Tuky spolu se sacharidy a bílkovinami tvoří základ pestré a vyvážené stravy. Dělíme je na živočišné a rostlinné a v našem jídelníčku by měly být zastoupeny oboje. K nejlepším rostlinným zdrojům tuků patří olejnatá semena a z nich získávané oleje. Výběr je rozmanitý a mezi u nás běžně dostupné oleje můžete zařadit i exotické druhy jako například panenský olej ze semen Sacha Inchi.
Olejnatá semena obsahují nenasycené mastné kyseliny, tuky, bílkoviny, vitaminy, minerály a jiné biologicky aktivní látky. Navíc jsou chuťově příjemné. To jsou hlavní důvody, proč byste je měli do svého jídelníčku zařazovat. Konkrétně vysoce kvalitní rostlinné oleje se hodí k přípravě a dochucování zdravých pokrmů.
Obsah článku:
Co je Sacha Inchi a odkud pochází
Sacha Inchi (čtěte Sača Inči) jsou semena exotické popínavé, částečně zdřevnatělé rostliny, jejíž latinský název zní Plukenetia volubilis. Její domovinou je Jižní Amerika, především Peru, Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Brazílie a Bolívie. Mezi komerční producenty dále patří jihovýchodní Asie a Karibik.
Sacha Inchi se pěstuje ve vyšších i nižších oblastech džungle. Dorůstá až do výšky 2 metrů, má zelené listy a drobné bílé květy. Plody mají krásný hvězdicový tvar, vzhledem trochu připomínají známé koření badyán. Nezralé plody jsou jasně zelené a zráním postupně hnědnou. Ty se však běžně nejedí, zato semena ano.
Uvnitř plodů se ukrývá čtyři až šest jedlých semen, která jsou od sebe oddělená přepážkami. Vypadají trochu jako burské ořechy, správně se ale jedná o semena. Semena této rostliny se také nazývají horský arašíd, ořech Inků nebo peruánský ořech. Běžně se konzumují a používají v potravinářství, kosmetice a tradičním lidovém léčitelství.
Jaká další olejnatá semena, z nichž se vyrábí rostlinné oleje, znáte?
Olejnatá semena se dělí na dvě základní skupiny:
- Semena vhodná pro přímý konzum: slunečnicová, dýňová, sezamová a lněná semínka, olivy, mák, kokos, podzemnice olejná (také arašídy, burské oříšky nebo buráky), avokádo a některé druhy ořechů (vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle)
- Semena, která se pro přímý konzum nehodí: řepka olejná, konopná semínka, kávovník, kakaovník, sója, světlice (saflorový či bodlákový olej), pšeničné klíčky
Složení Sacha Inchi a možné účinky na zdraví
Semena Sacha Inchi jsou obzvláště nutričně bohatá, a to zejména na nenasycené mastné kyseliny omega 3, omega 6 i omega 9. Uvádí se, že semena mohou obsahovat až 93,7 % nenasycených mastných kyselin.
Dle jednotlivých typů je to až 48,6 % omega-3 mastných kyselin, až 36,8 % omega-6 mastných kyselin a až 8,3 % omega-9 mastných kyselin. Dále se v nich nachází bílkoviny (cca 33 %), antioxidanty, jód, vitamin A, vitamin E a jiné zdraví prospěšné látky.
Další nutriční zajímavosti o Sacha Inchi:
- 1 polévková lžíce obsahuje 14 g tuku, přičemž zhruba z 90 % tuku se jedná o zdravé nenasycené mastné kyseliny,
- 1 polévková lžíce odpovídá přibližně 120 % DDD vitaminu E,
- až z 33 % je tvoří lehce stravitelné bílkoviny se zastoupením všech esenciálních aminokyselin.
Předpokládané účinky Sacha Inchi na zdraví:
- může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce mozku (např. zlepšení paměti),
- může ulevit od silných bolestí hlavy a migrén,
- může pomáhat při stresu, únavě, nespavosti, vyčerpání, podrážděnosti či stavech deprese,
- může zlepšovat stav osob trpících demencí, Alzheimerovou chorobou a dalšími neurodegenerativními nemocemi,
- může prospívat srdečně-cévnímu systému a podporovat jeho funkce (např. regulace krevního tlaku a cholesterolu, snížení rizika kardiovaskulárních chorob, zlepšení krevního oběhu a další),
- může zlepšovat zažívání a předcházet zácpě,
- může podpořit zdravé hubnutí,
- může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi,
- může podporovat léčbu Crohnovy choroby,
- může mít antioxidační a protizánětlivé účinky,
- při zevním použití zpomaluje procesy stárnutí a zjemňuje vrásky,
- stimuluje regeneraci kožních buněk,
- vyživuje, hydratuje, zlepšuje pružnost a pevnost pokožky,
- také posiluje nehty a může zabraňovat vypadávání vlasů, třepení a lámavosti či snižuje výskyt lupů.
VÍTE, ŽE u nás můžete sehnat nejen Sacha Inchi olej, ale také se prodává jako výživový doplněk ve formě kapslí.
Semena Sacha Inchi a možné vedlejší účinky
V případě doplňků stravy nepřekračujte na obalu uvedené doporučené dávkování. Při nadměrné konzumaci mohou semena Sacha Inchi vyvolávat mírnou nevolnost, výjimečně alergickou reakci. Pokud zaznamenáte jakékoliv negativní účinky, které by bylo možné spojit se Sacha Inchi, s užíváním raději přestaňte.
Semena Sacha Inchi a jejich využití
Semana Sacha Inchi se praží a jedí. Pražená semínka mají jemnou oříškovou chuť a hodí se jako chutná svačina, nebo je lze přidat do zdravé snídaňové kaše, müsli, domácí granoly nebo jako ořechovou posypku na zeleninový či ovocný salát.
Semena se rovněž melou na jemný prášek a přidávají se do některých potravinářských výrobků, případně se z nich vyrábí doplňky stravy či do proteinu. Proteinový prášek lze přidat do smoothie i do pečiva.
Dále se ze semen lisováním vyrábí cenný, nutričně bohatý panenský olej. Olej Sacha Inchi se používá zejména při dochucování pokrmů. Prodávají se i speciální kosmetické oleje Sacha Inchi určené k péči o pleť a vlasy.
Tip na recept na přípravu bylinného čaje z listů Sacha Inchi:
Kromě semen se využívají listy. Ty se suší a následně se používají k přípravě bylinného čaje. Stačí menší hrst sušených listů zalít vroucí vodou, nechat je několik minut louhovat a čaj je hotový.
Semena Sacha Inchi v kuchyni
Plody Sacha Inchi se konzumují a dále používají jako u nás běžné ořechy. Však také oblíbené oříšky připomínají vzhledem i chutí. Jsou nejen lahodné, ale především velmi výživné.
Jí se syrové, praží se, mohou se také vařit nebo se přidávají k různým potravinám. Připravují se na sladko, na slano, ale i kořeněné, což z nich činí chutnou alternativu oblíbených slaných pochoutek. Nicméně ani v tomto případě není doporučeno kvůli vyššímu obsahu tuku konzumovat příliš velké množství.
NÁŠ TIP: Semena Sacha Inchi nahradí běžné oříšky či semínka. Lze je pražit i vařit. Výslednému jídlu přidají na výživové hodnotě a navíc dodají netradiční chuť.
Olej Sacha Inchi v kuchyni
Ze semen se lisováním za studena získává nutričně bohatý panenský olej Sacha Inchi. Má příjemnou oříškovou chuť. Využívá se především ve studené kuchyni k závěrečnému dochucování pokrmů, například čerstvých salátů, restované zeleniny či pečené ryby.
Olej Sacha Inchi se nehodí k tepelné úpravě potravin a pokrmů. Vyloženě se nedoporučuje používat jej při teplotách nad 42°C kvůli ztrátě zdraví prospěšných látek.
Olej Sacha Inchi a jeho účinky na pokožku a vlasy
Koupit si můžete také pleťový olej Sacha Inchi, které je vhodný zejména k péči o citlivou, suchou a zralou pleť. Můžete jej ráno a večer vetřít do vyčištěné a ošetřené pokožky. Perfektně nahradí i běžný krém. Je taktéž skvělý při péči o poškozené vlasy a slabé lámavé nehty.
Jak může olej prospět vaší pleti a vlasům:
- hydratuje a regeneruje přesušenou a poškozenou pokožku,
- chrání před negativními vlivy prostředí i před volnými radikály,
- zmírňuje příznaky zarudnutí, ekzémů a alergií,
- zpomaluje stárnutí a zmírňuje hluboké vrásky, pomáhá udržet mladistvý vzhled,
- pokožku činí hebčí, zářivější a pružnější,
- velmi dobře se vstřebává a nezanechává pleť mastnou,
- je skvělý k masážím, kdy vyhlazuje pokožku a brání vzniku strií,
- hodí se pro péči o suché, barvené a poškozené vlasy, které vyživuje a chrání od kořínků ke konečkům (olej aplikujte zásadně na mokré vlasy!),
- prospívá slabým, měkkým a lámavým nehtům.
Využití Sacha Inchi v peruánském léčitelství
Zde vám rozhodně neradíme, abyste olej Sacha Inchi užívali při nemocech jako náhradu za klasické léčivé přípravky! Berte to spíše jako zajímavou informaci a semena či olej Sacha Inchi užívejte jen za účelem zpestření vašeho běžného jídelníčku.
V tradiční peruánské medicíně se olej Sacha Inchi využívá za účelem posílení přirozeného imunitního systému. Doporučeno je užívat preventivně jednu polévkovou lžíci a při nemoci dávku zvýšit na 2 lžíce. Aby se účinky projevily v plné síle, je prý vhodné olej užívat tímto způsobem 4 týdny, poté jej na stejnou dobu vysadit a kúru zopakovat.
Tipy na další superpotraviny na Bezhladoveni.cz
Pokud vás téma superpotravin a léčivých bylin opravdu zajímá, na našich stránkách najdete podrobné články o celé řadě výjimečných domácích i exotických potravinách jako například:
- Acai berry: Původ, složení, vliv na zdraví, využití + recepty
- Amarant neboli Laskavec: Původ rostliny, složení a přínos na zdraví + recepty
- Aronie – černý jeřáb: Složení, účinky na zdraví a tipy na recepty
- Brusnice brusinka: Složení, vliv na zdraví a tipy na zdravé recepty
- Cejlonská skořice a hubnutí: Základní druhy, účinky a tipy na recepty
- Cizrna a hubnutí: Jaké živiny obsahuje a tipy na recepty
- Červená řepa a hubnutí: Hodně živin a přitom minimum kalorií + tipy na recepty
- Hlíva ústřičná: Tipy na recepty a využití této superhouby
- Chia semínka – denní dávka
- Jeřáb ptačí (jeřabina): Původ, složení, účinky na zdraví, používání a recepty
- Kakao a hubnutí: Výhody i nevýhody a tipy na recepty
- Kakaové máslo: Složení, účinky, použití a tipy na zdravé recepty
- Kofein v kávě, prášku a tabletách: Dobrý sluha, ale zlý pán
- Kombucha: Původ, účinky na zdraví a recept, jak ji snadno připravit doma
- Kustovnice čínská neboli goji: Původ, složení, účinky na zdraví a hubnutí + recepty
- Maca, peruánský ženšen: Popis, složení, účinky, použití a recepty
- Moruše: Složení, účinky, druhy a využití v kuchyni + tipy na recepty
- Pohanka a hubnutí tvoří nerozlučnou dvojici. Jak pomáhá?
- Quinoa neboli merlík čilský: Zdravá pseudoobilnina obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin
- Rakytník řešetlákový: Účinky na zdraví, pěstování, zpracování + recepty
- Syrovátka a zdraví: Účinky a vliv na hubnutí
- Zdravé kysané zelí: Obsah živin, domácí výroba a účinky na zdraví + recepty
Závěrečné shrnutí: Semena a olej Sacha Inchi příjemně zpestří zdravý jídelníček
Oleje či výživové doplňky ze semen Sacha Inchi užívejte v rozumné míře. Nepříkládejte takzvaným superpotravinám větší vliv, než reálně mají. Je dobré mít tyto výjimečně nutričně bohaté potraviny zastoupené v jídelníčku, nicméně ani tyto „zázračné“ potraviny nenahradí pestrou a vyváženou stravu.
Konkrétně olej Sacha Inchi může:
- zlepšit zažívání,
- regulovat hladinu cholesterolu a krevního cukru,
- zmírnit psychickou nepohodu,
- ulevit od bolestí hlavy a migrén,
- podpořit kognitivní funkce,
- zpomalit projevy stárnutí na vaší pokožce a vlasech.
Důležité upozornění: Někteří peruánští výrobci či evropští dovozci nemají potřebná oprávnění k zařazení produktu mezi certifikované potraviny. Prodejce si proto důkladně ověřte, ať máte jistotu, že kupujete skutečně kvalitní olej Sacha Inchi či jiný výrobek obsahující jeho semena. Nebo se soustřeďte čistě na prodejce a dovozce vlastníci certifikáty.