Mgr. Monika Tělupilová, DiS., radí lidem se zdravou výživou, sportem i hledáním receptu na šťastný život. Jde zhubnout i bez pohybu a zásadních omezení? Čtěte celý rozhovor.
Obsah článku:
1. Tělupilka je teď hlavně těhupilka. Změnila jste nějak názor na výživová doporučení pro těhotné po vlastní zkušenosti?
V zásadě se snažím dále dodržovat režim, na který jsem byla zvyklá. Jen jsem jej mírně upravila dle aktuálních potřeb v těhotenství. Bylo žádoucí některé potraviny a koření vyloučit, jiné omezit. A postupně jsem si upravila energetický příjem tak, abychom obě dostávaly vše potřebné.
Nepřijde mi to nijak omezující.
Cítím se poměrně velmi dobře a těhotenství zatím naštěstí probíhá taky v pořádku. Takže jsem z vlastní zkušenosti nepřišla na něco, co bych vnímala v zásadním rozporu s doporučeními.
2. Jak řešit bizarní chutě ala okurky se šlehačkou. Vyslyšet přání těla, nebo se vzpírat?
Myslím si, že tyto extrémní chutě jsou do značné míry eskalované právě nevhodnými stravovacími návyky již před otěhotněním. Dále různými výkyvy ve stravování v závislosti na nevolnostech, nepravidelném denním režimu apod.
Je pravda, že jsem v určitých obdobích více či méně toužila po věcech, které běžně do svého jídelníčku v takové míře nezařazuji. Pokud žena ví, jak jíst a jak si vhodně upravit stravování, tak občasné zařazení něčeho netradičního by nemělo mít negativní vliv.
Takže myslím, že je možné vyslyšet přání těla, ale současně
bych přemýšlela, kde mám ve svém režimu mezery, které by stály za opravu.
3. Na co by si měly těhotné dát ve stravě pozor?
Na nezpracované mléčné výrobky, zrající sýry, výrobky ze syrového nebo tepelně neopracovaného masa – včetně schwarzwaldské šunky, prosciutta apod., uzeného lososa. Dále pak pozor na výrobky z čerstvých vajec. To zahrnuje i dezerty – jako např. tiramisu nebo dresinky vyráběné z domácí majonézy.
Vzhledem k rozvoji kvalitní gastronomie bychom si snadno mohly v restauraci v dobré víře objednat salát, kde bychom nečekaly jako složku syrová vejce, protože většinou používají kupovanou majonézu s pasterizovaných vajec.
Pak mohou být problematické některé druhy bylinek a koření. Užití i těch nevhodných by nemělo mít zásadní negativní vliv, ale opatrnosti není nazbyt. Pokud jsme zvyklé hodně kořenit a používat hojně čerstvé byliny, tak bychom od toho měly v těhotenství upustit nebo jejich užití alespoň zmírnit.
4. Hodně žen chce po porodu rychle shodit kila a mít zase svou původní postavu. Co byste jim doporučila?
Být k sobě shovívavé, nebo na to myslet už od samotného počátku těhotenství. Často se setkávám s tím, že ženy vnímají těhotenství jako jakousi „ochrannou lhůtu“, kdy si mohou jíst nezřízeně s omluvou/výmluvou na těhotenské chutě a nabírají zbytečně mnoho. Což samo o sobě zvyšuje riziko komplikací v průběhu těhotenství i porodu.
A po porodu, kdy už „ochranná lhůta“ pominula, začínají být frustrované a chtějí vše co nejrychleji dohonit, což není úplně vhodné.
Takže bych doporučila v ideálním případě dosažení optimální hmotnosti již před otěhotněním.
Dále bych si hlídala hmotnostní přírůstky dle fáze těhotenství a režim případně upravovala dle aktuálních výsledků.
5. Co pohyb v těhotenství? Co radíte klientkám třeba jako přípravu na porod?
Myslím, že pohyb v těhotenství je důležitý, pokud nemá žena nějaké zdravotní obtíže, které by jej vylučovaly. Přece jen je porod náročná fyzická aktivita a je dobré být připravená.
Já sama jsem z pracovně studijních důvodů v průběhu některých fází těhotenství pohyb zanedbávala a vymstilo se mi to obrovskými bolestmi zad, takže nyní cvičím téměř každý den poctivě. Je dobré hodně chodit, což nás udrží v kondici a ze cvičení zařadit hlavně cviky na pánevní dno a záda.
6. A sport po porodu? S čím začít po šestinedělí?
Záleží na aktuálním stavu a možnostech ženy. Vhodné jsou dlouhé svižné procházky. Mírné posilování dle zdravotního stavu a zpevňování pánevního dna, pokud tomu něco nebrání. Také je třeba nezapomínat na protahování, zejména horních končetin a zad, abychom si kvůli nošení a péči o miminko nepřivodily zbytečné bolesti.
7. Kombinujete výživové poradenství s trénováním. Jde obecně zhubnout i bez pohybu?
U někoho je možné zhubnout bez pohybu, ale to nelze nikomu slíbit předem a rozhodně to nefunguje u všech. Navíc je třeba na pohyb nazírat i jako na zdravou a tedy i žádoucí aktivitu, nikoliv jako na nutné zlo vedoucí k zhubnutí. Naše těla jsou konstruovaná na fyzickou zátěž, takže je musíme pro zdraví pravidelně zatěžovat.
8. Jaký první pohyb doporučujete lidem, kteří nejsou zvyklí sportovat a mají nadváhu?
Chůzi. Ta je ideální ve většině případů pro všechny. Když mi někdo říká, že z různých důvodů nemůže cvičit, tak se zeptám, jestli může chodit. Pokud ano, tak máme vyhráno.
9. Krom krásnější postavy pomáháte najít lidem i recept na šťastnější život. Co všechno s vámi řeší?
Jelikož jsem velmi dlouho narážela na problém, že některým lidem pouze úprava stravy a pohybu nestačí, protože mají spoustu stresu, problémy v práci, ve vztahu, v rodině a pokud si tyto problémy a stresy neodstraní, tak nemají dost sil na dodržování jídelníčku, tak jsem se rozhodla klientům pomáhat opravdu komplexně.
Proto jsem absolvovala koučovací kurz se zaměřením na vztahy a genderovou inteligenci. Poznatky vycházejí z učení světoznámého autora Johna Graye, autora knihy Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.
Mým cílem je naučit klienty chápat tyto odlišnosti a pak jim pomoci v životě nebo vztahu dosáhnout toho, co chtějí.
Věřím, že díky tomu budou mít i lepší a trvalejší výsledky s hubnutím. Jen to není opravdu instantní řešení v sáčku, protože kvalitní vztahy, zdraví a trvalé zhubnutí stojí nějaké úsilí a chce to čas.
10. Nebráníte se ani klientům vegetariánům. Co si musí takový vegetarián ohlídat? Přeci jen bílkoviny z masa tak lehce nenahradí…
Pracuji pouze s laktoovo vegetariány. S přehnanými omezeními moc nesouhlasím, proto klienty s vyhraněnými názory na stravování nepřijímám. Bílkoviny se nahradí poměrně jednoduše, pokud člověk konzumuje právě i jiné živočišné produkty. Díky tomu udrží vyvážený jídelníček. U dalších restrikcí už to tak snadné není a je potřeba mít k takovým omezením značné množství kvalitních informací.
11. Jak se stavíte vy osobně ke konzumaci masa?
Nemám problém ani s konzumací masa ani s jeho omezením nebo vyloučením. Jen člověk musí vědět, co si počít, když maso vyloučí. Je třeba jej umět adekvátně nahradit.
12. Hodně se mluví o výhodách a nevýhodách měření InBody. Někdo tvrdí, že mu třeba přístroj ukázal množství vody, kterému se lékař smál apod. Jak to tedy je? Věříte bioimpedanci na 100 %?
Každá metoda má svá omezení. Neříkám, že bioimpedance je dokonalá a rozhodně není 100% přesná. Ale má výhodu v tom, že je poměrně jednoduchá na provedení a když si je poradce vědom určitých limitů, které tato metoda má, tak lidem interpretuje výsledky mnohem decentněji a zbytečně je nestraší.
Pokud vyjdou výsledky, které mi úplně nedávají smysl, tak to lidem řeknu a zhodnotíme si to třeba až příště s dalším měřením. Stále mi to přijde humánnější a praktičtější, než klienty štípat kaliperem do faldíků – respektive kožních řas 🙂
13. Klienti si chválí, že se díky vám naučili lépe kombinovat potraviny. Prozradíte pár svých oblíbených kombinací?
Kombinací potravin myslíme spíš, jak vhodně kombinovat zdroje bílkovin, sacharidů a tuků než konkrétní suroviny. Takže se naučí vhodně poskládat suroviny na talířek a vědí, kolik toho mohou sníst. Jde více o obecné řešení, pochopení základních principů a nadhled.
14. Na Facebooku máte spoustu fotek krásných letních snídaní. Jaká je letos vaše nejoblíbenější?
Všeobecně miluju kaše, nyní obzvlášť s čerstvě sklizeným ovocem. Letos hodně „jedu“ na různých lupíncích s bílým jogurtem, ořechy a čerstvým ovocem.
15. Nedávno jste dokončila kurz laktačního poradenství. Co vás tam nejvíc zaujalo?
Asi to, že převážná většina žen skutečně kojit může a bude mít i dostatek mléka. Pokud chce kojit, má ty správné informace, které umí prakticky použít, má adekvátní podporu a ve složitějších případech musí být silná a překonat vetší či menší překážky k tomu, aby to šlo. Jen je problém, že se ne vždy podaří sladit všechny tyto podmínky a pak vznikají zbytečné problémy.
Děkujeme za cenné rady ve výživě i cvičení.
Přejeme samé spokojené klienty a zdraví celé rodině 🙂