Ačkoliv dle občanského průkazu je vám něco mezi 30 a 40 lety, vaše orgány, tkáně a cévy mohou být o mnoho let starší. Největším rizikem vysokého vaskulárního věku však není číslo, ale několikanásobně vyšší riziko vzniku vážných kardiovaskulárních nemocí s následkem úmrtí.
Mladí lidé občas oplývají pocitem nesmrtelnosti. S nadsázkou myšleno si o sobě myslí, že mládí je věčné a svět jim leží u nohou. Cítí se plní sil a netrápí je zdravotní problémy, proč řešit vzdálenou budoucnost? Dle motta “žít se má naplno” své tělo nešetří, natož aby o něj pečovali. Jakmile je však divoký styl života dožene, další oblíbené motto “na něco se umřít musí” už nezní tak vtipně jako kdysi.
Obsah článku:
Vaskulární věk odráží váš životní styl
Nadměrná zátěž stárnutí urychluje. Mládí není navěky a zdraví není automatické. Čím dříve podle toho začnete žít, tím déle mladí zůstanete. Nebo se tak budete alespoň cítit 😉
Co znamená vaskulární věk a proč je důležitý
Vaskulární věk vyjadřuje skutečný věk cév, který odpovídá aktuálnímu zdravotnímu stavu, ne datu narození. To totiž zdaleka není tak důležité jako celkový životní styl. Pokud na své tělo kladete nadměrnou zátěž, stárnete rychleji. Vrásky a šediny jsou však tím posledním, co by vás s přibývajícími roky mělo trápit.
Tělo stárne nejen na povrchu, ale také “uvnitř”. Tento druh stárnutí však neuvidíte. Zatímco prvních vrásek si všimnete okamžitě, stárnutí cév nebolí, ani není jinak cítit. Opotřebované a ucpané cévy se ozývají pozdě a často se projeví vážnými nemocemi. V případě zanedbání příznaků a dokonce i léčby, může dojít k nejhoršímu: k úmrtí.
Michal Vrablík, předseda České společnosti pro aterosklerózu:
„Riziko infarktu či mrtvice u čtyřicetiletého kuřáka s vysokým krevním tlakem a cholesterolem je stejné jako u zdravého šedesátiletého nekuřáka. Lidé do 40 let vůbec neuvažují o tom, že by je mohl infarkt postihnout. My se přitom s takovými případy setkáváme. Pacientům přitom dělá potíže i užívání léků. Ženy mají obecně problém s pohybem a redukcí váhy, muži bojují s abstinencí, kouřením a dietou.“ (Zdroj: iDnes.cz)
Co vše ovlivňuje vaskulární věk
Vaskulární věk ovlivňuje životní styl. Zatímco nezdravý životní styl vaskulární věk zvyšuje, zdravý způsob života jej naopak snižuje. Mládí se tak stává relativním pojmem. I ve vyšším věku se totiž můžete cítit zdraví, plní energie a ve skvělé formě.
Hlavní rizikové faktory, které zvyšují vaskulární věk:
- nezdravá strava bohatá na tuky a jednoduché cukry,
- kombinace sedavého zaměstnání a minimálního pohybu,
- genetické predispozice,
- kouření,
- nadměrná konzumace alkoholu.
Výše uvedené rizikové faktory jsou příčinou vysoké hladiny cholesterolu a krevního tlaku a způsobují vznik nadváhy, těžké obezity a cukrovky 2. typu, což jsou další komplikace negativně ovlivňující vaskulární věk.
Jak se počítá vaskulární věk
Orientační a rychlý výpočet vaskulárního věku nabízí speciální online kalkulačky. Stačí vyplnit některé z následujících údajů:
- pohlaví a věk,
- zdravotní problémy v rodině,
- kouření,
- míru fyzického pohybu,
- míru stresové zátěže,
- konzumace alkoholu,
- zdravotní potíže,
- výšku a váhu,
- hladiny cholesterolu a krevního tlaku.
Přesný vaskulární věk získáte na základě měření lékárníkem nebo lékařem. Je to podobné jako měření krevního tlaku, nebolí to a zabere to maximálně 15 minut. V případě vyššího vaskulárního věku vám lékař doporučí další vyšetření a v případě potřeby i léčbu. Nejlepším způsobem, jak vaskulární věk snížit, je změna stravovacích návyků a pohyb.
Měření vaskulárního věku pomocí metody SCORE
Metoda SCORE je schopna odhadnout riziko úmrtí následkem srdečně cévních chorob na základě 5 faktorů:
- věk,
- pohlaví,
- kuřácké návyky,
- hodnota systolického (horního) tlaku,
- hodnota cholesterolu.
Metodu vypracovala Evropské kardiologické společnost. Česká kardiologická společnost a Česká společnost pro aterosklerózu upravily pro českou populaci.
Riziko úmrtí následkem srdečně-cévního onemocnění v ČR vypočítané podle metody SCORE:
Tipy, jak snížit vaskulární věk, a podpořit zdraví cév a srdce
Na rozdíl od skutečného věku lze vaskulární věk snížit a zlepšit si tak celkové zdraví. Stačí opravdu málo – začít jíst zdravěji a více se hýbat. Ideální je nekouřit a také omezit spotřebu alkoholických nápojů. Ani jedno z toho cévám a celkovému zdraví neprospívá.
7 hlavních tipů, jak snížit vaskulární věk:
- Buďte aktivní.
- Jezte lépe.
- Zhubněte.
- Snižte hladinu cukru v krvi.
- Upravte krevní tlak.
- Dostaňte cholesterol pod kontrolu.
- Přestaňte kouřit.
Začněte drobnými krůčky. Prudké změny nemá organismus rád. Nejste-li zvyklí sportovat, začněte kratšími procházkami. Jste-li silní kuřáci, kouření nejprve omezte. Máte-li tuze rádi sladké, snižujte příjem jednoduchých cukrů postupně. Jakmile se však začnete pravidelně hýbat a jíst zdravěji, ostatní už se přidá samo 🙂
Pohyb pro zdravé cévy i srdce
Podle odborníků zdravé cévy a srdce podpoří pravidelný pohyb. Ideální je 3 až 5× týdně se věnovat aerobním aktivitám střední intenzity, 3÷ týdně aktivitám vyšší intenzity a alespoň 2× týdně posilování.
Aktivity, které lze provozovat v každém věku:
- svižná chůze,
- nordic walking,
- plavání,
- běh,
- cyklistika,
- squash,
- posilování.
Doporučeno je střídat různé aktivity, měnit typ zátěže a intenzitu, aby organismus reagoval a nestagnoval.
Zdravé jídlo znamená pružné cévy
Bez úpravy jídelníčku vaskulární věk prostě nesnížíte. Pohyb a zdravé jídlo tvoří nerozlučnu dvojici. Zdravým cévám obzvláště prospívají následující potraviny:
- ovesné vločky kvůli vysokému obsahu vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů,
- ořechy a semínka pomáhají regulovat cholesterol v krvi,
- citrusy obsahují antioxidanty, které zpevňují cévní stěny,
- rajčata díky látce lykopen snižují riziko onemocnění srdce,
- česnek snižuje hladinu cholesterolu,
- listová zelenina brání kalcifikaci (vápenatění) tepen,
- tučné ryby jsou zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které chrání před infarktem,
- zelený čaj obsahuje flavonoidy, které jsou důležité pro pružné a průchodné cévy.
VÍTE, ŽE?
Pokud váháte, snad vás k rozhodnutí začít žít zdravěji, nakopne pár nepříjemných faktů o závážnosti vysokého vaskulárního věku:
- více než 50 % Čechů nad 65 let umírá na srdečně-cévní nemoci,
- ⅔ z nich tvoří osoby trpící cukrovkou 2. typu,
- diabetikům hrozí 3krát vyšší riziko infarktu a 4krát vyšší riziko mrtvice.
Závěrečné shrnutí: Nenechte cévy zbytečně rychle zestárnout
Věk je pouhé číslo. Důležitější než datum narození je vaskulární věk neboli skutečný věk vašich cév. Chcete-li je udržet co nejdéle fit, žijte zdravě:
- dbejte na zdravý a vyvážený jídelníček,
- omezte cukry a tuky,
- udržujte se v dobré fyzické kondici,
- nepřehánějte to s alkoholem,
- nekuřte nebo přestaňte kouřit.