8 až max. 1 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Pro představu, přepočet 100 g tvarohu odpovídá 12 g bílkovin. Osoba se 70 kg by konzumací tohoto množství „splnila“ šestinu své denní potřeby bílkovin na den. To není vůbec málo! Bílkoviny jsou velmi syté a hladovění nám bude při dietě s tvarohem připadat jako bájné scifi.
Podle čeho tvaroh vybírat?
Tvaroh byste měli vybírat především dle množství tuku v něm obsaženém. Tvaroh patří do živočišných potravin s vysokým obsahem bílkovin. Při volby nízkotučného tvarohu o obsah bílkovin nebo vápníku nepřijdete. 100 g odtučněného tvarohu má zhruba 280 kJ. 100 g tučného tvarohu disponuje energetickou hodnotou okolo 700 kJ.
Pro redukční účely jasně vítězí tvaroh odtučněný. Tučný tvaroh se z důvodu velkého množství nasycených mastných kyselin z redukčního jídelníčku vyřazuje. Úspornější kalorický rozpočet se proto orientuje raději na polotučné, nízkotučné nebo odtučněné varianty tvarohu.
V čem je tvaroh dobrý?
- Při hubnutí je vhodné konzumovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin.
- Mléčné výrobky jsou důležité pro prevenci vzniku osteoporózy
- Je velmi dobře stravitelný
- Poskytuje tělu vyváženou směs aminokyselin
- Obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin A a D, kareteny a minerální látky (zejména vápník)
Kdy tvaroh zařazovat do jídelníčku?
Není žádné zásadní doporučení, proč by při redukční dietě měl tvaroh dominovat spíše v dopoledních hodinách či naopak navečer. Takovou diskuzi lze rozvinout spíše u ovoce či sladkých pokrmů. Tvarohová pomazánka ke snídani nebo ke svačině vás perfektně zasytí a poskytne tělu kvalitní start celého dne. Hodí se jak ke sladkým, tak ke slaným pokrmům, navíc vždy zvedne nutriční hodnotu jídla.
Zdravé recepty z tvarohu
Pomazánka z našlehaného tvarohu
Na tvarohovou pomazánku s ředkvičkami budete potřebovat:
- 1 vaničku nízkotučného tvarohu
- 150 ml mléka
- sůl
- pepř
- svazek ředkviček
- svazek pažitky
Nejprve vyšleháte tvaroh s mlékem dohladka, pak k němu přidáte ostatní ingredience a pomazánka je hotová.
TIP: Našleháním zvětší pomazánka svůj objem, bude nadýchanější a jemnější. Do tvarohu můžete přidat prakticky cokoliv. Výborné jsou řecké tzatziky s česnekem a nahrubo nastrouhanou salátovou okurkou, nebo tvaroh s černými olivami a provensálským kořením.
Nepečený dort s tvarohem
Na nepečeném dortu z tvarohu se prakticky nedá nic zkazit. Zvolit můžete lehčí piškotové těsto nebo můžete dát přednost variantě bez korpusu. Při výčtu ingrediencí potřebných na tvarohový dort je jasné, že ho lze udělat ve velmi nízkokalorické podobě. Oproti větrníkům a rakvičkám by se na narozeninovém stole měl vyjímat spíše on.
Na nepečený dort s tvarohem budete potřebovat:
- 1 polotučný tvaroh
- 1 pudinkový prášek
- 1 vaječný žloutek
- mléko
TIP: Dort ozdobte raději čerstvým lesním ovocem než přeslazeným ovocem z konzervy. Tělu tak dopřejete více vitaminů. Samotný dort je lehký, tudíž si budete moct dopřát více než jeden malý kousek.
Staročeské brambory „na loupačku“
Dříve bylo toto jídlo považováno za jídlo chudých, dnes to již neplatí. Brambory uvařené ve slupce jsou z výživového hlediska doporučovány. Pod slupkou se totiž schovává řada vitaminů, kterých se s jejím oškrábáním zbavujete. K bramborám servírujte tvaroh, sůl a trošku másla (margarinu).
Na „oko“ možná chudší jídlo, ale poskytuje vyvážený poměr sacharidů, tuků a bílkovin.