Jste zastáncem bezmasé stravy a ptáte se, zda to jde nějak skloubit se zdravým hubnutím? Někdy se uvádí, že vegetariánská strava pomáhá lidem zhubnout.
Je to především proto, že lidé s nadváhou či obezitou po restrikci masa ochudí jídelníček o tučné živočišné potraviny, jako jsou maso a uzeniny a nahradí je zdravějšími pokrmy.
Tento výrok je sice pravdivý, protože některé výzkumy opravdu prokazují, že mezi vegetariány je méně obézních lidí a lidí s onemocněními, které mají původ v nadváze.
Pokud se ale celý život nestravujete jako „zedník“, hubnutí při přechodu na vegetariánskou stravu tak jednoduché nebude.
Dejte si pozor na příjem bílkovin
Vegetariáni mají při redukci hmotnosti totiž i mnoho nevýhod, a to především v omezené možnosti v příjmu bílkovin. Bílkoviny jsou totiž stěžejní živinou v našem jídelníčku a o to více při dietě.
Při redukčních dietách se všeobecně doporučuje navýšit příjem kvalitních a plnohodnotných bílkovin, které se k velké smůle vegetariánů vyskytují především v mase.
Proteiny pak vegetariáni musí čerpat z jiných zdrojů, které nejsou tak kvalitní jako ty živočišné, a proto, aby denně pokryli dostatečnou dávku bílkovin, většinou přijímají i nadbytečné množství jídla a tím i energie.
Pokud se rozhodnete hubnout při bezmasé stravě, je hodně důležité, abyste měli alespoň základní přehled o výživě.
Dostatečný příjem bílkovin se dá totiž pokrýt i u vegetariánů, ale musíte vědět jak a z čeho ony kvalitní bílkoviny přijímat.
Co jsou kvalitní plnohodnotné bílkoviny?
O plnohodnotných bílkovinách hovoříme tehdy, pokud obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Esenciální aminokyseliny si náš organismus nedokáže sám syntetizovat, a proto je musíme přijímat spolu s potravou. Dostatek esenciálních aminokyselin zajistíme buď živočišnou stravou, anebo správnou kombinací rostlinných produktů.
Co je správná kombinace rostlinných produktů? Pokud si dáme na jednom talíři jídlo obsahující luštěniny a obiloviny, dostaneme do sebe všechny esenciální aminokyseliny a tím i plnohodnotnou bílkovinu.
Abychom však proteiny pokryli v dostatečné míře, musíme sníst objemově mnohem více jídla než by tomu bylo například u masa. V redukční dietě u vegetariánů je tedy důležité se zaměřit i na jiné zdroje bílkovin.
Kde ještě najdeme bílkoviny, které by neměli v dietě vegetariánů chybět?
- Vejce a výrobky z nich (například koncentrovaný vaječný bílek).
- Luštěniny.
- Sója a výrobky z ní (preferujte fermentované produkty jako je tempeh, takové mnohem více prospívají našemu zdraví).
- Tofu.
- Brambory.
- Celozrnné potraviny a obiloviny.
- Semena a ořechy (obsahují bílkoviny, ale jezte je střídmě, jsou i vysokým zdrojem energie).
Pokud budete v dostatečné míře konzumovat bílkoviny z výše uvedených zdrojů, jistě se nemusíte obávat, že byste měli proteinů nedostatek. Dávejte si však pozor i na jiné mikronutrienty, které mohou být v bezmasé stravě nedostačující. Je to především železo, vápník a zinek, které najdeme v celozrnných produktech a některé zelenině, mnohdy jsou však z těchto zdrojů mnohem hůře stravitelné než je tomu u masa. Pokud máte podezření na nedostatek železa či jiného mikronutrientu, zvažte jeho substituci ve formě doplňků stravy.
Stejně tak bychom si měli dávat pozor na dostatek vitamínu D a B12, kterého sice máme v organismu zásoby na několik let, ale po delší době bychom mohli čelit jeho nedostatku. Pokud nekonzumujete živočišnou stravu, rovněž nezapomínejte tento vitamín nahrazovat.
Jak sestavit redukční dietu pokud jste vegetarián?
- Dbejte na dostatek plnohodnotných proteinů v dietě.
- Jezte pravidelně, alespoň 5 krát denně.
- Nezapomínejte na pitný režim, vypijte denně alespoň 2-3 litry čisté vody, či neslazených čajů. Zařazujte i minerální vody – asi 0,5 l za den.
- Nedržte jednostranné diety a stravujte se pestře!
- Zkuste si hlídat trojpoměr živin tak, aby vaše jídlo obsahovalo cca 50 – 55% sacharidů, 30% tuků a 15-20% bílkovin.
- Nikdy nehladovte!
- Doplňujte i důležité vitamíny a minerály, klidně ve formě doplňků stravy.
- Dejte si pozor na přemíru sacharidů, která se u vegetariánů často vyskytuje.
- Vynechte sladké i slané pochutiny, vyhýbejte se smaženým jídlům.
- Jezte dostatek ovoce a zeleniny.
- Pokud jste pescetarián (jíte ryby), zařazujte je do jídelníčku co nejčastěji.
- Pravidelně se hýbejte, cca 3 krát týdně zařazujte do svého režimu aerobní sportovní aktivitu.
- Buďte trpělivý, s kvalitní redukční dietou nezhubnete přes noc, za to ale dlouhodobě.