Sílí ve vás pocit, že jde o důležitou látku? Nemýlíte se. Tyrosin patří mezi neesenciální aminokyseliny, které si lidské tělo není schopno vyrobit. Proto jej musí přijímat potravou. K čemu jej vůbec potřebuje a kde všude jej můžeme najít?
Aminokyselina tyrosin má pro lidské tělo ohromný význam. Je důležitý zejména pro normální činnost mozku a svalů a taktéž pro správné reakce organismu na stres a obecně vypjaté situace.
Tyrosin také patří mezi doplňky stravy zaměřené na zlepšení schopnosti soustředění se a pozornosti. Při nesprávném použití ale může vyvolat vedlejší a negativní účinky. Je proto nutné znát nejen jeho přínosy pro zdraví, ale také možná rizika a bezpečný způsob užívání.
Obsah článku:
Co je tyrosin a co všechno v těle “dělá”
Lidské tělo si tuto neesenciální aminokyselinu vyrábí z jiné aminokyseliny, a to fenylalaninu, který se nalézá v různých potravinách, zejména v sýrech, kde byla také poprvé zjištěná jeho přítomnost. Má se za to, že tyrosin ovlivňuje chování ve vypjatých situacích a celkovou náladu.
Nadbytek stresu ovlivňuje kognitivní funkce mozku, zejména pozornost a koncentraci, ale i uvažování a paměť. Čím ve větším stresu se člověk nachází, tím hůře zvládá běžné úkony. Stres může negativně ovlivnit pracovní výkony a výsledky, zvlášť jedná-li se o zaměstnání v náročném prostředí, práci pod tlakem a podobně.
Některé vědecké studie tvrdí, že tyrosin:
- přispívá k udržení mentální kapacity ve stresových situacích,
- může zlepšit kognitivní flexibilitu, což znamená schopnost rychle přepínat mezi myšlenkami a úkoly,
- podpořit zvládání stresových a psychicky obtížných situacích.
Naopak nebylo dosud prokázáno, že by tyrosin zlepšoval duševní či fyzickou výkonnost.
4 nejdůležitější funkce tyrosinu v lidském těle
Organismus potřebuje tyrosin k tomu, aby si vytvořil čtyři velmi důležité látky. Jedná se o dopamin, adrenalin, melanin a hormony štítné žlázy.
- Dopamin je označován jako hormon štěstí, neřesti, potěšení a odměn. V malém množství může vyvolat deprese a pocity viny, je-li jej akorát, působí motivačně a je-li jej mnoho může vést ke vzniku až závislosti či sebepoškozování.
- Adrenalin a noradrenalin ovlivňuje chování ve stresových situacích a připravuje tělo buď na útěk nebo útok a boj o život a to jak ve skutečném, tak i přeneseném smyslu slova.
- Melanin si nepleťte s hormonem spánku melatoninem. Je to pigment, který ovlivňuje barvu očí, vlasů i kůže.
- Hormony štítné žlázy zodpovědné za správnou regulaci metabolismu.
Co je fenylketonurie a jak s ní souvisí tyrosin
Fenylketonurie je poměrně vzácná genetická choroba, kdy si tělo nedokáže vytvořit enzym fenylalaninhydroxylázu nezbytný pro tvorbu tyrosinu.
Při této vadě není tělo schopno zpracovat přijatý fenylalanin a vyrobit si tyrosin. Nedostatek této aminokyseliny může vést až k závažným problémům s chováním. Pacienti trpící touto poruchou musí dodržovat dietu s nižším příjem fenylalaninu.
Řešení také nabízí užívání doplňků stravy, kdy tělo přijímá již hotový tyrosin. Žádné vědecké výzkumy však nepotvrdily, že by to skutečně pomáhalo.
Tyrosin a jeho vliv na sportovní výkon a hubnutí
Tato aminokyselina bývá poměrně často spojována s podporou vytrvalosti a hubnutí. Žádné studie však nepotvrdily, že by tyrosin nějak výrazně zvyšoval fyzický výkon nebo urychloval hubnutí.
Potlačuje tyrosin deprese
Hodně se v souvislosti s tyrosinem píše o jeho působení při depresivních stavech a občas se uvádí, že má antidepresivní účinky. To však nebylo prokázáno a jedna studie potvrdila, že tyto účinky vůbec nemá. Podle odborníků nelze za pomoci jedné látky tak snadno vyřešit různorodou a komplexní poruchu, jakou deprese rozhodně je.
Hlavní zdroje tyrosinu a jak zvýšit jeho příjem
Existují dva způsoby, jak tělu doplnit aminokyselinu tyrosin. Prvním způsobem, který by měl převládat, je konzumace vhodných potravin. Druhý představují doplňky stravy, které se povětšinou užívají za účelem zlepšení bdělosti, pozornosti a koncentrace. Tyrosin lze koupit samostatně či jako součást směsi jiného doplňku.
Hlavní přirozené zdroje tyrosinu v potravinách:
- sýry
- mléčné výrobky,
- vejce,
- ryby,
- drůbeží maso,
- sója a sójové výrobky,
- ořechy: mandle,
- ovoce: banán a avokádo,
- obecně potraviny s vyšším obsahem bílkovin.
VÍTE, ŽE latinský výraz “tyros”, od něhož byl název aminokyseliny odvozen, česky znamená sýr? Jeho nejbohatšími zdroji jsou totiž právě sýry.
Užívání a dávkování tyrosin v podobě doplňku stravy
Při užívání tyrosinu v podobě doplňků stravy je obvykle doporučeno užívat 500 až 2 000 mg (přesněji 100 až 150 mg na 1 kg tělesné hmotnosti) 30 až 60 minut před aktivitou, u které hrozí zvýšený stres. Může jít tedy o pracovní jednání i intenzivní fyzický trénink.
Vyšší dávky mohou vyvolat zažívací potíže. Tyto vedlejší účinky je možné potlačit tím, že dávku rozdělíte na dvě části. Jednu přijmete 60 minut a druhou 30 minut před aktivitou.
Vhodné je se o užívání tyrosinu poradit s lékařem. To platí zejména pro případy, kdy užíváte další doplňky stravy nebo dokonce léky na předpis. Tyrosin není vhodné užívat společně s antidepresivy a jinými skupinami léků, kdy může dojít k nežádoucí interakci.
Závěrečné shrnutí: Tyrosin pomáhá udržet mentální zdraví ve stresových situacích
Činí vám potíže zachovat chladné uvažování, když vám práce či jiné problémy doslova přerůstají přes hlavu? Zkuste tyrosin, který podporuje:
- přirozenou produkci důležitých neurotransmitterů, které pomáhají zvládat psychicky náročné stavy,
- udržuje kognitivní mozkové funkce a zároveň zlepšuje schopnost soustředit se a rozumně uvažovat i pod velkým tlakem,
- schopnost koncentrace a díky tomu může podpořit a zlepšit sportovní výkony.