Hořčík patří mezi životně důležité minerály. Lidský organismus si jej nedokáže vyrobit sám, a proto jej musí přijímat z potravy. Vždy se vyskytuje v přítomnosti jiného prvku, přičemž každá forma působí na zdraví trochu odlišným způsobem.
Jako jeden z mála minerálů se hořčík nevyskytuje samostatně. Prvek, na který jsou molekuly magnesia vázány, významně ovlivňuje vlastnosti tohoto minerálu a jeho působení na zdraví. Uhličitan hořečnatý zastupuje anorganické formy. Do této kategorie patří také oxid hořečnatý a síran hořečnatý.
Anorganické formy magnesia jsou obecně popisované jako hůře vstřebatelné a využitelné. Některé zdroje tvrdí, že mohou vyvolat zdravotní obtíže, nejčastěji průjem. Ty však většinou způsobuje především neznalost účinků a správného použití vybrané formy.
Neznamená to však, že anorganické formy zdraví neprospívají. Jednotlivé formy hořčíku působí odlišně. Důležité je znát, za jakým účelem a kdy, je vhodné různé formy magnesia použít.
Obsah článku:
Co je uhličitan hořečnatý a jak ovlivňuje zdraví
V přírodě se uhličitan hořečnatý vyskytuje v podobě hornin známých pod názvy dolomit a magnezit, které se melou na jemný prášek.
V podobě bílého prášku jej používají sportovci před cvičením k ochraně rukou před pocením a klouzáním, jelikož skvěle pohlcuje pot a podporuje tak pevnější a tedy bezpečnější úchop. Takto je používají gymnasté, vzpěrači a horolezci.
Díky vysoké rozpustnosti a výborné mísitelnosti se rovněž používají k výrobě doplňků stravy určených převážně k přípravě minerálního hořčíkového nápoje.
Uhličitan hořečnatý nemá povzbuzující účinky jako jiné povětšinou organické formy, naopak má spíše uklidňující účinky a podporuje odpočinek. Tuto formu je proto doporučeno užívat po náročném dni za účelem podpory intenzivní regenerace celého těla.
Co je hydrogenuhličitan hořečnatý?
Jedná se o vodnou sůl kyseliny uhličité. Vyskytuje se pouze v tekutém stavu na rozdíl od uhličitanu vápenatého, který představuje bezvodou formu této látky. S hydrogenuhličitanem vápenatým způsobuje tvrdost vody. Na lidské zdraví však může mít prospěšný vliv.
Účinky hydrogenuhličitanu vápenatého na lidské tělo:
- neutralizuje kyselé prostředí,
- vyrovnává pH a udržuje jej na přijatelné hladině,
- podporuje normální funkce trávicího systému,
- zlepšuje vstřebávání přijatých živin,
- příznivě působí na činnost mozku, zejména schopnost soustředění.
Uhličitan hořečnatý jako E504
Přidává se také do potravin jako plnidla, stabilizátory a protispékavé látky pod označením E504. V ČR a celé EU je jejich použití jako přídatných složek do potravin povoleno.
E504 může být součástí:
- sypkých směsí,
- žvýkaček,
- cukrovinek,
- majonéz,
- instantních polévek,
- kuchyňské soli, u níž zamezuje hrudkovatění.
Dále se využívá k výrobě kakaa a ke zpracovávání pitné vody. Jedná se o zdraví nezávadné a neškodné látky bez známých vedlejších účinků.
Vstřebatelnost, využitelnost a nežádoucí účinky
Vstřebatelnost a využitelnost uhličitanu hořečnatého je oproti organickým formám nízká a pohybuje se do 12 %. Jak je to moc nebo málo v porovnání s ostatními formami hořčíku?
- Další anorganická a hodně používaná forma oxid hořečnatý obsahuje 90 % elementárního hořčíku, ale jeho vstřebatelnost činí pouhá 4 %.
- U organické formy bisglycinát hořečnatý je to naopak. Obsah elementárního hořčíku je 12 až 20 %, vstřebatelnost se však pohybuje mezi 80 až 90 %.
Jak uhličitan hořečnatý působí na zdraví
Pro anorganické formy platí, že se nehodí pro doplnění hořčíku u osob s vyšší spotřebou minerálů a vitaminů jako například u sportovců a fyzicky aktivních lidí.
Jejich hlavní přínos spočívá v pomoci u konkrétních zdravotních problémů a doplnění hořčíku v případě dlouhodobého nedostatku způsobeného špatnou stravou nebo jinými zdravotními potížemi.
Jaké jsou největší přínosy uhličitanu hořečnatého na zdraví?
- doplňuje chybějící hořčík,
- má pozitivní vliv na trávení a funkce žaludečních šťáv,
- může zmírnit migrenózní záchvaty a premenstruační syndrom,
- snižuje inzulinovou rezistenci,
- má laxativní účinky – uvolňuje zácpu.
Dávkování a možné negativní účinky uhličitanu hořečnatého
U každého doplňku stravy, který obsahuje uhličitan hořečnatý nebo jinou formu hořčíku, je důrazně doporučeno respektovat doporučené dávkování a nepřekračovat jej. Konkrétně uhličitan hořečnatý je vhodné užívat v odpoledních a večerních hodinách.
Pozor je třeba si dávat na mírné laxativní neboli projímavé účinky. Zejména u osob, které trpí na řídkou stolici a průjem, by tato forma mohla jejich potíže zhoršit.
Závěrečné shrnutí: Uhličitan hořečnatý pomůže při migrénách
Uhličitan hořečnatý je forma hořčíku, která i přes nižší vstřebatelnost a využitelnost může zdraví prospět.
Zapamatujte si především, že uhličitan hořečnatý:
- podporuje regeneraci organismu nejen po intenzivní námaze,
- zmírňuje bolesti hlavy a migrény a další bolestivé stavy, jako je premenstruační syndrom,
- uvolňuje zácpu,
- dobře pohlcuje vlhkost a brání pocení rukou,
- přidává se do potravin a patří mezi nezávadná éčka.