Hlavním a mnohdy i jediným důvodem, proč se většina lidí rozhodne držet některou z omezujících diet, je touha zhubnout rychle a bez námahy. Autoři Whole30 tvrdí, že jejich stravovací program je jiný. Neslibuje hubnutí, nýbrž nutriční restart. Co přesně to znamená?
Obsah článku:
Co znamená Whole30 a kdo za touto dietou stojí
V roce 2009 manželé Dallas a Melissa Hartwigovi, certifikování výživoví poradci, představili stravovací program Whole30. Anglického slova whole (celý) a číslovka 30 označuje poměrně radikální dietu, která slibuje odbourání špatných stravovacích návyků za pouhých 30 dní.
Jejich projekt třicetidenního nutričního restartu sklidil úspěch po celém světě a společně se stali autory řady knih. Po rozchodu o několik let později Whole30 převzala Melissa, která od té doby cestuje po celém světě, píše knihy a pořádá semináře o zdraví a výživě.
Rozhodnete-li se tuto populární dietu vyzkoušet, čeká vás náročný a dlouhý měsíc. Na jeho konci byste se však měli cítit osvobozeni od všech zlozvyků, které vás v oblasti výživy trápili. Proto označení nutriční restart.
Návod, jak se zbavit stravovacích zlozvyků nebo jen další “dieta”
Melissa, spoluautorka stravovacího programu Whole30, zdůrazňuje, že nezdravá, nevhodná a dlouhodobě nevyvážená strava má za následek zdravotní potíže od civilizačních nemocí až po vážné choroby ohrožující zdraví.
Potíže a nemoci, které může způsobit nezdravý jídelníček:
- nedostatek energie a únava,
- psychická nepohoda,
- neschopnost soustředit se,
- špatná fyzická kondice,
- nadváha a obezita,
- cukrovka,
- vysoký krevní tlak,
- vysoká hladina cholesterolu,
- potravinové alergie a intolerance,
- neplodnost u mužů i žen,
- a další.
Na jakém principu funguje program Whole30
Jednoduše řečeno, nezdravý jídelníček negativně ovlivňuje vaše zdraví a celkovou kondici, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Podle Whole30 to lze změnit a to razantní úpravou jídelníčku na dobu 30 dní.
Hlavní princip spočívá ve vyřazení všech špatných, nezdravých a podezřelých potravin a konzumaci zdravých, kvalitních a ideálně průmyslově nezpracovaných surovin. Vyřazení “zakázaných” jídel se přitom provádí před zahájením diety. Whole30 rozhodně nepropaguje pozvolné změny.
V podstatě je to odvykací kůra, která má zbavit nezdravé závislosti na sladkém, tučném nebo přejídání. Současně vám ukáže, jak zdravější jídlo podporuje duševní pohodu a zlepšuje fyzickou kondici, naučí vás vnímat a rozpoznávat přirozené chutě bez umělých dochucovadel a hlavně škodlivého cukru.
Povolené a zakázané potraviny dle Whole30
Whole30 je přísná dieta trvající 30 dní. Po tuto dobu je nutné dodržovat všechna pravidla a není povoleno podvádět. Pouze striktní dodržování pravidel umožní zbavit se závislosti na nevhodných a nezdravých potravinách.
Důležité je seznámit se s tím, co se smí jíst a co ne. Seznam povolených potravin zahrnuje prvosuroviny, které nejsou průmyslově zpracovávány, a tudíž neobsahují žádné chemické látky. Vyřadit je nutné všechny potraviny obsahující cukr a sacharidy všeobecně.
Složením Whole30 hodně připomíná keto či low carb dietu. Také klade důraz na bílkoviny, zdravé tuky a velké množství zeleniny. Například obiloviny nepovažuje za zdravé a výživné. Platí to i pro jejich celozrnné a bezlepkové varianty.
Seznam povolených potravin:
- maso: hovězí, telecí, vepřové, jehněčí, drůbeží, králičí a další,
- ryby a mořské plody: losos, tuňák, pstruh, makrela, kalamáry, krevety a jiné,
- vejce i výrobky z nich, jako je domácí majonéza,
- ořechy a semena a z nich vyrobená másla, mléka či mouky, s výjimkou arašídů, které správně patří mezi luštěniny,
- zdravé tuky a oleje: sádlo a přepuštěné máslo ghí, může být i kokosový olej,
- zelenina: více, veškeré druhy, syrová i tepelně upravená,
- ovoce: méně,
- káva: bez mléka, smetany a cukru.
Sacharidy a především cukry autoři vnímají jako prázdné kalorie, které nepodněcují zdravé psychologické a hormonální reakce. Nepopírají však, že komplexní sacharidy obsahují pro zdravé funkce trávicího ústrojí důležitou vlákninu.
Nutričně chudé jsou dle zásad Whole30 také luštěniny a jíst se nesmí ani mléčné výrobky s výjimkou přepuštěného másla ghí.
Seznam zakázaných potravin:
- přírodní i umělý cukr: tedy ani přírodní sirupy, med či sladidla,
- obiloviny: tedy ani rýži,
- luštěniny,
- smažené brambory, hlavně hranolky,
- mléko a mléčné výrobky (výjimkou je pouze přepuštěné máslo ghí),
- alkohol a kouření.
Whole30: pravidla a výsledky
Při držení této diety je vyžadována důslednost. Nutriční restart Whole30 trvá 30 dní. Nejsou povolené žádné úlevy, ani zdravé alternativy. Po tuto dobu neexistují ani žádné dezerty, i kdybyste je připravili čistě z povolených surovin.
I sebemenší odbočení od pravidel znamená přerušení ozdravného procesu a tedy i návrat zpět na startovní čáru. Zakázáno je průběžné vážení i počítání kalorií. V tomto programu roli nehraje, zda a kolik za 30 dní zhubnete, ale zda se konečně zbavíte závislosti na cukru či jiného zlozvyku.
Pravidla se týkají i celkového počtu jídel v průběhu dne. Zapomeňte na standardních pět až šest menších jídel. Whole30 doporučuje pouze tři větší jídla a žádné svačiny. Výjimku představuje pouze intenzivní cvičení, po kterém je povoleno dát si menší jídlo kvůli doplnění ztracené energie.
Jaké výhody slibuje program Whole30?
- kompletní výživový restart,
- zbavení se stravovacích zlozvyků,
- odbourání závislosti na cukru,
- zdravá chuť k jídlu,
- konec přejídání,
- více energie,
- kvalitnější spánek,
- lepší fyzické kondice,
- ztráta tělesného tuku.
Rizika programu Whole30
Whole30 sice neslibuje rychlé a snadné zhubnutí. Je to ale razantní dieta, která z jídelníčku vyřazuje nejen nezdravé, ale i obecně zdravé potraviny obsahující důležité živiny, jako jsou vitaminy a minerály nebo vláknina.
Odpůrci diety kritizují také to, že rychlé a radikální změny v jídelníčku mohou vést ke vzniku psychické nepohody i zdravotních potíží. Vyloučení sacharidů v podobě obilovin a luštěnin může vyvolat ztrátu energie a následnou únavu. Nedostatek jednoduchých cukrů může zase vyvolat silné chutě na sladké a s tím souvisí i výkyvy nálad, nedojde-li k uspokojení těchto potřeb.
Bez jednoduchých cukrů se samozřejmě žít dá. Pokud však ze stravy vynecháte potraviny, které je obsahují, tedy i ovoce a mléčné výrobky, své tělo ochudíte o spoustu důležitých vitaminů a minerálů (například vápník, draslík a další).
Vzorový jídelníček Whole30 na celý týden
Neumíte si představit, co byste bez pečiva, těstovin, rýže a brambor jedli? Podívejte se na ukázkový jídelníček, ve kterém najdete spoustu skvělých receptů, ať už se pro stravovací program Whole30 rozhodnete či nikoliv.
Pondělí
- Snídaně: Snídaňové dýňové vafle.
- Oběd: Krůtí špízy s cuketou na grilu, baby špenátem a semínky granátového jablka.
- Večeře: Dýňová krémová polévka s dýňovými a sezamovými semínky.
Úterý
- Snídaně: Zeleninový sendvič s hermelínovou pomazánkou.
- Oběd: Kapustová polévka s karbanátky.
- Večeře: Plněné houby s masovými kuličkami, avokádem a rajčatovou omáčkou.
Středa
- Snídaně: Oříškový, skořicový a datlový koktejl.
- Oběd: Cuketové nudle s tahini omáčkou.
- Večeře: Sladké brambory s chilli, zeleninou a avokádem.
Čtvrtek
- Snídaně: Vanilkový termix.
- Oběd: Mleté vepřové maso zapečené se kysaným zelím.
- Večeře: Treska s pečenou růžičkovou kapustou.
Pátek
- Snídaně: Smoothie s hruškami, švestkami, jablky, banány a avokádem.
- Oběd: Frittata z uzeného lososa s chřestem.
- Večeře: Cuketový nákyp s chilli a ančovičkami.
Sobota
- Snídaně: Plněné masové taštičky z dýně a květáku.
- Oběd: Hamburger s krůtím masem, slaninou a omáčkou z koriandru a aioli.
- Večeře: Kuřecí salát z pečeného kuřete.
Neděle
- Snídaně: Kakaové lívance.
- Oběd: Cukety plněná mletým hovězím masem v rajčatové omáčce.
- Večeře:Tatarák z uzeného lososa s koprem a šalotkou.
Pokud se vám příprava jídel zdá komplikovaná, můžete si ušetřit práci s krabičkovou dietou sestavenou podle pravidel Whole30.
Závěrečné shrnutí: Whole30 může pomoci, chcete-li změnit své stravovací návyky
Ve prospěch programu Whole30 hovoří zejména fakt, že se drží pouze 30 dní, nikoliv delší dobu. U dlouhodobě držených diet, které vyřazují některé ze základních potravin, totiž hrozí nedostatek některých životně důležitých látek.
Whole30 tak opravdu může pomoci odbourat různé zlozvyky a změnit přístup ke výživě. Po jeho ukončení je však vhodné přejít na zdravý, pestrý a vyvážený jídelníček, v němž nechybí žádné potřebné živiny.