Francouzi snědí více nezdravých tuků než Američané, ale na kardiovaskulární nemoci jich umírá daleko méně. Tajemství zdraví, štíhlé linie a vysokého věku prý spočívá v pravidelné konzumaci zeleniny, ovoce, ryb, olivového oleje, česneku a střídmého pití kvalitního vína.
Takzvaný francouzský paradox se stal velmi populární teorií na konci 20. století. V roce 1981 tři francouzští vědci konstatovali, že Francouzi jsou méně náchylní k infarktu, ačkoli je jejich běžná strava bohatá na tuky. O 10 let později jiní francouzští vědci, Serge Renaud a Michel de Lorgeril publikovali v časopise The Lancet studii, z níž vyplývalo, že konzumace dvou až tří sklenek vína každý den snižuje o 40 % riziko kardiovaskulárních chorob.
Obsah článku:
Je to trochu jinak
Od té doby se říká, že sklenka červeného vína denně nejenže zdraví neškodí, ale dokonce mu prospívá. Červené víno je dokonce považováno za symbol pevného zdraví a dlouhého života. Dnes už se ví, že je to trochu jinak.
Může víno za dobré zdraví a dlouhý život Francouzů?
Je všeobecně známo, že pití alkoholu zdraví neprospívá. Nejen kvůli obsahu alkoholu, ale také kvůli vysokému množství kalorií, které většinou alkoholické nápoje obsahují.
O vínu se traduje, že ve střídmém množství zdraví prospívá a podporuje dlouhověkost. Za důkaz bývají považováni právě Francouzi. Jejich tajemství však pravděpodobně netkví v každodenním popíjení červeného vína, nýbrž v celkově zdravějším stylu života.
Ve skutečnosti přínos vína není takový, jaký mu lidi velmi rádi připisují. Skutečnými příčinami lepšího zdraví Francouzů bude nejspíš vyšší fyzická aktivita a jejich láska ke kvalitnímu jídlu a čerstvým potravinám a výrazně omezené konzumaci průmyslově zpracovaných potravin.
Co se týče konzumace tuků, jejich jídelníček obsahuje v porovnání se živočišnými tuky více rostlinných tuků, zejména olivový a další rostlinné oleje, avokádo, ořechy a semena.
Víno, nutriční profil a vliv na zdraví
Něco na tom víně ale bude. Červené, bílé i růžové odrůdy mají velmi podobný nutriční profil. Červené víno má mírně vyšší obsah některých vitaminů a minerálů, bílá a růžová jsou zase méně kalorická. Ve prospěch červeného vína hovoří také vyšší obsah látek s antioxidačními a protizánětlivými účinky.
Jedná se zejména o:
- polyfenoly: například pigmenty antokyany, které se nachází v červených, modrých a fialových rostlinách,
- resveratrol: jemuž jsou přisuzovány nejrůznější pozitivní účinky na zdraví, zejména oddalování projevů stárnutí. Najít jej však lze i v potravinách, jež neobsahují alkohol. Navíc chybí vědecké důkazy, které by potvrdily jeho vliv na lidské zdraví. Nemluvě o tom, že jej nemusíte přijímat pouze z vína.
Které další potraviny obsahují resveratrol:
- nealkoholická šťáva z tmavě zbarvených vinných hroznů,
- kakao,
- borůvky,
- černý rybíz,
- moruše,
- arašídy.
Jiné látky v červeném víně mohou pomoci předcházet onemocnění koronárních tepen, které může vést k infarktu. Některé starší studie naznačily, že umírněné pití alkoholu, nejen bílého a červeného vína, může podporovat zdraví tím, že:
- zvyšuje HDL neboli dobrý cholesterol,
- pomáhá snižovat vysokou hladinu LDL neboli zlého cholesterolu,
- snižuje tvorbu krevních sraženin,
- má antiaterogenní účinky: působí proti vzniku aterosklerózy neboli kornatění tepen,
- zlepšuje metabolismus lipoproteinů a snižuje riziko úmrtí následkem kardiovaskulární nemoci.
Alkohol zůstává škodlivý bez ohledu na obal a může způsobovat nebo zhoršovat zdravotní problémy. Mnoho publikací už dnes vyvrací teorii prospěšnosti sklenky vína denně. Jedna z nich, jež po dobu deseti let sledovala půl milionu osob, prokázala, že neexistuje nic jako neškodná či dokonce prospěšná konzumace vína.
Víno a hubnutí
Alkohol obecně, nejen víno, představuje vysoce kalorické nápoje, které nejsou k postavě a to zejména během snižování tělesné hmotnosti nikterak přívětivé. Každodenní popíjení vína, byť kvalitního, hubnutí nepodporuje, ale naopak.
Pití alkoholu podporuje chuť na nezdravé jídlo, tedy chutě na sladké, slané i tučné, brání odbourávání tuků a tělu dodává značné množství energie. Častější pití vína nepodporuje zdraví, ani udržení štíhlé linie a může mít za následek nenápadné zvyšování hmotnosti.
Víno a množství kalorií ve 200 ml nápoje:
Červené víno:
- obsahuje 200 kcal,
- polosladkého obsahuje 150 kcal,
- polosuchého obsahuje 150 kcal,
- suchého obsahuje 148 kcal.
Bílé víno:
- sladkého vína obsahuje 190 kcal,
- polosladkého obsahuje 160 kcal,
- polosuchého obsahuje 150 kcal,
- suchého obsahuje 125 kcal.
Pozn.: Hodnoty jsou orientační.
Po jedné či dvou sklenkách vína vypitých jednou týdně v pátek večer nepřiberete. Záleží na tom, co dalšího si k vínu dáte. Miska chipsů je v tomto směru nejhorší volba. Dejte si raději olivy, prosciutto, dobrý sýr a čerstvou zeleninu.
Víno by mělo sloužit jako pochutina a rozhodně byste pravidelnou a častou konzumaci vína neměli brát jako součást pitného režimu.
Jak alkohol včetně vína poškozuje zdraví
- Alkohol, tedy i víno, je ze své chemické podstaty buněčným jedem. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikuje alkoholické nápoje jako prokázané karcinogeny skupiny č. 1, do níž patří i tabákový kouř. Minimální pozitivní přínosy pití alkoholu nikdy nepřeváží negativa a zdravotní rizika.
- Negativně působí na orgány trávicí soustavy. Může dráždit žaludek a střeva a způsobit vznik žaludečních vředů, zánětů a poruch trávení. Nadměrná konzumace je považována za jednu z příčin vzniku rakoviny tlustého střeva, hrtanu, žaludku či slinivky břišní.
- Z častého pití alkoholu může vzejít také cukrovka vyvolaná porušením rovnováhy krevních cukrů. Alkoholické nápoje jsou rovněž kaloricky vydatné a nadužívání může způsobit nárůst hmotnosti, nadváhu až obezitu.
- Alkohol vážně poškozuje funkci jater, která alkohol odbourávají a vylučují, a může vést ke vzniku cirhózy nebo žloutenky. Alkohol zvyšuje krevní tlak a může vyvolat hypertenzi nebo dysrytmii, kardiomyopatii či infarkt.
- Negativně ovlivňuje i centrální nervový systém. Ovlivňuje emoce, krátkodobou paměť a koordinaci pohybů. Může způsobit poruchy spánku, vyvolat chronickou únavu, epileptické záchvaty nebo oslabit imunitu.
- Samostatnou kapitolu představují dopady nadměrné konzumace alkoholu a závislosti na něm na mezilidské vztahy, rodinný a společenský život.
Jaké množství vína lze považovat za rozumné, nikoli zdravé
Červené víno je při posuzování přínosu hodnoceno o něco lépe než bílé víno. Ne každý ale má červené víno v oblibě. Z bílých vín jsou nejvhodnější suchá vína, která bývají kvalitnější a obsahují nejméně kalorií.
Kalorická hodnota 1 gramu alkoholu (7,1 kcal/g) je téměř dvojnásobně vysoká oproti 1 gramu sacharidů (4,1 kcal/g). Z nutričního hlediska je pro lidský organismus na rozdíl od sacharidů bezvýznamný. Nepodporuje zdraví, ani hubnutí, a proto je více než rozumné určit si hranice konzumovaného množství, které lze považovat za relativně neškodné.
Pokud si rádi dopřejete kvalitní víno, pijte jej s mírou. Nicméně následující doporučení značí spíše jakousi společenskou a kulturní hranici než zdravotní. Pro zdravou dospělou osobu je to:
- denně 1,5 dcl pro ženy,
- denně 3 dcl pro muže.
Občasná konzumace jedné či dvou sklenek vína nemusí škodit, ani způsobit přibírání. Víno by se nemělo pít na denní bázi, nezapomínejte na sklenici vody a ohlídejte si celkový kalorický příjem. V redukčním režimu je podle odborníků vhodnější bílé suché víno a radí nevynechávat žádné jídlo.
Což takhle dát si víno bez alkoholu
Zajímavou alternativu pro všechny, jež usilují o omezení konzumace vína, představuje víno bez alkoholu: nealkoholické víno. Neobsahuje alkohol, ale uchovává si všechny důležité látky i vlastnosti, jako je charakteristická vůně, barva a aroma vína. Vyrábí se z klasických vín nebo sektů, které jsou speciálními procesy zbaveny alkoholu.
Hlavní výhody dealkoholizovaného vína:
- Obsahuje méně prázdných kalorií.
- Může příznivě působit na cévy, snižovat riziko infarktu a hladinu cholesterolu v krvi.
- Je vhodné pro všechny včetně řidičů, těhotných a kojících maminek, které si chtějí vychutnat požitek z vína bez negativního působení alkoholu.
Nealkoholický neznamená totéž jako zdravý. Jedná se pouze o nealkoholickou verzi vína, která může být pro zdraví o trochu příznivější než klasický alkohol.
Závěrečné shrnutí: Klady střídmé konzumace vína nepřekonají možná rizika a zápory
- Důvodů, proč lidé tak rádi pijí alkohol, je spousta. Pro spoustu lidí představuje společenskou berličku, která jim pomůže odbourat stres, uvolnit zábrany a bavit se. Uvolnění přichází hned a navíc bez úsilí.
- Navíc to dělají všichni a člověk nemá pocit, že dělá něco špatného. Naopak se pití alkoholu snaží připsat pozitivní přínosy včetně těch zdravotních. Údajné pozitivní přínosy na zdraví spojované například s vínem nebo pivem nikdy nepřeváží negativa a zdravotní rizika.
- Rozhodně to není důvod, abyste víno pili například kvůli ochraně před srdečními chorobami. Alkohol je návykový a může způsobit nebo zhoršit jiné zdravotní problémy. Spíš to berte tak, že dát si jednou za čas skleničku či dvě vína vaše zdraví nijak neohrozí.